PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΚΚΟΛΑΨΗ ΑΥΓΩΝ APPLE SNAILS-ΕΡΩΤΗΣΗ


GIWRGOS
30-01-10, 10:14
Όταν εκκολάπτονται τα αυγά των apple snails ,τα μικρά έχουν τι μορφή έχουν?έχουν ήδη σχηματισμένο κέλυφος???το ρωτάω γιατί σε μια μικρή γεννήστρα εντός του ενυδρείου μου όπου υπήρχαν τέτοια αυγα,σήμερα είδα να κάνουν βόλτες στα τοιχώματά της κάτι μικροσκοπικά σκουληκάκια,μήκους το πολύ 2 χιλιοστών!Μήπως είναι τα νεογνά των σαλιγκαριών?????

Η δεύτερη εκδοχή που σκέφτηκα είναι ότι τα αυγά των σαληγκαριών έχουν σαπίσει και σκουλήκιασαν!

Μίμης
30-01-10, 10:43
φιλε μου δε ξερω αν σκουλικιασαν παντως νεογνα απο σαλιγκαρια δεν ειναι.τα νεογνα ειναι πολυ μικρα διαφανή ή κίτρανα σαλιγκαρακια.τα αυγα τα κανουν στο καπακι του ενυδρειου και καλο ειναι μια φορα τη μερα να τα βρεχεις λιγο για να ειναι υγρα και να μπορεσουν μετα να κατεβουν τα σαλιγκαρακια στο ενυδρειο.τωρα δε ξερω αν σκουλικιαζουν και ειναι απο εκει τα σκουλικια αλλα ψαξτο λιγο γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο..!;)

beat89
30-01-10, 10:46
τα αυγα των apple snails οταν εκκολαπτονται βγαινουν ηδη σχηματισμενα σαλιγκαρακια.
Επισης,το τσαμπι με τα αυγα πρεπει να ειναι εξω απο το νερο κ οχι μεσα σε αυτο.

Ηλίας
30-01-10, 10:49
Ακριβος!...
το τσαμπι πρεπει να ειναι εξω απο το νερο! τα νεογεννητα σαλιγκαρια εχουν σχηματισμενο κελυφος, και σε μια βδομαδα φαινονται κανονικα...

..καλες γεννες!...:p

Raven
30-01-10, 14:16
Τα σκουληκακια στο τζαμι πρεπει να ειναι planaria , τα νεογεννητα των apple snails οπως σου ειπαν και τα παιδια ειναι σχηματισμενα μικρα σαλιγκαρακια με κελυφος.

mixalis p
02-02-10, 01:08
Γεια σας! Μπορει καποιος να μου πει ποσες μερες κανουν να εκκολαφθουν τα αυγα απο τα apple snails?

Raven
02-02-10, 01:13
Γεια σας! Μπορει καποιος να μου πει ποσες μερες κανουν να εκκολαφθουν τα αυγα απο τα apple snails?
Περιπου μετα απο 2 εβδομαδες :http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/pomacea_bridgesi.htm