PDA

Επιστροφή στο Forum : Το χελωνάκι μου..κλείνει το μάτι!


water_turtle_lover
20-01-10, 18:00
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω πάρει ένα χελωνάκι νερού.Την τελευταία μια εβδομάδα όμως κατι παράξενο συμβαίνει.Ας αφήσουμε οτι την περισσότερη ώρα του την περνάει έξω απο το νερό και κοιμάται,μερικές φορές οταν βρισκεται εξω απο το νερο και δεν κοιμαται εχει το ενα ματι κλειστο και το αλλο ανοιχτο!Αν το σπρωξω και πεσει μερα στο νερο,θα το ανοιξει αλλα με κοπο.Βαζω κατι ειδικες σταγονες με το βαμβακι στα ματια του,που μου εχουν δωσει στο πετ σοπ.Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?Παρακαλω απαντηστε μου γρηγορα γιατι ανησυχω πολυ για το χελωνακι μου.....:(:(

TolisT
20-01-10, 18:37
Το μάτι του είναι πρισμένο?Δοκίμασε να βρέξεις ένα μπαμπάκι με χαμομύλι και να καθαρίσεις με μαλακές κινήσεις το μάτι της.

water_turtle_lover
20-01-10, 19:23
Το μάτι του είναι πρισμένο?Δοκίμασε να βρέξεις ένα μπαμπάκι με χαμομύλι και να καθαρίσεις με μαλακές κινήσεις το μάτι της.

Το κανω αυτο τουλαχιστον 2 φορες τη μερα και μαλιστα με κανονικο φαρμακο που μου εδωσαν στο πετ σοπ,που μαλλον θα ειναι πιο αποτελεσματικο.Μηπως ξερεις καποια αλλη θεραπεια?

Maverick
21-01-10, 10:50
Αντιχλώριο βάζεις στο νερό του?

Strahos
21-01-10, 16:02
http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showtopic=3285

water_turtle_lover
24-01-10, 17:58
ευχαριστω!!!
-------------------------
Αντιχλώριο βάζεις στο νερό του?

ναι,βαζω ενα καπακι σε καθε αλλαγη(αλλαζω νερο καθε μερα)

TolisT
26-01-10, 00:24
Περασε τελικα?Εμενα ειναι ενταξει τωρα το ματι του.

water_turtle_lover
26-01-10, 15:00
Περασε τελικα?Εμενα ειναι ενταξει τωρα το ματι του.

Ναι,ευτυχως!!!!:smt041:smt041:smt041

zaharakis
21-02-11, 21:20
καλησπερα παιδια σε ολους :)
παρακολουθω το φορουμ σας καιρο αλλα δεν ειχα αξιωθει να γραψω εστω για ενα hello...
ντρεπομαι που το κανω αυτο ,απο αναγκη λογω προβληματος που εχω με την χελωνιτσα μου..

εχει 4 μερες τωρα που εχει προβλημα στα ματια της...με συχνο καθαρισμα με χαμομηλι και μερικες σταγονες κολυριου που μου εδωσαν σε ενα πετ σοπ,κατι παει να γινει αλλα ακομη δεν ειναι καλα...
σημερα της κατεβασα την σταθμη του νερου της για να μπορει να εχει το κεφαλι της εξω απο το νερο πιο συχνα μιας και απο χθες μενει συνεχως μεσα στον πατο του ενυδρειου της..
την εχω σε ενα ενυδρειο ψαριων 70lt ειδικα διαμορφωμενο για αυτην με φιλτρο/λαμπα/θερμοστατη και οξυγονο. δεν την εχω αφησει ποτε με λερωμενο νερο....
την προηγουμενη εβδομαδα λογω δουλειας την αφησα μερικες μερες χωρις αλλαγη νερου(ειχε επιβαρυνθει αρκετα)και μου παρουσιασε αυτο το προβλημα στα ματια της...παντα της αλλαζω το νερο ανα 3-4 μερες το πολυ αναλογα με το ποσο επιβαρυνμενο ειναι...

την εχω 3 χρονια τωρα και ειναι η 1η φορα που εμεινε 6 μερες χωρις αλλαγη νερου και εχω στεναχωρηθει πολυ που ειναι σε αυτην την κατασταση...την πηγα σε ενα κτηνιατρο εδω στην χαλκιδα,αλλα δεν ειχαν ιδεα απο τετοια ζωακια..μου εδωσαν ενα τηλ αθηνα να ρωτησω αλλα δεν απαντησε ποτε κανεις...

εχει κανεις απο εσας καποιον κτηνιατρο να μου συστησει και καποιο τηλ η διευθυνση για να την παω?θα τρελαθω αν μου παθει κατι μονιμο :smt009

μενω κοντα στην χαλκιδα,χωρις αυτο να σημαινει οτι θα ειναι εμποδιο καποια διευθυνση/τηλεφωνο σε αλλο νομο .

σας ευχαριστω πολυ για οποια βοηθεια!
Δημητρης :)

tsoum
21-02-11, 21:25
μπορείς να μπείς στο reptilesgreece.com . Γνωρίζουν αρκέτα πραγματα. Οταν είχα εγώ ενα παρόμοιο πρόβλημα της πέρασε μόνο με χαμομήλι. Πιστευω οτι αμα κρατάς το νερό καθαρό και καθαριζεις τα ματια θα είναι οκ, αλλα κάνε και μια ερώτηση στο φορουμ που σου ανεφερα.

zaharakis
23-02-11, 08:46
μπορείς να μπείς στο reptilesgreece.com . Γνωρίζουν αρκέτα πραγματα. Οταν είχα εγώ ενα παρόμοιο πρόβλημα της πέρασε μόνο με χαμομήλι. Πιστευω οτι αμα κρατάς το νερό καθαρό και καθαριζεις τα ματια θα είναι οκ, αλλα κάνε και μια ερώτηση στο φορουμ που σου ανεφερα.

καλημερα :)
σε ευχαριστω πολυ,θα το κοιταξω :)