PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκαράκι-Καλό ή κακό???


pagos4
07-02-10, 23:37
Καλησπέρα...

Σήμερα παρατήρησα ένα μικρό σαλιγκαράκι στο ενυδρείο που στρώνει εδω και 20 μέρες...
Στο ενυδρείο δεν υπάρχουν ψάρια,και ''στρώνω'' με τροφή.

Υπάρχει περίπτωση να μεταφέρθηκε μαζί με το ''μπόλι''???
Είναι φυσιολογικό ή υπάρχει πρόβλημα στο νερό???
---------------------------------------
Σε λίγο θα προσθέσω και φωτογραφιές...

http://www.postimage.org/image.php?v=PqRTXZJ http://www.postimage.org/image.php?v=PqRUgWS

Πάνος
07-02-10, 23:40
καλως το δεχτηκες:p...ηρθε με το μπολι αν δεν εχεις βαλει φυτα η κατι αλλο ακομη...
δε σημαινει οτι το νερο σου δεν ειναι καλο...δεν δημιουργουνται απο ακαταλληλες συνθηκες...

pagos4
07-02-10, 23:55
Ξέχασα να αναφέρω πως υπάρχει και μια anubia...

Αυτό είναι το χαριτωμένο---->
http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=269&pictureid=2090 http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=269&pictureid=2089

prospathw
08-02-10, 00:03
Εγώ θα σου πρότεινα να το βγάλεις τώρα που μπορείς γιατί σε κανα μήνα δεν θα μπορείς να απαλαγείς από αυτα!!!συν ότι θα που χέζουν τα πάντα!!!

kalaxan
08-02-10, 00:08
Φιλε μου το συγκεκριμένο σαλιγκάρι είναι απο τα ''καλά'' σαλιγκάρια..
Εμένα μ'αρέσει, κολυμπάει κιόλας στην επιφάνεια..
Από το συγκεκριμένο έχω 2-3..δε μου πολλαπλασιάστηκαν..

Αν ψάξεις στο φόρουμ θα δεις τα είδη των σαλιγκαριών και θα πάρεις μια ιδέα.

Γνώμη μου είναι να τα κρατήσεις.Έχουν κι αυτά την ομορφιά τους;), και καταναλώνουν άλγη-υπολοίματα τροφής..Σπάνια επιτίθονται στα φυτά.Σε μένα πάντως μόνο τα apple snails έχουν επιτεθεί στους τρυφερούς βλαστούς του ceratopteris

Raven
08-02-10, 01:42
Σωστα τα λεει ο kalaxan ! ειναι ενα Physa fontinalis. δεν αναπαραγονται τοσο γρηγορα οσο αλλα σαλιγκαρια και δεν πειραζουν ποτε υγιη φυτα.

prospathw
08-02-10, 04:46
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398 και ιδιαίτερα [QUOTE]Βοσκουν συνεχως για αλγες και απομειναρια τροφων, καταναλωνουν νεκρους φυτικους ιστους και ταμπλετες για βυθοψαρα αλλα ελλείψει αυτων δεν θα πουν οχι και στα φυτα του ενυδρειου μας. Γι αυτο το λογο ειναι σκοπιμο να προσεξουμε ωστε να μην πολλαπλασιαστουν υπερβολικα. Αυτο μπορουμε να το πετυχουμε ταιζοντας με συνεση και ελεγχοντας τον πληθυσμο τους αφαιρωντας μερικα καθε τοσο με παγιδες ή με το χερι. Επισης αφαιρωντας τα αυγα όποτε τα εντοπιζουμε,πριν εκκολαφθουν.[QUOTE]

Raven
08-02-10, 09:51
Ισχυουν και αυτα αλλα αν αφησει κανεις να γινουν παρα πολλα και ξαφνικα δεν εχουν τι να φανε, ε δεν θα πεθανουν της πεινας, θα φανε και κανενα φυτακι. Παντος ακομα και τοτε η ζημια που μπορει να κανουν ειναι μικρη.
Εγω στο 300αρι τα Physa δεν τα ελεγξα ποτε και παντα ειναι λιγα. Δεν μου πειραξαν ποτε φυτα ουτε με ενοχλησαν. Υποψιαζομαι οτι ο ανταγωνισμος με τις αμετρητες γαριδες που εχω τα ελεγχει ως προς την τροφη.

