PDA

Επιστροφή στο Forum : βελτιωθηκα???


debbie
17-02-10, 22:16
χαρη στην πολυτιμη βοηθεια δυο μελων του φορουμ (dimis1978 & dimitris vas) αυτη ειναι η εξελιξη του ενυδρειου μου..!!!
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x40
Όγκος:72 μικτα
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:ανουμπιες,κρυπτοκορινες,καμπομπα,βαλισνεριες, κερατοφυλλο και ενα αλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:4 Tateurndina,5 endler &1 apple snail
Διακοσμητικά υλικά(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.):χαλαζιακη λευκη αμμος,1 ριζα,1 πετρα

Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός:2x15 watt
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο 1200l/h
Θερμοστάτης:100watt
Λίπανση:flourish της seachem
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7(περιπου)
Γενική σκληρότητα (GH):περιπου 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):περιπου 10
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1 φορα τη βδομαδα
Θερμοκρασία:26

θα ηθελα να πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον dimis1978 για τα υπεροχα ψαρακια του και ολες τις συμβουλες..
Υ.Γ. τα ψαρακια δεν πολυφαινονται γτ ειναι στρεσαρισμενα και κρυβονται..απο αυριο θα βαλω περισσοτερες φωτο(οχι τιποτα αλλο αλλα για να δει ο dimis σε τι καλα χερια βρισκονται..:grin::grin:)

Μίμης
17-02-10, 22:49
μπραβο ειναι πολυ ωραιο και θα γινει ακομα πιο ωραιο αν φουντωσουν τα φυτα και μεγαλωσουν τα εντλερακια.;)οντως εχεις βελτιωθει πολυ και πρεπει να χερεσαι:p
θα σου ελεγα μονο να ανεβασεις λιγο τη σκληροτητα μιας και στα ζωοτοκα αρεσει το σκληρο νερακι

debbie
17-02-10, 22:57
και πως θα το κανω αυτο??:confused:
σ'ευχαριστω πολυ παντως!!!

Dimis
17-02-10, 22:59
Σου το εχω ξαναπει οτι το ενυδρειο σου εχει πολυ καλες προοπτικες,θελει μερικα φυτα ακομα,οχι πολλα ομως,λιγα να δωσεις λιγο βαθος.Πυκνωσε τα φυτα στις 2 πισω γωνιες και βαλε χαμηλα φυτακια χαμηλα γυρω γυρω απο το ξυλο ωστε να το κανεις σημειο αναφορας διοτι ειναι πολυ ομορφο.
Η βελτιωση σου ειναι εμφανης και οι μετρησεις του ενυδρειου σου ιδανικες.
Αν βλεπω καλα εχεις φιλτρο το οποιο εχει και παροχη αερα,δεν ειναι απαραιτητο οποτε κλεισε την παροχη αερα και βαλε την εξοδο του φιλτρου 1-2 εκατοστα κατω απο την επιφανεια ωστε απλα να δημιουργει ενα απαλο κυματισμο και μονο,αυτο αρκει,η παροχη αερα θα σου φανει χρησιμη το καλοκαιρι σε πολυ υψυλες θερμοκρασιες και σε περιπτωση ασθενειων και αγωγης στο ενυδρειο.

Perazzi
17-02-10, 23:02
Σε 4-5 μέρες θα έχω κλαδέματα εάν θες μπορώ να σου δώσω μερικά, ωραίο το ενυδρείο σου καλή συνέχεια

debbie
17-02-10, 23:07
dimi σ'ευχαριστω πολυ και παλι για τα ψαρακια κι ολες τις συμβουλες!!τωρα κατα λαβα τι εννοεις με το ξυλο..θα προσθεσω λιγα ακομα φυτα κι ετοιμο..το μονο που με στεναχωρει ειναι που με εβαλες να βγαλω τους καρδιναλιους..:(

Dimis
17-02-10, 23:08
Μιμη απο ιδια πειρα στα εντλερ αρεσει το πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα γκαπακια απο οσο μπορεσα να καταλαβω διοτι στο ουδετερο ph οι γεννες τους ηταν περισσοτερες και με τεραστιο ποσοστο επιβιωσης του γονου,εν αντιθεση με τα γκαπυ μου που αυτα τα ποσοστα αυτα τα επιαναν με ph κοντα στο 8 και σκληροτητες ανω του 25.
Ισως να ειναι τυχαιο ισως οι συνθηκες που γεννηθηκαν αλλα νομιζω πως και στον βιοτοπο τους τα εντλερ ειχαν λιγο πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα γκαπυ που απαντωντε και σε υφαλμυρο ακομα και σε αλμυρο νερο.

