PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Αυτόματης ταϊστρας


pagos4
24-02-10, 15:32
Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να αγοράσω μια αυτόματη ταϊστρα διότι τα περισσότερα σαββατοκύριακα λείπω και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έχω ενυδρείο με ζωοτόκα(εντλερς και πλάτυ) εκ των οποίων αρκετά ''μικρά''.

Έψαξα στο forum και η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα περισσότερο σχετικά με τη χρησιμότητα της και με το ποιά είναι η καλύτερη για το δικό μου ενυδρείο.

Καμιά ιδέα ???
Τι λέτε για EHEIM 3581???

jimmis1974
24-02-10, 15:38
εφοσον μπορεις να παρεις την ΕΗΕΙΜ 3581 δεν νωμηζω οτι χρειαζεται να το ψαξεις περισσότερο !!! ;););) ΤΕΛΟΣ !! :D

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitungen/zubehoer/Automatic_Feeder_3581.pdf

thanasisg
24-02-10, 15:54
Γιατί χρειάζεσαι την ταίστρα?

Ταίζεις Παρασκευή πριν φύγεις, Σάββατο ημέρα νηστείας (για να μην παχαίνουν και να τα κρατάμε σε φόρμα :grin::grin: ) και ξαναταίζεις Κυριακή!

Αν θέλεις και καλά μια ταίστρα φρόντισε να έχει δυνατότητα παροχής αέρα (η συγκεκριμένη που αναφέρεις έχει) ούτως ώστε να μην συγκεντρώνεται υγρασία (ιδίως το καλοκαίρι όταν λείπεις από το σπίτι περισσότερες ημέρες) που μπορεί να σου φράξει το άνοιγμα και να μην πέφτει καθόλου τροφή, ειδικά αν ταίζεις flakes.

Η συγκεκριμένη της EHEIM πρέπει να είναι ακριβή (κοντά στα 40-50€). Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με τα μισά!

aquaman
24-02-10, 16:06
Κι εγώ θα συμφωνούσα ότι για ΣΚ δε χρειάζεσαι ταϊστρα.

pagos4
24-02-10, 16:15
Κι εγώ θα συμφωνούσα ότι για ΣΚ δε χρειάζεσαι ταϊστρα.

Πολλές φορές φεύγω Παρασκευή και γυρνάω Δευτέρα ή Τρίτη.

Απλά επειδή θα χρειαστεί σίγουρα και αργότερα (λείπω 15 ημέρες το Πάσχα , άλλες τόσες Χριστούγεννα και φυσικά το καλοκαίρι)
σκέφτομαι να πάρω κάτι που να χρησιμοποιώ και τα σαββατοκύριακα

aquaman
24-02-10, 16:23
Εγώ έχω την Rondomatik food timer (από ιντερνετ) η οποία έχει χωριστά δοχεία για το φαγητό κάθε μέρας, με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

blackghost7
24-02-10, 16:35
Καλησπέρα σε όλους

Σκέφτομαι να αγοράσω μια αυτόματη ταϊστρα διότι τα περισσότερα σαββατοκύριακα λείπω και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έχω ενυδρείο με ζωοτόκα(εντλερς και πλάτυ) εκ των οποίων αρκετά ''μικρά''.

Έψαξα στο forum και η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα περισσότερο σχετικά με τη χρησιμότητα της και με το ποιά είναι η καλύτερη για το δικό μου ενυδρείο.

Καμιά ιδέα ???
Τι λέτε για EHEIM 3581???



Τελος λεμε....! :D

thanasisg
24-02-10, 16:43
Αν θές κάτι οικονομικό και δεν σε απασχολεί να ταίζεις διαφορετικό φαγητό κάθε μέρα έχω να σου προτείνω αυτή:

http://www.aquaristic.net/sera-precision-feed-a-plus-food-timer.html?lang=1

πάντα όμως όπως προανέφερα σε συνδιασμό με μια αεραντλία για να απομακρύνει την υγρασία από την τροφή.

Βασικά την είχα πάρει όταν χρειάστηκε να φύγω εκτάκτως. Ήταν η μοναδική που είχε τότε το πετσοπ στην περιοχή που μένω, αλλά μου βγήκε καλή. Την χρησιμοποιώ κανα δύο χρόνια και αν εξαιρέσουμε την πρώτη φορά που μου στούμπωσε το άνοιγμα από την υγρασία δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Βέβαια αν δεν σου περισσεύει καμία αεραντλία το κόστος ανεβαίνει!!

pagos4
24-02-10, 16:55
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση !!!

george
24-02-10, 20:41
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=14606