PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιοτοπικο με Red Mangroves & ριζες?


Churu
07-01-10, 23:32
Καλημερα. Εδω και 10 μερες εχω παραλαβει μαγκροβιες και τις μεγαλωνω και θα ηθελα να ρωτησω αν εχει επιδιωξει κανεις την δημιουργια βιοτοπικου με μαγκροβια και ριζες η τελος παντων να εχει ασχοληθει με τα μαγκροβια και με ανοικτου τυπου ενυδρεια ολοκληρα η κατα το ημιση? Ο προβληματισμος ειναι για το κατα ποσο ειναι επικυνδυνο για τον πατο του ενυδρειου?
-------------------------
up!:smile:

kwstas_original
07-01-10, 23:53
γιατι να ειναι επικινδυνο?:confused:

Γιώργος Κ
08-01-10, 00:16
Καλως ηρθες!!! :p
Τι σε φοβιζει για τον πατο του ενυδρειου ?? :confused:

Churu
08-01-10, 10:21
Με φοβιζει λιγο,οσο κι αν ακουγεται κουλο, η αναπτυξη των ριζων!! Δηλαδη οταν θα ειναι ετοιμα να μπουν στο ενυδρειο και οταν οι ριζες σκληρυνουν και γινουν ξυλο πλεον μην υπαρξει κανενα ραγισμα του πατου του ενυδρειου η στα πλαινα!! Και επειδη το project ειναι για ενυδρειο γοριλα δεν θα θελα να γινει πατατια!! Καποιες ιδεες μου εχουν περασει οπως διπλος πατος απο γυαλι, φενιζολ η καποιο αλλο υλικο που θα βοηθησει?. Το προβλημα αυτο εστιαζεται μετα τα 2,5 χρονια αναπτυξης τους που εχουν γινει πλεον φυτα!! Τι λετε?

Γιώργος Κ
08-01-10, 10:46
Τι βιοτοπικο σκεφτεσαι?
Μακαρι να εχεις τετοια αναπτυξη αλλα και να εχεις δε πιστευω να δημιουργηθει προβλημα!

george
08-01-10, 11:06
Και επειδη το project ειναι για ενυδρειο γοριλα δεν θα θελα να γινει πατατια!!

-+10-+10-+10
:confused::confused::confused:

kwstas_original
08-01-10, 11:07
ξανακοιταξε το, το θεμα σε 2,5 χρονια λοιπον!:Dδεν θα εχεις προβλημα νομιζω..
που τα βρηκες τα μαγκροβια?παραγγειλες τους σπορους απο εξωτερικο?
σε τι ph κρατας τον γοριλα??:D:D:D

Churu
08-01-10, 11:30
Προσπαθεια Βιοτοπικου με δισκους με τα μαγκροβια και ξυλα!! Και αφου γινουν τα μαγκροβια θα μπει και ο γοριλας:p Αυτη τη στιγμη εχω 350Λ με 6 Δισκους και θα γινει συντομα αναβαθμιση!!:smt030 Απο Ebay τα εχω παρει σε σπορους απο Αγγλια και απο Αμερικη στελνουν σπορους μεχρι και δεντρυλια!!

Tolis
08-01-10, 12:42
Δεν θελουν υφαλμυρο νερο αυτα η δεν τα νιαζει?

george
08-01-10, 12:51
Και αφου γινουν τα μαγκροβια θα μπει και ο γοριλας:p

Tι γορίλα θα βάλεις ;

Churu
08-01-10, 13:26
Δεν θελουν υφαλμυρο νερο αυτα η δεν τα νιαζει?
Επιθυμουν γλυκο νερο επι το πλειστον. Βεβαια αναλογα το ειδος. Δες εδω
http://mangroven.at/mangrove/english/index.php?screenwidth=widescreen1024&id=wachstum&submenu=mangroven&folder=&anker=≤=1&re=0 (http://mangroven.at/mangrove/english/index.php?screenwidth=widescreen1024&id=wachstum&submenu=mangroven&folder=&anker=&le=1&re=0)

Churu
08-01-10, 13:36
Tι γορίλα θα βάλεις ;

Δεν εχω αποφασισει ακομα το ειδος!! Σκεφτομαι για κατι τετοιο27318 :p:p Εσυ τι λες θα αντεξουν τα κλαδια του??:smt115

AXEL
08-01-10, 15:32
:smt082:smt082:smt082:smt082:smt101

Tolis
08-01-10, 22:28
Μη φοβασαι για τις ριζες, το υποστρωμα σου θα ειναι τοσο λεπτο που αν και οταν φτασει στο σημειο η ριζα να ειναι τοσο σκληρη και να μεγαλωνει, θα φυγει το φυτο προς τα πανω η θα απλωθουν οι ριζες στο πλαι.

Βεβαια ολο αυτο εγω το εχω συνδυασει με βιοτοπικο υφαλμυρο - βιοτοπικο με δισκους και μανγκροβια δεν εχω δει-ακουσει, για πες για πες...

