PDA

Επιστροφή στο Forum : συγκοληση ενυδρειου χειμωνιατικα


Δημητρης89
21-12-09, 20:54
βρε παιδια αν πω να φτιαξω ενα ενυδρειακι,υπαρχει περιπτωση να μην κολησει η σιλικονη με τετοιο καιρο???:confused:

kwstas_original
21-12-09, 20:58
εεεεε μην ανεβεις και στο Καιμακτσαλαν να το κολλησεις,
κολλα το μεσα στο σπιτι:D

rigos
21-12-09, 20:59
Αν το φτιαξεις στην Αλεξανδρουπολη ψιλοχλωμο:grin:.Τωρα για την Αθηνα μαλλον εισαι οκ:)

Δημητρης89
21-12-09, 21:16
Αν το φτιαξεις στην Αλεξανδρουπολη ψιλοχλωμο:grin:.Τωρα για την Αθηνα μαλλον εισαι οκ:)

να παω μεχρι την Αθηνα να το κολησω τοτε:D:D

αν ειναι θα το κολησω σε μια αποθηκουλα που εχουμε...
αλλα πειραζει που δεν θα το βλεπει ο ηλιος?

Ηλίας
21-12-09, 21:19
Ισα ισα που τον χειμωνα κολαει καλητερα!...
Το καλοκαιρι εχει ζεστη και δεν στεγνωνουν οι σιλικονες...;)

Δημητρης89
21-12-09, 21:23
Ισα ισα που τον χειμωνα κολαει καλητερα!...
Το καλοκαιρι εχει ζεστη και δεν στεγνωνουν οι σιλικονες...;)

τελεια λοιπον.....

tsilojohn
21-12-09, 21:25
εεεεε μην ανεβεις και στο Καιμακτσαλαν να το κολλησεις,
κολλα το μεσα στο σπιτι:D
:smt044:smt044:smt044

dimitris21
22-12-09, 09:09
τι λέτε μωρέ του ανθρώπου???????

φυσικά και το καλοκαίρι η σιλικόνη στεγνώνει πάρα πολύ πιο γρήγορα από το χειμώνα.
το πρόβλημα το χειμώνα είναι η υγρασία. ΠΡΕΠΕΙ να επιλέξεις μια μέρα που να μην έχει υγρασία. και αυτό όχι γιατί δεν θα στεγνώσει η σιλικόνη, αλλά από την υγρασία δεν θα κολλήσει πάνω στα τζάμια.
+ ότι δεν θα στεγνώσει γρήγορα όπως αν ήταν καλοκαίρι

Dream Waters
22-12-09, 10:01
Eγω παλι Δημητρη εχω παρατηρησει το αντιθετο.
Σε θερμοκρασιες ανω των 25(25-35) η σιλικονη αργει να πετρωσει και αυτο το καταλαβαινω απο τις διαστασυρωσεις στις κοντρες όπου ειναι ενα απο τα δυσκολοτερα σημεια στο στεγνωμα.Το καλοκαιρι μπορει να παρει και 10μερες να στερεοποιηθει πληρως η κολλα,ενω σε θερμοκρασιες 5-15 βαθμων(τα βραδυα του χειμωνα στο εργαστηριο) στεγνωνει και πετρωνει πιο γρηγορα απο το κρυο.
Αυτα απο προσωπικη παρατηρηση.
Παντως για να απαντησω και στον φιλο καλο ειναι να μην κολλας σε θερμοκασιες κατω των 5 βαθμων (ειδικα για μεγαλα ενυδρεια).

dimitris21
22-12-09, 11:15
Eγω παλι Δημητρη εχω παρατηρησει το αντιθετο.
Σε θερμοκρασιες ανω των 25(25-35) η σιλικονη αργει να πετρωσει και αυτο το καταλαβαινω απο τις διαστασυρωσεις στις κοντρες όπου ειναι ενα απο τα δυσκολοτερα σημεια στο στεγνωμα.Το καλοκαιρι μπορει να παρει και 10μερες να στερεοποιηθει πληρως η κολλα,ενω σε θερμοκρασιες 5-15 βαθμων(τα βραδυα του χειμωνα στο εργαστηριο) στεγνωνει και πετρωνει πιο γρηγορα απο το κρυο.
Αυτα απο προσωπικη παρατηρηση.
Παντως για να απαντησω και στον φιλο καλο ειναι να μην κολλας σε θερμοκασιες κατω των 5 βαθμων (ειδικα για μεγαλα ενυδρεια).

