PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπεράσματα μετά από Έκρηξη Θερμοστάτη!


Alex_Salonica
26-12-09, 23:16
Προχθές επιστρέφοντας σπίτι το βράδυ πρόσεξα ότι το φως από το ενυδρείο δεν άναβε. Ωχ λέω πάλι λάμπα κάηκε... πάω να ανοίξω την τηλεόραση δεν ανάβει.. κοιτάω στον πίνακα με τις ασφάλειες και βλέπω ότι μια είναι πεσμένη, ε την σηκώνω και ανάβει τηλεόραση και και φως ενυδρείου και προφανώς τα φίλτρα.
Εκεί που αναρωτιέμαι τι μπορεί να έφταιξε και έπεσε η ασφάλεια ανοίγω μηχανικά το καπάκι και ρίχνω λίγη τροφή ακουμπώντας ελαφρά το νερό...

!!! :smt119

Βάζοντας στο νερό το δοκιμαστικό κατσαβίδι βλέπω ότι ανάβει! τα κλείνω ένα ένα και βρίσκω ότι η διαρροή είναι από τον θερμοστάτη. Πάω να τον σηκώσω από την βάση του μέσα στο κουτί της juwel και βλέπω ότι υπάρχει μόνο το πάνω μέρος του. Όλο το γυάλινο έχει εξαφανιστεί!

Συμπεράσματα:

1. Η ζωή είναι ωραία!
2. Είμαι κ@λόφαρδος
3. Έχω καλό ηλεκτρολόγο
4. 11 ώρες χωρίς φίλτρα και δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

Τέλος αλλά όχι τελευταίο ..παιδιά προσοχή όταν βάζετε χέρια μέσα στο ενυδρείο! 25 χρόνια έχω ενυδρεία και πάντα χωρίς να το σκέφτομαι βάζω χέρια αμέσως μέσα αλλά μια φορά φτάνει να γίνει το κακό.

Καλή χρονιά να έχουμε!

kwstas_original
26-12-09, 23:29
κοιτα ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα επειδη πεζει να ειχα παει και εγω απο ενυδρειο το εψαξα λιγο.
εγω ειχα προβλημα με καποια ψαρια που ειχα.μου φαγανε τα καλωδια των κυκλοφορητων και των θερμαντηρων και βγηκαν τα συρματα μεσα στο νερο.απευθειας ρευμα δηλαδη.εγω σαν να μην τρεχει τιποτα βαζω χερια παντα μεσα χωρις να βγαλω καμια μπριζα.
αν πατας στο πατωμα και δεν εχεις ανεβει καπου για να εχεις καλητερη προσβαση στο ενυδρειο δεν τρεχει τιποτα.αν ομως εχεις ανεβει σε μια καρεκλα πχ.την εκατσες!:D
οταν το σωμα μας κανει γειωση με το εδαφος και εμεις παταμε σε λαστιχο (παπουτσια) ειναι πολυ πιο δυσκολο να παθεις ηλεκτροπληξια.εγω εκει κατεληξα,αλλιως δεν θη ημουνα εδω τωρα να γραφω την εμπειρια μου!:rolleyes:
καλα να εισαι και να προσεχεις!;)

Dream Waters
27-12-09, 00:24
Ρε παιδια 2010 ερχεται που ζειτε δηλαδη??
Ρελε διαφυγης λέγεται ,μπαίνει στον πίνακα του σπιτιου ,κοστιζει 30 ευρω και η δουλεια του ειναι αν ριχνει το ρευμα οταν υπαρχει οποιαδηποτε διαρροη.
Δε παιζουμε με αυτα!

kwstas_original
27-12-09, 00:33
Ρε παιδια 2010 ερχεται που ζειτε δηλαδη??
Ρελε διαφυγης λέγεται ,μπαίνει στον πίνακα του σπιτιου ,κοστιζει 30 ευρω και η δουλεια του ειναι αν ριχνει το ρευμα οταν υπαρχει οποιαδηποτε διαρροη.
Δε παιζουμε με αυτα!
εγω εχω ρελε διαφυγης και δεν επεσε:D

panos1972
27-12-09, 00:33
Είναι αυτός που θα μου έκανες τράμπα με τον 100στάρη μου;
Μάλλον εγώ είμαι τυχερός γιατί και τα ηλεκτρολογικά μου είναι για το διάολο πεσκέσι.... (ρελέ υπάρχει πάντως)

Κάτσε! Όοοοχι! Τυχερός είναι μάλλον ο Bokostas (δεν κάνω πλάκα αυτή τη φορά! ) γιατί και ο δικός σου μου ήταν μεγάλος και θα τον αντάλλαζα με έναν δικό του 25άρη.....

