PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο Πράσινου Τάπητα


kapsok
05-02-10, 04:17
Μήπως θα μπορούσε να μου πει κανείς πώς να δημιουργήσω συνθήκες πράσινου τάπητα; Ενδιαφέρομαι να στήσω ένα τέτοιου τύπου ενυδρείο και θα ήθελα συμβουλές για τα πάντα, ειδικά για προτεινόμενες διατάξεις φωτισμού...

harilaos
05-02-10, 13:18
Δες εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36765

Alex_Salonica
05-02-10, 13:18
Φωτισμός 1watt ανά λίτρο ή και περισσότερο αν πρόκειται για μικρό ενυδρείο, CO2, λιπάσματα και στενή παρακολούθηση μη το πνίξουν οι άλγες

Raven
05-02-10, 13:23
To θεμα σου το ανεβασες στην κατηγορια κρυου νερου, οποτε υποψιαζομαι οτι θες να δημιουργησεις χαλι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα; Αν ναι, δεν γινεται. Τα χρυσοψαρα τρωνε πολλα ειδη φυτων και τα γρασιδια σου θα γινουν λιχουδια.

kapsok
05-02-10, 17:19
Μα στο link απ΄οτι φαίνεται ο Σωκράτης το έχει καταφέρει... δλδ αμα ξεκινήσω με έντονο φωτισμό θα τα καταφέρω;

Γιώργος Κ
05-02-10, 17:24
Εννοεις την αλγη?? :confused:

Dimis
05-02-10, 18:26
Προφανως και εννοει ταπητα αλγης αφου αναφερεται στον Σωκρατη.

Raven
05-02-10, 19:18
Nαι οντως. Παρεξηγηση :p
Εγω νομισα οτι εννοουσες καποιο ειδος φυτου για δημιουργια χαλιού.

kapsok
05-02-10, 19:28
Ψάχνω λοιπόν τη διαφορά των συνθηκών που χρειάζονται γιανα γίνει ο τάπητας σε αντιδιαστολή με αυτές που έχουν σαν αποτέλεσμα τη δημιουργία πράσινου νερου (δλδ αιωρούμενες άλγες). Ξέρει κανείς; Σωκράτη τα φώτα σου...
-------------------------
Εκτος αν αρκούν αυτά που λέει η παρουσίαση...

SOCRATIS
06-02-10, 10:23
Η μόνη διαφορά του τάπητα αλγων με τα κοινά ενυδρεία είναι ότι δεν θέλει υπόστρωμα.Με έντονο φωτισμό (=> 1watt/λίτρο) με την συνήθη φιλτρανση και καλό τάισμα θ' αρχίσει να αναπτύσεται η άλγη μέσα σε λίγες μέρες.




Υ.Γ.Ο όρος "πράσινος τάπητας" μάλλον δημιουργεί συγχύσεις .Νομίζω, θα συμφωνήτε πως σαν "τάπητας αλγών" είναι ποιο ακριβής.