PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπολι...τι ειναι παλι αυτο!!!!..


water_turtle_lover
26-01-10, 15:43
Χαιρεται!!!Δεν ειμαι πολυ καινουρια στο χομπι(εδω και 2 χρονια εχω χελωνες αλλα 2 πεθαναν,οποτε δεν ειναι πολυ μεγαλη αυτη που εχω τωρα,ζητημα 5 εκατοστα).Ειχα μια μεγαλη πλαστικη χελωνιερα αλλα λογω των θανατων των δυο προηγουμενων αποφασισα με την τριτη να κανω τα παντα ολοσωστα,για να ζησει πολυ.Πηρα λοιπον το πρωτο μου κανονικο ενυδρειο.Ειναι αρκετα μεγαλο για τη χελωνιτσα,οποτε απο αυτο ειμαι καλυμενη.Πηρα και φιλτρο sera fil 60(το οποιο κανει θορυβο,ειναι φυσιολογικο αυτο?)και το εβαλα μεσα.Λαμπα φθορισμου,θερμοστατη, θερμομετρο,βοτσαλακια, οτι βρηκα το πηρα!!Και πανω που θα την εβαζα μεσα,διαβασα κατι αρθρα για το μπολιασμα ή αλλιως στρωσιμο του ενυδρειου.Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω διαφωτιστει ιδιαιτερα,γι'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα.Δεν εχω βαλει το χελωνακι μεσα ακομα,στην περιπτωση που η διαδικασια απαιτει ενυδρειο χωρις ζωα μεσα.Μηπως μπορει καποιος απο εσας να μου το εξηγησει???:confused::confused::confused:

aaaooll
26-01-10, 15:48
για χελονιτσες δεν ξερω...
ξερω ομως οτι πρεπει να μπορουν να ανεβενουν στην επιφανεια... ετσι δεν ειναι?

καλος ηρθες απο μενα, κ αν μπορει καποιος mod να το μεταφερει σα αλλα ζωα...

Πάνος
26-01-10, 15:48
μπολι...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
διαβασε και για τον κυκλο του αζωτου στα υπομνηματα θα καταλαβεις..;)

water_turtle_lover
26-01-10, 15:51
μπολι...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
διαβασε και για τον κυκλο του αζωτου στα υπομνηματα θα καταλαβεις..;)

Το εχω διαβασει αυτο 5 φορες!!!Αλλα πως τις παιρνουμε ακριβως(τις αποικιες βακτηριδιων)??Κι εγω που δεν ειχα ποτε πριν ενυδρειο??Εχει καμια σχεση με το φιλτρο??

Πάνος
26-01-10, 15:59
οι αποικιες των βακτηριων ειναι στα υλικα του φιλτρου. αρα...ειτε παρεις υλικα απο ενα στρωμενο φιλτρο καποιου....ειτε τα στιψεις και παρεις τη βρωμια που βγαζουν ...εχεις παρει "μπολι"
δε μπορω να το πω πιο απλα...ειναι κατανοητο?
στο υπομνημα το αναφερω ετσι:
Αποφασιζοντας λοιπον να το κανουμε,μπορουμε να παρουμε υλικα απο το φιλτρο του δοτη (υλικα βιολογικου φιλτραρισματος θα εχουν μεγαλυτερες αποικιες) και να τα μεταφερουμε σε σακουλα με νερο ενυδρειου και μετα να τα βαλουμε στο φιλτρο μας.
Μπορουμε επισης αν δε θελουμε να παρουμε τα υλικα απο το δοτη, σε μια σακουλα με νερο ενυδρειου να ξεπλυνουμε-στιψουμε υλικα του φιλτρου του και να παρουμε τη "βρωμια" που θα βγει...που δεν ειναι αλλη απο αποικιες βακτηριων.
Προσπαθουμε να μην αργησουμε πολλες ωρες για να μεταφερουμε το μπολι και φτανοντας ειτε το ριχνουμε στο νερο του ενυδρειο μας (οπου θα καταληξει φυσικα στο φιλτρο) ειτε απευθειας μεσα στο φιλτρο μας.

water_turtle_lover
26-01-10, 16:04
οι αποικιες των βακτηριων ειναι στα υλικα του φιλτρου. αρα...ειτε παρεις υλικα απο ενα στρωμενο φιλτρο καποιου....ειτε τα στιψεις και παρεις τη βρωμια που βγαζουν ...εχεις παρει "μπολι"
δε μπορω να το πω πιο απλα...ειναι κατανοητο?
στο υπομνημα το αναφερω ετσι:
Αποφασιζοντας λοιπον να το κανουμε,μπορουμε να παρουμε υλικα απο το φιλτρο του δοτη (υλικα βιολογικου φιλτραρισματος θα εχουν μεγαλυτερες αποικιες) και να τα μεταφερουμε σε σακουλα με νερο ενυδρειου και μετα να τα βαλουμε στο φιλτρο μας.
Μπορουμε επισης αν δε θελουμε να παρουμε τα υλικα απο το δοτη, σε μια σακουλα με νερο ενυδρειου να ξεπλυνουμε-στιψουμε υλικα του φιλτρου του και να παρουμε τη "βρωμια" που θα βγει...που δεν ειναι αλλη απο αποικιες βακτηριων.
Προσπαθουμε να μην αργησουμε πολλες ωρες για να μεταφερουμε το μπολι και φτανοντας ειτε το ριχνουμε στο νερο του ενυδρειο μας (οπου θα καταληξει φυσικα στο φιλτρο) ειτε απευθειας μεσα στο φιλτρο μας.


