PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελλοντικοί συγκάτοικοι δίσκων;


ΣΩΤΗΡΗΣ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ
08-12-09, 20:24
Εχω ένα ενυδρείο 220 λίτρα φυτεμένο. Αυτή τη στιγμή έχω μέσα 5 αγγελόψαρα και 1 ΣΑΕ . Μελλοντικά θέλω αφού εφοδιαστώ με Α/Ο και διοξείδιο να βάλω 4 δίσκους (Εννοείται πως θα μεταφέρω τα αγγελόψαρα σε αλλο ενυδρείο 160 λίτρων). Η ερωτησή μου είναι τι ψαράκια (κοπαδάκι κατά προτίμηση) μπορώ να πάρω τώρα που να παραμείνει και μαζί με τους δίσκους. ΣΑΕ πόσα μπορώ να βάλω; Γαρίδες μπορώ ή θα φαγωθούν από τα αγγελόψαρα; Αν ναι πόσες;

Yiannis59
08-12-09, 20:37
οι δισκοι με τους δισκους αν θελεις να μην εχεις προβληματα

yiapas
12-12-09, 18:10
οι δισκοι με τους δισκους αν θελεις να μην εχεις προβληματα
και μόνο απο θέμα θερμοκρασίας για τα sae και τις γαρίδες ...φτάνει να συμφωνήσω:D

harris samos
12-12-09, 18:26
+1:D

almost
12-12-09, 21:52
Ψαράκια -κοπαδάκι= καρδινάλιους

harris samos
12-12-09, 22:17
Ψαράκια -κοπαδάκι= καρδινάλιουςκαι οι 4 δισκοι που θα μπουνε ?????? σε 220 λιτρα

almost
12-12-09, 22:19
και οι 4 δισκοι που θα μπουνε ?????? σε 220 λιτρα

Δηλαδή, στα 220 lt χωράνε 4 δίσκοι και όχι 4 δίσκοι με 8 καρδινάλιους;

harris samos
12-12-09, 23:16
Δηλαδή, στα 220 lt χωράνε 4 δίσκοι και όχι 4 δίσκοι με 8 καρδινάλιους;
ακριβος ομως
και το 29-30 θερμοκρασια

Yiannis59
12-12-09, 23:24
Και σε ωρα αναγκης (μακρια απο εμας) 34 - 35 ;;;;

Θα το ξανα πω οι δισκοι με τους δισκους

almost
12-12-09, 23:27
ακριβος ομως
και το 29-30 θερμοκρασια

25 C θέλουν οι καρδινάλιοι, 27-28 C θέλουν οι δίσκοι.
Με 26C είναι μια χαρά και τα 2 είδη (όταν ανάβουν οι λάμπες πάντα ανεβαίνει και η θερμοκρασία, κανείς δεν μπορεί να έχει απόλυτα σταθερή θερμοκρασία στο ενυδρείο του χωρίς 1 C απόκλιση. Εγώ τουλάχιστον με θερμοστάτη, ανεμιστήρες, chiller και temperature controller δεν το κατάφερα ποτέ- όλα τα συστήματα έχουν υστέρηση απόκρισης. Αλλά και στις λίμνες ποτέ δεν έχει τη νύχτα την ίδια θερμοκρασία με την ημέρα).

Yiannis59
12-12-09, 23:30
25 C θέλουν οι καρδινάλιοι, 27-28 C θέλουν οι δίσκοι.
Με 26C είναι μια χαρά και τα 2 είδη (όταν ανάβουν οι λάμπες πάντα ανεβαίνει και η θερμοκρασία, κανείς δεν μπορεί να έχει απόλυτα σταθερή θερμοκρασία στο ενυδρείο του χωρίς 1 C απόκλιση. Εγώ τουλάχιστον με θερμοστάτη, ανεμιστήρες, chiller και temperature controller δεν το κατάφερα ποτέ- όλα τα συστήματα έχουν υστέρηση απόκρισης. Αλλά και στις λίμνες ποτέ δεν έχει τη νύχτα την ίδια θερμοκρασία με την ημέρα).
29- 30 θελουν οι Δισκοι εκτροφης αν μιλας για αγριους ειναι αλλη ιστορια και σιγουρα δισκους εκτροφης που εχουν οι περισσοτεροι δεν θα βρεις σε λιμνες

almost
12-12-09, 23:31
Και σε ωρα αναγκης (μακρια απο εμας) 34 - 35 ;;;;

Θα το ξανα πω οι δισκοι με τους δισκους

Μα το παιδί ρωτάει τι άλλο μπορεί να βάλει με δίσκους, δεν θέλει ενυδρείο species.

