PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργία skimmer MC300


fitos100
08-02-10, 00:39
Έχω βάλει το skimmer MC300 στο ενυδρείο μου των 120 λίτρων. Έχω κάποιες απορίες. Το skimmer δουλεύει σχεδόν 18 μέρες από την εγκατάστασή του. Στην αρχή ακολούθησα τις οδηγίες και ρύθμισα τη βάνα του αέρα κάπου ενδιάμεσα, από την θέση που κλέινει τον αέρα και από τη θέση που είναι τελείως ανοιχτός. Δηλαδή στην ώρα δύο. Μετά από 4 με 5 μέρες είδα γύρω από το δοχείο συλλογής ότι το τοίχωμα ήταν γεμάτο με βρωμιά. Έβγαλα το δοχείο συλλογής, αλλά μέσα είχε υγρό μόνο 3 με 4 ml σκούρου καφέ χρώματος. Μετά ρύθμισα τη βάνα του αέρα, στη θέση που είναι τελείως ανοιχτός ο αέρας. Το άφησα πάλι για 4 με 5 μέρες και είδα το ίδιο αποτέλεσμα δηλαδή βρωμιά στο τοίχωμα αλλά το δοχείο δεν είχε ίχνος υγρού μέσα.
Και στις δύο περιπτώσεις έβλεπα κομμάτια αφρού να ανεβαίνουν μέχρι σ' ένα σημείο και μετά να πέφτουν.
Επίσης ακολούθησα τις οδηγίες και το καπάκι του δοχείου συλλογής το έχω τέρμα κάτω στο σώμα του. Έτσι πρέπει να είναι??
Μήπως γνωρίζει κανείς ποιές ρυθμίσεις είναι καλύτερες για να δουλέψει το skimmer??