PDA

Επιστροφή στο Forum : επεσε το ενα ματι απο το χρυσοψαρο


kingrim
21-01-10, 14:21
Καλημερα αν και για μενα ειναι στραβη

Ξυπνησα το πρωι και ειδα οτι ενα απο τα μαυρα χρυσοψαρα που εχω με τα πεταχτα ματια, πλεον δεν εχει ενα ματι , και το αλλο μου φαινετε ποιο πεταχτο αλλα δεν ξερω με σιγουρια αν ειναι ποιο πεταχτο ή αν φαινετε ετσι επειδη λειπει το ενα απο τα δυο.
ειναι καποια ασθενεια ή καποιο ατυχημα/επιθεση??


φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100l
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1χρονος
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 2-3 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24-25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): χρυσοψαρα 7
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24-25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 15μερες 40%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 4 μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την μερα φυλλαρακι 1 μερα νηστια και μια μερα φακη
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,2
KH: 6,8
GH: προς 16
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 25
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: χ
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): μισο μαυρο μισο ασπρο
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): κανονικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν ταισα ακομα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σημερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: χθες ηταν μια χαρα σημερα δεν εχει ενα ματι

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: exit
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 20 σταγονες την πρωτη μερα και απο 10 τις επομενες 4 μερες
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 5 μερες δυο φορες τον πρωηγουμενο μηνα
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: μεχρι τωρα δεν εχει φανει καποιο σημαδι
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : ναι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: η θεραπεια ηταν για ick

Κλεόβουλος
21-01-10, 14:24
Φίλε μου σε 100 λίτρα 7 χρυσόψαρα?:(

Γιώργος Κ
21-01-10, 14:25
Εχεις μετρησει αμμωνια? Ειναι η πιο σημαντικη μετρηση!!
Εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου .... 2 θα επρεπε να εχεις!! ...

kingrim
21-01-10, 14:26
εχω πει οτι τα φιλοξενω για κανα δυο μηνες ακομα μεχρι να πανε στην εξωτερικη λιμνη 1500λ

αμμωνια δεν εχω μετρησει δεν εχω τεστ να κανω μια αλλαγη νερου 40% να βεβαιωθω οτι δεν υπαρχει θεμα?

Γιώργος Κ
21-01-10, 14:32
εχω πει οτι τα φιλοξενω για κανα δυο μηνες ακομα μεχρι να πανε στην εξωτερικη λιμνη 1500λ

αμμωνια δεν εχω μετρησει δεν εχω τεστ να κανω μια αλλαγη νερου 40% να βεβαιωθω οτι δεν υπαρχει θεμα?
Πες στο και στα ψαρια σου αυτο που υποφερουν!
Τι θελεις να σου πω?? Αυτο νομιζω ειναι το προβλημα! Απο εκει και περα κανε οτι νομιζεις!
Με τσαντισες! :cool:

Και φυσικα κανε αλλαγη ... και αν μπορεις μια φωτο!

kingrim
21-01-10, 14:44
Gas Bubble Disease is a result of supersaturation (excess levels) of the water with the gas, nitrogen. Supersaturation occurs whenever the pressure of a gas in the water is higher than the pressure of the same gas in the surrounding atmosphere. When there is this difference between gas pressures, the gas gets pulled too quickly out of the bloodstream, leaving gas bubbles behind. This is what happens to SCUBA divers who ascend too quickly and create a big difference in gas pressures, which leads to the diver getting gas bubble formation or the “bends”. In fish, gas bubbles can accumulate behind the eye, making it bulge outward.

ξερει κανεις αν μπορει να φταιει το co2?

Κλεόβουλος
21-01-10, 14:46
Σ΄αυτό το ενυδρείο τα ψαράκια είχαν και θα έχουν πρόβλημα και δεν ξέρω αν θα προλάβουν να πάνε στη λίμνη.Η λύση είναι να βάλεις εκεί τώρα.
Εμφάνισαν ick,έχασε το μάτι του,τα κόπρανα είναι μη φυσιολογικά,η αμμωνία θα είναι φουλ....αν είχαν μιλιά:smt084

Γιώργος Κ
21-01-10, 14:47
Gas Bubble Disease is a result of supersaturation (excess levels) of the water with the gas, nitrogen. Supersaturation occurs whenever the pressure of a gas in the water is higher than the pressure of the same gas in the surrounding atmosphere. When there is this difference between gas pressures, the gas gets pulled too quickly out of the bloodstream, leaving gas bubbles behind. This is what happens to SCUBA divers who ascend too quickly and create a big difference in gas pressures, which leads to the diver getting gas bubble formation or the “bends”. In fish, gas bubbles can accumulate behind the eye, making it bulge outward.

ξερει κανεις αν μπορει να φταιει το co2?
Γιατι ψαχνεις φαντασματα ??? Ειναι απλα τα πραγματα αγορασε ενα τεστ αμμωνιας και θα δεις τι φταιει!

bokostas
21-01-10, 14:56
Γιάννη κάνε τεστ αμμωνίας, το βράδυ κατά τις 10:00 που θα γυρίσω, θα σου δώσω υγρό τέστ να μετρήσεις.
Αν βεβαιωθείς ότι δεν έχει αμμωνία, τότε θα δούμε για το διοξείδιο, μπορεί να φταίει κι αυτό.
Πάντως τα ψάρια είναι πολλά και θα πρέπει να κάνεις κάτι για να τα αραιώσεις και σύντομα μάλιστα.

theodor72
21-01-10, 15:01
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100l (μεικτά; )

5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): χρυσοψαρα 7

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 15μερες 40% (χρησιμοποιείς αντιχλώριο; )



Αγαπητέ, αυτά είναι σημαντικά λάθη... Τα ψάρια σου (κατά την γνώμη μου) είναι καταδικασμένα σε αυτές τις συμθήκες. Μην ψάχνεις για άλλες δικαιολογίες. Αυτό που αναφέρεις δεν έχει καμία μα καμία σχέση. Η αιτία είναι η δική σου αδιαφορία.