Κάθε μέρα τα χέρια μου τα βάζω μέσα 2 -3 φορές! Ανάθεμα εάν έσβησα έστω και μια φορά οτιδήποτε, με εξαίρεση τις αλλαγές νερού που αποσυνδέω τα πάντα!!!

Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω....

PascM
27-12-09, 00:38
Και τα ρελέ θέλουν την συντήρησή τους, δηλαδή τα ελέγχουμε κάπου κάπου και αν δεν λειτουργούν τα ανικαθιστούμε.!!

Dream Waters
27-12-09, 00:40
Τα ρελε εχουν επανω τους ενα test button που απο κει μπορουμε να τα τσεκαρουμε.
Αποκλειετα να ειχες ρελε και να μην επεσε με τετοια διαρροη ωστε να αναβε το δοκιμαστικο!
Ειναι πολυυυυυυυυυ ακραίο!

kwstas_original
27-12-09, 00:44
τι να σας πω παιδαια,το σπιτι ειναι κατασκευης 2007.δεν νομιζω να εχει παλια ηλεκτρολογικα συστηματα και γραμμες.για να πεσει το ρελε δεν πρεπει καπου να κανει σωμα?

bokostas
27-12-09, 01:13
Tυχερός ήσουν Άλεξ (κι εμείς μαζί σου), μήπως να προσέχω λίγο παραπάνω που όλη μέρα μέσα στα ενυδρεία είμαι?
Παιδιά σίγουρα το ρελέ διαφυγής κάνει δουλειά? Να βάλω κι εγώ που δεν έχω, μπρρρρ, ανατρίχιασα τώρα.

Neoklis
27-12-09, 01:22
Το ρελέ έχει μία ανοχή από όσο ξερω... δεν πέφτει με το παραμικρό...
τωρα στην περίπτωση σου κανονικά θα έπρεπε να εκοβε το ρεύμα...:rolleyes:

netblues
27-12-09, 01:30
Γειωση ειχε το ενυδρειο??

Alex_Salonica
27-12-09, 01:34
Ρελέ υπάρχει παιδιά, δεν έπεσε! ίσως να μην ήταν μεγάλη η διαρροή τι να πω. Πάντως μια χαρά το νιωσα το ρεύμα. :smt120

Γείωση δεν έχει το ενυδρείο, λογικά αν είχε θα έπεφτε ξανά η ασφάλεια, τι να πω δεν ξέρω μάλλον ήταν μικρή η διαρροή

Πάνο εκείνος που θα σου έδινα ήταν 50άρης, αυτός ήταν ο 200άρης του trigon

netblues
27-12-09, 01:47
Απουσια γειωσεως τα πραγματα πιθανοτατα εγιναν ως εξης...
1. Γα καποιο τυχαιο λογο υγρασια μπαινει μεσα στο θερμοστατη.
2. Η υγρασια προκαλει βραχυκυκλωμα (δλδ μεγαλο ρευμα) το οποιο
α. Ζεσταινει και εξατμιζει αποτομα το νερο με αποτελεσμα μια μικρη εκρηξη και σπασιμο του θερμοστατη
β. Το βραχυκυλωμα προκαλει το πεσιμο της ασφαλειας, οχι ομως και του ρελε διαφυγης, καθοτι το ενυδρειο ειναι αγειωτο....
γ. Τα σημεια που περασε το ρευμα πανω στο θερμοστατη ηλεκτρολυονται (λειωνουν) με αποτελεσμα να μην ειναι και τοσο καλοι αγωγοι του ρευματος..
3. Με το σηκωμα της ασφαλειας, η φαση του ρευματος ερχεται σε επαφη με το νερο, αλλα λογω του (γ) το ρευμα που περναει δεν ειναι τοσο μεγαλο για να την ξαναριξει.
4. Στο αγγιγμα του χεριου ενα μικρο ρευμα διαπερναει το χρηστη (κατω απο 30mA ) που το νιωθει μεν, αλλα δεν του προκαλει καποιο ουσιαστικο προβλημα δε...
(Σε συνδιασμο με πιθανο ξυλινο πατωμα, λαστιχενια παπουτσια κλπ)...