ΧρήστοςΠ
09-01-10, 06:05
Βιοτοπικο και μανγκροβια δεν γίνεται . οτι αμα πιασουν ειναι φοβερο "εργαλειο" για το ενυδρείο και θα βοηθησουν τα δισκάκια επειδή ρουφανε νιτρικά σαν τρελλά είναι άλλο θέμα ;)

Tolis
09-01-10, 12:43
Χρηστο ρουφανε και με τις ριζες φυτεμενες κανονικα σε υποστρωμα?
(Συνηθως τα φυτα που ξερω οτι ρουφανε σαν τρελλα και τα χρησιμοποουν πολλοι, οπως ο φυκος, τα εχουν ετσι ωστε βα ειναι μονο οι ριζες ελευθερες στη στηλη του νερου).

Churu
10-01-10, 13:07
Βιοτοπικο και μανγκροβια δεν γίνεται . οτι αμα πιασουν ειναι φοβερο "εργαλειο" για το ενυδρείο και θα βοηθησουν τα δισκάκια επειδή ρουφανε νιτρικά σαν τρελλά είναι άλλο θέμα ;)

Γιατι βιοτοπικο με μαγκροβιες δεν γινεται?? Απο ποια πλευρα λες οτι δεν γινεται? Το γεγονος οτι θα θελουν καποιο υποστρωμα για καλυτερη αναπτυξη , οτι δεν βρισκονται μαγκροβια στο περιβαλλον των δισκων, οτι ειναι δυσκολο να πιασουν, το γεγονος οτι θελει ανοικτου τυπου ενυδρεια και με τη σκονη ισως παιζει προβλημα η κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει?

Churu
10-01-10, 13:23
Μη φοβασαι για τις ριζες, το υποστρωμα σου θα ειναι τοσο λεπτο που αν και οταν φτασει στο σημειο η ριζα να ειναι τοσο σκληρη και να μεγαλωνει, θα φυγει το φυτο προς τα πανω η θα απλωθουν οι ριζες στο πλαι.

Βεβαια ολο αυτο εγω το εχω συνδυασει με βιοτοπικο υφαλμυρο - βιοτοπικο με δισκους και μανγκροβια δεν εχω δει-ακουσει, για πες για πες...

Οσον αφορα το υποστρωμα λεω να τα εχω σε 10-15 ποντους μισο aquasoil amazon και μισο αμμο carat η καποια αλλη πιο φτηνη. Τι λες? Ναι επι το πλειστον τα χρησιμοποιουν σε αλμυρα και υφαλμυρα αλλα οχι οτι σε γλυκο δεν κανουν. Παραδειγμα27405 μαζι με ξυλα βεβαια!! Και να βγει κατι τετοιο27406....κι η φαντασια καλπαζει!!....Χωρις την χελωνα βεβαια.....zw

Tolis
10-01-10, 14:13
(Στην πρωτη φωτο το ενυδρειο ειναι υφαλμυρου νερου).

Βιοτοπικο σημαινει ολα (φυτα - ψαρια) απο το ιδιο περιβαλλον.
Αν υπαρχουν μανγκροβια γλυκου (και μαλιστα μαλακου και οξινου) νερου, και τραβανε νιτρικα οπως λεει ο Χρηστος, γιατι οχι.

Γιώργος Κ
10-01-10, 14:22
Mακαρι να πιασουν!! ;)
Εδω ουτε φακη, ουτε κερατοφυλλο ουτε καν το φυλλοδεντρο ... αντεχει! Ποσο ph εχεις? Η θα εχεις?

Churu
10-01-10, 15:49
(Στην πρωτη φωτο το ενυδρειο ειναι υφαλμυρου νερου).

Βιοτοπικο σημαινει ολα (φυτα - ψαρια) απο το ιδιο περιβαλλον.
Αν υπαρχουν μανγκροβια γλυκου (και μαλιστα μαλακου και οξινου) νερου, και τραβανε νιτρικα οπως λεει ο Χρηστος, γιατι οχι.

Tο ξερω οτι ειναι υφαλμυρο στη φωτο απλα εδωσα μια εικονα. Τα red mangroves τα συνανταμε και σε ****** νερα και οξινα νερα αφου υπαρχουν απο 5.5-7.5ph ριξε μια ματια27408 που βρηκα απο εδωhttp://www.ramsar.org/cda/ramsar/display/main/main.jsp?zn=ramsar&cp=1-26-76^18273_4000_1__ (http://www.ramsar.org/cda/ramsar/display/main/main.jsp?zn=ramsar&cp=1-26-76%5E18273_4000_1__) και (pH values between 5.3 and 7.8 have been reported.) απο http://www.sms.si.edu/irLspec/Rhizop_mangle.htm

Churu
10-01-10, 15:59
Mακαρι να πιασουν!! ;)
Εδω ουτε φακη, ουτε κερατοφυλλο ουτε καν το φυλλοδεντρο ... αντεχει! Ποσο ph εχεις? Η θα εχεις?
Ευελπιστω οτι καλα θα πανε αφου 13 μερες στο ενυδρειο και ειναι ετσι274092741027411. Για την φακη το ξερω,για το φυλλοδεντρο δεν ξερω εχω ακουσει δενεχω ασχοληθει ελπιζω με τα red mangroves να κανω τη δουλεια που θελω! Τωρα το ph το εχω απο 6-6.5 kh 1 gh 6 και η αναπτυξη τους ειναι καλη αν αναλογιστουμε κι οτι ειναι αργης αναπτυξης. Βεβαια θα φυτευτουν και θα τα πουσαρω οσο γινεται!!