Αν το ενυδρείο πάει 35C και έχει μόνο δίσκους δηλαδή είναι καλύτερα;

harris samos
12-12-09, 23:34
καταρχήν χωράνε οριακά οι δίσκοι σε αυτά τα λίτρα δε πέφτει καρφίτσα μέσα

ΧρήστοςΠ
12-12-09, 23:35
Μα το παιδί ρωτάει τι άλλο μπορεί να βάλει με δίσκους, δεν θέλει ενυδρείο species.

Αν το ενυδρείο πάει 35C και έχει μόνο δίσκους δηλαδή είναι καλύτερα;


Φυσικά και ειναι καλυτερα γιατι αν το καλοκαιρι πάει το ενυδρειο στους 34 από ζεστη οι δισκοι το πολυ πολύ να αποπαρασητοθουν ενω οι καρδιναλιοι θα πανε στον αγιο Πέτρο ;)

almost
12-12-09, 23:35
29- 30 θελουν οι Δισκοι εκτροφης αν μιλας για αγριους ειναι αλλη ιστορια και σιγουρα δισκους εκτροφης που εχουν οι περισσοτεροι δεν θα βρεις σε λιμνες

Όπως δε θα βρεις με τίποτα και ενυδρείο με απόλυτα σταθερή θερμοκρασία. ;)

ΧρήστοςΠ
12-12-09, 23:38
Και αυτο που λες που κολάει δηλαδή ? Το να κρατά 29+ είναι πολύ εύκολο πάντως

Yiannis59
12-12-09, 23:39
οπως ειπα 35 παει σε περιπτωση αναγκης το τραβηξαμε λιγακι το θεμα ....
Δεν πειραζει ομως συμβαίνουν και αυτα η ουσια ειναι οτι οι δισκοι αντιθετα με οτι πιστευει ο κοσμος ειναι ευκολα ψαρια φτανει να τους δωσεις αυτο που θελουν αυτοι και οχι αυτο που βολευει εμας,
Με λιγα λογια οι δικοι με τους δισκους αλιως αναγκαζεσαι να κανεις συμβιβασμούς οποτε μετα (οι δισκοι ειναι δυσκολα ψαρια)
ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω, χωρις παρεξήγηση

almost
12-12-09, 23:45
καταρχήν χωράνε οριακά οι δίσκοι σε αυτά τα λίτρα δε πέφτει καρφίτσα μέσα

Αν θες τη γνώμη μου, 2 δίσκοι για αυτά τα λίτρα (για να τους φτάσεις στα 3/4 από το τελικό μέγεθος και να ζήσουν πολλά χρόνια). Αλλά και 4 μόνοι τους καλά θα είναι (δεν θα μεγαλώσουν πολύ, αλλά ο.κ.).
Εγώ δεν θα έβαζα άλλο ψάρι με δίσκους, γιατί το θεωρώ το απόλυτο ψάρι, που όποιο άλλο ψάρι δίπλα του απλά δεν δείχνει.
Όμως το θέμα δεν είναι τι θα έκανα ή τι αρέσει σε κάποιον από εμάς, αλλά αν κάποιος θέλει να βάλει άλλο ψάρι (και μάλιστα κοπάδι όπως ζήτησε ο φίλος) ποιό πάει καλύτερα.

Φυσικά και ειναι καλυτερα γιατι αν το καλοκαιρι πάει το ενυδρειο στους 34 από ζεστη οι δισκοι το πολυ πολύ να αποπαρασητοθουν ενω οι καρδιναλιοι θα πανε στον αγιο Πέτρο ;)

Ο.Κ. απλά θεωρώ ότι όποιος θέλει να κρατήσει δίσκους, προσπαθεί πρώτα να κρατήσει τη θερμοκρασία.

ΧρήστοςΠ
12-12-09, 23:48
Αν θες τη γνώμη μου, 2 δίσκοι για αυτά τα λίτρα (για να τους φτάσεις στα 3/4 από το τελικό μέγεθος και να ζήσουν πολλά χρόνια). Αλλά και 4 μόνοι τους καλά θα είναι (δεν θα μεγαλώσουν πολύ, αλλά ο.κ.).
.

Εδώ είσαι λάθος οι 4 έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να μεγαλώσουν σωστά από ότι οι 2 δίσκοι ;)

almost
12-12-09, 23:51
Εδώ είσαι λάθος οι 4 έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να μεγαλώσουν σωστά από ότι οι 2 δίσκοι ;)

Βοήθησέ με λίγο, τι εννοείς σωστά;

Yiannis59
12-12-09, 23:51
Ο.Κ. απλά θεωρώ ότι όποιος θέλει να κρατήσει δίσκους, προσπαθεί πρώτα να κρατήσει τη θερμοκρασία.

