PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία νησιού απο πέτρες για τη νεροχελώνα μου


giotiss
29-01-10, 17:54
Έχω προς το παρόν ένα μικρό ενυδρειάκι για την νεροχελώνα μου, το μικρό νεοκλή! είναι περίπου 4 εκατ. και τον έχω σε ένα ενυδρειάκι 30 χ 15 με 10 πόντους περίπου νερό! Ο εξοπλισμός που έχω είναι

φίλτρο http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=407_409&products_id=1615

θερμοστάτης http://www.amazonios.gr/product_info.php?products_id=2847
ο ιδιος αλλα 25 watt

και μία πέτρα αγορασμένη απο πετ σοπ που έχω τοποθετήσει στο κέτρο
επίσης προς το παρόν έχω και ένα πορτατιφ αναμένο και στραμένο επάνο στην πέτρα για να βγαίνει ο νεοκλάκος και να λιάζετε μέχρι να κατασκευάσω το νέο ενυδρείο μου και να του βάλω την ειδική λάμπα που χρειάζεται. Το αποτέλεσμα όμως με την τοποθέτηση του του φίλτρου και του θερμοστάτη ήταν να έχει κλέισει κατα πολύ ο χώρος του για βουτιές και έτσι σκέφτηκα να αφαιρέσω την ειδική πέτρα απο το κέντρο και να κατασκευάσω σε μια γωνία ένα νησάκι απο πέτρες κολλημένες με σηλικόνη και να ανεβάσω και λιγο τη στάθμη του νερού ( περίπου στους 15 πόντους ) Ο προβληματισμός μου είναι όμως τι πέτρες θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ωστε να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την υγεία της χελωνήτσας μου. plz αν μπορεί να με βοηθήσει καποιος.........

TolisT
30-01-10, 16:20
Κατέβασε τη στάθμη στους 10 και ίσως και πιο κάτω,σε σημείο που να μπορεί να φτάνει να βγάλει το κεφάλι του έξω από το νερό χωρίς να στηρίζεται κάπου,διαφορετικά αν αναποδογυρίσει δεν θα μπορεί να γυρίσει κανονικά σε τέτοιο βάθος και μπορεί να πνιγεί,αλλά και πάλι δεν υπάρχει λόγος να κουράζεται έτσι(+ότι θα έχει πολύ άγχος).Βάλε αν θες ένα κομμάτι ξύλου,ή κάποιο δεντράκι-φυτό(εγώ έχω ένα σαν φωλιά και κάθονται εκεί ή σκαρφαλώνουν πάνω του για να λιαστούν) πάνω στην πέτρα σου.;)

water_turtle_lover
02-02-10, 16:50
Οσο για την εξοικονομηση χωρου,στα πετ σοπ υπαρχουν κατι στεριες που εχουν βεντουζες,ετσι ωστε να βεντουζαρονται στην ακρη του ενυδρειου.Βαλε μια τετοια,βγαλε αυτη την κεντρικη που εχεις και θα δεις ποσος χωρος θα μεινει στον Νεοκλη σου!!!:D