debbie
17-02-10, 23:08
Σε 4-5 μέρες θα έχω κλαδέματα εάν θες μπορώ να σου δώσω μερικά, ωραίο το ενυδρείο σου καλή συνέχεια

σ'ευχαριστω πολυ!!εννοειται θελω..θα περιμενω π.μ.:p

Perazzi
17-02-10, 23:08
σ'ευχαριστω πολυ!!εννοειται θελω..θα περιμενω π.μ.:p

;););)

Dimis
17-02-10, 23:11
Ε τι να κανουμε ρε Δεσποινα...
Αν ειχες μεσα καρδιναλιους και εντλερ και ελεγες οτι σε ειχα συμβουλεψει εγω θα με εκραζαν και θα ειχαν και δικιο!
Ειπαμε...ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΙ = ΜΑΛΑΚΟ ΝΕΡΟ αλλιως καρδιναλιοι σε λιγο καιρο :smt051 ...

dimitris vas
17-02-10, 23:13
μπραβο debbs!!:smt041:smt041:smt041
ειμαστε σε καλο δρομο, λιγες ακομα βελτιωσεις κ θα εισαι αψογη!!

debbie
17-02-10, 23:18
Ε τι να κανουμε ρε Δεσποινα...
Αν ειχες μεσα καρδιναλιους και εντλερ και ελεγες οτι σε ειχα συμβουλεψει εγω θα με εκραζαν και θα ειχαν και δικιο!
Ειπαμε...ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΙ = ΜΑΛΑΚΟ ΝΕΡΟ αλλιως καρδιναλιοι σε λιγο καιρο :smt051 ...

οκ το καταλαβα....:(:(:(

Μίμης
18-02-10, 07:47
Μιμη απο ιδια πειρα στα εντλερ αρεσει το πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα γκαπακια απο οσο μπορεσα να καταλαβω διοτι στο ουδετερο ph οι γεννες τους ηταν περισσοτερες και με τεραστιο ποσοστο επιβιωσης του γονου,εν αντιθεση με τα γκαπυ μου που αυτα τα ποσοστα αυτα τα επιαναν με ph κοντα στο 8 και σκληροτητες ανω του 25.
Ισως να ειναι τυχαιο ισως οι συνθηκες που γεννηθηκαν αλλα νομιζω πως και στον βιοτοπο τους τα εντλερ ειχαν λιγο πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα γκαπυ που απαντωντε και σε υφαλμυρο ακομα και σε αλμυρο νερο.

ok Δημήτρη δε το ηξερα.μιας και καπου διαβασα οτι και αυτα οπως ολα τα ζωοτοκα θελουν σκληρο ή υφαλμυρο νερο..αλλα αφου εχεις προσωπική εμπειρία θα ξερεις καλύτερα:)αμα ειναι καλυτερα σε μαλακαο νερο και ουδετερο ph τοτε εισαι μια χαρα δε πρεπει να αλλαξεις τιποτα στην ποιοτητα του νερου σου.
μονος οπως σου ειπε και ο δημητρης να πυκνώσουν οι δυο γωνίες και να μπουν περισσοτερα χαμηλα φυτα γυρο απο τα ξυλα(πιστευω καταλαβες το λογο);)
μπραβο ειναι πολυ ωραιο και καλες προοπτικές:smt041

Γιώργος Κ
18-02-10, 14:49
Ε τι να κανουμε ρε Δεσποινα...
Αν ειχες μεσα καρδιναλιους και εντλερ και ελεγες οτι σε ειχα συμβουλεψει εγω θα με εκραζαν και θα ειχαν και δικιο!
Ειπαμε...ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΙ = ΜΑΛΑΚΟ ΝΕΡΟ αλλιως καρδιναλιοι σε λιγο καιρο :smt051 ...
Καλε εχεις γινει χειροτερος απο εμενα!! :smt041:smt041:smt041
Γουσταρωωωωω .... :p:p
:rolleyes::D

Dimis
18-02-10, 15:05
Οχι...Μακρυα απο εμενα αυτα!
Απλα αν την αφηνα να εχει μεσα καρδιναλιους και εντλερ και ελεγε κιολας οτι με ειχε ως συμβουλο θα μου κρεμουσαν κουδουνια ρε φιλε!

