PDA

Επιστροφή στο Forum : παιδιά τα φώτα σας (planaria)


harris samos
11-12-09, 10:44
εδώ και 10 μέρες στο μικρό ενυδρείο μου υπάρχει μια έξαρση από γέννες από σαλιγκάρια όλα τα φυτά με τα μεγάλα φυλα έχουν πάνω φωλιές τα σαλιγκάρια είναι άγνωστο τι είδος είναι μου έφερε ο raiven 2 και μερικά με τα φυτά σήμερα παρατήρησα και κάτι άλλο που περπατάει στα τζαμια μου μοιάζει με γιμνοσαλιγκαρο και σκουλήκι το λες αλλα δε φαίνεται είναι πολύ μικρό λευκό και περπατάει στο τζαμι
στο ενυδρείο έχω ένα μονομάχο και 8 μηλοσαλιγκαρα λέτε να έχω κάνα πρόβλημα με αυτά τα (σκουλήκια ) :confused:

Γιώργος Κ
11-12-09, 10:48
Μοιαζουν με αυτα??
http://images.google.gr/images?hl=el&um=1&sa=1&q=aquarium+planaria&aq=f&oq=&start=0
αν ναι τοτε ...
http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=2296334 :rolleyes:

harris samos
11-12-09, 11:00
μπορείς να πεις ότι μοιάζουν αλλα είναι πολύ μικροσκοπικά σα το κεφάλι της καρφίτσας
χθες έκανα αλλαγή νερού σήμερα τα είδα για πρώτη φορα
αν ήταν πλαναρια δε θα είχε πχ ο μονομάχος πάνω του ??

Γιώργος Κ
11-12-09, 11:04
μπορείς να πεις ότι μοιάζουν αλλα είναι πολύ μικροσκοπικά σα το κεφάλι της καρφίτσας
χθες έκανα αλλαγή νερού σήμερα τα είδα για πρώτη φορα
αν ήταν πλαναρια δε θα είχε πχ ο μονομάχος πάνω του ??
οχι ... σουλατσαρουν στο ενυδρειο ...

Γιώργος Κ
11-12-09, 12:09
kapoia parasita einai. to exw pa8ei k gw st dika m enydreia. s emfanistikan meta tn allagi nerou gt to nero ta eixe mesa... ri3e kapoio farmako eidiko g na e3afanistoun.!
Θα πρεπει να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες! ;)
Πως λεγοντουσαν αυτα που ειχες στο ενυδρειο σου ... τι φαρμακο χρησημοποιησες?? :confused:

Γιώργος Κ
11-12-09, 12:32
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγάκι ... sera mycopur το χρησημοποιεις για θεραπεία κατά των μυκήτων, πληγές δέρματος και βραγχίων και οχι για τα σκουλικακια ... Αν ακους τους πετσοπαδες την "εκατσες τη βαρκα" :smt009

Raven
11-12-09, 13:10
Χαρη, τα σαλιγκαρακια που ηρθαν με τα φυτα ειναι ολα ακινδυνα και εχω σε ολα μου τα ενυδρεια. Μαλλον ωφελιμα θα ελεγα οτι ειναι, οποτε μην τρελλαινεσαι..
Οσο για τα πλαναρια, εμφανιζονται σε ολα τα ενυδρεια χωρις ή με λιγα ψαρια...κυριως στα γαριδοενυδρεια. Ακινδυνα εντελως κι αυτα και τα τρωνε τα ψαρια. Αν σε ενοχλουν στο ματι φροντισε να μην μενει τροφη για να μην πολλαπλασιαστουν.
Αν παλι θες να τα εξαφανισεις τοτε γινεται ευκολα με λιγο panacur.

harris samos
11-12-09, 14:12
καταρχήν έχεις πολλά χαιρετίσματα από το νίκο με το pet
ήθελα να ήξερα τα σαλιγκάρια τη τα ταΐζεις βιάγκρα έχει γεμίσει ο τόπος φωλιές :D:D:D
αφού είναι ακίνδυνα άστα δε με πειράζουν
εγώ φοβήθηκα μη κάνουν κακό στα ψαρια μου