PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσκολία στην αναπνοή τους.


StelMex
10-02-10, 14:09
Καλησπερα παιδια. Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα ενα μικρο χρυσοψαρο στο ενυδρειο μου το οποιο για κανα 2 μερες κρυβοταν στις πετρες, ανεπνεε με δυσκολιο και καθοταν συνεχως κατω. Την αλλη μερα.....Ψοφησε:(. Πηρα ενα αλλο χρυσοψαρο και μετα απο 5 μερες....τα ιδια ψοφησε κι αυτο με τον ιδιο τροπο. Τι λετε να φταιει?
Αμμωνια και νιτρωδη: 0
Νιτρικα: 10
Ενυδρειο aquatlantis 60 που τρεχει για 1 μηνα με μπολι.
Το ενυδρειο ειναι με αμμο και πετρες και σαλιγκαρια, προοριζετε για tanganyika, αλλα εχω τα χρυσοψαρα που ειναι ανθεκτικα για να μην χαλασει η βιολογια του φιλτρου μου μεχρι να παραλαβω τα μουλτι.:(:(:smt009
-------------------------
Ξεχασα θερμοκρασια 26...

kalaxan
10-02-10, 14:13
''Σε τιμωρήσανε'' τα χρυσόψαρα...
Τι θα πει τα έχεις για να κρατάν τη βιολογία?
Ρίχνε αμμωνία ή τροφή...

Και όταν πάρεις τα μούλτι τι θα τα κάνεις τα χρυσόψαρα? Θα τα πας πίσω?
:(

ΥΓ Πολύ υψηλή θερμοκρασία
ΥΓ2 Ας γίνουμε πιο υπευθυνοι με αυτες τις ψυχούλες,δεν είναι παιχνίδι ..
ΥΓ3 Τι θα πει είναι ανθεκτικά?

Dimis
10-02-10, 15:07
Μα δεν ειναι βασανιστηριο για ενα μικρο χρυσοψαρο να ζει σε ενα 60αρι αδειο ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

kalaxan
10-02-10, 15:43
Μα δεν ειναι βασανιστηριο για ενα μικρο χρυσοψαρο να ζει σε ενα 60αρι αδειο ενυδρειο με στρωμενο φιλτρο.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.


Δεν είναι για αυτό και το έσβησα αμέσως...

Πάντως είναι άσχημο ηθικά να πάρεις ψαράκια μόνο και μόνο για να σου κρατάν το φίλτρο.Λύσεις υπάρχουν όπως είπα παραπάνω, και είναι και πιο φτηνές...

Επίσης για να του ψοφάνε μάλλον κάτι κάνει λάθος.

Όπως καταρχίν η θερμοκρασία.Είναι λίγο υψηλή.
Δεύτερον μπορεί να μην έκανε καλή προσαρμογή, τρίτον μπορεί να έκανε λάθος στις μετρήσεις...
Τα ψαράκια φαίνονται να έχουν υποστεί σοκ με το που μπαίνουν στο ενυδρείο.

ΥΓ Τι άμμο έχεις βάλει?

StelMex
10-02-10, 15:51
Δεν ηθελα ρε φιλε να ειναι και αδειο το ενυδρειο ηρεμησε λιγακι. Και οι μετρησεις ηταν καλες, αφου τις επαληθευσα για ακομα μια φορα αλλα και προσαρμογη εκανα πολυ καλη. Το πρωτο ψαρακι το ειχα 3 εβδομαδες. Αμμο ψιλη εχω κατω!
-------------------------
Τα ψαρακια θα τα δωσω στην ξαδερφη μου που εχει ενυδρειο με χρυσοψαρα.

Dimis
10-02-10, 15:52
Κατεβασε την θερμοκρασια στους 22,θα κατεβαζεις ενα βαθμο καθε 2 μερες,και αυξησε λιγακι την αναταραξη του νερου απο την εξοδο του φιλτρου.
Και Μιλαμε παντα για 1 ψαρακι οχι 2-3.

Πάνος
10-02-10, 15:54
ουτε η θερμοκρασια δικαιολογει 2 τοσο συντομους θανατους ουτε τα λιτρα...
ο αερισμος ειναι ικανοποιητικος αν οχι αρκετος μιας και τα ψαρακια δε ζητουσαν οξυγονο στην επιφανεια...αλλα καθονταν κατω.
με τι μετρας?
χρησιμοποιησες καποιο φαρμακο?
κατι τα ενοχλει στο νερο...