Λαθος προσπαθεί πρωτα να κρατήσει δίσκους (το εγραψα και ποιο πριν οι δισκοι ειναι τα ποιο ευκολα ψαρια φτανει να τους δωσεις αυτο που θελουν αυτοι και οχι αυτο που βολευει εμας)

harris samos
12-12-09, 23:53
το όνομα δίσκος και το 2 η το 4 δε συμφωνούν αυτά τα ψαρια είναι κοπαδοψαρα ομαδες 6-8 και πάνω
και βεβαια μπαίνουν μαζί με δίσκους αλλα ψαρια αλλα πρέπει να έχεις πολλά λίτρα καμια 500 ρια να βάλεις ενα κοπαδι δίσκους και 2 γεωφαγους και είσαι κομπλέ η μια ομάδα από Corydoras sterbai

almost
12-12-09, 23:57
Λαθος προσπαθεί πρωτα να κρατήσει δίσκους (το εγραψα και ποιο πριν οι δισκοι ειναι τα ποιο ευκολα ψαρια φτανει να τους δωσεις αυτο που θελουν αυτοι και οχι αυτο που βολευει εμας)

Δεν καταλαβαίνω..
Λες ότι οι δίσκοι είναι τα πιο εύκολα ψάρια αρκεί να τους δώσεις αυτό που θέλουν αυτοί και όχι αυτό που βολεύει εμάς.
Το 35C δεν τα βολεύει, άρα αφού προσπαθείς να τους δώσεις αυτό που θέλουν αυτοί, προσπαθείς να μην φτάσεις 35C.
-------------------------
το όνομα δίσκος και το 2 η το 4 δε συμφωνούν αυτά τα ψαρια είναι κοπαδοψαρα ομαδες 6-8 και πάνω


Σωστά, αφού είναι κιχλίδες, νιώθουν καλύτερα σε κοπάδια.

harris samos
13-12-09, 00:06
αυτό το ψάρι φτιάχτηκε για χαμηλά ph καθαρό νερό να ζει σε κοπάδι με θερμοκρασία στους 29+ ok
ποιο άλλο ψάρι πιστεύεις αντέχει σε αυτές της τιμές χωρίς να είναι υπερκινητικό και να στρεσάρει τους δίσκους να μην έχει απαιτήσεις λίτρων να μην είναι επιθετικό ?????

ο 59 λέει ότι το ψάρι αυτό είναι εύκολο όταν έχει όλα αυτά που χρειάζεται ακριβώς 29+ θερμοκρασία 40-50 λίτρα το ψάρι και την ησυχία του να μην στρεσάρετε τότε είναι εύκολο ψάρι
αν πεις θα κατεβάσω τη θερμοκρασία στους 26 το περιορίσεις σε λίτρα και το στρεσάρεις γίνετε δύσκολο γιατί θα αρρωστήσει δε θα τρώει και τέτοια κατάλαβες ??

ΧρήστοςΠ
13-12-09, 00:11
Κορακα φυσικά και πρέπει να είναι κοπαδι και για αυτό είπα ότι μεγαλώνουν καλύτερα ( σωστά) οι 4 αντί τους 2 δεν λέω ότι σωστό νούμερο τα 4 ψάρια ;)

yannakis
13-12-09, 00:18
φυσικα και πρεπει να βρισκουμε τα ψαρια που μας αρεσουν!αλλα απο την στιγμη που μια χ κινηση ειναι λαθος πρεπει να την πουμε!ουτε απαιτησαμε απο κανεναν να μην κανει κατι ουτε πιεσαμε για κατι!απο την στιγμη που γραφει εδω ζηταει συμβουλες και το καλυτερο ειναι να δινουμε σωστες συμβουλες!μπορει να θεωρεις την δικια σου σωστη και το σεβομαστε αυτο!αλλα οπως και εσυ εχεις την χ γνωμη ετσι και αλλοι την αλλην χ!:smt020

ΧρήστοςΠ
13-12-09, 00:23
φυσικα και πρεπει να βρισκουμε τα ψαρια που μας αρεσουν!αλλα απο την στιγμη που μια χ κινηση ειναι λαθος πρεπει να την πουμε!ουτε απαιτησαμε απο κανεναν να μην κανει κατι ουτε πιεσαμε για κατι!απο την στιγμη που γραφει εδω ζηταει συμβουλες και το καλυτερο ειναι να δινουμε σωστες συμβουλες!μπορει να θεωρεις την δικια σου σωστη και το σεβομαστε αυτο!αλλα οπως και εσυ εχεις την χ γνωμη ετσι και αλλοι την αλλην χ!:smt020

Αυτό σε ποιον παει τωρα ?