Εαν υπηρχε γειωση στο ενυδρειο, τοτε θα ειχε πεσει και το ρελε και μαλιστα δεν θα σηκωνοταν παραμονο εαν εβγαινε ο σπασμενος θερμοστατης απο την πριζα....

Alex_Salonica
27-12-09, 01:54
Το θέμα γείωσης του ενυδρείου έχει αναφερθεί αρκετές φορές με τα υπέρ και τα κατά του.
Σε κάποια άλλο βραχυκύκλωμα στο παρελθόν το ρελέ λειτούργησε! Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήμουν και χωρίς παπούτσια(κάλτσες) με πλακάκι κάτω.

crambro
27-12-09, 01:54
φιλε Κωστα επετρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου.για το ρευμα τα ειπες λιγο αναποδα.οταν ακουμπας ρευμα κ φορας παπουτσια λαστιχενια δεν εχεις προβλημα ειτε πατας κατω ειτε εισαι σε καρεκλα επειδη τα παπουτσια δεν αφηνουν το ρευμα να περασει απο τα ποδια σου με συνεπεια να γινεις αγωγος ρευματος.τωρα αν εισαι ξυπολυτος κ ακουμπησεις το ρευμα ειναι προτιμοτερο να εισαι σε καρεκλα ειδικα αν ειναι ξυλινη γιατι ειναι κακος αγωγος του ηλεκτρισμου.αν εισαι ξυπολυτος στο πατωμα τοτε την εκατσες.σιγουρα ομως ο ρελες ασφαλειας ειναι η καλυτερη λυση φιλικα Γιωργος:p

netblues
27-12-09, 02:02
Οι καλτσες, και το πλακακι δεν ειναι καλος αγωγος του ηλεκτρισμου, αν και ολα εξαρτωνται απο την σχετικη υγρασια, γιαυτο και δεν επεσε το ρελε διαφυγης.

Αν ησουν ξυπολυτος τοτε μαλλον θα επεφτε, (και θα τρωγες και ενα πιο γερο μουδιασμα..)

Στη συγκεκριμενη περιπτωση η υπαρξη γειωσης θα σε ειχε γλιτωσει απο αυτη την "εμπειρια"

crambro
27-12-09, 02:13
Sir αν θελεις εξηγεις πως ακριβως γειωνουμε ενα ενυδρειο...:)

Γιώργος Κ
27-12-09, 02:14
Sir αν θελεις εξηγεις πως ακριβως γειωνουμε ενα ενυδρειο...:)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330
εχει ηδη εξηγησει ... ;)

crambro
27-12-09, 02:19
sory δεν το ειχα δει:smt120

kwstas_original
27-12-09, 02:24
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330
εχει ηδη εξηγησει ... ;)
εμενα προσωπικα η τοτε συζητηση μου αφησε πολλα κενα.
οι μισοι λενε ετσι και οι μισοι γιουβετσι...εγω τι να κανω που δεν ειμαι πυρηνικος επιστημονας?
δεν μπορει να γινει ενα πιο ολοκληρωμενο αρθρο με σκοπο υπομνηματος ,που θα περιεχει και τα υπερ αλλα και τα κατα?

