PDA

Επιστροφή στο Forum : 60 λιτρα με τιγρακια


dimitris vas
18-01-10, 01:34
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x35
Όγκος:63 μικτα
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:2κερατοφυλλα,2 ανουμπιες,1κρυπτοκορινα,2μπαλακια(?)
Ψάρια / Άλλα είδη:9 tiger barbs,1 e.frenatum,1 platydoras costatus,2corydoras,1σαλιγκαρι
Διακοσμητικά υλικά(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.):χαλαζιακη λευκη αμμος,1 ριζα,2 πετρες λαβας(κοκκινη-μαυρη)

Φόντο:-
Φωτισμός:2x11watt με πατεντα
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:εσωτερικο 400l/h
Θερμοστάτης:50watt
Λίπανση:flourish της seachem
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7,3
Γενική σκληρότητα (GH):περιπου 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):περιπου 12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1 φορα τη βδομαδα
Θερμοκρασία:25
Ολα τα σχολια ειναι δεκτα.Το ξεκινησα πολυ λαθος και προσπαθω μεσα απ το gab και τις υποδειξεις σας να το βελτιωσω.Σορρυ για τις φωτογραφιες ειναι απο κινητο.

dimitris vas
18-01-10, 01:41
το σαλιγκαρι ειναι μαλλον Vittina usnea

Γιώργος Κ
18-01-10, 01:45
Εμενα μου αρεσει παρα πολυ!!! :p:p:p

Τα ψαρια ομως .... :smt052 .... εγω θα κρατουσα τα τιγρακια ... και τα αλλα ψαρακια σε αλλα ενυδρεια (δικα μου, η φιλων μου)

dimitris vas
18-01-10, 01:48
το costatus οπως σου πα καποια στιγμη θα φυγει μολις μεγαλωσει..το frenatum πρεπει να φυγει?ο κυριος tsamis λεει οτι ειναι ιδανικος συγκατοικος για τα τιγρακια...φανταζομαι ουτε με τα cory υπαρχει προβλημα ε?το λες επειδη ειναι πολλα?

giannisqq
18-01-10, 02:02
:smt041:smt041:smt041

Γιώργος Κ
18-01-10, 02:09
το costatus οπως σου πα καποια στιγμη θα φυγει μολις μεγαλωσει..το frenatum πρεπει να φυγει?ο κυριος tsamis λεει οτι ειναι ιδανικος συγκατοικος για τα τιγρακια...φανταζομαι ουτε με τα cory υπαρχει προβλημα ε?το λες επειδη ειναι πολλα?
Δυστηχως ειναι λιγα τα λιτρα σου!! Ακομα και για τα τιγρακια σου (γνωμη μου) ...
Αν σε ενδιαφερει το καθε ψαρακι να μεγαλωσει σωστα ... τοτε θα πρεπει να .... :rolleyes:

dimitris vas
18-01-10, 02:14
οταν ειχα λιγοτερα (6) ηταν επιθετικα..απο τοτε που τα εκανα κοπαδακι ηρεμησαν..εκτος αν εννοεις οτι ειναι λιγα τα λιτρα γενικα για τιγρακια κ πρεπει να αλλαξω ειδος...

dimitris vas
18-01-10, 09:22
και μια ακομα

dimitris vas
18-01-10, 09:25
εναλλακτικα...

ErnieBall
18-01-10, 09:36
οταν ειχα λιγοτερα (6) ηταν επιθετικα..απο τοτε που τα εκανα κοπαδακι ηρεμησαν..εκτος αν εννοεις οτι ειναι λιγα τα λιτρα γενικα για τιγρακια κ πρεπει να αλλαξω ειδος...