Αν δεν αλλάξεις τις συνθήκες των ζωντανών σου, δεν θα μείνουν ζωντανά για πολύ. Μέτρα οποσδήποτε αμμωνία. Σίγουρα θα έχει χτυπήσει κόκκινο. Από κει και πέρα κάνε σήμερα μια μεγάάάάλη αλλαγή νερού στην ίδια θερμοκρασία και με αντιχλώριο, και το απόγευμα ή το πολύ αύριο δώσε κάπου τα περισσότερα και κράτα δύο μόνο χρυσόψαρα..
-------------------------
Γιάννη κάνε τεστ αμμωνίας, το βράδυ κατά τις 10:00 που θα γυρίσω, θα σου δώσω υγρό τέστ να μετρήσεις.
Αν βεβαιωθείς ότι δεν έχει αμμωνία, τότε θα δούμε για το διοξείδιο, μπορεί να φταίει κι αυτό.
Πάντως τα ψάρια είναι πολλά και θα πρέπει να κάνεις κάτι για να τα αραιώσεις και σύντομα μάλιστα.

Κώστα δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει ανεβασμένη αμμωνία.
Αυτό που αναφέρει ο φίλος με το διοξείδιο είναι η γνωστή ασθένεια των δυτών και δεν έχει καμία σχέση.

halvas69
21-01-10, 15:02
Η νόσος των δυτών σε σχέση με το άζωτο, δεν έχει καμμία σχέση με 1 χρυσόψαρο σε οικιακό ενυδρείο με CO2.
Mπορείς να δώσεις την πηγή που το βρήκες αυτό το κείμενο ;
To ψάρι μάλλον χτύπησε σε κάποιο εμπόδιο ή το χτύπησε άλλο χρυσόψαρο, σύνηθες θέαμα το βγαλμένο μάτι σε Black moore.

kingrim
21-01-10, 15:04
επειδη αρχιζω και εγω να εκνευριζομαι γιατι οτι και αν αναφερεται ως προβλημα η λυση ειναι να φυγουν τα ψαρια επειδη ειναι πολλα θα σας παρακαλουσα οταν απαντατε να ξερετε και για ποιο πραγμα μιλατε αφου οπου και αν εψαξα δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει τετοιο προβλημα απο υπερπληθυσμο οποτε αυτα που λετε ειναι ακυρα απο την αλλη ομως υπαρχουν αρθρα τα οποια κατηγορουν το ick οτι μπορει να κανει τετοια ζημια στην περιπτωση που πηγαν καποια και εγκατασταθηκαν στο ματι χωρις να ειναι ορατα εχοντας ως κριτηριο οτι παλευω εδω και ενα μηνα με το ick νομιζω οτι ειναι πολυ ποιο πιθανο απο αυτα που λετε μονο και μονο επειδη δεν ξερετε τι ακριβως φταιει και πρεπει κατι να πειτε


When you look at your fish for Gold Fish Eye Disease, you should also look for white spots that look like little dots on the fish - This is probably Ich (Ichthyophthirius), a parasite which is rather common. Although quite common, this disease can kill all your fish if not treated in time. Since it is usually caused by poor water quality, it is treated with water changes and medication that can be put into the tank. You can buy treatments for Ich at your local pet store or online.

Dimis
21-01-10, 15:13
Αυτο που προσπαθουν να σου πουν ολοι ειναι οτι 7 χρυσοψαρα σε 100 λιτρα θα σου βγαζουν συνεχως προβληματα διοτι ειναι πολλα για αυτα τα λιτρα και οτι και αν γιατρεψεις θα σου προκυπτει κατι νεο και παλι τα ιδια.
Αν θα ηθελες να τα κρατησεις προσωρινα θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου καθε 3-4 μερες πανω απο 50%...
Δεν υπαρχει λογος να εκνευριζεσαι,αν δεν σου αρεσει το υφος καποιου απλα να αδιαφορεις!

Κλεόβουλος
21-01-10, 15:15
Since it is usually caused by poor water quality......

Καλή συνέχεια και μην εκνευρίζεσαι:(

kingrim
21-01-10, 15:21
ακριβως usually οχι παντα και μεχρι στιγμης ολες οι μετρησεις ειναι μεσα στα ορια
το βραδι θα δουμε και αμμωνια.....

bokostas
21-01-10, 15:22
Although quite common, this disease can kill all your fish if not treated in time. Since it is usually caused by poor water quality, it is treated with water changes and medication that can be put into the tank. You can buy treatments for Ich at your local pet store or online.

Γιάννη, μην εκνευρίζεσαι, ποιός σου είπε ότι για τη κακή ποιότητα του νερού που αναφέρει το άρθρο και που μάλλον προκάλεσε το ικ, δεν
φταίει ο υπερπληθυσμός, σε συνδυασμό με τις αραιές αλλαγές νερού που μπορεί να έχουν γεμίσει το ενυδρείο σου αμμωνία?

kingrim
21-01-10, 15:28
κωστα δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις.
το ψαρι ειναι black moor halva

αντιχλωρια βαζω Theodor

halvas69
21-01-10, 15:32
Το ξέρω ότι είναι Black Moor, (ορθογραφικό το extra "e" μου θυμίζει Roger Moore :)) δες πάλι τι έγραψα :
To ψάρι μάλλον χτύπησε σε κάποιο εμπόδιο ή το χτύπησε άλλο χρυσόψαρο, σύνηθες θέαμα το βγαλμένο μάτι σε Black moore.

platy
21-01-10, 15:34
και φυσικα οπως ειπε και ο χαλβας αυτα τα ψαρακια τα κραταμε σε ενυδρεια που δεν εχουν αιχμηρα αντικειμενα ή ψαρια που μπορει να τα τραυματισουν

theodor72
21-01-10, 15:41
Φίλε μην εκνευρίζεσαι, η λύση είναι αυτή που σου λέμε. Δεν τα γράφω αυτά ούτε από κακία, ούτε απλά και μόνο για να γράφω.
Έχουμε νομίζω κοινό σκοπό, να σώσουμε τα ψαράκια σου, και όχι να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό μας.

Εγω δεν αναφέρθηκα στο ick άλλα στο Gas Bubble Disease για να μην ψάχνεις σε λάθος κατεύθηνση.

