PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννησαμε αλλα δεν....


thgparas
22-02-10, 00:21
Καλησπερα παιδια,οι δισκοι μου γεννησαν 4 φορες αλλα οι γονεις δεν αφηνουν τιποτε μεχρι τωρα.Φταιει το γεγονος οτι μαζι στο 300αρι βρισκονται και αλλοιι 3 δισκοι.
Ερωτηση:Επειδη την περιοδο αυτη ειναι δυσκολο για ενα νεο ενυδρειο.θα εκανε την δουλεια τησ γεννηστρας το juwel (record 800) με διαστασεις 80Χ35Χ40?
ξερω πως χρειαζεται περισσοτερο υψος απο 40 εκατοστα.αλλα τουλαχιστον για αρχη να δω και αν οντος τα δυο ειναι ζευγαρι.
Ευχαριστω εκ'των προτερων.

Γιώργος Κ
22-02-10, 00:34
Αρχισαν οι γεννες!! :smt041:smt041:smt041
Στο ενυδρειο που εχεις διαθεσιμο .. βγαλε τα παντα απο μεσα ασε τα τζαμια μονο, βαλε ενα κωνο, αν βαλεις και σε ολες τις πλευρες - και απο κατω (εκτος της μπροστινης :D) ενα χαρτονι ανοιχτο μπλε, σφουγγαρι (καλυτερα απο αεροφιλτρο) στην εισαγωγη του φιλτρου και μετεφερε τα στο αλλο ενυδρειο ...
Οσμωση εχεις?
Αεραντλια η oxydator βαλε χωρις σκεψη
και αφησε τα να ηρεμησουν ...
Σε λιγακι θα εχεις παλι γεννα! :p

thgparas
22-02-10, 00:50
Αρχισαν οι γεννες!! :smt041:smt041:smt041
Στο ενυδρειο που εχεις διαθεσιμο....
.......Σε λιγακι θα εχεις παλι γεννα! :p

Σ'ευχαριστω,
οσμοση εχω,κονο εχω,αεραντλια εχω-χαρτονια θα αγορασω.Βασικα σκεφτομουν για 2 αεροφιλτρα αλλα αφου το λες εσυ(κατι ξερεις,πολυ,παρα πανω):)
Σκεφτομαι να μεταφερω και το ενυδρειο σε ενα δωματιο που δεν παταει κανεις και να βρουν απολυτη ηρεμια...
Ξεκιναμε λοιπον!!!!

Γιώργος Κ
22-02-10, 01:34
Μπραβο ... οσο πιο ηρεμα ειναι τοσο καλυτερα! Αν υπαρχει τετοια δυνατοτητα .. μετεφερε το στο δωματιο να μην στρεσσαρονται τοσο πολυ ...
Μια που θα το στησεις απο την αρχη βαλε και απο κατω χαρτονι! Εμενα ο τρελο-αρσενικος κυνηγουσε το ειδωλο του .. στο πατο του ενυδρειου αφου ηταν σαν καθρεφτης!
Βαλε φιλτρο κανονικα ... ειναι 2 ψαρια μεγαλα ... δε θα "αντεξουν" τα αεροφιλτρα!
Θα κανουν αρκετες προσπαθειες και θα τρωνε τα αυγα ... μεχρι να μαθουν τι πρεπει να κανουν! Μην απογοητευτεις ... καθε φορα αποκτουν εμπειρια!
Στο νερο οσμωσης βαζεις νερο βρυσης? Η ηλεκτρολυτες - ιχνοστοιχεια?

thgparas
22-02-10, 02:16
Βρυση δεν εχω βαλει να βρω αναλογιες.Ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες βαζω.

Γιώργος Κ
22-02-10, 02:35
Βρυση δεν εχω βαλει να βρω αναλογιες.Ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες βαζω.
Τελεια!! Απο ph - gh αν ξερεις και tds (:D:rolleyes:) σε ποιο σημειο βρισκεσαι ... ?
Σιγα σιγα στη γενηστρα μειωνε τις αναλογιες ωστε να πεφτουν ...!

thgparas
23-02-10, 10:11
Τελεια!! Απο ph - gh αν ξερεις και tds (:D:rolleyes:) σε ποιο σημειο βρισκεσαι ... ?
Σιγα σιγα στη γενηστρα μειωνε τις αναλογιες ωστε να πεφτουν ...!

tds δεν εχω,αν και θα επρεπε γιατι η οσμωση δουλευει καποιους μηνες τωρα και δεν ξερω που βρισκεται η τιμη του.....οταν κλεισω χρονο,σκεφτομαι να αλλαξω τα προφιλτρα.
το ph ειναι στο 6 και το gh στο 7.

