PDA

Επιστροφή στο Forum : JUWEL REKORD με ροδοστομους


sifnos
16-01-10, 10:16
το ενυδρειακι του φιλου μου του Γιαννη που στησαμε πριν λιγο καιρο
Πληροφορίες

Διαστάσεις:Record 800
Όγκος:110 LT
Κατηγορία:?
Φυτά:?
Ψάρια / Άλλα είδη: ροδοστομοι
Διακοσμητικά υλικά: πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: χωρις φοντο
Φωτισμός: JUWEL
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες
Φιλτράρισμα: eheim 2217
Θερμοστάτης: JUWEL
Λίπανση: χωρις λίπανση(:D)
Παροχή CO2: χωρις Παροχή CO2

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:μια φορα το μηνα
Θερμοκρασία: 27
Άλλες πληροφορίες:

Πάνος
16-01-10, 10:43
εγω γιατι δε βλεπω ροδοστομους??
μηπως ειναι zebra danio??
εκτος αν ειναι ροδοστομοι αλλα ειναι τοσο στρεσσαρισμενοι που χαθηκε εντελως το κοκκινο τους χρωμα...
τους εχετε σε μαλακο νερο?? αν οι σκληροτητες ειναι ανεβασμενες η γενικοτερα κατι τους στρεσσαρει δεν εμφανιζουν αυτο το εκπληκτικο κοκκινο χρωμα..
μια πιο καθαρη φωτο θα βοηθουσε...
οι πετρες ειναι μη ασβεστολιθικες?

sifnos
16-01-10, 16:04
εγω γιατι δε βλεπω ροδοστομους??
μηπως ειναι zebra danio??
εκτος αν ειναι ροδοστομοι αλλα ειναι τοσο στρεσσαρισμενοι που χαθηκε εντελως το κοκκινο τους χρωμα...
τους εχετε σε μαλακο νερο?? αν οι σκληροτητες ειναι ανεβασμενες η γενικοτερα κατι τους στρεσσαρει δεν εμφανιζουν αυτο το εκπληκτικο κοκκινο χρωμα..
μια πιο καθαρη φωτο θα βοηθουσε...
οι πετρες ειναι μη ασβεστολιθικες?
ναι ειχε ενα κοπαδακι zebra danio αλλα μετα απο δικη μου μουρμουρα τα αλλαξε σε ροδοστομους(ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ψαρακια...εχω τρελαθει) απλα δεν εχω νεες φωτο εριξα υδροχλωρικο και δεν αφρισαν...ειναι με νερο βρυσης

Γιώργος Κ
16-01-10, 16:06
ναι ειχε ενα κοπαδακι zebra danio αλλα μετα απο δικη μου μουρμουρα τα αλλαξε σε ροδοστομους(ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ψαρακια...εχω τρελαθει) απλα δεν εχω νεες φωτο εριξα υδροχλωρικο και δεν αφρισαν...ειναι με νερο βρυσης
Θα σου ελεγα να χαμηλωσει σταδιακα τις σκληροτητες και ph .... Ειναι πολυ ευαισθητα ψαρια!!!

sifnos
16-01-10, 16:07
για το κανει εκεινος δεν παιζει...θελει οσμωση δηλαδη?

Γιώργος Κ
16-01-10, 16:10
για το κανει εκεινος δεν παιζει...θελει οσμωση δηλαδη?
Η οσμωση ειναι η πιο ευκολη αλλα και πιο συμφαιρουσα λυση (οικονομικα) ... Μπορει και με τυρφη η απιονισμενο νερο ... αλλα ειναι διαδικασια και μακροπροθεσμα δεν συμφερει!

sifnos
16-01-10, 16:14
Η οσμωση ειναι η πιο ευκολη αλλα και πιο συμφαιρουσα λυση (οικονομικα) ... Μπορει και με τυρφη η απιονισμενο νερο ... αλλα ειναι διαδικασια και μακροπροθεσμα δεν συμφαιρει!
οοοκ ξερω τι θα κανω θα τον φωναξω σημερα στο συλλογο να του τα πουν γιατι εμενα εχει μαλιασει η γλωσσα μου(μια μερα ειδα 2 σκαλαρια ενα μονομαχο και μερικα γκαπι..αφου ακουσε ενα σωρο τα εβγαλε απο μεσα :D)