PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανόμοια κατανομή πέτρας


panos1972
24-02-10, 22:43
Μπορώ να τοποθετήσω πέτρες στο ενυδρείο ανισομερώς;

Συγκεκριμένα σκέφτομαι στην κάτοψη να φαίνεται σαν "9", κατα μήκος. Να ξεκινάει κυρτά με μικρό ύψος και πλάτος από την ουρίτσα και προοδευτικά να αυξάνει και να καταλήγει σε ένα σωρό από πέτρες.

Από κάτω θα βάλω 2,5 cm μπλέ οικοδομικό φελιζόλ.

Θα επιβαρυνθεί επικίνδυνα η δομή του ενυδρείου;
Πιστεύετε πως θα ήταν απαγορευτικό κάτι τέτοιο;

Να προτιμήσω δύο στοίβες στις άκρες του ενυδρείου;

Σκέφτομαι να συνδυάζω κογχυλόψαρα, με άλλες αφρικάνες που φωλιάζουν στις πέτρες και βλέπω πως θα εξοικονομήσω χώρο για τις πρώτες....

thanasis76
24-02-10, 22:49
μπορεις να το κανεις φιλε...
το ειχα κανει κι εγω με πολλες πετρες στην μια πλευρα και δεν ειχα κανενα προβλημα...
αλλα βαλε οποσδηποτε αφρολεξ...

nikosm1
24-02-10, 23:05
Πάνο στο www.aquanet.TV έχει πολλά ενδιαφέροντα φιλμάκια για την Ταγκανίκα. Δές και θα πάρεις ιδέες.

Alex_Salonica
25-02-10, 01:07
χα χα ψήθηκες τελικά για τανγκανίκα;
είσαι στο σωστό δρόμο :D

panos1972
25-02-10, 03:50
χα χα ψήθηκες τελικά για τανγκανίκα;
είσαι στο σωστό δρόμο :D


Μου βάλατε ιδέες πάλι... Τζαναμπέτηδες!
Θα κόψω τους καφέδες μαζί σας!
Απλά το εξετάζω το θέμα....

bokostas
25-02-10, 04:39
Μου βάλατε ιδέες πάλι... Τζαναμπέτηδες!
Θα κόψω τους καφέδες μαζί σας!
Απλά το εξετάζω το θέμα....

Kόψε τους καφέδες γενικώς, 4 παρά δέκα και σκέφτεσαι πέτρες?
Η λαϊκή ρήση λέει: "Όποιος νύχτα περπατεί, πέτρες και σκ** πατεί" :D (ή κάπως έτσι).:)

panos1972
25-02-10, 09:44
Kόψε τους καφέδες γενικώς, 4 παρά δέκα και σκέφτεσαι πέτρες?
Η λαϊκή ρήση λέει: "Όποιος νύχτα περπατεί, πέτρες και σκ** πατεί" :D (ή κάπως έτσι).:)


Ενώ εσύ 5 παρα 20 το πρωί σηκώθηκες να αρμέξεις τα αγελάδια.....

Κλεόβουλος
25-02-10, 11:13
Μπορώ να τοποθετήσω πέτρες στο ενυδρείο ανισομερώς;

Συγκεκριμένα σκέφτομαι στην κάτοψη να φαίνεται σαν "9", κατα μήκος. Να ξεκινάει κυρτά με μικρό ύψος και πλάτος από την ουρίτσα και προοδευτικά να αυξάνει και να καταλήγει σε ένα σωρό από πέτρες.

Από κάτω θα βάλω 2,5 cm μπλέ οικοδομικό φελιζόλ.

Θα επιβαρυνθεί επικίνδυνα η δομή του ενυδρείου;
Πιστεύετε πως θα ήταν απαγορευτικό κάτι τέτοιο;

Να προτιμήσω δύο στοίβες στις άκρες του ενυδρείου;

Σκέφτομαι να συνδυάζω κογχυλόψαρα, με άλλες αφρικάνες που φωλιάζουν στις πέτρες και βλέπω πως θα εξοικονομήσω χώρο για τις πρώτες....

Πάνο καλή η σκέψη αν οδεύεις προς Ταγκανίκα.
Όμως έχεις σκεφτεί με ποιά ψαράκια θα ξεκινήσεις?Έχει σημασία.
Ένας σωρός απο πέτρες θα αρκεί για ένα ζευγάρι(τριο) πετροκιχλίδων.Αν έχεις και δεύτερο θα πέφτουν σφαλιάρες.
Εγώ θα έστηνα 2 όγκους δεξιά-αριστερά μπορεί με διαφορετικό ύψος,με ένα πλάτωμα στο κέντρο για τα κοχύλια και για οριοθέτηση μερικά φυτά:)
ώστε να φιλοξενήσω παραπάνω απο 2 "οικογένειες".