^Η οσμωση δουλευει για 80 λιτρα της αλλαγης καθε σ/κ.
^Αργησα λιγο αλλα απαντησα!!!! :D:D

ΧρήστοςΠ
23-02-10, 13:24
προφίλτρα να αλλάξεις στους 6 μήνες ;)

Pritanis
23-02-10, 15:27
ΜΗΝ ειστε βιαστικοι...... Πριν ξεκινησεις να κανεις γεννηστρεσ να χωριζεις τα ψαρια και να ψαχνεις χωρο ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΕ αν εχεις οντως ΖΕΥΓΑΡΙ..... Δεν ειναι τοσο δυσκολο......Εξι -8 ωρες αφου γεννηθουν τα αυγα παρε τον κωνο και βυθισε τον σε κουβα (η σε μικρο ενυδρειο) με νερο ενυδρειου μπλε μεθυλενιου και βαλε μια αεραντλια να αεριζει ελαφρα τα αυγα.... Αν τα αυγα σου ειναι γονιμοποιημενα σε 2 με 3 μερες θα δεις ουριτσες..... Αν οχι ειναι πιθανο να εχεις 2 κοριτσακια που προσπαθουν να ζευγαρωσουν ή στειρο αρσενικο......οποτε αδικα θα παει η ταλαιπωρια....

thgparas
23-02-10, 15:44
Καλησπερα,οι δισκοι μολις ξαναγεννησαν αλλα οχι στον κωνο.Γεννησαν στον σωληνα του φιλτρου.θα δειξει τι ειναι,αν βεβαια επιβιωσουν τα αυγα απο το επεχομενο βραδυ.
Μηπως να αφησω το moonλιγητ ανοιχτο ολο το βραδυ,γιατι το εχω να δουλευει για 2 ωρες αφου κλεισουν τα φωτα του ενυδρειου.
-------------------------
moonλιγητ .

moonλιγητ= moonlight
ειναι απο τα γνωστα αγγλοελληνικα μου!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D

Pritanis
23-02-10, 17:02
καλο θα ειναι να εχεις φως στο ενυδρειο ωστε οι γονεις να ελεγουν τα αυγα και να μην στρεσαρονται παραπανω..... Τωρα αν γεννησαν κοντα στην εισοδο η την εξοδο του φιλτρου δυσκολα να εχεις ψηλα ποσοστα γονιμοποιησης αφου το ισχυρο ρευμα δεν επιτρεπει το σπερμα του σρδενικου να εισχωρησει στα αυγα.....

thgparas
23-02-10, 17:35
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει αρχικα ειναι να δω οντος αν ειναι ζευγαρι οι δισκοι.Αν εχω εστω και μικρο ποσοστο εκκολαψης τοτε θα κινηθω διαφορετικα.

thgparas
03-03-10, 18:55
Καλησπερα παιδια,τελικα οι δισκοι μου τα καταφεραν.
Απο τα αυγα,βγηκαν τα μικρα.
Το καλο νεο ειναι οτι εχω ενα ζευγαρι και μπορω να οργανοσω μια γεννηστρα.
Και τωρα τα ασχημα νεα...
Τα μικρα βγηκαν και το εμαθα τηλεφωνικα.ειναι πανω απο 20.
Ειμαι φανταρος και τελος του μηνα θα ειμαι σπιτι μονιμα για να μπορεσω να ασχοληθω με γεννες.
εδωσα καποιες οδηγιες στον πατερα μου,που ομολογο οτι τα εχει παει τελεια μεχρι στιγμης σε ολα.
Αλλα δυσκολο πιστευω να τα καταφερουν τα μικρα με τοσους συγκατοικους μεσα....

Γιώργος Κ
03-03-10, 19:05
Δυστηχως δυσκολα θα γλυτωσει καποιο ...
Το καλο ειναι οτι εχεις διαπιστωμενο ζευγαρι :smt041:smt041
Αφου εκαναν την αρχη ... δε θα εχουν σταματημο!! :p:p
Αντε με το καλο να ερθεις και θα τα οργανωσεις ολα!! :p

thgparas
03-03-10, 20:18
Ευχαριστω,
Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσουν αλλα ελπιζω οτι θα εχουμε συνεχεια στις γεννες και θα επερκει το 110αρι για να μεγαλωσω τα μικρα.
Βεβαια μου εχει μπει τρελα η ιδεα να μεινει το ζευγαρι στο 300αρι και να δωσω τους αλλους δισκους.
Οταν κατεβω θα βαλω και φοτο απο το ζευγαρι.