Ναι κατι καταλαβα,ευχαριστω!!Αλλα ακομα δεν καταλαβαινω κατι...τι ακριβως εννοεις με το <τα υλικα του φιλτρου>?

Δημητρης89
26-01-10, 16:05
αν παρεις για παραδειγμα ενα καινουργιο φιλτρο,το σφοτγγαρι μεσα θα ειναι ασπρο,αν ομως δεις το σφουγγαρι ενος ενυδρειου που τρεχει για καιρο τοτε το σφουγαρι ειναι καφε,,,

οπως λεει και ο Πανος αυτο το καφε ειναι τα βακτηρια που σου χρειαζονται
τα στειβεις σε μια σακουλιτσα,πηγαινεις σπιτι σου , βουτας το δικο σου σφουγγαρακι μεσα και οτι περισεψει το ρειχνεις στο ενυδρειο σου

potami
26-01-10, 16:11
εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι ενα φιλτρο μπορει να φιλτραρει την ποσοτητα των εκρισεων μιας χελωνας

ελπιζω να μην εχω δικιο

Πάνος
26-01-10, 16:12
στο χωριο μου λεμε "απ'το ολοτελα...καλη κι η Παναγιωταινα"...:D:D

υ.γ. μονο μετρησεις μπορουν να μας το πουν αυτο...ενα ισχυρο μεγαλο φιλτρο σαφως και θα μπορουσε..

water_turtle_lover
26-01-10, 16:15
αν παρεις για παραδειγμα ενα καινουργιο φιλτρο,το σφοτγγαρι μεσα θα ειναι ασπρο,αν ομως δεις το σφουγγαρι ενος ενυδρειου που τρεχει για καιρο τοτε το σφουγαρι ειναι καφε,,,

οπως λεει και ο Πανος αυτο το καφε ειναι τα βακτηρια που σου χρειαζονται
τα στειβεις σε μια σακουλιτσα,πηγαινεις σπιτι σου , βουτας το δικο σου σφουγγαρακι μεσα και οτι περισεψει το ρειχνεις στο ενυδρειο σου

Α,καταλαβα!!!Πρεπει ομως οπωσδηποτε να χρησιμοποιησω το φιλτρο καποιου αλλου για να παρω τα βακτηρια του??Δηλαδη δεν μπορω να αφησω το φιλτρο μου να δουλεψει πολλες μερες και να τα παραγω μονη μου??

potami
26-01-10, 16:19
η χελωνα δεν θα ψωφισει αν δεν φιλτρανθει αμεσως το νερο

ομως για να αποικιστει μονο του ενα φιλτρο αργει πολυ

water_turtle_lover
26-01-10, 16:24
η χελωνα δεν θα ψωφισει αν δεν φιλτρανθει αμεσως το νερο

ομως για να αποικιστει μονο του ενα φιλτρο αργει πολυ

Οταν λες οτι αργει πολυ,για ποσο καιρο μιλαμε?

Δημητρης89
26-01-10, 16:35
στην ουσια ειναι σαν να κανεις στρωσιμο με ψαρι....

αλλος τροπος ειναι να ρειχνεις αμμωνια,οπως γραφει και το υπομνημα,αλλα το μπολι ειναι το πιο γρηγορο

water_turtle_lover
26-01-10, 16:39
Τελοσπαντων,απ'οτι καταλαβα θα ειναι οκ αν βαλω το φιλτρο μου να δουλεψει για πολυ καιρο,ετσι ωστε να γινει αποικια βακτηριδιων στο ενυδρειο ή να παρω τα βακτηριδια απο το φιλτρο καποιου αλλου.Εσεις ποιο απο τα 2 μου προτεινετε??

Γιώργος Κ
26-01-10, 16:42
Κανει απο μηνα και ισως παραπανω να στρωσει μονο του!!
Φυσικα ολοι προτεινουν μπολι! ;)
Ελα να σου δωσω και μη σκας!!

water_turtle_lover
26-01-10, 16:51
Οκ,τελικα θα μπολιασω.Ενας μηνας και κατι,εδω που τα λεμε ειναι πολυς καιρος!!!Ευχαριστω που με βοηθησατε,γιατι δεν ειχα ιδεα!!:smt041:D:smt020