Πάνος
25-02-10, 11:16
καλα πως δε το πηρε χθες το αυτι μου στον καφε οτι ο Πανος οδευει προς αφρικη μερια??
τι ψαρακια Πανο??

panos1972
25-02-10, 12:19
καλα πως δε το πηρε χθες το αυτι μου στον καφε οτι ο Πανος οδευει προς αφρικη μερια??
τι ψαρακια Πανο??

Με τον drbig δίπλα μας να κάνει την τελάλη.....:D
Ούτε εγώ άκουγα τι έλεγα!!!!

Όντως τελικά το σκέφτομαι για Ταγκανίκα!
Λέω για Neolamprologus Multifasciatus ή Neolamprologus ocellatus, Altolamprologus sp. compressiceps "shell",neolamprologus leleupi και Julidochromis regani ή Julidochromis marlieri.

Δεν ξέρω κατα πόσο μπορώ να τα βρώ όλα αυτά και δεν έχω ακόμα αναλύσει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια, τους χαρακτήρες τους. Πάντως με αυτές τις συνθέσεις λέω να αφήσω για τα κογχυλόψαρα περίπου το 1/3 του βυθού γι αυτά, και για τα υπόλοιπα να γίνει μια στοίβα πέτρες με....ουρά, πίσω από την οποία θα βάλω μερικές βαλισνέριες.

Κλεόβουλε καλύτερα 2 στοίβες με κενό;

in the pond
25-02-10, 13:01
Κλεόβουλε καλύτερα 2 στοίβες με κενό;

Σαφώς! Με δεδομένο ότι οι δύο στοίβες δε θα είναι ίσες σε ύψος και έκταση.;)
Το θέαμα θα είναι πιο φυσικό.

Κλεόβουλος
25-02-10, 13:58
:smt023

panos1972
25-02-10, 14:45
Φελιζόλ να βάλω μόνο κάτω από τις πέτρες ή σε ολόκληρο τον πάτο με περίμετρο 4-5 εκατοστά λιγότερο για να μη φαίνεται μετά τα σκαψίματα;

Συνολικό πάχος βυθού +/- 8 εκατοστά; (5,5 άμμος και 2,5 fibran) ή θα έχουν πρόβλημα τα κογχυλόψαρα;

Alex_Salonica
25-02-10, 14:49
Ανάλογα τα κογχυλόψαρα που θα βέλεις, για μούλτι χρειάζεσαι τουλάχιστον 10εκ, σκάβουν πολύ τα άτιμα :p

Κλεόβουλος
25-02-10, 14:53
Αμα πιάσουν πάτο δεν σταματάνε?:D

bokostas
25-02-10, 18:48
Α ρε Κλεόβουλε, μια φορά δεν ήρθες και τον έψησε ο Άλεξ και το Μαλάουι έγινε Ταγκανίκα.:D

Κλεόβουλος
25-02-10, 18:52
Θα με θυμηθεί όταν θα κοιτάει ένα "άδειο" ενυδρείο:smt084:D

panos1972
25-02-10, 19:08
Α ρε Κλεόβουλε, μια φορά δεν ήρθες και τον έψησε ο Άλεξ και το Μαλάουι έγινε Ταγκανίκα.:D

......και ο nikosm1!

Βασικά όλα ξεκίνησαν από τον panos-alex/polis, όταν έδινε τα κογχυλόψαρα...
Τότε ήρθε η ιδέα ταγκανίκα για ένα 50άρι που ήταν να μου δώσουν και τελικά δεν έκατσε! Μετά αποφάσισα να πάρω ένα που όπως συνήθως γίνεται "ξεχύλωσε" και όταν τελικά το πήρα θέλησα να το κάνω malawi. Όπως είχα δει στις "βιοτοπικές καταδύσεις". Όμως διαβάζοντας (καμπόσο!!! ) διαπίστωσα πως τελικά για να πεις πως έχεις malawi και να το χαρείς, ένα 450άρι τουλάχιστον το θέλεις. Οπότε.... εδώ είμαστε! Πίσω, κεί που μας έδωσε το έναυσμα! Στην Ταγκανίκα!

Λοιπόν! Μετά τις εξομολογήσεις να επιστέψω στο στήσιμο!

