PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυσιολογικο ή λαθος??


akis7
28-01-10, 16:28
πηγα και πηρα χτες αεραντλια και ολα τα σχετικα αεροπετρα ανεπιστροφη..
τα εβαλα χτες και ολα καλα!
τωρα που ανοιξα το καπακι ομως του ενυδρειου ολο το καπακι και η λαμπα ηταν μουσκεμα.οι φυσσαλιδες πανε στην επιφανεια και σκανε και πιτσιλαει ολο το καπακι.
ειναι φυσιολογικο αυτο???
θα εχω προβλημα με την λαμπα μου?
τωρα χαμηλωσα τη ροη ωστε να μην βγαζει πολυ αερα.

platy
28-01-10, 16:30
θυμησε μας ξανα τι ενυδρειο εχεις με τι και γιατι εβαλες αεραντλια...(δεν υαπρχει προβλημα στα περισσοτερα ενυδρεια ...μια φωτο του καπακιου και ολοκληρου του ενυδρειου θα βοηθουσε)

akis7
28-01-10, 16:34
63lt με γκαπυ.το εβαλα για εφε γτ μ'αρεσει!
τωρα το ανοιξα το καπακι και το σκουπισα..δεν φαινεται τπτ(το ειχα ανεβασει το ενυδρειο αν θυμασαι)
απλα ηταν βρεμενο ολο το καπακι και η λαμπα εσταζε γι'αυτο λεω μην βραχηκυκλωσουμε κιολας..

platy
28-01-10, 16:44
α ναι τωρα σε θυμηθηκα...και εγω θα σου ξαναπω...εχεις τα εξης φυτα"'VALLISNERIA,ANUBIA BRT,LUDWIGIA REPENS,CERATOPHYLLUM DEMERSUM (FOXTAIL)...ναι μεν ειναι εφε αλλα ΔΙΩΧΝΕΙ απαραιτητα στοιχεια για τα φυτα απο το νερο...ετσι προφανως δεν θα βλεπεις αναπτυξη....

harris samos
28-01-10, 16:47
τι διώχνει ?? από το νερό η αεραντλία ???????

platy
28-01-10, 16:49
χμμ...οταν την ειχα εγω στο ενυδρειο εκτος απο το σχετικο κραξιμο .τα φυτακια μου δεν ειχαν προκοπη ...καπου εδω μεσα διαβασα οτι διωχνουν συστατικα με την αναδευση...και μου το ειπαν και τα παιδια στο συλλογο....

akis7
28-01-10, 16:50
4 φυτα εχω μεσα οχι 5.και να σου πω την αληθεια δεν θελω να δω και αλλη αναπτυξη!! :D
μεγαλωνουν πολυ γρηγορα και πανε απο και απο κει..
βασικα στο θεμα?!!
θα εχω προβλημα??

harris samos
28-01-10, 16:52
μην αγχώνεσαι τα καπάκια είναι για να πιτσιλιούνται

Γιώργος Κ
28-01-10, 16:54
Διωχνει ακομα περισσοτερο το CO2 που ειναι απαραιτητο για τα φυτα!! ;)

harris samos
28-01-10, 16:54
χμμ...οταν την ειχα εγω στο ενυδρειο εκτος απο το σχετικο κραξιμο .τα φυτακια μου δεν ειχαν προκοπη ...καπου εδω μεσα διαβασα οτι διωχνουν συστατικα με την αναδευση...και μου το ειπαν και τα παιδια στο συλλογο....δεν είπαμε να μη λέμε ότι νάνε

μονο το co2 βγάζει από το νερό τίποτα άλλο

Πάνος
28-01-10, 16:56
θα εχω προβλημα??
αν εχεις λαμπες φθορισμου που δεν αναπτυσσουν μεγαλη θερμοκρασια...και τα ακροφυσια σου ειναι στεγανα δεν εχεις κανενα προβλημα...

platy
28-01-10, 16:57
σορρυ δικο μου λαθος χαρη....φιλε τα φυτακια (κερατοφυλλο και λουντβιγια) ειναι γρηγορης αναππτυξης αρα ειναι λογικο να μεγαλωνουν ετσι

akis7
28-01-10, 17:01
για το καπακι δεν με πειραζει για τη λαμπα μονο..
δεν θελω τα γκαπακια μου να γινουν χελια!!!!
:D:D:D:D:D
-------------------------
φθορισμου ειναι.ακροφυσια ειναι αυτα στις ακρες της λαμπας??και αυτα βραχηκαν λιγο αλλα τωρα που χαμηλωσα την ενταση δεν νομιζω ωα ξαναβραχουν τοσο..

Πάνος
28-01-10, 17:05
ναι αυτα στις ακρες ειναι τα ακροφυσια....βγαλε αν μπορεις μια φωτο τη λαμπα και τα ακροφυσια...πρεπει να ειναι στεγανα...

akis7
28-01-10, 17:08
τα σκουπισα τωρα.δεν φαινεται τπτ τωρα..

alex
28-01-10, 17:14
τα σκουπισα τωρα.δεν φαινεται τπτ τωρα..

αν ειναι καπακι απο επωνυμο ενυδρειο δεν θα εχεις προβλημα,
το προβλημα θα ηταν αν ηταν diy χωρις γνωσεις κατασκευης, εκει κινδυνευεις


σκεψου μονο οτι απο την εξατμιση του νερου και μονο θα βρεχεται το καπακι σου..
ειδικα αμα παιξεις σε θερμοκρασιες 28+ μιλαμε για πολυ νερο..

καλο θα ειναι για να μην πω απαραιτητο η σταθμη του νερου απο την λαμπα να απεχουν τουλαχιστον 2 εκατοστα και βαλε..

akis7
28-01-10, 17:17
σιγουρα απεχουν τοσο. το ενυδρειο ειναι της juwel 63lt. η θερμοκρασια μου ειναι στους 26 και βλεπω υδρατμους συνεχεια απλα τωρα ανησυχησα με τη λαμπα..

alex
28-01-10, 17:24
σιγουρα απεχουν τοσο. το ενυδρειο ειναι της juwel 63lt. η θερμοκρασια μου ειναι στους 26 και βλεπω υδρατμους συνεχεια απλα τωρα ανησυχησα με τη λαμπα..


δεν συντρεχει λογος ανησυχιας...τι να κανει κι αυτο το νερακι που να παει?:D