Για το ick πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις, αλλά μην ξεχνάς οτι μπορεί να προήλθε από τις κακές συνθήκες του νερού σου. Το ότι παλεύεις ένα μήνα με το ick δεν σου λέει κάτι;

Στον συνδιασμό λίτρων, αριθμού ψαριών και αλλαγής νερού ανά 15 μέρες δεν μπορείς να βρεις την αιτία;

Και επαναλαμβάνω : μην παρεξηγήσε, μιλάμε πάντα φιλικά, δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε...

kingrim
21-01-10, 16:24
το ick δεν ειναι κατι που δημιουργειτε απο τις κακες συνθηκες νερου αλλα ειναι ενα παρασιτο που ερχετε στο ενυδρειο με καποιο ψαρι η φυτο. δεν λεω οτι οι συνθηκες ειναι τελειες αλλα δεν μπορουμε να λεμε οτι φταιει ο υπερπληθυσμος χωρις να κοιταμε κατι αλλο.εαν καναμε μια υγιεις συζητηση και εβγαινε οτι φταιει ο υπερπληθυσμος δεν θα ειχα προβλημα... πριν καν ομως συζητησουμε οχι απλα εφταιγε ο υπερπληθυσμος αλλα υπηρχαν και ασχημα σχολια.
-------------------------
Η νόσος των δυτών σε σχέση με το άζωτο, δεν έχει καμμία σχέση με 1 χρυσόψαρο σε οικιακό ενυδρείο με CO2.
Mπορείς να δώσεις την πηγή που το βρήκες αυτό το κείμενο ;
To ψάρι μάλλον χτύπησε σε κάποιο εμπόδιο ή το χτύπησε άλλο χρυσόψαρο, σύνηθες θέαμα το βγαλμένο μάτι σε Black moore.

http://www.flippersandfins.net/pop-eye.htm

kalaxan
21-01-10, 18:46
το ick δεν ειναι κατι που δημιουργειτε απο τις κακες συνθηκες νερου αλλα ειναι ενα παρασιτο που ερχετε στο ενυδρειο με καποιο ψαρι η φυτο. δεν λεω οτι οι συνθηκες ειναι τελειες αλλα δεν μπορουμε να λεμε οτι φταιει ο υπερπληθυσμος χωρις να κοιταμε κατι αλλο.εαν καναμε μια υγιεις συζητηση και εβγαινε οτι φταιει ο υπερπληθυσμος δεν θα ειχα προβλημα... πριν καν ομως συζητησουμε οχι απλα εφταιγε ο υπερπληθυσμος αλλα υπηρχαν και ασχημα σχολια.
-------------------------



To ικ είναι ένα παράσιτο το οποίο υπάρχει σε όλα τα ενυδρεία..Όταν οι συνθήκες δεν ειναι καλές πχ υπερπληθυσμός τότε είναι καλύτερες οι συνθήκες για το ικ να πολλαπλασιαστεί.
Επίσης όταν οι συνθήκες δεν είναι καλές για τα ψάρια, πχ υπερπληθυσμός, τότε ο οργανισμός των ψαριών εξασθεσεί και είναι πιο ευάλωτος σε ικ.

ΥΓ Για να πάρω και λίγο το μέρος σου, το ''υπερπληθισμός'' είναι σχετικό..Αν υπάρχει στρωμένο φίλτρο με κάποια λίτρα βιολογικό υλικό,φυτά,τα χρυσόψαρα είναι fancy και είναι όλα πολύ μικρά-κάτω από 5 cm το καθένα τότε με σωστές ρουτίνες λογικά θα αντέξουν 2 μήνες....


ΥΓ2 Τα bubble eye και τα fancy χρυσόψαρα(ίσως εκτός του κοινού οράντα που είναι αρκετά ανθεκτικό) δεν ενδυκνειονται για πολύ χαμηλές θερμακρασίες λίμνης..

fishme1
21-01-10, 20:26
πριν ξαναπεις οτι δεν ξερουν οσοι σου απαντουν μαθε οτι οι κακες συνθηκες νερου (ανεβασμενη αμμωνια και νιτρικα ) εξασθενουν τον οργανισμο των ψαριων που γινονται επιρεπη σε ασθενειες

τα χρυσοψαρα αποβαλουν μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας στο νερο περισσοτερο απο αλλα ψαρια και 7 χρυσοψαρα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για 100 λιτρα

το προσωρινα χωρις να αλλαξεις την ρουτινα σου αλλαζοντας καθημερινα αντε καθε δυο ημερες νερο θα σκοτωσει τα ψαρια σου και αυτο ειναι μονιμο

αν βαριεσαι να αλλαξεις νερο μην ζητας βοηθεια βλεπε τα απλα να πεθαινουν εσυ φταις για το προβλημα ουτε τα ψαρια ουτε το ικ ουτε η νοσος των δυτων και αν ηταν δειοξιδιο η αιτια δεν θα ειχες προλαβει να δεις συμπτωματα πριν τα ψαρια να καθονται ολα στην επιφανεια

το ικ δεν θελει τοσο καιρο να περασει κανε πιο συχνες αλλαγες παραλληλα με την θεραπεια

αν και το αλλο ματι του ψαριου ειναι πρησμενο τοτε εχει εξωφθαλμεια - pop eye

kalts.greg
21-01-10, 20:47
αν στο ενυδρείο μας υποπτευόμαστε ότι κυκλοφορεί μια μεταδιδόμενη ασθένεια η χρήση μιας μικρής uv δεν θα βοηθούσε στη μη μετάδοση της ασθένειας στα υπόλοιπα ?

kingrim
21-01-10, 20:57
υπαρχουν ψαρια (χρυσοψαρα που ζουν/επιβιωνουν σε γιαλες 10λ για χρονια και δεν μπορουν αν ζησουν σε ενυδρειο για 2 μηνες)
και λεω να κανουμε συζητηση οχι να λεμε αυτο φταιει και να μην ακουμε τπτ αλλο οσο για το ick το εχω ψαξει πολυ και δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις

2ον δεν εχουμε ξεκαθαρισει αν ειναι ick/ασθενεια/τραυματισμος/υπερπλυθησμος(αμμωνια) και καποιοι οχι απλα ειναι απολυτοι αλλα λενε και ενα καρο εξυπναδες

καλτς ή uv στο ick βοηθαει μονο στην φαση του κυκλου ζωης του ick που πεφτει απο το ψαρι και ψαχνει ενα μερος να αναπαραχθει

yannakis
21-01-10, 21:02
ζητας να σε συμβουλεσουν για μια απορια σου!ο καθενας λοιπον λεει την αποψη του!πρεπει να την σεβαστεις!αν ηξερες απο την αρχη τι φταιει και τι οχι να μην εγραφες εδω περα..δεν μπορω να σε καταλαβω.

kingrim
21-01-10, 21:19
yiannaki δεν λέω ότι ξέρω τι φταίει,αλλά δεν μπορώ να ακούω ένα ξερό φταίει ο υπερπληθυσμός κάτσε βλέπε να ψοφάμε τα ψαρια.

