PDA

Επιστροφή στο Forum : 45 λίτρα, κρύου νερού με ζωοτόκα


neos
04-01-10, 21:50
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους/ες!

Μια σύντομη παρουσίαση του 54λιτρου ενυδρείου με τα κουνουπόψαρα. Το ενυδρείο δεν νομίζω ότι παρουσιάζει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αναλυτική παρουσίαση αλλά επειδή με την επιστροφή μου από τις διακοπές των χριστουγέννων βρήκα μωράκι που τα χει καταφέρει να μεγαλώσει και πολλά καινούρια σαλιγκαράκια apple snails, είπα με τον ενθουσιασμό του αρχάριου μπαμπά, να σας το παρουσιάσω:p

Το ενυδρείο ήταν στημένο και φυτεμένο πολλούς μήνες πριν και αναζητούσα μια μικρή ομάδα (χαρέμι) gambusia affinis για να φιλοξενηθούν σ αυτό. Πριν κανένα δίμηνο, με την ευγενική μεσολάβηση του Πάνου (Αλεξανδρούπολη) τον οποίο ευχαριστώ θερμά, παρέλαβα από χομπίστα της Θεσσαλονίκης μια ομάδα (3 θηλυκά - 2 αρσενικά) υγιέστατα ψαράκια. Είχα ακούσει και διαβάσει διάφορα για τη συμπεριφορά αυτών των ψαριών αλλά μόνο τώρα που τα βλέπω από κοντά κατάλαβα πραγματικά πόσο άγρια και επιθετικά ψαρια είναι παρά τη φαινομενική ομοιότητα με τα "εξημερωμένα" γκαπάκια. Τα θηλυκά ξεκίνησαν από νωρίς τις γέννες αλλά παρά το κερατόφυλλο και τη μος, κανένα μικρό δεν είχε καταφέρει να επιβιώσει μέχρι πρόσφατα που ανακάλυψα ένα μικρό survivor να ξεθαρρεύει και να διεκδικεί τροφή από τα ενήλικα ψάρια.

Στην τελευταία συνάντηση του ΠΣΦΕ παρέλαβα από τον Πάνο1972 που επίσης ευχαριστώ, δύο καλοθρεμμένα apple snails που από την πρώτη βδομάδα άρχισαν να αφήνουν τσαμπιά πάνω στο καπάκι του ενυδρείου. Όταν άνοιγα το καπάκι για να ταΐσω, συνήθως είχαν ξεραθεί από τη λάμπα και έπεφταν στο νερό... Ένα απ όλα το έπιασα και το τοποθέτησα πάνω σε μια κόντρα του καπακιού και μετά από καμιά 10ριά μέρες μια μικρή μεριά που δεν είχε ξεραθεί έλειπε και στο ενυδρείο είχαν σκορπιστεί καμιά 40αριά σαλιγκαράκια!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60Χ30Χ30
Όγκος: 54 λίτρα μικτά, περίπου 45 καθαρά (aquatlantis από καρφούρ)
Κατηγορία: φυτεμένο, κρύου νερού
Φυτά: ανούμπια, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες, υγροφίλα, φτέρες ιάβας, μος ιάβας
Ψάρια / Άλλα είδη: gambousia affinis (2 ενήλικα θηλυκά, 1 νεαρό θηλυκό, 2 νεαρά αρσενικά και ένα νεογένητο), apple snails, σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες
Διακοσμητικά υλικά: ξυλόπετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: -
Φωτισμός: Μία osram fluora 15 βατ, Τ8
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες (13.00 - 23.00)
Φιλτράρισμα: Η μαμίσια φιλτροπλάτη με έξτρα βιολογικό υλικό (siporax)
Θερμοστάτης: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,5 - 8
Γενική σκληρότητα (GH): 16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού: 5 λίτρα κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία: 19 - 22 (δωματίου)
Άλλες πληροφορίες: Πολλές ευχαριστίες και στους χομπίστες, χορηγούς των κλαδεμάτων που συνέβαλλαν στο φύτεμα του ενυδρείου. Δε θα τους αναφέρω για να μη ξεχάσω κανένα αλλά είναι οι συνήθεις ύποπτοι που γνωρίζουμε οι περισσότεροι από τις συναντήσεις του ΠΣΦΕ...
Φωτογραφία: Στις φωτογραφίες φαίνονται εκτός από την γενική όψη του ενυδρείου, μια θηλυκή, το μωρό survivor και ο ευτυχής μπαμπάς σαλίγκαρος (τα μωρά του φαίνονται σαν τελείες στη φιλτροπλάτη και το τζάμι).

