PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδια βοηθηα


λατσε τζενη
30-12-09, 23:04
τα νεογενιτα λιφαλιλι ειναι αρκετα και πολυ φοβαμαι πως το θηλυκο ξαναεχει αυγα στη κοιλιτσα της.Η ερωτησει μου ειναι; Να απομακρινο τα νεογενητα απο το ζευγαρι σε ενα αλλο ενυδρειο και να τα δωσω σιγα σιγα η προτηνεται κατι αλλο;και αργοτερα να απομονωσω και το αρσενικο γιατι αυτη τη δουλεια θα κανει συνεχεια μαλλων.Αλλα φωβαμαι μην στεναχωριεται μονος του δεν ξερω ...:smt120ακουω προτασεις οτι ειναι καλυτερο για τα ψαρακια μου

platy
30-12-09, 23:10
φοβασε δηλαδη μηπως τα λιφαλιλι εχουν επιθετικη συμπεριφορα προς τα μικρα τους..??εγω θα ελεγα να τα απομακρυνες και να ξεκιναγες απο την αρχη με τα μικρουλια μια και ειναι εξαιρετικη εμπειρια..¨)

prospathw
30-12-09, 23:34
μαλλονεννοει οτι θα γεμισει στο νεογεννητο λιφαλιλι...απο οτι καταλαβα εγω δηλαδη..

λατσε τζενη
30-12-09, 23:45
Παιδια φοβαμε μην τα νεογενιτα λιφαλιλι φανε τη δευτερη γενα της μαμα τους,αφου οπου νανε θα βγαλει τα αυγα ,αυτα κοντευουν να φανε και εμενα οταν ρηχνω φαι,οταν δουνε τα αυγα θα τους ειναι ωραιοτατο μεζεδακι.οποτε απομακρινο την πρωτη γενα και να αησω τους γονεις μονα τους με τα νεα τους αυγα οποτε βγουν δηλαδη

prospathw
30-12-09, 23:49
σε ποσα λιτρα θα τα βαλεις?

platy
30-12-09, 23:52
αρχισε να δινεις καλυτερα τπτ...

λατσε τζενη
31-12-09, 07:22
σε 60αρι σκεφτομουν

prospathw
31-12-09, 08:16
οκ..απλα σκεφτομουν οτι αν ειχες πιο μεγαλο να εβαζες τους δυο γονεις...τα μικρα ποσο καιρος πρεπει να περασει για να τα χωρισεις απο τους γονεις?

λατσε τζενη
31-12-09, 08:29
οκ..απλα σκεφτομουν οτι αν ειχες πιο μεγαλο να εβαζες τους δυο γονεις...τα μικρα ποσο καιρος πρεπει να περασει για να τα χωρισεις απο τους γονεις?
απο τη στιγμη που θα βγουνε τα αυγα μια βδομαδα μονο ,αλλιως και τωρα μπορω να τα βγαλω τα μωρα τρωνε μονα τους πια

prospathw
31-12-09, 08:59
αλλα μια βδομαδα πρεπει να ειναι με τπυς γονεις...μονα τους οταν γεννηθουν αμα τους ριξεις αρτεμια πχ δεν μπορουν να φανε εε??

λατσε τζενη
31-12-09, 10:25
αλλα μια βδομαδα πρεπει να ειναι με τπυς γονεις...μονα τους οταν γεννηθουν αμα τους ριξεις αρτεμια πχ δεν μπορουν να φανε εε??
οχι δεν νομιζω μονα τους να ζησουν με αρτεμια; μπα..δεν νομιζω

prospathw
31-12-09, 10:52
...δεν ξερω...τι να σου πω...

Tolis
31-12-09, 13:54
Τα μωρα μπορουν να πανε σε αλλο ενυδρειο (καλη τυχη στο πιασιμο τους).
Σιγουρεψου οτι το αλλο ενυδρειο θα εχει στρωμενο φιλτρο (παρε μπολι απο αυτο που ειναι τωρα), και γεμισε το αλλο ενυδρειο με οσο πιο πολυ νερο μπορεις απο αυτο που ειναι τωρα, και κανε συχνες αλλαγες νερου (στο νεο ενυδρειο).
Μπορουν να φανε κατευθειαν αρτεμια μολις κολυμπησουν ελευθερα, αλλά ριχνε και λιγο τριμμενο φυλλαρακι (για τα πιο μικροκαμωμενα). Μην ξεχνας τις συχνες αλλαγες νερου.
Μη χωρισεις το ζευγαρι - αν φοβασαι για υπερπληθυσμο, αστα ολα στο ιδιο ενυδρειο, η φυση θα επιληφθει.