λες ότι φταίει ο υπερπληθυσμός δώσε επιχειρήματα άκου τις προτάσεις του άλλου και να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
εδω δεν γίνεται συζήτηση δική γίνεται επειδή έχω 7 χρυσόψαρα χωρίς να κοιτάμε ΤΠΤ αλλο<

Γιώργος Κ
21-01-10, 21:19
υπαρχουν ψαρια (χρυσοψαρα που ζουν/επιβιωνουν σε γιαλες 10λ για χρονια και δεν μπορουν αν ζησουν σε ενυδρειο για 2 μηνες)
και λεω να κανουμε συζητηση οχι να λεμε αυτο φταιει και να μην ακουμε τπτ αλλο οσο για το ick το εχω ψαξει πολυ και δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις

2ον δεν εχουμε ξεκαθαρισει αν ειναι ick/ασθενεια/τραυματισμος/υπερπλυθησμος(αμμωνια) και καποιοι οχι απλα ειναι απολυτοι αλλα λενε και ενα καρο εξυπναδες

καλτς ή uv στο ick βοηθαει μονο στην φαση του κυκλου ζωης του ick που πεφτει απο το ψαρι και ψαχνει ενα μερος να αναπαραχθει
Αν νομιζεις οτι λενε εξυπναδες ολοι γιατι ρωτας εξ αρχης?
Αν πιστευεις οτι τα κανεις ολα σωστα γιατι εχεις λαθος αποτελεσματα ?... Δεν ασχολουμαι αλλο ... καληνυχτα και κριμα για τα ψαρακια ... :smt009

kingrim
21-01-10, 21:38
Kleovoulos: Φίλε μου σε 100 λίτρα 7 χρυσόψαρα? (χωρις κανενα αλλο σχολιο)

γεοργαρασκ: Πες στο και στα ψαρια σου αυτο που υποφερουν!
Τι θελεις να σου πω?? Αυτο νομιζω ειναι το προβλημα! Απο εκει και περα κανε οτι νομιζεις! Με τσαντισες! (ωραιο επικοδομιτικο σχολιο πες το στα ψαρια σου..... λες και εισαι ο μονος φιλοζωος)
ο ιδιος: καληνυχτα και κριμα για τα ψαρακια ... (κριμα που δεν κανουμε συζητηση)
ο ιδιος: Γιατι ψαχνεις φαντασματα ??? (μια προταση εκανα)

fishme1: αν βαριεσαι να αλλαξεις νερο μην ζητας βοηθεια βλεπε τα απλα να πεθαινουν εσυ φταις (δεν βαριεμαι κανω μετρησεις και βλεπω οτι δεν εχουν ανεβει τα No2 no3 για αμμωνια θα δω σημερα αλλα και παλι το σχολιο ηταν βοηθητικο.....)

γιαννακις: αν ηξερες απο την αρχη τι φταιει και τι οχι να μην εγραφες εδω περα (δεν ξερω ψαχνω ακομα και θελω να ακουσω και αλλες προτασεις το να μην εγραφα εδω επισεις ειναι ένα σχολιο που θα βοηθουσε πολυ.....)

εδω υποτίθεται οτι λεμε την αποψη μας ακουμε επιχειρήματα διαφωνούμε και βρισκουμε λυση δεν σχολιαζουμε τον αλλον λες και δεν ενδιαφερεται/η λεμε τις παραπανω εξυπναδες για να δειξουμε ότι αγαπαμε παραπανω τα ψαρια εαν δεν με ενοιαζε θα περιμενα να ψοφησουν θα εδινα 10ε και θα έπαιρνα άλλα

yannakis
21-01-10, 21:41
φυσικα και λεμε αποψεις!ο αλλος ειπε την αποψη σου!εσυ ειχες τελειως ειρωνικη διαθεση!μπορουσες απο την αρχη να πεις παιδια κατανοω που λετε για τον υπερπλυθησμο αλλα μπορειτε να επιχειρηματολογησετε η να μου εξηγησετε καλυτερα??και εστω αν δεν ειχες ειρωνικη διαθεση ξερεις οτι ο γραπτος λογος παρεξηγειται οποτε καλμαρε λιγο..

kingrim
21-01-10, 21:48
μολις εγινε μετρηση no3 no4 και ειναι 0 ακουω τα σχολια σας (ευχαριστω τον bokosta που μου δανεισε το τεστ)

γιαννακη επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγειτε ευκολα οπως λες ας προσεχουμε ολοι τι λεμε ιδικα οταν ο αλλος εχει το προβλημα οσο για το ειρωνικος μπορεις να μου πεις που σου φανηκα ειρωνικος γιατι δεν ειχα καμια τετοια διαθεση

Γιώργος Κ
21-01-10, 21:50
Μα ολοι σου λενε τι φταιει και εσυ λες τα δικα σου!
Εσυ θες να το συζητησουμε η να σωσεις τα ψαρακια σου?
Για να εχεις προβληματα κατι ειναι λαθος! Ολοι στο λενε αυτο το λαθος καθως και το τι πρεπει να κανεις!
Μετρα αμμωνια, κανε συχνες αλλαγες, φροντισε να τα μεταφερεις συντομα στη λιμνη!! Απλα .-
Δεν υπαρχει καμια εξυπναδα σε ολα αυτα ...

kingrim
21-01-10, 21:54
αμμωνια 0 σε αυτα που λες τωρα δεν υπαρχει καμια εξυπναδα.σε αυτα ομως που σου επισημανα πριν υπαρχει.

Γιώργος Κ
21-01-10, 21:58
Σου εγραψα παραπανω τι σε συμβουλευω να κανεις !
;)

theodor72
22-01-10, 02:10
Καλά από τον bokostas πήρες τεστάκια; Τι του χάρισες για αντάλαγμα; :D:D

Πέρα από την πλάκα... Η μέτρηση μηδενικής αμμωνίας με εκπλήσει. Με ποιό τεστ έκανες την μέτρηση; Τα τεστ τις sera να ξέρεις δεν θεωρούνται ιδιαίτερα αξιόπιστα, ιδίως της αμμωνίας. Κάπου διάβασα οτι έδειχνε μηδέν σε καθαρή αμμωνία :confused:. Πάντως επανέλαβε την μέτρηση και δες μήπως έχει λήξει το τεστ.

