PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλασμένος μηχανισμός για φώτα...


KwstasV
20-12-09, 15:48
Γεια σε όλους,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και κάποιος έχει καμιά ιδέα. Έχω ένα ενυδρείο Juwell (Rio 180) http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm, και συνέβη το εξής: έχουν πάψει να ανάβουν τα φώτα. με δοκιμαστικό κατσαβίδι βλέπω ρεύμα στα άκρα όταν ανάβει ο διακόπτης. Αλλά όταν βάζω τις λάμπες τίποτα. Λέω θα κάηκαν και οι δύο συγχρόνως. πάω και αγοράζω μία... Τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Σκέφτηκα ότι ίσως χάλασε το starter αν έχει τέτοιο. Αλλά πως φτάνουμε στα εσώψυχα του μηχανισμού; Φαίνεται σφραγισμένο (για στεγανότητα μάλλον...).
Καμιά ιδέα;

Γιώργος Κ
20-12-09, 16:12
Γεια σε όλους,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως και κάποιος έχει καμιά ιδέα. Έχω ένα ενυδρείο Juwell (Rio 180) http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm, και συνέβη το εξής: έχουν πάψει να ανάβουν τα φώτα. με δοκιμαστικό κατσαβίδι βλέπω ρεύμα στα άκρα όταν ανάβει ο διακόπτης. Αλλά όταν βάζω τις λάμπες τίποτα. Λέω θα κάηκαν και οι δύο συγχρόνως. πάω και αγοράζω μία... Τίποτα. Τι μπορεί να φταίει; Σκέφτηκα ότι ίσως χάλασε το starter αν έχει τέτοιο. Αλλά πως φτάνουμε στα εσώψυχα του μηχανισμού; Φαίνεται σφραγισμένο (για στεγανότητα μάλλον...).
Καμιά ιδέα;
Δεν εχει starter αλλα ηλεκτρονικο μπαλαστ!! Παρε αλλη μια λαμπα και αλλαξε και τις 2 ... αν δεν αναβουν κοιτα αν ισχυει η εγγυηση και πηγαινε το στο καταστημα που το αγορασες με την αποδειξη πληρωμης!! Αλλιως ετοιμασου για .... να το ανοιξεις ... ;)

KwstasV
20-12-09, 16:17
Δεν εχει starter αλλα ηλεκτρονικο μπαλαστ!! Παρε αλλη μια λαμπα και αλλαξε και τις 2 ... αν δεν αναβουν κοιτα αν ισχυει η εγγυηση και πηγαινε το στο καταστημα που το αγορασες με την αποδειξη πληρωμης!! Αλλιως ετοιμασου για .... να το ανοιξεις ... ;)


Να το ανοίξω θέλω... αλλά πως;;;;; Εγγύηση δεν έχω.. Πάει τελείωσε.

Γιώργος Κ
20-12-09, 16:19
Να το ανοίξω θέλω... αλλά πως;;;;; Εγγύηση δεν έχω.. Πάει τελείωσε.
με υπομονη με ενα μαχαιρι το ειχα ανοιξει!! αγορασε αλλη μια λαμπα μηπως εχουν καει και οι 2!!

Genirous
21-12-09, 11:12
Λογικά αν βλέπεις ρεύμα στα άκρα δεν έχει καεί το ηλεκτρονικό ballast. Μπορεί να μην κάνει καλή επαφή κάποια από τις 2 λάμπες, ή μπορεί να είναι καμένη μια από τις 2, ή μπορεί και η καινούργια να είναι ελλατωματική. Τώρα απλώς μαντεύουμε, δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι... :smt017

andreas213
21-12-09, 12:58
παντως για να ξερετε η juwel δεν καλυπτει εγγυση για τα φωτιστικα της.οποτε και μεσα στην εγγυηση να εισαι δεν σε καλυπτει.αν καει το φτιαχνουμε μονοι μας η παμε για καινουριο.και αυτο μου το ειπε το πετ σοπ που το αγορασα.

maikl
21-12-09, 13:33
παντως για να ξερετε η juwel δεν καλυπτει εγγυση για τα φωτιστικα της.οποτε και μεσα στην εγγυηση να εισαι δεν σε καλυπτει.αν καει το φτιαχνουμε μονοι μας η παμε για καινουριο.και αυτο μου το ειπε το πετ σοπ που το αγορασα.


...ναι αυτο σου το ειπε αυτος, αλλα ισχυει?

andreas213
21-12-09, 14:35
...ναι αυτο σου το ειπε αυτος, αλλα ισχυει?
δεν ξερω σιγουρα αν ισχυει παντως αυτος σιγουρα δεν το αλλαζει;)

maikl
21-12-09, 15:24
Ποσα χρονια το εχεις?Απο αυτον το αγορασες?

filipp
23-12-09, 19:45
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα ..προσπάθησα να το ανοίξω αλλά τα έκανα ..χάλια.
Πήγα στο κατάστημα πετ και ζήτησα ένα νέο καπάκι για το ενυδρείο...απάντηση..καλύτερα να αγοράσεις ενυδρείο παρά καπάκι....Αμέσως INERNET και με 72 € μέσα σε 10 μέρες ήρθε στο σπίτι με 2 λάμπες και καταπληκτικό φωτισμό.......δες εδω http://www.aquaristikshop.com/

Alex_Salonica
23-12-09, 19:57
Κατά πάσα πιθανότητα κάηκε κάποια λάμπα. άλλαξε τη(δοκιμάζοντας και τις δύο) και θα ανάψει.