PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟ3 -- ΑΛΓΗ


exetlaios
20-02-10, 14:07
Εδώ και καιρό έχω πάρα πολύ έντονο πρόβλημα με πράσινη άλγη.Οι πρώτες μετρήσεις δεν μου έδειχναν κάτι φοβερό αλλα τώρα έχω ελάχιστα ΝΟ2 αλλά είμαι φουλ στα ΝΟ3.Χρησιμοποιώ φυλλαράκι τροφή εννοείται skimmer ακόμα και πετρούλες για απομάκρυνση νιτρικών.Δεν δικαιολογείται η ύπαρξη ΝΟ3 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.Επίσης κατά την γνώμη μου δεν τιθεται θέμα λάθος ενδείξεων ( είναι υγρά τεστ + ύπαρξη άλγης).Για την ιστορία αναφέρω ότι σταδιακά μείωσα φωτοπερίοδο (πριν πάρω σοβαρές μετρήσεις Νο3 χωρίς αποτέλεσμα) έχω κάνει πιο συχνές τις αλλαγές παρολαυτά είχα και τις πρώτες μου απώλειες , πράγμα που είχε να συμβεί πολύ καιρό.Σας επρηξα....Καμιά ιδέα ? :)

madfdg
20-02-10, 17:40
Νερό απο όσμωση?
Ποιό skimmer?
Μήπως λίγο βαρύ χέρι στο ταϊσμα?
Ρίχνουμε τροφή για κοράλια?
:rolleyes:

exetlaios
20-02-10, 17:58
ΟΣΜΩΣΗ Εννοείται οι αλλαγές.Για να πω την αμαρτία μου την εξάτμιση την συμπληρώνω με εμφιαλολωμένες μπουκάλες.(ξέρετε αυτές που έχεις και με ψύκτη)
σκιμμερ: prizm
Το βαρύ χέρι είναι λάθη του παρελθόντος,τα έχω κόψει :D
τροφή για κοράλια οχι
Δεν ξέρω τι να πώ , με αυτά τα ελάχιστα που ξέρω δεν βγάζει νόημα:confused:

madfdg
20-02-10, 19:05
Ως επι το πλείστον αυτά που σου έγραψα είναι οι αιτίες για αυξημένα νιτρικά σε συνδυασμό με αμελείς αλλαγές νερού!Το prizm στίς πιο πολλές περιπτώσεις κρίνεται ανεπαρκείς εκτός και αν έχεις ενυδρείο 50-100 λίτρα!

exetlaios
21-02-10, 17:19
για το prizm η αλήθεια είναι οτι δεν εχω ακούσει τα καλύτερα αλλα το έχω καιρό και τώρα μου συμβαίνει αυτό.Απο εκεί και πέρα έχω παρατηρησει αυξομειώσεις στην συλλογη πρωτεινούχου νερού παρά τις γενικότερα σταθερές παραμέτρους (πληθυσμός ταισμα κτλ)Το ενυδρείο είναι περί τα 250-280 λίτρα υπολογίζοντας χωρους φιλτρανσης.θα δοκιμάσω πιο συχνές αλλαγές και θα αλλάξω τροφή.Τι να πώ? Ευχαριστώ πάντως

madfdg
21-02-10, 17:25
Τι τροφές χρησιμοποιείς?

Μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι για αλλαγή skimmer?Στα λίτρα σου σχεδόν διακοσμητικό είναι το prizm!:rolleyes:

enzo
22-02-10, 22:41
θα δοκιμάσω πιο συχνές αλλαγές και θα αλλάξω τροφή.Τι να πώ? Ευχαριστώ πάντως

ακομα και αυτο να κανεις πρεπει να βρεις την αιτια της υπαρξης της αλγης..:rolleyes:
αν στην αρχη δεν υπηρχε αλγη και εμφανιστηκε μετα, κατι εχει αλλαξει στην ρουτινα σου που ειχε ως αποτελεσμα την εμφανιση της,σκεψου το
επισης οπως σωστα σου ειπε ο Κωστας το skimmer σου αν οχι ακαταλληλο ειναι τελειως οριακο για τα λιτρα σου, λιγο περισσοτερη τροφη να πεσει μεσα, η κατι να ψοφησει και σαπισει στο ενυδρειο,η να αμελησεις την συντηρηση του θα εχεις θεμα..:rolleyes:

Lemeshianos
18-03-10, 12:51
Οι εμφιαλωμένες μπουκάλες έχουν TDS περίπου 80-100.
Οι μπουκάλες για ψύκτη έχουν 100-120 περίπου.

Άρα όσο λίγο και να προσθέτεις ίσως στην τελική να εισάγεις phosphates και NO3.Και αν δεν κάνω λάθος το εμφιαλωμένο νερό έχει σίδηρο (Fe) που ευνοεί την άλγη.

exetlaios
23-03-10, 16:37
ok θα σταματήσω τις μουκάλες αν και ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικές λόγω μεγάλης εξάτμισης ειδικά το καλοκαίρι.Για σκιμμερ μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

madfdg
23-03-10, 16:43
Μια σχετικά οικονομική και δοκιμασμένη λύση είναι το MCE-600 (κρεμαστό εξωτερικό) ή το MCE-500 (εσωτερικό), άλλη λύση είναι κάποιο ΑΤΒ απο τα κορυφαία αυτή την στιγμή αλλα πιο ακριβά απο τα deltec παραπάνω;)

exetlaios
23-03-10, 17:46
ΟΚ ευχαριστώ πολύ.