Πες μας λοιπόν λίγα πραγματάκια ακόμα, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα :

Γράφεις 7 χρυσόψαρα. Τι είδους χρυσόψαρα και τι μεγέθους περίπου;

Τι φίλτρο-φίλτρα έχεις και με τι βιολογικό υλικό;

Μήπως έχεις αιχμηρό διάκοσμο στο ενυδρείο σου;

Γνωρίζεις αν το exit καταστρέφει ή όχι την βιολογιά σου;

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του ψαριού και του ενυδρείου σου;

υπαρχουν ψαρια (χρυσοψαρα που ζουν/επιβιωνουν σε γιαλες 10λ για χρονια τα περισσότερα ζουν στις γυάλες από λίγες μέρες ως μερικούς μήνες. Και μιλάμε για ένα ψάρι που και ανθεκτικό είναι και σε κανονικές συνθήκες ζεί πάρα πολλά χρόνια. Νομίζω πάνω από 20 πραγματικά απόρω με αυτή σου την άποψη και δεν μπορουν αν ζησουν σε ενυδρειο για 2 μηνες) ίσως να μπορούν να επιβιώσουν, αλλά όχι με μια αλλαγή νερου στις 15 ημέρες. Δηλαδή αν τα είχες σε 200 λίτρα, θα άλλαζες νερό μια φορά το μήνα;
και λεω να κανουμε συζητηση οχι να λεμε αυτο φταιει και να μην ακουμε τπτ αλλο οσο για το ick το εχω ψαξει πολυ και δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις αν το προλάβεις έγκαιρα και με καλές συνθηκές ακόμα και μόνο η αυξηση της θερμοκρασίας μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Βέβαια εδώ μιλάμε για ψάρια κρύου νερού και ίσως το φάρμακο να είναι απαραίτητο. Δεν το γνωρίζω. Πάντως δεν είναι από τις ζόρικες ασθένειες

2ον δεν εχουμε ξεκαθαρισει αν ειναι ick/ασθενεια/τραυματισμος/υπερπλυθησμος(αμμωνια) και καποιοι οχι απλα ειναι απολυτοι αλλα λενε και ενα καρο εξυπναδες

καλτς ή uv στο ick βοηθαει μονο στην φαση του κυκλου ζωης του ick που πεφτει απο το ψαρι και ψαχνει ενα μερος να αναπαραχθει όλα τα φάρμακα αυτό κάνουν. Μόνο τότε μπορούν να εξουδετερώσουν το παράσιτο. Δεν έχω ακουσει ποτέ πως η uv μπορεί να βοηθήσει στην θεραπεία του ick. Έχεις κανένα link;

Αφού ασχολείσε με χρυσόψαρα και έχεις σκοπό να φτιάξεις και λίμνη, πρέπει να γνωρίζεις πως δεν ζουν όλα τα χρυσόψαρα στις χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατουν στην Ελλάδα. Όσον αφορά το Black Μοοre μάλλον δεν κάνει για λίμνη και με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα ότι συνιστούν κατ' ελάχιστον 40 λίτρα ανά ψάρι.

Εσύ ποιά θεωρείς ότι είναι τα ελάχιστα λίτρα που θα πρέπει να δίνουμε σε ένα χρυσόψαρο;

Διάβασε λίγο και αυτά τα αποσπάσματα :

...Κανένα ενυδρείο μικρότερο από 100 λίτρα (καθαρό νερό) δεν είναι κατάλληλο για να κρατάμε χρυσόψαρα. Σε ένα τέτοιο ενυδρείο μπορούμε να βάλουμε μέχρι 3 ψάρια, αφού πρέπει να τα κρατάμε σε ομάδα. Όσο πιο μεγάλο είναι φυσικά το ενυδρείο, τόσο καλύτερα για αυτά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια ότι και τα είδη όπως τα oranda μεγαλώνουν το ίδιο πολύ με τα κοινά χρυσόψαρα...

...Υπάρχει η εντύπωση ότι τα χρυσόψαρα βρωμίζουν το νερό πιο πολύ από τα άλλα ψάρια και γι αυτό χρειάζονται πιο ισχυρό φιλτράρισμα. Αυτό είναι ένας μύθος που ξεκινάει από την συνήθεια να βάζουν οι πιο πολλοί, περισσότερα ψάρια σε ένα ενυδρείο από ότι θα έπρεπε και από το γεγονός ότι συνήθως τα κρατούν σε μεγαλύτερες από ότι πρέπει θερμοκρασίες. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ και άρα χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο και βέβαια περιορισμένο αριθμό ψαριών. Το ίδιο ισχύει και για άλλα είδη όπως τα Όσκαρ. Κανένας δεν μπαίνει στην ιδέα να βάλει σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων 7-8 Όσκαρ, αλλά πολλοί το κάνουν με τα χρυσόψαρα!!! Αφού πρόκειται για ψάρι που δεν θέλει ψηλές θερμοκρασίες, όταν το κρατάμε στους 25-26 C ο μεταβολισμός τους είναι πολύ έντονος και άρα τρώνε πολύ και φυσικά αντίστοιχα πολλά είναι και τα απόβλητά τους. Ένα καλό εξωτερικό φίλτρο ή ένα φίλτρο τύπου Αμβούργου, είναι αρκετό για να υποστηρίξει ένα σωστό ενυδρείο με χρυσόψαρα...

πηγή : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

fishme1
22-01-10, 02:20
οι κακες συνθηκες νερου (ανεβασμενη αμμωνια και νιτρικα ) εξασθενουν τον οργανισμο των ψαριων που γινονται επιρεπη σε ασθενειες

τα χρυσοψαρα αποβαλουν μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας στο νερο περισσοτερο απο αλλα ψαρια και 7 χρυσοψαρα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για 100 λιτρα

το προσωρινα χωρις να αλλαξεις την ρουτινα σου αλλαζοντας καθημερινα αντε καθε δυο ημερες νερο θα σκοτωσει τα ψαρια σου και αυτο ειναι μονιμο


αν και το αλλο ματι του ψαριου ειναι πρησμενο τοτε εχει εξωφθαλμεια - pop eye

σου ειπα και αυτα εκτος των αλλων που επελεξες να πεις οτι σου ειπα

επισης φιλικε συζητητη που ολο λες οτι λεμε εξυπναδες μαθε οτι και ο υπερπλυθυσμος δημιουργει στρες στα ψαρια , επισης κατι που τα αποδυναμωνει