Τελικά 8 με 10 εκ βυθό! Σωστά; Θα βάλω φεγγαρόπετρες (ασβεστολιθικά πετρώματα) αλλά λόγω κόστους 15 ευρώ τα 10 κιλά αραγωνίτη λέω να βάλω μπέζ χαλαζιακή άμμο 6 ευρώ τα 25 κιλά. Αποδεκτό; Με πρόχειρους υπολογισμούς θα χρειαστώ καμιά 50αριά, 60αριά κιλά.

Φελιζόλ κάτω από όλο το βυθό ή μόνο κάτω από τις στοίβες με τις πέτρες;

Κλεόβουλος
25-02-10, 19:25
Φελιζόλ ή θα βάλεις σε όλο το βυθό(με ένα μικρό κενό περιμετρικά) ή δεν θα βάλεις καθόλου.

Alex_Salonica
25-02-10, 19:28
Και όσο πιο λεπτό φελιζόλ βρεις τόσο το καλύτερο, 1 εκ είναι το ιδανικό. Αν το έχεις πάρει ήδη το 2,5 εκ, κόλλησε το πολύ καλά γιατί έχει φοβερή άνωση

panos1972
25-02-10, 22:19
Και όσο πιο λεπτό φελιζόλ βρεις τόσο το καλύτερο, 1 εκ είναι το ιδανικό. Αν το έχεις πάρει ήδη το 2,5 εκ, κόλλησε το πολύ καλά γιατί έχει φοβερή άνωση


Ρε Άλεξ! Μιλάμε για 60 κιλά πέτρα και 50 κιλά άμμο από πάνω του.....
Τί στο καλό;;;;;;

drbig
25-02-10, 22:27
Ειμαι ακόμη τσαντισμένος που με αποκάλεσες ντελάλη!!!! :D

Κατα τα άλλα παρακολουθώ το θέμα τρώγοντας τα νύχια μου απο την αγωνία! :D
-------------------------
Ρε Άλεξ! Μιλάμε για 60 κιλά πέτρα και 50 κιλά άμμο από πάνω του.....
Τί στο καλό;;;;;;

Βάλε και καμιά αγκυρα απο πάνω, ποτέ δεν ξέρεις...:smt044:smt044

panos1972
25-02-10, 22:41
Ειμαι ακόμη τσαντισμένος που με αποκάλεσες ντελάλη!!!! :D

Αφού φώναζες και τρόμαζες τον κόσμο! Κακέ! :(

Κατα τα άλλα παρακολουθώ το θέμα τρώγοντας τα νύχια μου απο την αγωνία! :D

Δε σου έφτασε που μας έφαγες όλα τα βουτήματα, τα τυροσπανακοπιτάκια και τα μπατόν σαλέ, στον καφέ; Που τάχα μου έπεφτε/έριχνες το μπουφάν για να γυρίσω να το μαζέψω κι εσύ να μαζέψεις τα βρώσιμα από το τραπέζι;
ΚΑΠΑΜΑΡΟΥ!!!!! :D:D:D

-------------------------


Βάλε και καμιά αγκυρα απο πάνω, ποτέ δεν ξέρεις...:smt044:smt044

Ξέρω γω; Ο Άλεξ μόνο που δεν είπε να καρφώσω και το έπιπλο στο πατωμα μήπως και πετάξει κι αυτό από την άνωση!




Έλα μη θυμώνεις!!!!

Πάλι φίλοι!!!
:smt052


Πάρε κι ένα δωράκι από μένα να ξεθυμώσεις!!!

nikosm1
25-02-10, 22:45
Άν αποφασίσεις να μην βάλεις multi (μα τι σας έπιασε όλους με τα μιξεροειδή), δεν χρειάζονται 10 cm άμμος, αλλά πολύ λιγότερο.
Άμμος μου περισσεύει γύρω στα 25 kg, δικιά σου.

drbig
25-02-10, 23:10
Άν αποφασίσεις να μην βάλεις multi (μα τι σας έπιασε όλους με τα μιξεροειδή), δεν χρειάζονται 10 cm άμμος, αλλά πολύ λιγότερο.
Άμμος μου περισσεύει γύρω στα 25 kg, δικιά σου.

