PDA

Επιστροφή στο Forum : Χελώνες νερού-Αναπνοή


TolisT
23-01-10, 01:56
Διάβασα σε ένα άλλο post του site ότι οι νεροχελώνες μπορέι να πνιγούν αν δεν έχουν ένα μέρος για να βγουν έξω απο το νερό.Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο;Έχω δει ενυδρέια με χελώνες και ψάρια μαζί ή terrarium με χελώνες,με τη στάθμη του νερού πολύ υψηλή και άλλα χωρίς καν να έχουν κάποια επιφάνεια πάνω απο το νερό.Απλά θέλω να ξέρω τι παίζει γιατί η μια απο τις δυό που έχω είναι σε νάρκη και κάθεται μέσα σε μια φωλιά που τις έχω φτιάξει πάνω σε μια πέτρα,αλλά η άλλη που είναι ξύπνια ζορίζεται μερικές φορές όταν φεύγει από την πέτρα.Τισ χελώνες τις έχω 1 μήνα περίπου και η στάθη του νερού είναι κάτω απο 10 cm.Λέω να την κατεβάσω λίγο και να προσθέσω μερικές πέτρες ακόμη ώστε να το κάνω σαν σκάλα να ανεβαίνουν πάνω στη μεγάλη,έξω απο το νερό.;)Τελικά αναπνέουν μέσα στο νερό όπως τα ψάρια ή αντέχουν μόνο για κάποιο διάστημα?

Κλεόβουλος
23-01-10, 10:19
Διάβαστο με προσοχή όλο:)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

TolisT
23-01-10, 22:05
Το διάβασα και αγόρασα και ένα βιβλίο για χελώνες σήμερα που πήγα στο κέντρο,αλλα και πάλι δε μου λύθηκε η απορία.Μπορεί να πνιγούν αν δεν βγουν καθόλου στην επιφάνεια?

Γιώργος Κ
23-01-10, 22:43
Αναπνεουν αερα ... δεν μπορουν να αναπνευσουν μεσα στο νερο οπως τα ψαρια! Εχουν πνευμονες και οχι βράγχια ...

logio
23-01-10, 23:15
nai pnigonte k exasa 1 extes bale kati na anebeni

Γιώργος Κ
23-01-10, 23:18
nai pnigonte k exasa 1 extes bale kati na anebeni
Καλως ηρθες!! :p
Σε παρακαλω να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες ... ειναι κανονας του φορουμ!! ;)

Maverick
24-01-10, 13:52
Πάντως εγώ που έχω προσέξει τις δικιές μου, όταν είναι ακίνητες επιπλέουν και έχουν το κεφάλι απ'έξω, δε βουλιάζουν. Οπότε δεν είναι απαράιτητο να κολυμπάνε για να είναι στην επιφάνεια... Σίγουρα πρέπει να έχεις κάτι για να βγαίνουν έξω και να λιάζονται! Τώρα δεν ξέρω πως μπορεί να πνιγούν...

water_turtle_lover
24-01-10, 17:53
Το διάβασα και αγόρασα και ένα βιβλίο για χελώνες σήμερα που πήγα στο κέντρο,αλλα και πάλι δε μου λύθηκε η απορία.Μπορεί να πνιγούν αν δεν βγουν καθόλου στην επιφάνεια?

Σε παρακαλω μου λες τιτλο και εκδοσεις του βιβλιου,γιατι θελω να το παρω κι εγω??:rolleyes:

TolisT
25-01-10, 23:29
Το βιβλιο λεγεται ''Χελωνακια'',ειναι της σειρας κατοικιδια ζωα απο τις εκδοσεις Καρακωτσογλου και το βρηκα στο βιβλιοπωλειο Παπασωτηριου στο συνταγμα(σταση μετρο Πανεπιστημιο).Ηταν και σε προσφορα!Γενικα εχει παρα πολλα και ωραια βιβλια για ενυδρεια και στα ελληνικα!
-------------------------
Σε παρακαλω μου λες τιτλο και εκδοσεις του βιβλιου,γιατι θελω να το παρω κι εγω??:rolleyes:
Τις εχεις 2 χρονια και τις εχεις σε χελωνιερα?Παρε ενα ενυδρειο,τωρα που εχει και προσφορες!;)
-------------------------
Αναπνεουν αερα ... δεν μπορουν να αναπνευσουν μεσα στο νερο οπως τα ψαρια! Εχουν πνευμονες και οχι βράγχια ...
Αυτο ηθελα να ακουσω!:smt041Τωρα τους εχω φτιαξει ενα νησακι με πετρες,φυτα(αληθινα και ψευτικα) και απο την αλλη μερια εχω ενα ξυλο που επιπλεει.Ολα υπο ελεγχο.;)