εισαι εδω μεσα απο το 2005 και παρουσιαζεις βασικα κενα στις γνωσεις σου μαλλον επειδη παντα εισαι τοσο καλος συζητητης

αφου ολα ειναι τελεια ετσι και αλλιως στο ενυδρειο σου , γιατι τη ψαχνεις ; μπορει τα ψαρια σου απλα να ντυθηκαν αρρωστα , ειναι και νωρις οι αποκριες φετος

bokostas
22-01-10, 02:28
Γιάννη είναι πολύ ευχάριστο το ότι δεν έχεις καθόλου αμμωνία και μαζί με τις υπόλοιπες μετρήσεις, σημαίνει ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο
και η θεραπεία για το ικ δεν κατέστρεψε την βιολογία του φίλτρου σου κι αυτό μας λύνει τα χέρια για να ψάξουμε παρακάτω.
Επανέλαβε αύριο τις μετρήσεις για να σιγουρευτούμε 100% για τις τιμές αμμωνίας, νιτρικών κλπ και κάνε και μια γενναία αλλαγή νερού.
Οι μεγάλες και συχνές (ανά 4-5 μέρες) αλλαγές, είναι ότι καλύτερο μπορείς να τους δώσεις για την ώρα, κατά τη γνώμη μου.
Μήπως πρέπει να μειώσεις λίγο και την θερμοκρασία κατά 2-3 βαθμούς στους 22-23? Τα περιτώματά τους είναι φυσιολογικά?
Αν αρχίσει να πρήζεται και το άλλο μάτι, φοβάμαι ότι το ψαράκι κινδυνεύει να χαθεί, έτσι έχασα ένα σκαλάρι πριν από μερικούς μήνες.
Με το ικ πώς πας, έχουν ακόμη τα στίγματα? Συνεχίζεις κάποια θεραπεία?
--------
Θοδωρή τεστάκια της sera του έδωσα και μέτρησε ο άνθρωπος και λήγουν το 2014. Θα του δώσω και της ΑΡΙ αύριο για να πειστείς βρε
άπιστε Θωμά κι επειδή κι εμένα μου κάνει εντύπωση η μηδενική αμμωνία και θέλω να αποκλειστεί εντελώς αυτό το ενδεχόμενο.

Πάνος
22-01-10, 13:02
ειμαι πολυ χαρουμενος που παμε ξανα να ανακαλυψουμε την Αμερικη!!!:smt041:smt041
διαβαζω τοση ωρα το ποστ που δεν ειχα χρονο να κανω νωριτερα..και...:smt120:smt120
απ'οπου και να προηλθε η απωλεια του ματιου....οσο και να φταιει ή να μην φταιει για τη συγκεκριμενη περιπτωση ο υπερπληθυσμος...θα αρχισουμε απο το 0 να αναθεωρουμε ολη τη γνωση που εχει με κοπο και κοστος μαζευτει ολα αυτα τα χρονια?? για το αν μπαινουν ή δε μπαινουν 7 χρυσοψαρα σε 100 λιτρα??
οποιος αμφισβητει το αλφαβητο δεν καθεται να γραφει διηγηματα...
φιλε kingrim εχεις συνεχως προβληματα αποσο διαβαζω....μονιμο ick...απωλεια ματιου τωρα....
δεν το περιμενες να σου πουν "οχι 7 χρυσοψαρα σε 100 λιτρα"? εστω κι αν ειναι προσωρινα....
και ναι..πολλες φορες ειναι πανακεια....η μειωση και μονο του υπερπληθυσμου πολυ συχνα αρκει για να απαλλαγουμε απο ενα σωρο προβληματα.
δε μπορω ουτε εγω να καταλαβω την αντιδραση σου για τα σχολια που δεχθηκες...κανεις δεν ειχε χρονο να σπαταλησει...αλλα σου εγραψαν 2 συμβουλες για να ΣΕ βοηθησουν κι ασχοληθηκαν με το θεμα ΣΟΥ..ενω θα μπορουσαν πολυ-πολυ-πολυ ευκολα να το αγνοησουν..
οτι και να φταιει λοιπον..οσο και να βρεις περιπλοκες συμπαντικες αλληλεπιδρασεις και γεγονοτα...και να ανακαλυψεις την σπανια αιτια που εχασε το χρυσοψαρο το ματι του....η συμβουλη "μειωσε τα ψαρια ή μετεφερε τα" θα εξακολουθει να υφισταται και πανω απόλα..θα ειναι ΣΩΣΤΗ!

potami
22-01-10, 13:15
τελικα το ψαρι γιατι εχασε το ματι του; (και δικια μου απορια )

kalaxan
22-01-10, 13:15
Nα ρωτήσω και γω κάτι με τη σειρά μου για τον υπερπληθυσμό?

Έχω ένα 100λιτρο (μικτά) με εξωτερικό φίλτρο όμως το 2213 στρωμένο, γεμάτο βιολογικό υλικό καθώς και φυτά στο ενυδρείο..

Έχω ένα κόμετ και 2 οράντα. Το ένα οράντα είναι πολύ μικρό, το άλλο οράντα καθώς και το κόμετ ήταν για πάνω από 1 χρόνο σε ένα 17λιτρο ενυδρείο και έχουν υποστή σίγουρα νανισμό. Τώρα το οράντα είναι 4-5 cm και το κόμετ 6-7cm. Ένας φίλος από το φόρουμ θέλει να δώσει ένα χρυσόψαρο μάλλον κόμετ-κοινό γύρω στα 7 cm το οποίο φαντάζομαι και αυτό θα έχει υποστεί νανισμό και δεν πρόκειται να φτάσει τα 15-20cm..

Μπορώ να το πάρω για να μην καταλήξει σε πετ-σοπ όπου την πιθανότερη μοίρα του τη φανταζόμαστε όλοι? ΄Η θα υποφέρουν και τα 4 μαζί?