Διαφωνωντας με τον Νικο βάλε 2-3 multi σαν κι αυτά http://assets5.skroutz.gr/sku_pictures/0009/4237/Moulinex-Izzy-E450-Multi-Plus_mediumμέσα να δεις χαϊρι! :D:D:D:D

Alex_Salonica
26-02-10, 00:51
Ρε Άλεξ! Μιλάμε για 60 κιλά πέτρα και 50 κιλά άμμο από πάνω του.....
Τί στο καλό;;;;;;

Στις άκρες που δεν θα έχεις πέτρες αλλά μόνο άμμο το φελιζόλ τη σηκώνει άνετα, κόλλησε το καλά αλλιώς θα με θυμηθείς :D

panos1972
26-02-10, 09:35
Στις άκρες που δεν θα έχεις πέτρες αλλά μόνο άμμο το φελιζόλ τη σηκώνει άνετα, κόλλησε το καλά αλλιώς θα με θυμηθείς :D


Θα το κολλήσω γιατί θέλω να έχω καλύτερες αναμνήσεις από τη μουτσούνα σου! Thnx!

drbig
26-02-10, 14:35
Αμαν ρε Πάνο εγινες κι εσύ νταμαράς! Τωρα που είστε πολλοί να οργανώσετε εκδρομές στα λατομεία Λαυρίου! :D:D:D

panos1972
27-02-10, 00:38
Αμαν ρε Πάνο εγινες κι εσύ νταμαράς! Τωρα που είστε πολλοί να οργανώσετε εκδρομές στα λατομεία Λαυρίου! :D:D:D

Εμείς θα οργανώσουμε εκδομές στα λατομία Λαυρίου, Καρύστού και Θάσου κι εσείς να συνεχίσετε να πηγαίνετε σε όόόόλες αυτές τις εκδρομές για να θαυμάσετε υδρόβια χλωρίδα... Για απαρίθμισέτες μου....

Μηδέν, nula, zero, zéro, null, nullát, sıfır.....

Δεν απαρνήθηκα ποτέ τα φυτά!
Το 120άρι μου και το γαριδάδικο εξακολουθούν και θα παραμείνουν φυτεμένα!
-------------------------
Άν αποφασίσεις να μην βάλεις multi (μα τι σας έπιασε όλους με τα μιξεροειδή), δεν χρειάζονται 10 cm άμμος, αλλά πολύ λιγότερο.
Άμμος μου περισσεύει γύρω στα 25 kg, δικιά σου.


Συγνώμη τώρα το είδα! Ευχαριστώ Νίκο! Όλο και θα βρω καμιά γωνίτσα να τη στριμώξω... :D:D:D

Κλεόβουλος
14-04-10, 10:14
Καλλιτέχνη τι έγινε?
Περιμένουμε να μας δείξεις το νταμάρι:)

theodor72
14-04-10, 10:21
Ναι βρε ταλαίπωρε πατέρα, σε ξεχάσαμε εσένα! Για πες! ;)

panos1972
14-04-10, 10:47
Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και +ένα μήνα περίπου αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμο για παρουσίαση!
Μπήκαν 7 λαμπιντάκια (ευχαριστώ Κλεόβουλε και όχι μόνο γι αυτά!!! ) και περιμένω iodiochromis και maigano.
Είχαμε έκρηξη άλγης, και επάνω στις αννούμπιες, και έριξα zebra snails τα οποία στην παρούσα φάση έχουν κάνει τις πέτρες να φαίνονται σα να πάσχουν από αλλωπικίαση... Όπου έχουν περάσει το έχουν ξυρίσει!!!! Υπομονή, μέχρι να γίνει όλο "brasilian"... ;)
Μόλις στρώσει αυτό το κομμάτι και αρχίσουν να μεγαλώνουν και τα ψαράκια στην πλήρη τους σύνθεση, θα γίνη πλήρης παρουσίαση....

Για να μην είμαι και off topic να αναφέρω ότι στην πράξη σε μήκος 120cm είναι σχετικά δύσκολο να κάνεις ανομοιόμορφη κατανομή πέτρας εάν θέλεις να κάνεις επαρκείς κρυψώνες για τα ψάρια σου!

Υπάρχουν 2 κυρίως στοίβες η μία λίγο μικρότερη από την άλλη και εννώνονται μεταξύ τους στο πίσω μέρος τους με έναν λαιμό πιο χαμηλό και λεπτό σε πάχος απ ότι οι ίδιες.

Κλεόβουλος
14-04-10, 13:21
Καλά, θα περιμένουμε!

Μέχρι τότε να μάθεις τα κανονικά ονόματα των ψαριών σου:
Iodotropheus sprengerae
Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"(ή με την νέα ταξινόμηση Pseudotropheus cyaneorhabdos/Tawil 2002)
Labidochromis caeruleus "yellow"

:D:D:D