thgparas
11-03-10, 18:34
Καλησπερα
Μετα απο αρκετες μερες ενημερωθηκα οτι τα μικρα δεν τα καταφεραν.
Θελω να ρωτησω για αρχισω να οργανωνω την γεννηστρα.
Εχω ενα εξωτερικο φιλτρο αν βαλω ενυδρειακη καλτσα στην εισοδο του φιλτρου θα ειμαι οκ?
Και το εσωτερικο φιλτρο (juwel) πως μπορω να το φτιαξω για να ειναι ασφαλες?η μηπως να το βγαλω τελειως?
Αν σε περιπτωση αποφασισω να κανω το 300αρι γεννηστρα και αφησω μεσα μονο το ζευγαρι θα χρειαστει να αντικαταστησω τα χαρτονια με γαλαζια?
Θα επιρεασει το γεγονος αν το νερο ειναι black water?
Sorry για τις πολλες ερωτησεις!!!!

Γιώργος Κ
11-03-10, 19:19
Θα σου ελεγα να το αφαιρεσεις το εσωτερικο ... Εκτος των αλλων καθε φορα που αλλαζα νερο απο τα πλαγια και απο κατω εβγαζε συνεχεια βρωμιες!! Στο εξωτερικο φιλτρο (στην εισαγωγη του) βαλε σφουγγαρακι απο αεροφιλτρο (εχω δοκιμασει τα παντα και παλι τα ρουφουσε τα μικρα ενω με αυτο ειναι μια χαρα)!
Με τις συχνες αλλαγες που θα κανεις δε θα μεινει blackwater :grin: Δεν υπαρχει λογος να εχεις και blackwater ...
Το 300αρι ειναι μεγαλο για γεννηστρα!! ;)

thgparas
11-03-10, 19:28
Το 300αρι ειναι μεγαλο για γεννηστρα!! ;)

Black water δεν εχω.Ειχα στην αρχη του ενυδρειου αλλα αφαιρεσα την τυρφη και πλεον δεν υπαρχει ιχνος!Ενημερωτηκα ρωτησα.

Βασικα δεν σκεφτομαι να αδειασω το 300αρι.
αν το κανω θα εχω προβλημα οταν πρεπει να απομακρυνω τους γονεισ?η μπορουν να μεγαλωσουν με την παρουσια τους?

thgparas
15-04-10, 21:05
Καλησπερα,
Μετα απο πολυ καιρο επανερχομε με το θεμα μου,
Τελικα το εστεισα το 100αρι ενυδρειο γεννηστρα και σημερα ειχα την πρωτη γεννα εκει.
Βεβαια ειχαμε και αλλα θεματακια....
Οι "αναποδοι" δισκοι μου αντι να γεννησουν στον κωνο γεννησαν πανω στο πλαστικο του φιλτρου!!!
Και το 2ο θεμα ειναι οτι και οι 2 snakeskin red που εχω γεμησαν με αυγα ενα ξυλο στο 300αρι!!!! λετε να μου βγει και αλλο ζευγαρι?τι να πω?

White Diamond
16-04-10, 18:39
Με το καλο και οι ουριτσες.:smt041
Στην εισαγωγη η στην εξαγωγη?
Οπως και ναχει μακαρι να ειναι γονιμοποιημενα γιατι εκει ειδικα εχεις
μεγαλη ροη. Απομονωσε το και βαλε αλλο σε αλλο σημειο να δουλευει.;)

thgparas
19-04-10, 10:07
Σ'ευχαριστω.Δυστυχως γεννησαν στην εισαγωγη.Το βραδυ της παρασκευης ενω ειχα αφησει καποιο φως τα αυγα φαγωθηκαν.Κατι που ειχε παψει να κανει το ζευγαρι οταν ηταν στο 300αρι.Ελπιζω να πανε καλυτερα απο εδω και περα.
Χθες πηρα το χαρτι απο το στρατο,οποτε θα αναλαβω ξανα δραση των ενυδρειων και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!
Οσο για τους αλλους 2 που δεν ξερω κομη αν ειναι και αυτα ζευγαρι,ενω ειχαν κρατησει 2 βραδια τα αυγα,το 3ο βραδυ δεν εμεινε τιποτε.θα δουμε τι θα γινει και με αυτα.

Γιώργος Κ
19-04-10, 10:27
Μη σε απογοητευει το γεγονος οτι τα εφαγαν ... συμβαινει ... θα ξαναγεννησουν συντομα και σου δινουν χρονο να το οργανωσεις ακομα καλυτερα!! :p

thgparas
19-04-10, 12:08
Θελω να κανω καποιες αλλαγεσ και προσθηκες στην γεννηστρα.Ελπιζω να πανε καλα.