Γιώργος Κ
27-12-09, 02:32
εμενα προσωπικα η τοτε συζητηση μου αφησε πολλα κενα.
οι μισοι λενε ετσι και οι μισοι γιουβετσι...εγω τι να κανω που δεν ειμαι πυρηνικος επιστημονας?
δεν μπορει να γινει ενα πιο ολοκληρωμενο αρθρο με σκοπο υπομνηματος ,που θα περιεχει και τα υπερ αλλα και τα κατα?
Δυστηχως ειναι αντικρουομενες αποψεις απο οτι βλεπεις ... και οχι θεμα υπερ και κατα ... αρα και υπομνημα να ηταν παλι την ιδια μορφη θα ειχε... με ατελειωτες διαφωνιες! Απο το 2005 δεν εχει λυθει το θεμα! Μη πω και απο πιο πριν!
For the record συμφωνω απολυτα με τον netblues ... η γειωση για μενα ειναι απαραιτητη ... Θερμοστατης τιτανιου με controller η πιο εξυπνη λυση για μενα!!
Δεν εχουμε και mythbusters στην Ελλαδα να κανανε πειραματα!! :grin::rolleyes:

kwstas_original
27-12-09, 02:39
Δυστηχως ειναι αντικρουομενες αποψεις απο οτι βλεπεις ... και οχι θεμα υπερ και κατα ... αρα και υπομνημα να ηταν παλι την ιδια μορφη θα ειχε... με ατελειωτες διαφωνιες! Απο το 2005 δεν εχει λυθει το θεμα! Μη πω και απο πιο πριν!
For the record συμφωνω απολυτα με τον netblues ... η γειωση για μενα ειναι απαραιτητη ... Θερμοστατης τιτανιου με controller η πιο εξυπνη λυση για μενα!!
Δεν εχουμε και mythbusters στην Ελλαδα να κανανε πειραματα!! :grin::rolleyes:
να λυθει!!!
κατι πρεπει να γινει....για το αν ξεγκαστωθηκε μια γκαπινα το συζηταμε μεχρι να το εξαντλησουμε!:D
εδω μιλαμε για κατι σοβαροτατο,δεν πρεπει να μεινει στα ξεχασμενα και παρατημενα....ΙΜΟ
εγω ειχα προβλημα και δεν ηταν μονο με θερμοστατη,αρα δεν με βοηθαει ουτε ευτο!

Γιώργος Κ
27-12-09, 03:50
να λυθει!!!
κατι πρεπει να γινει....για το αν ξεγκαστωθηκε μια γκαπινα το συζηταμε μεχρι να το εξαντλησουμε!:D
εδω μιλαμε για κατι σοβαροτατο,δεν πρεπει να μεινει στα ξεχασμενα και παρατημενα....ΙΜΟ
εγω ειχα προβλημα και δεν ηταν μονο με θερμοστατη,αρα δεν με βοηθαει ουτε ευτο!
Θεωρεις οτι δεν ειναι σοβαρο θεμα αν μια γκαπινα ξεγκαστρωθηκε?? Ειναι πολυ σημαντικο να ξερουμε ... :smt110:smt110
Μπορουμε να κανουμε πειραματα αν γινεις το πειραματοζωο ... :D:smt041
Αν δεν γινει ουτε αυτο ... ο καθενας στηρηζεται στις γνωσεις του και σε αυτο που θεωρει λογικο! Οπως γινεται τοσα χρονια!
Περα της πλακας ειναι σοβαρο θεμα αλλα για τους πιο πολλους ηδη λυμενο... :rolleyes:

platy
27-12-09, 13:05
εγω παλι τι να πω.....κανω αλλαγες ..και ολη μερα ειμαι βουτηγμενος μεσα στο ενυδρειο...(χωρις να βγαζω τπτ απο την πριζα ...μεγαααλοοο λαθος) ευτηχως που ειναι 125 αλλιως θα εκανα καταδυσεις:grin::grin::grin::grin:

aquaman
27-12-09, 16:58
Ρε Alex.... μη μου πεις ότι ο θερμοστάτης ήταν αυτός που σου έδωσα τις προάλες...;

Alex_Salonica
27-12-09, 17:07
Ρε Alex.... μη μου πεις ότι ο θερμοστάτης ήταν αυτός που σου έδωσα τις προάλες...;

Χα χα όχι εντάξει, ήταν αυτός που είχε μέσα το trigon(αντίστοιχος).
Τον έβαλα όμως τον δικό σου προσωρινά μέχρι αύριο που θα πάω να πάρω έναν jager να ησυχάσω(για το φόβο των Ιουδαίων)

aquaman
27-12-09, 17:34
OK, γιατί τρελάθηκα οταν διάβασα το ποστ....