Γιώργος Κ
18-02-10, 15:15
Οχι...Μακρυα απο εμενα αυτα!
Απλα αν την αφηνα να εχει μεσα καρδιναλιους και εντλερ και ελεγε κιολας οτι με ειχε ως συμβουλο θα μου κρεμουσαν κουδουνια ρε φιλε!
Εχω δει πολλες φορες ... οσο και να λες κατι σε καποιον να κανει του κεφαλιου του ... Αρα πρεπει να πουμε ενα μπραβο στη debbie που ακουει και δε βιαζεται! :p :smt041
Παρολα αυτα δε θα εφταιγες εσυ ουτε καποιος αλλος αν εκανε αντιθετα απο τις συμβουλες! :rolleyes:

debbie
18-02-10, 15:44
[QUOTE=georgarask;418312]Εχω δει πολλες φορες ... οσο και να λες κατι σε καποιον να κανει του κεφαλιου του ... Αρα πρεπει να πουμε ενα μπραβο στη debbie που ακουει και δε βιαζεται! :p :smt041
σ'ευχαριστω πολυ!!
εξαλλου γι'αυτο εγινα μελος στο φορουμ για να ακουσω συμβουλες απο πιο εμπειρους....γιατι αν σου βαλω φωτο πως ηταν το ενυδρειο μου περυσι θα τραβας τα μαλλια σου...

debbie
19-02-10, 01:10
οριστε και φωτο απο τα ψαρακια μου!!!!!

Αλέξης6
19-02-10, 01:20
Πανέμορφα τα ψαράκια σου!!!


Να τα χαίρεσαι!!!

debbie
19-02-10, 01:21
σ'ευχαριστω πολυ!!!ειναι ακομη μικρα και απ'οτι μου ειπε ο dimis θα μεγαλωσουν και θα παρουν κι αλλο χρωμα...:p:p:p

Dimis
19-02-10, 01:35
Και αλλα τοσα σε μεγεθος θα γινουν και αλλο τοσο χρωμα θα παρουν...
Κουκλια ειναι Δεσποινα!

debbie
19-02-10, 01:38
σ'ευχαριστω dimi!!!!αλλα πιο πολυ σ'ευχαριστω που μου τα εδωσες!!!

Serafeim
19-02-10, 01:38
Με λίγα μεσαία φυτάκια Σούπερ θα είσαι.
Καλά τέτοια ώρα και ποστάρεις φωτό???:smt041

debbie
19-02-10, 01:42
Με λίγα μεσαία φυτάκια Σούπερ θα είσαι.
Καλά τέτοια ώρα και ποστάρεις φωτό???:smt041

τι να κανω τωρα κανω διαλειμμα απ'το διαβασμα και ειπα να τα ανεβασω να δει κ ο dimis σε τι καλα χερια βρισκονται τα ψαρακια του!!!
οσο για τα φυτα απο δευτερα θα μπουνε κι αλλα....

bokostas
19-02-10, 02:49
τι να κανω τωρα κανω διαλειμμα απ'το διαβασμα και ειπα να τα ανεβασω να δει κ ο dimis σε τι καλα χερια βρισκονται τα ψαρακια του!!!
οσο για τα φυτα απο δευτερα θα μπουνε κι αλλα....

Τα φυτά βάλτα σήμερα ή αύριο το αργότερο, ήταν ήδη κάποιες μέρες σε λεκάνη και μέχρι την Δευτέρα κινδυνεύουν να λιώσουν.
Σούπερ τα ψαράκια σου και αρκετά σπάνια, να τα προσέχεις σαν τα μάτια σου.

debbie
19-02-10, 09:32
Τα φυτά βάλτα σήμερα ή αύριο το αργότερο, ήταν ήδη κάποιες μέρες σε λεκάνη και μέχρι την Δευτέρα κινδυνεύουν να λιώσουν.
Σούπερ τα ψαράκια σου και αρκετά σπάνια, να τα προσέχεις σαν τα μάτια σου.