spirossd
04-01-10, 23:24
Πολυ ομορφο το ενυδρειακι σου ΜΠΡΑΒΟ!!!!!:smt041:smt041

Πάνος
05-01-10, 00:40
ο Τασος κι εγω χαιρομαστε που τα ψαρακια φαινεται να περνουν πολυ καλα!!!;)

Μίμης
05-01-10, 00:52
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και μπραβο που καταφερες να διατηρησεις αυτο το ψαρακι εχοντας και γενννα που παει να πει οτι το εχεις σε πολυ καλες συνθηκες.:)

panos1972
05-01-10, 01:16
Η χαρά του χομπίστα να βλέπει πως αυτό το λίγο, το ασήμαντο, που έχει δώσει αξιοποιήθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και τα ζωντανά περνάνε καλά, είναι σαφώς ανώτερη από το να ήταν δική του η προσπάθεια!!!

Neos σε ευχαριστώ!!!

dimitris vas
05-01-10, 02:08
μπραβο φιλε πολυ ωραιο!!μια χαρα τα gambussia!
φιλε georgarask (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3348) περιμενω σχολιο!!!:D:D

Γιώργος Κ
05-01-10, 20:03
Αφου ζητηθηκε να το σχολιο μου! :D
Αφου ο Τασος χαιρεται (που τα εδωσε) ... θα χαρω μαζι του που εχουν ενα τοσο ομορφο ενυδρειο να ζουν!! :p
Γενικα ολα τα ενυδρεια του neos μου αρεσουν παρα πολυ και ειναι πολυ προσεγμενα!!!

dimitris vas
06-01-10, 01:20
Α ωραια βλεπω σιγα σιγα αλλαζεις αποψη...μας βλεπω σε κανα μηνα στο ποταμακι να "ψαρευουμε" μαζι gambussia....:D:D:D

bokostas
06-01-10, 01:25
Μπράβο Αντρέα, υπέροχο το ενυδρείο και συγχαρητήρια για τις γέννες.:smt041

Γιώργος Κ
06-01-10, 01:32
...μας βλεπω σε κανα μηνα στο ποταμακι να "ψαρευουμε" μαζι gambussia....:D:D:D
Νομιζεις οτι δεν το εχω κανει αυτο?? Πανε χρονια ... στη κιο (στο Αργος) ... πρεπει να πηγαινα γυμνασιο ... :p
Και μια που πληροφορηθηκα οτι δεν ειναι ειδος που ανηκει στο οικοσυστημα αλλα οι εξυπνοι οι ντοπιοι τα ριξανε στα ποταμια ... για την αντιμετωπηση των κουνουπιων παμε να τα ψαρεψουμε ολα! -+10:smt077
Οπου επεμβαινει ο ανθρωπος σ&^%$$#α τα κανει ολα!!

dimitris vas
06-01-10, 21:34
Παντως εμενα μ εχουν ενθουσιασει με τη συμπεριφορα τους..ειναι υπερκινητικα και οταν ριχνω την τροφη γινεται πραγματικη μαχη!!
Θα μπορουσα να τα συγκρινω σε επιθετικοτητα με τα τιγρακια μου αλλα αυτα οταν βαζω το χερι μ προσπαθουν να φανε κ εμενα...

nikosm1
06-01-10, 22:04
Παρακολουθούμε την εξέλιξη ενός νέου guru στο κρύο νερό ή μου φαίνεται;
Μπράβο Αντρέα.

neos
06-01-10, 22:33
... όλους για τα καλά σας λόγια! Το ενυδρειάκι δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον και τα φυτά είναι λίγο αχταρμάς, κλαδέματα από το μεγάλο και από φίλους... Άφησα τη μος στη μέση να κάνει πάρτυ μήπως και τη γλιτώσει κανένα μωράκι, όπως και έγινε. Δεν είναι και καμιά δύσκολη αναπαραγωγή αλλά είναι η πρώτη μου (δεν είχα άλλα ζωοτόκα) και γι αυτό είμαι χαρούμενος :p.

