PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΚΑΝΑ ΣΑΛΑΤΑ


mink
07-02-10, 20:37
Γεια σας , θα ηθελα λιγο βοηθεια γιατι τα εκανα σαλατα.Εδω κ 5 χρονια εχω ενυδρεια γλυκου νερου κ αποφασισα να μπω στο αλατι. Οπως παντα τα σοβαρα λαθη γινονται στην αρχη . Μετα απο πολλες συζητησεις με παλιους ενυδρειαδες κ διαφορα pet-shop , οι οποιοι μου ειπαν οτι μπορω το ιδιο νερο(του γλυκου) να το μετατρεψω σε αλμυρο, ξεκινησα.Να προσθεσω οτι το νερο ηταν απο ΑΟ 3μηνων.Τον οκτωμβριο που μας περασε, βγαζω χαλικια, διακοσμηση,ξηλα , το καθαριζω καλα, οσο μπορουσα κ αλλαζω το μισο νερο απο ΑΟ. Βαζω 4 κυκλοφορητες 20000λ/ω το αλατι κ ξεκιναω.Αδειο το ενυδρειο μονο με νερο.Διαστασεις 120*60*75 κ sumb 90*40*50.Το αφηνω 1 μηνα , μετραω αμμωνια 0 ,nitrite 0, nitrate στο θεο.Τον επομενο μηνα παλευω με αλλαγες νερου κ διαφορα προιοντα denitrators χωρις μεγαλο αποτελεσμα.Βαζω 50 κιλα αμμο κ 50 κιλα βραχο κ ειδα λιγο βελτιωση αλλα παλι νουμερα τρελα nitrat 50 με 100. Κουραστηκα κ ξεκιναω για ζωντανα.Σε 2,5 μηνες βαζω σταδιακα centropyge eibli & bicolore, 3 clown, αυτοκροτορα, blue damcel, 5 σαλιγκαρια,3 ερειμητες, 2 γαριδες.Ολα καλα χωρις κυνηγητα κ στρες κ ολα τρωνε καλα. Πριν 8-9 μερες ICK (f***).Ξεκιναω υποαλλατοτητα απο 1023 παω 1021 παω 1019 παω 1017 παω 1015.Ανεβαζω θερμοκρασια 29 κ κλεινω φωτα για 5-6 μερες. Αποτελεσμα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. Αποδεκατιστηκα .Τωρα τι κανω? βγαζω οτι εχει μεινει κ αφηνω αδειο για κανα μηνα? Απο δω κ περα παντα καραντινα? HELP... (Θα το ανεβασω κ στις ασθενειες θαλασσινου γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν εδω ειμαι σωστα)

thanasis76
07-02-10, 21:13
μην βαζεις 2 φορες ο ιδιο ποστ...
που να σου απανταμε ?? πρεπει ενα για να μαζευονται ολες οι απαντησεις εκει...