ναι ειναι λιγα τα λιτρα φιλε μου..θελουν χωρο για κολυμπι τα τιγρακια..μικρα μεν δραστηρια δε.9 ειναι πολλα για 50 λιτρα αν και σωστα εσυ τα κανες 9..
απο στησιμο παντως ειναι πολυ ομορφο,μπραβο σου

dimitris vas
18-01-10, 13:14
Μμμμ αρα προτεινετε αλλαγη ειδους..το εχω σκεφτει κ εγω αλλα τα λιτρα μου ειναι λιγο περιοριστικα για τα ψαρια που μου αρεσουν πχ malawi.
Τα ramirezi μου αρεσουν πολυ αλλα ολοι μου λεν οτι ειναι πολυ ευαισθητα(περα απο τις απαιτησεις για οξινο νερο κλπ) γι αυτο το σκεφτομαι..
Εχει κανεις καμια ιδεα τι θα ηταν ωραιο για τα λιτρα μου?εκτος απ τα πολυ κλασικα γκαπυ,νεον κλπ..:D

ErnieBall
18-01-10, 13:42
malawi το ξεχνας..μια καλη επιλογη και δοκιμασμενη ειναι αυτη.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neolamprologus_multifasciatus.htm

θελει διαβασμα ομως για να το στησεις:)

dimitris vas
18-01-10, 14:25
Ναι το χω δει εχει ενδιαφερον.βεβαια παμε σε εντελως διαφορετικο στησιμο κ αρκετη δουλεια..ισως μετα την εξεταστικη!
Ευχαριστω πολυ παντως τασο για τη γνωμη σου!κ μαλιστα κ στα 2 ποστ:D

dimitris vas
19-01-10, 18:42
κ μια πιο προσφατη

Raven
19-01-10, 19:05
Δημητρη, ειναι πολυ ωραιο.
Εχεις μια φοβερη ριζα εκει μεσα. Εκμεταλλευσου την ! Δεσε λιγη moss πανω της, βαλε και την ανουμπια στην βαση και αναμεσα στα κλαδια και θα δεις τι ωραια που θα δειξει.
Το κερατοφυλλο δεν φυτευεται και παντα θα βγαινει στην επιφανεια. Αν σου αρεσει κατι παρομοιο που να ριζωνει ομως και να κλαδευεται, βρες και βαλε Limnophila aquatica ή sessiliflora, Myriorhyllum spicatum ή Cabomba caroliniana. Eυκολα φυτα φυτα επισης που θα εδειχναν ωραια και θα γεμιζαν τις πισω γωνιες ειναι τα Ceratopteris thallictroides, Hygrophila siamensis, hygrophila difformis, Valisneria nana, Bacopa monieri, και για χαμηλα σαν γρασιδακι Echinodorus tenellus ή Cryptocoryne parva.

Για τα τιγρακια συμφωνω κι εγω οτι δεν ειναι καταλληλα για τα λιτρα σου. Υπαρχουν πολλες επιλογες σε μικροτερα ειδη κυριως απο Ασια οπου αφθονουν τα ψαρια που ζουνε ανετα σε νερο βρυσης και δεν χρειαζεσαι Α/Ο ή αλλους τροπους να μαλακωνεις το νερο.
Μερικα ειδη που μου ερχονται στο μυαλο : Celestichthys margaritatus (CPD), Tanichthys albonubes, Brachydanio rerio, Dwarf gurami ( 1 ζευγος το πολυ), Pseudomugil furcata . Φυσικα οχι ολα μαζι αλλα ενα ειδος κοπαδοψαρο μονο (6-8 ατομα), μερικες γαριδες αμανο ή και red cherry και αν σου αρεσει και 1-2 Dwarf gurami.

dimitris vas
19-01-10, 20:24
ευχαριστω πολυ Raven σιγουρα θα ακολουθησω τις συμβουλες σου μετα το τελος της εξεταστικης κι αφου αυξησω το φωτισμο μου...να περιμενετε νεες φωτο....!:D

debbie
19-01-10, 23:09
:smt041:smt041

dimitris vas
04-02-10, 19:17
ενα update με την αλλαγη του aquascape...θα ακολουθησει αλλαγη ψαροσυνθεσης(στο ψαξιμο ειμαι)!

debbie
04-02-10, 20:32
πολυ ομορφο!!!!:smt041:smt041