κωστα πρωτα απ'ολα ευχαριστω πολυ για τα φυτα!!τα εβαλα στο ενυδρειο,απλα απο δευτερα λεω να προσθεσω και μερικα χαμηλα περιμετρικα της ριζας οπως μου ειπε ο dimis....
τα ψαρακια ειναι οντως πολυ σπανια και απ'οτι μου ειπε και ο dimis στην ελλαδα ελαχιστοι τα εχουμε..:p:p:p
μην ανυσυχεις ομως αν καταφερω να κανω αναπαραγωγη εισαι πρωτος στη λιστα για να παρεις...

bokostas
19-02-10, 09:51
τα ψαρακια ειναι οντως πολυ σπανια και απ'οτι μου ειπε και ο dimis στην ελλαδα ελαχιστοι τα εχουμε..:p:p:p
μην ανυσυχεις ομως αν καταφερω να κανω αναπαραγωγη εισαι πρωτος στη λιστα για να παρεις...

Γιούπιιιι, :smt041 ευχαριστώ.

debbie
19-02-10, 10:11
μη βιαζεσαι να χαρεις γτ θα ειναι αθλος αν τα καταφερω...
ειμαι αρχαρια αλλα ελπιζω με τη βοηθεια σας να τα καταφερω....:p:p

bokostas
19-02-10, 10:28
Εντάξει κι αν δεν τα καταφέρεις (χτύπα ξύλο), θα συμβιβαστώ με τα κορυντοράκια που μου "έταξε" κάποιος.:)
"Κάποιε", βοήθα την κοπέλα να πετύχει αναπαραγωγή Tateurndina, γιατί δεν τα βλέπω καλά τα κόρυς σου.:D

kalaxan
19-02-10, 10:46
Παιδιά από τα ζωοτόκα ούτε τα γκάπυ ούτε τα εντλερ θέλουν υφάλμυρο...

Τα μόλυ απλά μπορούν να ζήσουν σε υφάλμυρο.

Τα γκάπυ-εντλερ τα πάνε μια χαρα στο νερό δικτυου της Θεσσαλονίκης που είναι ήδη αρκετά σκληρό.Στη συγκεκριμενη περιπτωση ισως το ξυλο λιγο την κατεβαζει.


,................................................. ............................................
Απλα μια (καλοπροαιρετη παντα) παρατηρηση.Μηπως ειναι λιγο μεγαλουτσικη η ροή για αυτο το ενυδρειο?
Αν μπορεις περιορισε την καταρχιν απο το ρυθμιστη οπως επισης να βαλεις κανεναν ''τρυπητο'' σωληνα στην εξοδο του φιλτρου να διαχεεται πιο ομαλα.

Συγχαρητηρια Δεσποινα.Χαιρομαι πολυ οταν βλεπω γυναικες να ασχολουνται με το χομπυ.

debbie
19-02-10, 10:59
σ'ευχαριστω πολυ kalaxan!!
οσο για το φιλτρο εχει ενα πραγμα στην εξοδο που στελνει το νερο δεξια κ αριστερα και περιοριζεται λιγο η ροη..βεβαι ο dimis ειπε να κλεισω εντελως τις φυσαλιδες αλλα μονο με την αναταραξη θα ειναι οκ τα ψαρια???:confused::confused:

kalaxan
19-02-10, 11:03
σ'ευχαριστω πολυ kalaxan!!
οσο για το φιλτρο εχει ενα πραγμα στην εξοδο που στελνει το νερο δεξια κ αριστερα και περιοριζεται λιγο η ροη..βεβαι ο dimis ειπε να κλεισω εντελως τις φυσαλιδες αλλα μονο με την αναταραξη θα ειναι οκ τα ψαρια???:confused::confused:

Μια χαρα είναι με την ανατάραξη(αν αυτή υπάρχει και δεν είναι στραμένη προς τα κάτω η ροή.)Καλά στα είπε ο Dimis.

dimitris vas
19-02-10, 11:03
"Κάποιε", βοήθα την κοπέλα να πετύχει αναπαραγωγή Tateurndina, γιατί δεν τα βλέπω καλά τα κόρυς σου.:D

:D:D:Dθα κανω οτι καλυτερο μπορω προκειμενου να σωσω τα cory μου...
ευχαριστω πολυ και για τα φυτα!!!:pοχι οτι μου αφησε καιπολλα η debbie μονο 2-3 νουφαρα και μια μικρη βαλισνερια:(.:(

debbie
19-02-10, 11:06
Μια χαρα είναι με την ανατάραξη(αν αυτή υπάρχει και δεν είναι στραμένη προς τα κάτω η ροή.)Καλά στα είπε ο Dimis.