Τα κουνουπόψαρα είναι όντως εισαγόμενα στους ελληνικούς βιότοπους και ίσως είναι τα μοναδικά που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα επιβίωσης. Μάλλον αποτελούν τα ίδια κίνδυνο για την επιβίωση άλλων ειδών καθώς αναπαράγονται πιο εύκολα και τρώνε τα αυγά και το γόνο των άλλων ψαριών...

Με τα φυτά, όπως και με το μεγαλύτερο ενυδρείο (αυτό με τα white clouds), έχω το πρόβλημα με τα μηδενικά νιτρικά (ΝΟ3). Λόγω της μικρής ιχθυοφόρτισης, των φυτών και των μικρών εβδομαδιαίων αλλαγών, τα νιτρικά είναι καθηλωμένα στο μηδέν... Έτσι όλα τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης, ακόμα και τα πολύ εύκολα (υγροφίλες, κερατόφυλλο) δεν αναπτύσσονται σχεδόν καθόλου ή και φθίνουν. Κάποιες ταμπλέτες που χρησιμοποιούσα στην αρχή (τώρα τις έκοψα κι αυτές) ήταν χωρίς νιτρικά για να μην επιβαρρύνουν το νερό και δε βοηθούσαν. Το βρίσκω τραβηγμένο να προσθέσω ειδικό σκεύασμα και δε θέλω να εγκαταλείψω τη ρουτίνα των εβδομαδιαίων αλλαγών, οπότε μόνο τα εύκολα φυτά αργής ανάπτυξης (ανούμπιες, φτέρες, βαλισνέριες) φαίνεται να ευδοκιμούν...

lion
06-01-10, 23:46
Αντρέα, πανέμορφο !!!


Με τα φυτά, όπως και με το μεγαλύτερο ενυδρείο (αυτό με τα white clouds), έχω το πρόβλημα με τα μηδενικά νιτρικά (ΝΟ3). Λόγω της μικρής ιχθυοφόρτισης, των φυτών και των μικρών εβδομαδιαίων αλλαγών, τα νιτρικά είναι καθηλωμένα στο μηδέν... Έτσι όλα τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης, ακόμα και τα πολύ εύκολα (υγροφίλες, κερατόφυλλο) δεν αναπτύσσονται σχεδόν καθόλου ή και φθίνουν. Κάποιες ταμπλέτες που χρησιμοποιούσα στην αρχή (τώρα τις έκοψα κι αυτές) ήταν χωρίς νιτρικά για να μην επιβαρρύνουν το νερό και δε βοηθούσαν. Το βρίσκω τραβηγμένο να προσθέσω ειδικό σκεύασμα και δε θέλω να εγκαταλείψω τη ρουτίνα των εβδομαδιαίων αλλαγών, οπότε μόνο τα εύκολα φυτά αργής ανάπτυξης (ανούμπιες, φτέρες, βαλισνέριες) φαίνεται να ευδοκιμούν...

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Άργησα πολυ να καταλάβω τι φταίει, αλλά από την στιγμή που άρχισα να προσθέτω ΚΝΟ3, τα φυτά πήραν τα επάνω τους.

nikosm1
06-01-10, 23:55
Με diy ΚΝΟ3 (25 €/1kg σκόνη και κάνοντας διάλυμα 5%) θα σου πάρει πολλά χρόνια να το ξοδέψεις

Αλέξης6
07-01-10, 00:34
Πολύ όμορφο το ενυδρείο!!!

Πιστεύω τέτοιες προσπάθειες που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα αξίζουν διπλά συγχαρητήρια και την προσοχή και την μελέτη των συνχομπιστών για φρεσκάρισμα των ιδεών......:rolleyes::rolleyes::rolleyes: