PDA

Επιστροφή στο Forum : εντός, εκτός και επί τα OPEN TOP tanks


AQUA PURA
21-12-09, 16:00
Καλησπέρα, κάποιες photo από το 70 λίτρο ενυδρείο μου… με ιδέες για να εκμεταλλευτούμε τα open top ενυδρεία μας... ντύνοντας με φυτά τις κορυφές των ξύλων, τα οποία εξέχουν από το νερό… κάνοντας κάτι σαν "ημί-paludarium"… :)

ευχαριστώ,
Αντώνης

kwstas_original
21-12-09, 16:05
ειναι κατι που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ σαν τεχνικη:p
απορια ομως..η λευκοκεφαλα δεν χαλαει εξω απο το νερο που την εχεις?:confused:

tsilojohn
21-12-09, 16:06
ωραιος αντωνη!πολυ καλη ιδεα.

Ηλίας
21-12-09, 16:08
Μμμ...
...καμοια πανοραμικη φοτο απο ολο το ενυδρειο?... να παρουμε μια γευση...:p

kalaxan
21-12-09, 16:26
Αν μπορείτε γράψτε και κανένα όνομα φυτου:)

Ετοιμάζομαι και γω για ενυδρείο με οvertank φωτισμό και θα με ενδιέφερε.

lion
21-12-09, 16:28
Μου αρέσει!!
Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω τα ανάλογα ξύλα για να κάνω και το δικό μου κάπως έτσι.

AQUA PURA
21-12-09, 17:10
Να είστε καλά παιδιά ευχαριστώ....:p

Αν μπορείτε γράψτε και κανένα όνομα φυτου:)

Ετοιμάζομαι και γω για ενυδρείο με οvertank φωτισμό και θα με ενδιέφερε.

Κάποια από τα φυτά που έχω δοκιμάσει με αυτό των τρόπο αλλα πάντα με moss για βάση το οποίο έχει πιάσει (ριζώσει) καλά πάνω στο ξύλο..καθως επίσης και το ξύλο να μην απέχει πολύ απο το νερό.. Το τονίζω...!
είναι τα εξής :

glossostigma elatinoides
"cuba" hemianthus callitrichoides
eleocharis acicularis
riccia fluitans
Hydrocotyle leucocephala
micranthemum micranthemoides (το οποίο μοιάζει πάρα πολύ με cuba υπό αυτή την μορφή )


τα moss που έχω χρησιμοποιήσει σαν βάση η και μόνα τους...είναι αυτά..

java moss
taiwan moss
triangle moss

αυτά τα ολίγα.. μπορεί να μου έχει ξεφεύγει κάποιο ...αν το θυμηθώ θα το γράψω..


ευχαριστώ και πάλι..:)

Γιώργος Κ
21-12-09, 17:55
:smt041:smt041:smt041
Πολυ ομορφο θα ειναι .... βαλε και εσυ μια φωτο ολοκληρο το ενυδρειο!! :p:D

giannisqq
21-12-09, 19:06
φωτο φωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Raven
21-12-09, 19:23
Αντωνη την πατησες ! :D Τωρα θα πρεπει να κανεις ολοκληρη παρουσιαση.:D:D Παιδια ειναι ενα απο τα ωραιοτερα moss τανκς που εχω δει ποτε !

Γιώργος Κ
21-12-09, 19:24
Αντωνη την πατησες ! :D Τωρα θα πρεπει να κανεις ολοκληρη παρουσιαση.:D:D Παιδια ειναι ενα απο τα ωραιοτερα moss τανκς που εχω δει ποτε !
Μπαααα :p:p:p το δικο σου ειναι το καλυτερο!!! :smt020

AQUA PURA
21-12-09, 20:28
Ωχ την έκατσα…:roll: παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.. Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια…:) θεωρώ ότι το ενυδρείο δεν είναι ακόμα έτοιμο για παρουσίαση.. επίσης οι photo που έχω δεν είναι πολύ καλές είναι από κινητό οπότε κάποιο πολύ καλό παιδί Αλέξανδρε… Γιώργο (georgarask (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3348))…και άλλοι θα μαζευτούμε σπίτι μου μια μέρα για καφεδάκι-κρασάκι…και πολλές photo…
Εεεε?

Θα προσπαθήσω να βρώ κάποια photo πάντως ….

Γιώργος Κ
21-12-09, 20:34
Ωχ την έκατσα…:roll: παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.. Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια…:) θεωρώ ότι το ενυδρείο δεν είναι ακόμα έτοιμο για παρουσίαση.. επίσης οι photo που έχω δεν είναι πολύ καλές είναι από κινητό οπότε κάποιο πολύ καλό παιδί Αλέξανδρε… Γιώργο (georgarask (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=3348))…και άλλοι θα μαζευτούμε σπίτι μου μια μέρα για καφεδάκι-κρασάκι…και πολλές photo…
Εεεε?
Θα προσπαθήσω να βρώ κάποια photo πάντως ….
Ποτε δε θα ειναι ετοιμο .... ασε τις ντροπες!!
Πειτε μου ποτε ... καφεδακι .... γιατι κρασακι ..... ειμαι που ειμαι .... χαχαχαχα!!! :rolleyes::D

Raven
21-12-09, 20:38
Μεσα για κρασακι, θα φερω και red cherry σαγανακι για μεζε :D
Αντε να φωτογραφισουμε το κοσμημα να δουν τι εστι moss tank αξιωσεων.

AQUA PURA
22-12-09, 15:29
Ποτε δε θα ειναι ετοιμο .... ασε τις ντροπες!!
Πειτε μου ποτε ... καφεδακι .... γιατι κρασακι ..... ειμαι που ειμαι .... χαχαχαχα!!! :rolleyes::D

Μεσα για κρασακι, θα φερω και red cherry σαγανακι για μεζε :D
Αντε να φωτογραφισουμε το κοσμημα να δουν τι εστι moss tank αξιωσεων.

υπέροχα :) το μόνο που μένει είναι να κανονισουμε μέρα και ώρα....περιμένετε τηλ....

rottbea
22-12-09, 16:32
Αντωνη βλεπω επιασε τοπο η Λευκοκεφαλα!!

AQUA PURA
22-12-09, 17:00
Αντωνη βλεπω επιασε τοπο η Λευκοκεφαλα!!


Εννοείτε Δημητράκη ..:) και η riccia...:) όταν θα έρθεις και εσύ με τα παιδιά θα τα δείς και από κοντά...

rottbea
22-12-09, 19:11
Κανονισε ποτε και ειμαι μεσα!!

AQUA PURA
23-12-09, 00:52
Ορίστε και μια photo για να μην παραπονιέστε… :D εγώ πάντως προειδοποίησα και για την ποιότητα της εικόνας και ότι το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για παρουσίαση…:rolleyes: επίσης προσπάθησα να φτιάξω λίγο την photo μέσω του κινητού ελπίζω να μην την χάλασα….:smt102από μακριά φαίνετε καλά νομίζω…. αλλά από κοντα φαίνονται όλα ενιαία…για αυτό θέλω τον ειδικό….Αλέξανδρεεεεεεεεεεεε…… :D:smt041

AQUA PURA
28-12-09, 16:30
Καλησπέρα, παραθέτω άλλες δύο photo … πρόσθεσα άλλο ένα ξύλο το οποίο είχα stock για να προχωρήσει η Hydrocotyle leucocephala πάνω του …προσπαθόντας να κάνω το “aquascape” ακόμα πιο φυσικό….και ίδιου το αποτέλεσμα νομίζω πως είναι πολύ πιο όμορφο τώρα…πως σας φαίνεται?


Ευχαριστώ
Αντώνης

Γιώργος Κ
28-12-09, 17:22
:smt041:smt041
Πολυ ομορφο!!!!
:rolleyes:

AQUA PURA
29-12-09, 17:32
Να σαι καλά Γιώργο ευχαριστώ :D:D:D