Το γυαλί το βρήκες μονοκόματο τουλάχιστον ή έγινε θρύψαλα;

Γιώργος Κ
27-12-09, 17:34
Χα χα όχι εντάξει, ήταν αυτός που είχε μέσα το trigon(αντίστοιχος).
Τον έβαλα όμως τον δικό σου προσωρινά μέχρι αύριο που θα πάω να πάρω έναν jager να ησυχάσω(για το φόβο των Ιουδαίων)
Υπαρχουν και πλαστικοι θερμοστατες που ακομα και στον αερα να ειναι και στη μπριζα δεν σπαει ... ;)

aquaman
27-12-09, 18:12
Υπαρχουν και πλαστικοι θερμοστατες που ακομα και στον αερα να ειναι και στη μπριζα δεν σπαει ... ;)

Μπράβο!!;;; Συνήθως πλαστικό=κακός αγωγός θερμότητας...

Alex_Salonica
27-12-09, 18:38
Το γυαλί το βρήκες μονοκόματο τουλάχιστον ή έγινε θρύψαλα;

Θρύψαλα δεν έγινε αλλά αρκετά μεγάλα κομμάτια

potami
28-12-09, 15:55
Μπράβο!!;;; Συνήθως πλαστικό=κακός αγωγός θερμότητας...

και το γυαλι κακος αγωγος ειναι

aquaman
28-12-09, 16:21
και το γυαλι κακος αγωγος ειναι

Ναι, αλλά συνήθως καλύτερος από το πλαστικό...

Εξαρτάται για πιό γυαλί/πλαστικό μιλάμε βεβαια, αλλά είναι σύνηθες να έχεις συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας κοντά στο 1 για γυαλί, ενώ κοντά στο 0,2 για πλαστικά (π.χ. abs, ακρυλικά)...

potami
29-12-09, 13:14
εχω και εγω πλαστικο θερμοστατη μινι

κανει για μικρα ενυδρεια για να μην καιγονται και τα ψαρια

ετσι κιαλλιως οσο κακος αγωγος και να ειναι το πλαστικο η θερμικη ενεργεια δεν μπορει να εγκλωβιστει και θα καταληξει ολη στο νερο

Roussaks
29-12-09, 13:41
Το ρελε πεφτει οταν εχει διαρροη το κυκλωμα το ενυδρειο ειναι ενα κυκλωμα δεν γειωνεται για να εχει διαρροη. Και αν βαλεις και συ τα χερια σου μεσα μπαινεις και συ στο κυκλωμα και σιγοψηνεσε ... για να πεφτει θελει συνδεση με το καλωδιο της γειωσης μονο ετσι χανεται φορτιο και πεφτει ο ρελες..

prospathw
29-12-09, 14:20
Υπαρχουν και πλαστικοι θερμοστατες που ακομα και στον αερα να ειναι και στη μπριζα δεν σπαει ... ;)
δλαδη οι γυαλινοι αμα ειναι στην πριζα και στον αερα σπανε?:confused:

halvas69
29-12-09, 14:43
Σπάνε από την διαφορά θερμοκρασίας μόλις ακουμπήσουν το νερό..ζεστοί.

prospathw
29-12-09, 15:09
οχι ομως αν τον βγαλεις απο το νερο 10 δευτερολεπτα πχ και μετα τον ξαναβαλεις(στο ιδιο ενυδρειο εννοειται)...??

