PDA

Επιστροφή στο Forum : sailim


sailim
10-02-10, 11:15
Πληροφορίες

Διαστάσεις:81x50x36
Όγκος:125lt (περίπου 100 καθαρά)
Φυτά:-java moss -anumbia -vallisneria -sagittaria
Ψάρια / Άλλα είδη: 5 platy - 2 red cherry
Φωτισμός: 2x28 w
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα:Juwel filter bio flow 3.0 (με προσθήκη siporax)
Θερμοστάτης:100w
Λίπανση: seachem flourish
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:15% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία:24
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν 20 μέρες(κατα το στήσιμό του μετεφερα όλα τα υλικά και μέρος του νερου απο παλαιότερο ενυδρείο,4 ετών ζωής). Δουλεύω και το παλιό φιλτρο για λίγες ακόμα μέρες
*Περιμένω σχόλιά σας. Ευχαριστώ ;)

Πάνος
10-02-10, 11:46
φυσικο και μολις μεγαλωσουν και πολλαπλασιαστουν τα φυτα θα "δειξει" ακομη περισσοτερο...
σαν εικονα με ενοχλει λιγο η μοςς που ειναι αφημενη στην τυχη της...αν τη συμμαζεψεις λιγο και τη δεσεις στη ριζα η οπου αλλου επιθυμεις θα φαινεται νομιζω πιο ομορφο...
επισης θα μπορουσες να δοκιμασεις να βαλεις τις ριζες αναποδα...τα κλαδια επανω δηλαδη μηπως φαινεται πιο καλα αν κρυβονται τα κοψιματα της βασης που τωρα φαινονται...
καλη συνεχεια και να μας ενημερωνεις με φωτο για την εξελιξη...;)

sailim
10-02-10, 19:22
Διαβάζοντας τις πολύτιμες συμβουλές σας, πιστεύω σύντομα να βελτιωθεί..Θα ανεβάζω photos ανα διαστήματα εξέληξης
-------------------------
-------------------------
Σκεφτομαι να βάλω κερατόφυλλο για τα πολλά καλά που κάνει.. Έχω διαβάσει οτι είναι φυτό επιφανείας. Όσο και να το φυτευεις, σαπιζει το τμημα μεσα στο υπόστρωμα κ ερχεται στην επιφάνεια. Πιστευετε οτι αισθητικα θα είναι ωραίο σαν εικονα να επιπλέει;

sailim
11-02-10, 15:53
αναποδογύρισα τη ρίζα..

yannakis
11-02-10, 20:01
αναποδογύρισα τη ρίζα..


πολυ καλυτερο!

sailim
11-02-10, 21:40
Τι φυτά θα μπορούσα να βάλω με τις συγκεκριμένες συνθήκες; ποια προτείνετε;

@@nikos@@
11-02-10, 21:43
Ολα τα φυτα με μετριες απαιτησεις ισως!

sailim
12-02-10, 10:54
-Oι δύο λαμπες που έχω ειναι μια nature και μια day. Επειδη φοβάμαι μη γεμίσουν άλγη οι ανουμπιες, που είναι στο πίσω σχετικά μέρος του ενυδρείου, ποια λάμπα δεν ευνοεί τόσο την άλγη να τη βάλω πάνω απο αυτές; Δηλαδη, ποια λάμπα μπροστά και ποια πισω?

sailim
15-02-10, 08:19
Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικα με τη παροχή CO2 αν είναι απαραίτητη στο ενυδρείο μου. Ευχαριστώ

Πάνος
15-02-10, 11:58
με τα φυτα που εχεις απαραιτητη δεν ειναι.
στην ερωτηση ομως αν κανει καλο στα φυτα σου η απαντηση ειναι "ναι".

sailim
15-02-10, 12:14
με τα φυτα που εχεις απαραιτητη δεν ειναι.
στην ερωτηση ομως αν κανει καλο στα φυτα σου η απαντηση ειναι "ναι".
Αν αποφασίσω να βάλω CO2, κ επειδη δε θέλω να μπλεξω με DIY CO2, τί είναι προτιμότερο: excel ή παστίλιες CO2;

sailim
18-02-10, 17:44
μετά από μικρές αλλαγές..

sailim
18-02-10, 18:22
και μια απο πλαγια όψη

bokostas
19-02-10, 10:36
Τώρα έδειξε πολύ καλύτερο το ενυδρείο, μπράβο, πολύ σωστές αλλαγές.
Για το CO2 εγώ βάζω excel, τις παστίλιες δεν τις έχω δοκιμάσει.

sailim
19-02-10, 11:32
Για το CO2 εγώ βάζω excel, τις παστίλιες δεν τις έχω δοκιμάσει.
Δε θα κάνει κακό στις γαριδούλες και τις βαλισνεριες; Κατι τετοιο έχω διαβάσει..

bokostas
19-02-10, 12:14
Δε θα κάνει κακό στις γαριδούλες και τις βαλισνεριες; Κατι τετοιο έχω διαβάσει..

Για τις γαρίδες δεν ξέρω να σου πω. Τις βαλισνέριες (όπως και το κερατόφυλλο) τις καίει μια χαρά, αλλά μόνο αν ρίξεις μεγάλη δόση.
Με δοσολογία από 1/4 έως το 1/2 της αναγραφόμενης δεν θα έχεις πρόβλημα και τα φυτά σου θα βοηθηθούν αρκετά.

chemical mac
19-02-10, 20:26
...ποια λάμπα δεν ευνοεί τόσο την άλγη...η σβυστή ;)

sailim
19-02-10, 20:35
Για τις γαρίδες δεν ξέρω να σου πω. Τις βαλισνέριες (όπως και το κερατόφυλλο) τις καίει μια χαρά, αλλά μόνο αν ρίξεις μεγάλη δόση.
Με δοσολογία από 1/4 έως το 1/2 της αναγραφόμενης δεν θα έχεις πρόβλημα και τα φυτά σου θα βοηθηθούν αρκετά.
Θα ανοιξω θεμα αν είναι για το συνδιασμο γαριδων με το excel..
Επειδή έχω και κερατόφυλλο, αν είναι θα το χρησιμοποιώ στο 1/4-1/3 της δόσης μιασ και κανει καλο. Ευχαριστώ

sailim
23-02-10, 13:08
Δεν έχω βάλει ακόμα καποιο συστημα παροχής CO2..
Όλα κυλάνε μια χαρα στο ενυδρειο μου.. :) Εχω το εξης δίλλημα όμως τελευταία: να βαλω παροχή CO2 ή όχι. Έχω διαβάσει πως τα φυτά μου αναπτύσσονται μια χάρα και χωρις εξτρα διοξείδιο του ανθρακα, απλα σκεφτομαι μηπως βάζοντας έχω ενα ακομα καλύτερο αποτέλεσμα. Αν βάλω θα βάλω μιξη μαγιας και ζάχαρης (νομιζω υπάρχουν ετοιμες συσκευες στο εμπόριο και όχι DIY) ή τα έτοιμα προιόντα CO2 γνωστών εταιριών..Ποια η γνώμη σας;