οκ λοιπον θα κλεισω τις φυσελιδες και θα ανεβασω λιγο το φιλτρο να κανει "κυματισμο"...ο dimis οντως τα λεει καλα..χαρη σ'αυτον βελτιωθηκα τοσο...:p:p

debbie
02-03-10, 00:33
μετα απο καποες αλλαγες κι αφου μαλακωσα το νερο επεστρεψαν οι καρδιναλιοι με τις τετερντινες κ χαρη στη βοηθεια του συνφορουμιστα perazzi προστεθηκαν κι αλλα φυτα... οριστε το αποτελεσμα!!

Dimis
02-03-10, 00:34
Πολυ καλυτερο!!!!
Εισαι σε παρα πολυ καλο δρομο...

debbie
02-03-10, 00:36
ευχαριστω dimi!!προσπαθω...

Τσιόνογλου Σταύρος
02-03-10, 00:43
Προσωπικά θα σου πρότεινα μόλις μπορέσεις να πάρεις ένα εξωτερικό φιλτράκι,ετσι ωστε να ανοίξη ακόμη πιο πολύ ο χώρος στο ενυδρείο και να έχεις και πιο καλό φιλτράρισμα (βιολογία)
Κατα τα άλλα το ενυδρείο σου είναι όμορφο και έχει πολύ καλές προοπτικές .
Και για την Java moss όπως είπαμε την περιποίηση μην το ξεχνας.

Perazzi
02-03-10, 00:52
Ludvigia repens ανάμεσα στους ρίζες εε , με έδωσες ιδέα τώρα:D:D . πολύ όμορφο αλλά όπως είπαμε κάνε ένα DIY Co2 δεν είναι κάτι δύσκολο

dimis_george
02-03-10, 01:10
πολυ ομορφο το ενυδρειο,αλλα παιδια δε προσεξατε κατι;);)και το ειδωλο στο τζαμι του ενυδρειου πολυ ομορφο!!:shock::shock::shock::shock:
υ.γ χωρις παρεξηγηση

bokostas
02-03-10, 03:02
Ε, καλούτσικο είναι, δεν θα το έλεγα κι άσχημο, θέλει όμως ακόμη δουλειά για να πλησιάσει την τελειότητα του ενυδρείου του dimitris vas.:D

debbie
02-03-10, 11:35
Προσωπικά θα σου πρότεινα μόλις μπορέσεις να πάρεις ένα εξωτερικό φιλτράκι,ετσι ωστε να ανοίξη ακόμη πιο πολύ ο χώρος στο ενυδρείο και να έχεις και πιο καλό φιλτράρισμα (βιολογία)
Κατα τα άλλα το ενυδρείο σου είναι όμορφο και έχει πολύ καλές προοπτικές .
Και για την Java moss όπως είπαμε την περιποίηση μην το ξεχνας.

ειναι μεσα στα αμεσα σχεδια το εξωτερικο φιλτρο..
οσο για την moss δυσκολευτηκα λιγο να τη δεσω αλλα ακολουθησα τις οδηγιες σας κι ελπιζω να παει καλα..:grin::grin:
-------------------------
Ludvigia repens ανάμεσα στους ρίζες εε , με έδωσες ιδέα τώρα:D:D . πολύ όμορφο αλλά όπως είπαμε κάνε ένα DIY Co2 δεν είναι κάτι δύσκολο

εννοειται θα κανω...
σέυχαριστω κ παλι για τα φυτα!!
-------------------------
πολυ ομορφο το ενυδρειο,αλλα παιδια δε προσεξατε κατι;);)και το ειδωλο στο τζαμι του ενυδρειου πολυ ομορφο!!:shock::shock::shock::shock:
υ.γ χωρις παρεξηγηση


:smt044:smt044:smt044 ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!
-------------------------
Ε, καλούτσικο είναι, δεν θα το έλεγα κι άσχημο, θέλει όμως ακόμη δουλειά για να πλησιάσει την τελειότητα του ενυδρείου του dimitris vas.:D

μπραβο ρε κωστα τελειο του δημητρη κ το δικο μου καλουτσικο??
ντροπη σου!!
αποχαιρετα τις τετερντινες γιατι με το σχολιο αυτο μονο σε φωτο θα τις βλεπεις:smt082:smt082:smt082:smt082

bokostas
02-03-10, 11:38
μπραβο ρε κωστα τελειο του δημητρη κ το δικο μου καλουτσικο??
ντροπη σου!!
αποχαιρετα τις τετερντινες γιατι με το σχολιο αυτο μονο σε φωτο θα τις βλεπεις:smt082:smt082:smt082:smt082