Κλεόβουλος
22-01-10, 13:40
θα υποφέρουν και τα 4 μαζί.................

kingrim
22-01-10, 14:33
Πες μας λοιπόν λίγα πραγματάκια ακόμα, για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα :

Γράφεις 7 χρυσόψαρα. Τι είδους χρυσόψαρα και τι μεγέθους περίπου; τα χρυσόψαρα ειναι ολα μικρα max 3-4 εκ χωρις τις ουρες 1χ Shubunkins 3χ moor (2 μαυρα 1χρυσο) 1χ commet 1xcommon 1x lionhead/lion chu (ειναι ενα τυφλο που ειχα ανοιξει και θεμα οτι ετσι το αγορασα)

Τι φίλτρο-φίλτρα έχεις και με τι βιολογικό υλικό; εχω το biobox στο πρωτο επιπεδο εχω σφουγγάρι το δευτερο ειναι γεματο μακαρόνι βιομπαλες και αστερακια

Μήπως έχεις αιχμηρό διάκοσμο στο ενυδρείο σου; το μονο αιχμήρο ειναι κατι ξυλα διπλα απο ενα απο αυτα βρηκα το ματι

Γνωρίζεις αν το exit καταστρέφει ή όχι την βιολογιά σου; δεν γραφει κατι τετοιο στις οδηγειες

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του ψαριού και του ενυδρείου σου;

στην μια φωτο βλεπεις ολο το ενυδρειο στην αλλη ενα χρυσο moor που το αγορασα μαζι με το black για να δεις πως ηταν το ψασι πριν χασει το ματι του και μια φωτο με το black

kingrim
22-01-10, 14:41
όσο για το ick έκανα χαζομάρα και ταλαιπωρούμαι εδω και ένα μηνά, είχα στο φίλτρο ενεργό άνθρακα και μάλλον εξαφανιζόντουσαν τα στίγματα αλλά όχι όλος ο πληθυσμός τους και τα έκανα μάλλον και ποιο ανθεκτικά στα φάρμακα.

η λίμνη υπάρχει αλλά από ότι διάβασα δεν θα άντεχαν αν τα έβαζα τώρα αλλά πρέπει να τα βάλω άνοιξη ώστε να εγκλιματιστούν και να ετοιμαστούν για τον χειμώνα σιγά και σταδιακά

Γιώργος Κ
22-01-10, 14:46
Έχω ένα κόμετ και 2 οράντα. Το ένα οράντα είναι πολύ μικρό, το άλλο οράντα καθώς και το κόμετ ήταν για πάνω από 1 χρόνο σε ένα 17λιτρο ενυδρείο και έχουν υποστή σίγουρα νανισμό. Τώρα το οράντα είναι 4-5 cm και το κόμετ 6-7cm. Ένας φίλος από το φόρουμ θέλει να δώσει ένα χρυσόψαρο μάλλον κόμετ-κοινό γύρω στα 7 cm το οποίο φαντάζομαι και αυτό θα έχει υποστεί νανισμό και δεν πρόκειται να φτάσει τα 15-20cm..

Μπορώ να το πάρω για να μην καταλήξει σε πετ-σοπ όπου την πιθανότερη μοίρα του τη φανταζόμαστε όλοι? ΄Η θα υποφέρουν και τα 4 μαζί?
Από δική μου εμπειρία ψάρια που έχουν υποστεί νανισμό - δηλαδή δεν έχουν την σωστή ανάπτυξη - όταν και αν βρεθούν στις κατάλληλες συνθήκες αρχίζουν και μεγαλώνουν αλλά με αργό ρυθμό! Η μεγαλύτερη ζημιά έχει γίνει αφού μια σωστή ανάπτυξη τους πρώτους μήνες της ζωής τους είναι κρίσιμοι ... Από την άλλη είχα βάλει ένα πακου σε 60 cm ενυδρείο και είχε φτάσει τα 50 cm και παγκασιους που είχε φτάσει το μήκος του ενυδρείου (ουτε να γυρησει δεν μπορουσε!). Αρα δεν πολυ-πιστευω πολυ τα περι νανισμου! Με τα δισκακια βλεπω αδερφακια που εχουν γεννηθει μαζι και αλλα εχουν παρα πολυ μεγαλη αναπτυξη ενω αλλα οχι τοσο! Πιστευω οτι ειναι στον οργανισμο του καθε ψαριου ... Αν του δωσουμε αφθονα λιτρα θα δουμε αναπτυξη που δεν θα φανταζομασταν! Και γιατι οχι να προσπαθουμε να δωσουμε παραπανω απο τα προτεινομενα λιτρα ... αν δεν ειμαστε "τσιγγουνηδες" στα λιτρα θα δουμε τα ψαρακια μας να μεγαλωνουν σωστα και να μην εχουν προβληματα!
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν θα μεγαλώσουν άλλο τα ψάρια που λες ότι έχουν νανισμό! Όπως και να έχει ... δώσε 50-60 λίτρα στο καθένα ώστε να είναι άνετα και πάνω από όλα χωρίς προβλήματα!
Όσο για σένα kingrim θα χαρώ να βλέπω παρουσιάσεις ενυδρείων και λιμνών και να είναι καλά τα ψαράκια σου και να μη ποστάρεις μόνο στις ασθένειες αφήνοντας τα προβλήματα στο παρελθόν! Όλα αυτά χωρίς εξυπνάδες κ.λ. Απλά είναι όλα ... δώστους λίτρα και καθαρό νερό και όλα θα φτιάξουν! ;)

fishme1
22-01-10, 16:07
ωραιο ενυδρειο

αν βαζεις ανθρακα ολο τα χημικα αρα και το φαρμακο αποροφουνται απο αυτον

ο ανθρακας χρειαζεται μονο μετα απο θεραπειες

ο νανισμος υπαρχει ειχα εμπειρια απο δικο μου λαθος προσφατα

george
22-01-10, 19:46
Μήπως έχεις αιχμηρό διάκοσμο στο ενυδρείο σου; το μονο αιχμήρο ειναι κατι ξυλα διπλα απο ενα απο αυτα βρηκα το ματι



Το βρήκα !!!!!!!!!!!! :smt041:smt041:smt041
Τα γρήγορα χρυσόψαρα κυνηγούν τα αργά.
Έπεσε στο ξύλο...πάει το μάτι !!

Τι κερδίζω ;
:grin::grin::grin:

Γιώργος Κ
22-01-10, 19:52
Το βρήκα !!!!!!!!!!!! :smt041:smt041:smt041
Τα γρήγορα χρυσόψαρα κυνηγούν τα αργά.
Έπεσε στο ξύλο...πάει το μάτι !!