Rigel
08-02-10, 13:45
Υποψιαζομαι οτι ο ανταγωνισμος με τις αμετρητες γαριδες που εχω τα ελεγχει ως προς την τροφη.

Ακριβώς!ο πολλαπλασιαμός τους έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα τροφής και τον ανταγωνισμό.Οταν είχα μόνο τέτοια στο 60λιτρο και ήμουν και λίγο χουβαρντας στη τροφη λόγο απειρίας είχαν γίνει πάρα πολλά,αλλα και πάλι δεν μου πείραζαν τα φυτα.Οταν πεταξα μεσα και μερικα μηλοσαλιγκαρια σταμάτησαν να πληθαινουν και τώρα έχουν περιοριστεί σε έναν μικρο πληθυσμο.

Pagos4 θα έλεγα να μην ανησυχείς και να το αφήσεις στην ησυχία του,σε μένα μόνο καλό καναν.Ετσι κι αλλιως και να το ξεφορτωθείς το πιο πιθανό είναι να υπάρχουν και αλλα τέτοια καπου κρυμένα στο ενυδρείο σου....;)

harris samos
08-02-10, 14:15
εγω εχω καμια 100 σε ενα 50 λιτρο το μονο κακο που κανουν ειναι οτι αμα γεννανε σε φυλα οταν εκολαυθουν τα μικρα γινετε μια τρυπα στο φυτο που ειναι πανω η φωλια

prospathw
08-02-10, 23:06
Ισχυουν και αυτα αλλα αν αφησει κανεις να γινουν παρα πολλα και ξαφνικα δεν εχουν τι να φανε, ε δεν θα πεθανουν της πεινας, θα φανε και κανενα φυτακι. Παντος ακομα και τοτε η ζημια που μπορει να κανουν ειναι μικρη.
Εγω στο 300αρι τα Physa δεν τα ελεγξα ποτε και παντα ειναι λιγα. Δεν μου πειραξαν ποτε φυτα ουτε με ενοχλησαν. Υποψιαζομαι οτι ο ανταγωνισμος με τις αμετρητες γαριδες που εχω τα ελεγχει ως προς την τροφη.

Βρε Αλεξάνδρε δεν το έλεγα σε εσένα!!!αφού εσυ το έχεις γράψει!!!πάντως και εμένα όταν άρχισα να ταίζω με σύνεση μειώθηκε αισθητά ο πληθησμός τους!!!αλλά στα υπόλοιπα ενυδρεία που θα φτιάξω θα προσέξω να μην περάσουν...κυρίως για αισθητικούς λόγους:)

bokostas
09-02-10, 01:16
Καλά, δε φτάνει που δεν έπιασε το μπόλι, σου έστειλα και σαλιγκαράκια?
Συγνώμη Δημήτρη, θα είχε τρυπώσει στα σιποράξ και δεν το πρόσεξα.
Πάντως μην ανησυχείς, έχω από 4-5 σε κάθε ενυδρείο, είναι ακίνδυνα,
τουλάχιστον σ' εμένα ούτε φυτά τρώνε, ούτε χιλιάδες γίνονται.

pagos4
09-02-10, 11:40
Καλά, δε φτάνει που δεν έπιασε το μπόλι, σου έστειλα και σαλιγκαράκια?
Συγνώμη Δημήτρη, θα είχε τρυπώσει στα σιποράξ και δεν το πρόσεξα.
Πάντως μην ανησυχείς, έχω από 4-5 σε κάθε ενυδρείο, είναι ακίνδυνα,
τουλάχιστον σ' εμένα ούτε φυτά τρώνε, ούτε χιλιάδες γίνονται.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαααχαα
Τουλάχιστον δεν έφυγα με ''άδεια χέρια''