Μη με παρεξηγείς, πρέπει να τον "γλύφω":smt118, μπας και μου δώσει τα κόρυς.:D
Τα δικά σου μέχρι να γεννήσουν, να μεγαλώσουν, εεε, θα τα βρούμε μέχρι τότε.:)

debbie
02-03-10, 11:40
οk μονο ετσι το δεχομαι...:smt084

dimitris vas
02-03-10, 12:07
Ε, καλούτσικο είναι, δεν θα το έλεγα κι άσχημο, θέλει όμως ακόμη δουλειά για να πλησιάσει την τελειότητα του ενυδρείου του dimitris vas.:D
μπραβο κωστα!πες τα γιατι δε φτανει που τη βαλαμε στο χομπυ μας πουλαει κ μουρη...:cool::cool:τα θερμα μου συγχαρητηρια λοιπον για το γουστο σου!!:D

υγ1 μετα το σχολιο σου αυτο τα κορυ τα βλεπω ολο και να πλησιαζουν προς καλαμαρια...
υγ2 το σχολιο οτι με καλοπιανεις θα το αγνοησω,καταλαβαινω οτι πρεπει να κρατησεις τις ισορροπιες,αλλα εν τελει ολοι καταλαβαμε πιο προτιμας:D:D

jim1985
02-03-10, 14:49
bravooooooo!!!!πολυ ωραιο δεσποινα :p:p:p...ας ειμαι καλα εγω που τα ταιζω..:D

Πάνος
04-03-10, 17:50
το ενυδρειο ειναι φυσικα πολυ ομορφοτερο απο κοντα!!:p
δεσποινα ομως σου υπενθυμιζω την αμφοβολια μου για τα φυτα εκεινα που δε μου φαινονται υδροβια....να εχεις το νου σου....

Raven
04-03-10, 18:21
το ενυδρειο ειναι φυσικα πολυ ομορφοτερο απο κοντα!!:p
δεσποινα ομως σου υπενθυμιζω την αμφοβολια μου για τα φυτα εκεινα που δε μου φαινονται υδροβια....να εχεις το νου σου....
Εχει δικιο ο Πανος, το φυτο που μοιαζει με σπαθιφυλλο στο πισω μερος, δεν εινα υδροβιο.
Λεγεται Acorus gramineus και δεν επιβιωνει εντελως βυθισμενο.

debbie
04-03-10, 18:25
Εχει δικιο ο Πανος, το φυτο που μοιαζει με σπαθιφυλλο στο πισω μερος, δεν εινα υδροβιο.
Λεγεται Acorus gramineus και δεν επιβιωνει εντελως βυθισμενο.

το ξερω raven μολις το ειδε ο Πανος αμεσως μου το ανεφερε, αλλα δεν φταιω εγω αλλα αυτοι που τα πουλανε..κ να φανταστεις μου τα δωσανε για βαλισνεριες...
σημερα πηρα μια Camboba ελπιζω οντως να ειναι...για δες τη φωτο..

Dimis
04-03-10, 18:36
Ειναι ειναι.....

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ.
12-03-10, 13:59
Το κερατοφυλλο δεν το φυτευουμε το αφηνουμε να αιωρηται κατα τα αλλα εισαι σε καλο δρομο.

debbie
12-03-10, 15:25
να αιωρειται το εχω,οσο εχω δηλαδη..:confused::confused:
που το ειδες φυτεμενο?πισω ειναι cabomba κ αριστερα ειναι λιμνοφυλλο..δεν υπαρχει κερατοφυλλο φυτεμενο...

debbie
12-04-10, 20:05
μετα την προσθηκη κι αλλων φυτων ιδου το αποτελεσμα......

dimitris vas
12-04-10, 20:09
ααααα:smt041:smt041

bokostas
12-04-10, 22:10
Καλό, αλλά νομίζω πριν μου άρεσε περισσότερο. Τώρα δείχνει λίγο πνιγμένο και θα προτιμούσα και ένα ξέφωτο κάπου στο κέντρο.
Γιατί δεν μαζεύεις τα περισσότερα φυτά σε 2 μεγάλες ομάδες στις γωνίες και να κατηφορίζουν προς την μέση?