PDA

Επιστροφή στο Forum : diy ανατολή-δύση ντιμάρισμα με Τ5


kospets
24-12-09, 09:49
Γεια σας παιδια, εχω φτιάξει σύστημα ανατολής-δύσης για λάμπα τ5 54w. Το κύκλωμα το βρήκα από αυτό το φόρουμ. Το βλέπετε παρακάτω. Το πρόβλημα είναι ότι όταν αρχίζει το ντιμάρισμα η λάμπα ανα τακτά χρονικά διαστήματα τρεμοπαίζει, αλλά όταν φτάσει στο 100% σταματάει το τρεμουλο και φωτίζει κανονικά. Τι μπορεί να φταίει ξέρει κανένας?? Μήπως είναι χαλασμένο το μπάλαστ? ή φταίει η λάμπα?:confused:

andreas213
24-12-09, 09:55
Γεια σας παιδια, εχω φτιάξει σύστημα ανατολής-δύσης για λάμπα τ5 54w. Το κύκλωμα το βρήκα από αυτό το φόρουμ. Το βλέπετε παρακάτω. Το πρόβλημα είναι ότι όταν αρχίζει το ντιμάρισμα η λάμπα ανα τακτά χρονικά διαστήματα τρεμοπαίζει, αλλά όταν φτάσει στο 100% σταματάει το τρεμουλο και φωτίζει κανονικά. Τι μπορεί να φταίει ξέρει κανένας?? Μήπως είναι χαλασμένο το μπάλαστ? ή φταίει η λάμπα?:confused:
νομιζω πως αυτες οι λαμπες δεν κανουν για τετοια δουλεια.δεν προσπαθεις κατι με λεντ τα οποια δεν θα εχουν προβλημα.

kospets
24-12-09, 10:00
Τα led είναι ακριβά και άσε που έχω δώσει αρκετά για το σύστημα με της τ5.

andreas213
24-12-09, 10:02
Τα led είναι ακριβά και άσε που έχω δώσει αρκετά για το σύστημα με της τ5.
μην παιζεις λοιπον με αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση να το καψεις.

kospets
24-12-09, 10:08
Εχει κάνει κανείς αυτό το σύστημα? Τί αποτελέσματα είχε?

Neoklis
24-12-09, 11:09
νομιζω πως αυτες οι λαμπες δεν κανουν για τετοια δουλεια.δεν προσπαθεις κατι με λεντ τα οποια δεν θα εχουν προβλημα.

μια χαρα κανουν οι λάμπες...

kospets το είχα κάνει κι εγώ και δεν αυτό το πρόβλημα που λες. Δεν ξέρω τι μπορεί να ευθύνεται για αυτό..:confused:

Papas35
24-12-09, 23:09
:smt020Τα led δεν ειναι πλεον ακριβα:smt020
http://www.fish-street.com/maxspect_programmable_led_aquarium_lighting?catego ry_id=118