Dimis
10-02-10, 15:57
Αν τα χρυσοψαρα τα εχει παρει απο πετ σοπ στα μεγαρα μαλλον εχουν παθει σοκ αλλαγης περιβαλλοντος διοτι στα εν λογω καταστηματα τα ψαρια ζουν σε συνθηκες Αιτης.:smt120

Πάνος
10-02-10, 15:58
για πες κι αλλα......

StelMex
10-02-10, 16:01
Απο Μεγαρα τα εχω παρει δυστυχως ειναι δυσκολο να πηγαινω Αθηνα..
-------------------------
ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο. Πριν τους θανατους τα ψαρια ηταν συνεχως στην επιφανεια αλλα ομως εχω καλη αναταραξη καθως και αεραντλια. Μετραω με τεστ sera και api..

Dimis
10-02-10, 16:04
Tι να λεω ρε Πανο...Αστο να παει στην ευχη!
Απλα Στελιο τα χρυσοψαρα στα εν λογω 2 μαγαζια τα εχουν χωρις θερμοστατη οποτε αυτες τις μερες εχουν θερμοκρασια νερου περι τους 15 βαθμους,οποτε θελει πολυ μεγαλη προσαρμογη για να τα βαλεις σε ενυδρειο θερμενομενο,και οταν μιλαμε για 26 που εχει το δικο σου ειναι ενα πραγματικο σοκ.Οποτε κατεβασε την θερμοκρασια σου και κανε μια πολυ καλη προσαρμογη.
Στην επιφανεια δεν ανεβαινουν μονο απο την ελειψη οξυγονου αλλα και απο πολυ ψηλη θερμοκρασια.

kalaxan
10-02-10, 16:06
Απο Μεγαρα τα εχω παρει δυστυχως ειναι δυσκολο να πηγαινω Αθηνα..
-------------------------
ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο. Πριν τους θανατους τα ψαρια ηταν συνεχως στην επιφανεια αλλα ομως εχω καλη αναταραξη καθως και αεραντλια. Μετραω με τεστ sera και api..

Τα τεστ σέρα μην τα πολυεμπιστεύεσαι πάντως.

Ίσως ήταν αρκετά ταλαιπωρημένα και από το σοκ αλλαγής περιβάλλοντος-θερμοκρασίας επηρεαστήκαν με το γνωστό αποτέλεσμα..

Σκέψουν να είναι πχ κάποιο χρονικό διάστμα κλεισμένος σε ένα κλουβί, αδύναμος-ψιλοάρρωστος και ξαφνικά να σε αφήνουν ελεύθερο στον ηλιο..

Και το δικο μου το κόμετ μόλις το πήγα από το 17λιτρο που ζούσε ένα χρόνο στο κατοστάλιτρο αμέσως εμφάνισε έντονο φιν ροτ.

Γιώργος Κ
10-02-10, 16:08
To προβλημα και λαθος ετσι οπως το βλεπω ειναι οτι τα χρυσοψαρα μπορει να μεταφερουν ασθενειες στο ενυδρειο μας ;)

StelMex
10-02-10, 17:05
Και τωρα τι αλλο πρεπει να κανω? Την θερμοκρασια την κατεβασα 2 βαθμους για αρχη. Υπαρχει περιπτωση να μολυνθηκε το ενυδρειο μου? Αν ναι πως θα επαναφερω την υγεια του?

Γιώργος Κ
10-02-10, 17:15
Ειναι δυσκολο να ξερεις αν κουβαλουσε κατι!! Επειδη τα χρυσοψαρα τα ταλαιπωρουνε παρα πολυ ... ειναι πιο πιθανο να εχουν κατι! Τωρα μη κανεις κατι αλλα να το ξερεις απο εδω και περα ... ;)
Οποιοδηποτε φαρμακο που κανει "απολυμανση" σκοτωνει και τη βιολογια του φιλτρου ... εκτος αν το ξεκινησεις ολο απο την αρχη ... με μπολι απο αλλο ενυδρειο! Αν εβαζα δισκους στο ενυδρειο σου αυτο θα εκανα!
Το ξερω ενα αδειο ενυδρειο ειναι ασχημο να το βλεπεις αλλα πολλες φορες κανουμε πραγματα που ισως μας δημιουργησουν στο μελλον προβληματα! Οποτε υπομονη ... ειναι η μεγαλυτερη αρετη!

StelMex
10-02-10, 17:36
ΟΚ ευχαριστω πολυ!