PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωση λογαριασμου ΕΥΔΑΠ


christosvn
24-12-09, 14:53
Καλησπέρα παιδια και χρόνια πολλα! Προσφατα μου ηρθε ενας αρκετα μεγαλος λογαριασμος της ΕΥΔΑΠ και δεν ξερω αν οφειλεται στο ενυδρειο ή σε ενα καζανακι που εσταζε ελαχιστα για καποιο διαστημα.
Εχω ενα ενυδρειο 120 λίτρων μικτων (90-100 καθαρα λογω μεγαλων ξυλων) και εκανα αλλαγες στο 20-30% του νερου καθε εβδομαδα.. ειναι δυνατο να εχω καταναλώσει παρα πολυ νερο μονο και μονο απο τις εβδομαδιαιες αλλαγες του νερου ή οχι?? Αν ναι,ειναι ευκολο και υγιες για τα ψαρια μου να βρω καποιον αλλο τροπο να αναπληρωσω τις αλλαγες του νερου?? Μήπως με καποιο πιο ''εξειδικευμενο'' φιλτρο,οσμωση μηπως?? σταγονες που να αναπληρωνουν τα στοιχεια που πρεπει να μπουν στο ενυδρειο?? παρακαλω, οποιος γνωριζει να απαντησει γιατι πραγματικα ειναι γυρω στα 470 ευρω ο λογαριασμος και δεν ξερω αν πρεπει να στεναχωρηθω οτι το χομπι μου ειναι τοοοοσο ακριβο (αν και το ηξερα ως ενος σημειου) ή αν φταιει το καζανακι. (μακαρι να ειναι αυτο)!
ευχαριστω και παλι!!

Raven
24-12-09, 15:04
Σιγουρα προκειται για καποια διαρροη οπως το καζανακι που λες. Εμενα με 5 ενυδρεια και συχνες αλλαγες ,η ΕΥΔΑΠ δεν μου ερχεται ποτε πανω απο 17-23 ευρω.

thanasis76
24-12-09, 15:10
φιλε με τιποτα δεν ειναι απο το ενυδρειο...
εχω ενα 360 και ενα 60 και κανω καθε 10 μερες αλλαγες νερου.
και το πιο πολυ που εχω πληρωσει ειναι 28 ευρω και να προσθεσω οτι παω και συχνα τουαλετα :grin::grin::grin:και κανω και καθε μερα μπανιο:grin::grin::grin:

kokos125
24-12-09, 15:12
Για κανενα λογο.....

Alex_Salonica
24-12-09, 15:15
Σίγουρα από διαρροή είναι

blackghost7
24-12-09, 15:32
Χρηστο το καζανακι φτιαξε αμεσα.:grin:
Το ενυδρειο για κανενα λογο δεν φταιει.
2 μπανια να κανεις ειναι οσο οι εβδομαδιαιες αλλαγες 1 μηνα

andreas213
24-12-09, 15:42
μηπως λεω εγω τωρα καποιος σου κλεβει νερακι;η ποτιζει;ποσο πια σταζει αυτο το καζανακι;;);););););)

bebisnet
24-12-09, 15:46
μηπως λεω εγω τωρα καποιος σου κλεβει νερακι;η ποτιζει;ποσο πια σταζει αυτο το καζανακι;;);););););)
:grin:

christosvn
24-12-09, 16:07
ευχαριστω παρα πολυ ρε παιδια! να ειστε καλα και μου φτιαξατε τα χριστουγεννα! ουφ! καλες γιορτες και με το καλο ο νεος χρονος,με καινουργια ενυδρεια!!

Κλεόβουλος
24-12-09, 16:08
Ούτε το ενυδρείο ούτε το καζανάκι φταίει για τα 470 ευρώ!!
Ψάξε μήπως έχεις κάπου αλλού διαρροή ή μετρητής σου είναι χαλασμένος.

christosvn
24-12-09, 16:14
merci pour tous!