douran_p
29-12-09, 19:01
οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο και ενω ειχα διαβαση αρκετα ( δεν διαβασα πουθενα οτι πρεπει να κλεινουμε το θερμοστατη οταν κανουμε αλλαγη νερου γιατι εξω απο το νερο σπαει) εβγαλα το 1/3 του νερου..... και ο θερμοστατης εσπασε αλλα για καλη μου τυχη (σαν αρχαριος) δεν ειχα θερμομετρο να μετραω το νερο που ετοιμαζομουν να βαλω και το υπολογισα με το χερι..... με αποτελεσμα αντι για 26 βαθμους να βαλω 28...... και δεν ανοιξε ο σπασμενος 8ερμοστατης ενω ειχα βαλει ηδη τα χερια μου μεσα..... αν εβαζα κρυο νερο τωρα μαλλον δεν 8α ημουν εδω........ ημουν τυχερος μες την ατυχια μου....... απο τοτε κλεινω τον κυκλοφοριτη και τον θερμοστατη πριν βαλω τα χερια μου μεσα και γενικα οταν κανω αλλαγες νερου......... το φιλτρο το αφηνω γιατι ειναι εξωτερικο........ και λειαν συντομος 8α βαλω και μια γειωση και....... ελπιζω να μην εχω αλλα παρατραγουδα........... και φυσικα φοραω πλαστικες παντοφλες αλλα ποτε δεν ξερεις αν βραχουνε ισως κανουν γειωση........

halvas69
29-12-09, 22:00
οχι ομως αν τον βγαλεις απο το νερο 10 δευτερολεπτα πχ και μετα τον ξαναβαλεις(στο ιδιο ενυδρειο εννοειται)...??

Σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα όχι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Yiannis59
29-12-09, 23:00
Το ρελε πεφτει οταν εχει διαρροη το κυκλωμα το ενυδρειο ειναι ενα κυκλωμα δεν γειωνεται για να εχει διαρροη. Και αν βαλεις και συ τα χερια σου μεσα μπαινεις και συ στο κυκλωμα και σιγοψηνεσε ... για να πεφτει θελει συνδεση με το καλωδιο της γειωσης μονο ετσι χανεται φορτιο και πεφτει ο ρελες..

Εδω θα διαφωνήσω
το ρελε για να μην μπω στα επιστημονικά ελεγχει το ρευμα (μην μπερδευουμε το ρευμα αμπερ με την ταση βολτ) που περνα απο την φαση και τον ουδετερο (ας το πουμε επιστροφή) αν αυτα τα δυο δεν ειναι ισα πέφτει.
Για να ψηθεις οπως λες πρεπει να περασει ρευμα μεσα απο εσενα που και ακομα και αν δεχτουμε οτι επιστρεφει στον ουδετερο (πραγμα αδυνατον) παλι θα ειναι λιγοτερο οποτε το ρελε θα δει οτι τα ρευματα δεν ειναι ισα και θα πεσει (το εκανα πολυ απλο για να γινει αντιληπτό και να με συγχωρούν οι ηλεκτρολόγοι)

maikl
29-12-09, 23:00
...δες κι αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=dbDFbcd8kA0)

prospathw
30-12-09, 07:56
Σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα όχι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Οκ!σε ευχαριστώ!

Rigel
30-12-09, 13:36
Υπαρχουν και πλαστικοι θερμοστατες που ακομα και στον αερα να ειναι και στη μπριζα δεν σπαει ... ;)

Και εγω τετοιου τυπο θερμοστάτες χρησιμοποιώ και με εχουν βγάλει ασπροπρόσωπο!
Εκτος του οτι δεν σπανε ακόμα και αν τους χτυπήσεις με σφυρι,κλεινουν από μόνοι τους αυτόματα μόλις βρεθουν εκτός νερού!

prospathw
30-12-09, 13:50
Και εγω τετοιου τυπο θερμοστάτες χρησιμοποιώ και με εχουν βγάλει ασπροπρόσωπο!
Εκτος του οτι δεν σπανε ακόμα και αν τους χτυπήσεις με σφυρι,κλεινουν από μόνοι τους αυτόματα μόλις βρεθουν εκτός νερού!
τι μαρκα?

kwstas_original
30-12-09, 15:34
τι μαρκα?
για πλαστικους κοιτα τους newatt και για τιτανιου shego

prospathw
30-12-09, 15:43
ευχαριστω!

potami
30-12-09, 17:17
υπαρχουν και οι εξωτερικοι θερμοστατες της HYDOR για οσους εχουν εξωτερικα φιλτρα . Θεωρω οτι ειναι η καλυτερη λυση