Τι κερδίζω ;
:grin::grin::grin:
Μπολι θελεις?? :D:p:rolleyes:

Καλύτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα!! :lol::lol::lol:

bokostas
22-01-10, 20:42
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Γιάννη. Μακάρι να πρόκειται για τραυματισμό.

maria1983
24-01-10, 18:34
Gas Bubble Disease is a result of supersaturation (excess levels) of the water with the gas, nitrogen. Supersaturation occurs whenever the pressure of a gas in the water is higher than the pressure of the same gas in the surrounding atmosphere. When there is this difference between gas pressures, the gas gets pulled too quickly out of the bloodstream, leaving gas bubbles behind. This is what happens to SCUBA divers who ascend too quickly and create a big difference in gas pressures, which leads to the diver getting gas bubble formation or the “bends”. In fish, gas bubbles can accumulate behind the eye, making it bulge outward.

ξερει κανεις αν μπορει να φταιει το co2?
Έχω την εξής απορία...Γιατί να φταίει το διοξείδιο, αφού στο άρθρο που παρουσιάζεις αναφέρεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για ασθένεια που οφείλεται σε υπερκορεσμό του νερού σε αέριο άζωτο; :confused: Στα φυσικά υδάτινα οικοσυστήματα υπάρχουν μικροοργανισμοί που διεξάγουν τη διαδικασία της απονιτροποίησης δηλαδή μετατρέπουν τα νιτρώδη και τα νιτρικά σε αέριο άζωτο σε αναερόβιες συνθήκες . Τώρα βέβαια να έχεις υψηλότερη συγκέντρωση αζώτου στο νερό σου από αυτό της ατμόσφαιρας δεν είναι κι εύκολο, αλλά αφού δημιουργείται σε καταστάσεις ευτροφισμού σε λίμνες ποτέ δεν ξέρεις...Θα πρέπει να έχεις και έλλειψη οξυγόνου όμως.

kingrim
24-01-10, 18:48
δεν το ειχα καταλαβει ακριβως λογο αγγλικων αλλα αν ειναι οπως τα λες δεν υπαρχει περιπτωση ή ειναι πολυ μικρη ο λογος που πιαστικα με αυτο ειναι γιατι μια μερα πριν μου ειχε βγει απο το συστημα co2 καταλαθος μια μεγαλη μπουρμπουλιθρα διοξειδιου μεσα στο νερο

μετα απο μελετη του θεματος συμπερανα οτι ειναι ατυχημα αφου το ψαρι αυτο ή καποιο αλλο δεν εχουν δειξει καποιο αλλο σημαδι μεχρι τωρα + οτι το ματι βρεθηκε διπλα απο ενα ξυλο το οποιο απεχει πολυ λιγο απο το πλαινο τζαμι + οτι ολες οι μετρησεις ηταν αψογες + οτι το ψαρι εχει μια χαρα συμπεριφορα/κινητικοτητα/ορεξη για φαγητο

Andros
24-01-10, 20:29
[QUOTE=kingrim;

μετα απο μελετη του θεματος συμπερανα οτι ειναι ατυχημα αφου το ψαρι αυτο ή καποιο αλλο δεν εχουν δειξει καποιο αλλο σημαδι μεχρι τωρα + οτι το ματι βρεθηκε διπλα απο ενα ξυλο το οποιο απεχει πολυ λιγο απο το πλαινο τζαμι + οτι ολες οι μετρησεις ηταν αψογες + οτι το ψαρι εχει μια χαρα συμπεριφορα/κινητικοτητα/ορεξη για φαγητο[/QUOTE]

Η απαντηση φιλε μου ειναι απλη και βγαζει ΜΑΤΙΑ.
Στο εχουν πει τα παιδια απο την αρχη......

Και δεν φτανει που υπαρχουν 7 ψαρια σε 100 λιτρα...αυτο ας πουμε το παλευεις αφου ειναι προσωρινα, αλλα στο ενυδρειο αυτο υπαρχουν γρηγοροι και αργοι κολυμβητες, οποταν καταλαμβαινεις οτι αυτο ειναι ενα προβλημα..
Οπως προβλημα θα ηταν αν τα εβαζες και μεσα στη λιμνη.........

kingrim
24-01-10, 21:33
ο καθενας πιστευει αυτο που θελει και βγαζει τα δικα του συμπερασματα νομιζω οτι αρκετα θεσαμε τις αποψεις μας για το θεμα του υπερπληθυσμου το καλιψαμε απο ολες τις πλευρες

george
24-01-10, 21:40
Εμείς τα είπαμε....ελπίζω να μην ξαναδούμε πόστ σου με άλλα προβλήματα

Πάνος
24-01-10, 21:43
ο καθενας.... βγαζει τα δικα του συμπερασματα νομιζω οτι αρκετα θεσαμε τις αποψεις μας .....το καλιψαμε απο ολες τις πλευρες

ο φιλος Andros που ασχολειται με λιμνες και ψαρια κρυου νερου εθεσε αλλη μια παραμετρο..αυτη της διαφορας της ταχυτητας κολυμβησης αναμεσα στις ποικιλιες των χρυσοψαρων. οπως και της ακαταλληλοτητας ορισμενων ποικιλιων να μπουν σε λιμνες...
καλα εκανε και το ανεφερε γιατι δεν ειναι μονο το θεμα να βρουμε απο τι εγινε η "ζημια" στο δικο σου ψαρι αλλα και να βοηθηθουν οσοι μελλοντικα ανατρεξουν σε αυτο το ποστ για πληροφοριες.
οχι με σκοπο να συνεχιστει η συζητηση...απλα αναφερω πως οσες περισσοτερες γνωμες κι επιπροσθετες πληροφοριες λεγονται..τοσο πιο μεστο σε πληροφοριες γινεται ενα φορουμ.

evita
24-01-10, 21:45
ισως αυτο που θα σου πω ειναι βλακεια:confused::confused::confused: αλλα παλιότερα ειχα ενα 35 ενυδρειο με 2 Bubble Eye goldfish αυτα που κατω απο τα ματια τους εχουν φουσκες....μια μερα σηκωνομαι κ βλέπω οτι το ενα ψαρακι ειχε κολλησει στο φίλτρο με αποτελεσμα να σκασει η μια φουσκαλιτσα του.... ειμαι εντελως ασχετη απο ψαρια τωρα προσπαθω να μαθω και εγω.... απλα σ στελνω την προσωπικη εμπειρια που ειχα για να ψαξεις μηπως συνεβει κατι αναλογο κ με το δικο σου:p

kingrim
25-01-10, 00:06
panos/andros εχεις δικιο για την ταχυτητα ειναι προβλημα...