kingrim
24-12-09, 16:34
Αποκλείετε έχω ένα ενυδρείο 100λιτραειμαστε δυο άτομα που κάνουν μπάνιο 1 ώρα ο καθένας και ένα μπαλκόνι που το πλένω κάθε μέρα γιατί έχω σκυλάκι και το νερό είναι στα 50ε
φυσικά υπάρχει η περίπτωση να έχουν να έρθουν να δουν τον μετρητή σου 3-4 χρονιά και να έβαζαν κατά προσέγγιση το ποσό και να είδαν τα πραγματικά νούμερα τώρα και να πληρώνεις την διαφορά επίσης έλεγξε τα νούμερα που λέει ο λογαριασμός με του υγρομέτρου μήπως έκαναν λάθος

giannisqq
24-12-09, 18:17
σε μας ειτε εχεις ενυδρειο ειτε οχι το νερο ειναι γυρο στο 100-120!!!!!!!ειναι τρελοι!!!!!!!!!

kostasagk
24-12-09, 23:53
μαλλον εχει χαλαση ο μετρητησ σου η χανεισ νερο απο τον μετρητη μεχρι το σπιτι γιτι με τοσα λεφτα θα γεμιζες ενα βαπορι νερο. τσεκαρε τον μετρητη αν γυρνανε τα αστερακι ενω σε ολο το σπιτι τα νερα να ειναι κλειστα οποτε θα καταλαβης τι παιζει και φθσικα τσεκαρισε με την ευδαπ αν γινεται ενσταση αφου παρουσιασεισ τους προγουμενους λογαριασμους χρονια πολλα μευγεια

Alex_Salonica
24-12-09, 23:56
σε μας ειτε εχεις ενυδρειο ειτε οχι το νερο ειναι γυρο στο 100-120!!!!!!!ειναι τρελοι!!!!!!!!!

Παίζει ρόλο και ο δήμος όπου ανήκεις με τα εξτρά που έρχονται με το νερό, αποχέτευση π.χ.. Τσέκαρε πως αναλύετε ο λογαριασμός σου, πόσο είναι η καθαρή αξία του νερού και αν είναι υπερβολική τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα με το μετρητή σου ή διαρροή

halvas69
25-12-09, 01:35
Καθώς και ότι παίζει ανάλογα με τον δήμο, το κάθε πότε βγάζουν λογαριασμό πχ, ανά 4άμηνο, εξάμηνο ή χρόνο.

@ christosvn κάλεσε ένα υδραυλικό κάπου έχεις διαρροή. Με 470€ πισίνα γεμίζεις.

paco
25-12-09, 03:07
σε περιπτωση που ειναι η διαροη μετα το ρολοι σου και πρεπει να το πληρωσεις απαιτισε να αφαιρεθει το ποσο της αποχαιτευσεις ειναι τοσο μουργοι που δεν σε ενημερωνουν οτι απο τη διαροη στο χωμα οτι δεν πληρωνεις την αποχαιτευση

Πάνος
26-12-09, 13:37
το καζανακι που τρεχει δικαιολογει μια μεγαλη αυξηση..αλλα δε ξερω ποια και ΤΟΟΟΣΣΟΟΟ μεγαλη....:smt120
η υδρευση κανει και λαθη....σας φοιτητης θεσσαλονικη μας ειχε ερθει υπερογκος λογαριασμος....δε το αφησαμε..τρεξαμε ψαξαμε..παραδεχτηκαν το λαθος τους και δε δωσαμε δεκαρα...
οσο ειχα 5 ενυδρεια δεν ειδα αυξηση στο λογαριασμο....ερχοταν το παγιο μονο καθως μονος μου δεν ειχα μεγαλη καταναλωση..μια μικρη αυξηση ειδα με το 450αρι που χρησιμοποιω και ΑΟ...
ουτε να το σκεφτεσαι για το ενυδρειο..
πανε στην υδρευση ναμιλησετε...αλλα και να θυμασαι...δεν αφηνουμε ποτε καζανακια που τρεχουν χωρις να τα φτιαξουμε....:D

giannisqq
26-12-09, 13:58
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=398686#post398686)
σε μας ειτε εχεις ενυδρειο ειτε οχι το νερο ειναι γυρο στο 100-120!!!!!!!ειναι τρελοι!!!!!!!!!

Παίζει ρόλο και ο δήμος όπου ανήκεις με τα εξτρά που έρχονται με το νερό, αποχέτευση π.χ.. Τσέκαρε πως αναλύετε ο λογαριασμός σου, πόσο είναι η καθαρή αξία του νερού και αν είναι υπερβολική τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα με το μετρητή σου ή διαρροή
__________________
------ Αλέξανδρος ------

ειναι γενικο το κακο απο τον δημο!!!καθε 2 μηνες ερχεται ο λογαριασμος