εδώ μαζί σου!!!!!

άλλο πράγμα όμως το στέγνωμα και άλλο η τελική ελαστικότητα της σιλικόνης. είναι όπως και τα λάστιχα. πχ το λάστιχο που χρησιμοποιώ για τις αλλαγές είναι έξω στη βεράντα. όταν το παίρνω τώρα το χειμώνα για να κάνω αλλαγή είναι κόκαλο. μετά την αλλαγή έχει γίνει και πάλι εύκαμπτο και μαλακό. αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το στέγνωμα.

Ηλίας
22-12-09, 13:22
Εγω τουλαχιστον ξερω τι περασα το καλοκαιρι....
τρις φορες το ξανακολησα...:D

Δημητρης89
22-12-09, 14:50
Εγω τουλαχιστον ξερω τι περασα το καλοκαιρι....
τρις φορες το ξανακολησα...:D


φτου φτου φτου:D

Dream Waters
22-12-09, 17:10
Εγω τουλαχιστον ξερω τι περασα το καλοκαιρι....
τρις φορες το ξανακολησα...:D


Eσυ το αφησες στον ηλιο απ΄οτι θυμαμαι.Ότι χειρότερο!

Ηλίας
22-12-09, 18:07
Τσου...:D
Στην σκια το ειχα αλλα ειχε μια ζεστη...-+9

VASILISNFW
19-01-10, 14:27
ρε παιδες η μυρωδια της σιλικονης ποτε φευγει??:confused::confused::confused::confused:το εχο κολησει εδο και 5 μερες .....και ακομα ! εγο μεσα δεν εμενα με τιποτα παντος! τι γνωμη εχετε ?? να το πλινο με τιποτα μπας και ξεμυρισει? ???

exelix
19-01-10, 15:43
ρε παιδες η μυρωδια της σιλικονης ποτε φευγει??:confused::confused::confused::confused:το εχο κολησει εδο και 5 μερες .....και ακομα ! εγο μεσα δεν εμενα με τιποτα παντος! τι γνωμη εχετε ?? να το πλινο με τιποτα μπας και ξεμυρισει? ???

Όχι! Κι εγώ τώρα το έφτιαξα και μύριζε κάπου τόσο. Το είχα σε δωμάτιο με μισάνοιχτο παράθυρο και στις 5-7 μέρες που ξεμύρισε το έκλεισα για να έχει και τη ζέστη του καλοριφέρ. Εγώ χρησιμοποίησα Den Braven.

bill123
05-02-10, 20:57
Εγώ έχω κολλήσει πριν μια εβδομάδα τις κόντρες. Ενώ τα πλαϊνά έχουν δέσει παρά πολύ καλά σε 4 μέρες, οι κόντρες ακόμη να στεγνώσουν. Έχουν στεγνώσει γύρο από την γραμμή σιλικόνης περίπου 5-7mm και από ότι βλέπω δεν προχώρα. Το δωμάτιο έχει 15-17 βαθμούς C.
Ποσό καιρό χρειάζεται ακόμη για να στεγνώσουν οι κόντρες ολοκληρωτικά? Σας ευχαριστώ.
Προσπαθώ να ανεβάσω photo αλλα δεν δεχετε το url, υπαρχει αλλος τροπος?

halvas69
05-02-10, 21:53
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

bill123
06-02-10, 00:44
Εγώ έχω κολλήσει πριν μια εβδομάδα τις κόντρες. Ενώ τα πλαϊνά έχουν δέσει παρά πολύ καλά σε 4 μέρες, οι κόντρες ακόμη να στεγνώσουν. Έχουν στεγνώσει γύρο από την γραμμή σιλικόνης περίπου 5-7mm και από ότι βλέπω δεν προχώρα. Το δωμάτιο έχει 15-17 βαθμούς C.
Ποσό καιρό χρειάζεται ακόμη για να στεγνώσουν οι κόντρες ολοκληρωτικά? Σας ευχαριστώ.
Προσπαθώ να ανεβάσω photo αλλα δεν δεχετε το url, υπαρχει αλλος τροπος?
Εδώ είναι και η φότο όπου εχει μεχρι τωρα φτάσει η κόληση.