Γιώργος Κ
13-12-09, 00:25
Δεν καταλαβαίνω..
Λες ότι οι δίσκοι είναι τα πιο εύκολα ψάρια αρκεί να τους δώσεις αυτό που θέλουν αυτοί και όχι αυτό που βολεύει εμάς
Eννοει τα λιτρα ... το καθαρο νερο ... το καταλληλο αριθμο ψαριων ... τις σωστες παραμετρους στο νερο!! Πρεπει να μιλαμε για μερες αν αναλυσουμε ολα αυτα!! Αν τους δωσεις οτι "χρειαζονται" τοτε οντως ειναι τα πιο ευκολα ψαρια!
Το 35C δεν τα βολεύει, άρα αφού προσπαθείς να τους δώσεις αυτό που θέλουν αυτοί, προσπαθείς να μην φτάσεις 35C
Σε τετοιες θερμοκρασιες φτανουμε σε περιπτωση εσωτερικων παρασιτων ...
Θα σε συμβουλευα να διαβασεις πρωτα για αυτα τα καταπληκτικα ψαρια και μετα να εκφερεις αποψη πανω σε αυτα! Οχι για καποιο αλλο λογο αλλα για να μπορει να "ακολουθησει" ο ενας τον αλλο στη συζητηση!

yannakis
13-12-09, 00:32
Αυτό σε ποιον παει τωρα ?

στον almost.

yiapas
13-12-09, 00:56
Σωστά, αφού είναι κιχλίδες, νιώθουν καλύτερα σε κοπάδια.
να σου πώ ένα κατεβατό με κιχλίδες που δεν νιώθουν καλύτερα ? :D


όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω...και το σημαντικότερο για μένα
το θέμα τις θερμοκρασίας

almost
13-12-09, 01:06
Eννοει τα λιτρα ... το καθαρο νερο ... το καταλληλο αριθμο ψαριων ... τις σωστες παραμετρους στο νερο!! Πρεπει να μιλαμε για μερες αν αναλυσουμε ολα αυτα!! Αν τους δωσεις οτι "χρειαζονται" τοτε οντως ειναι τα πιο ευκολα ψαρια!

Σε τετοιες θερμοκρασιες φτανουμε σε περιπτωση εσωτερικων παρασιτων ...
Θα σε συμβουλευα να διαβασεις πρωτα για αυτα τα καταπληκτικα ψαρια και μετα να εκφερεις αποψη πανω σε αυτα! Οχι για καποιο αλλο λογο αλλα για να μπορει να "ακολουθησει" ο ενας τον αλλο στη συζητηση!

Ο κάθε ένας καταλαβαίνει με τον τρόπο του.
Ας πούμε εγώ, δεν μπορώ να καταλάβω πιο ψάρι αν του δώσεις ότι χρειάζεται δεν είναι εύκολο.

Αυτό με το διάβασμα έχει πλάκα, διάβασα το post σου και πήρα τα μάτια μου από την οθόνη.... και έπεσαν στο βιβλίο του Bernd Degen: Discus, how to breed them, 1990.

Γιώργος Κ
13-12-09, 01:36
Ο κάθε ένας καταλαβαίνει με τον τρόπο του.
Ας πούμε εγώ, δεν μπορώ να καταλάβω πιο ψάρι αν του δώσεις ότι χρειάζεται δεν είναι εύκολο.

Αυτό με το διάβασμα έχει πλάκα, διάβασα το post σου και πήρα τα μάτια μου από την οθόνη.... και έπεσαν στο βιβλίο του Bernd Degen: Discus, how to breed them, 1990.

Ε τοτε θα εχεις καταλαβει τι πρεπει να δωσουμε στους δισκους!! ακομα και 220 λιτρα ειναι λιγα για αυτους για ολους τους παραπανω λογους!! Πρεπει να προσπαθουμε για το καλυτερο παντα!

ΧρήστοςΠ
13-12-09, 09:35
Μπράβο ξεκινησες το διάβασμα για τους υπέροχους ;)

Ενα μικρό tip από μένα . Το 1990 ήταν πολύ ποιο δύσκολο να κρατήσεις δίσκους από ότι είναι σήμερα . Άν σε ενδιαφέρει υπάρχουν σύγχρονα βιβλία που θα σε βοηθήσουν πολύ

almost
13-12-09, 09:41
Μπράβο ξεκινησες το διάβασμα για τους υπέροχους ;)

Ενα μικρό tip από μένα . Το 1990 ήταν πολύ ποιο δύσκολο να κρατήσεις δίσκους από ότι είναι σήμερα . Άν σε ενδιαφέρει υπάρχουν σύγχρονα βιβλία που θα σε βοηθήσουν πολύ

Αχαχα!!
Φίλε μου από τότε το έχω διαβάσει (άντε βρέστο αυτό το βιβλίο τώρα).
Και από τότε έχω διαβάσει και άλλα βιβλία, εννοείται. ;)
Και ναι, τότε ήταν πολύ δύσκολο να τους κρατήσεις και οι Γερμανοί, όπως ο Degen ήταν πρωτοπόροι.


Υ.Γ. Επειδή ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί, τα γέλια στην αρχή ήταν πραγματικά και όχι ειρωνικά. ;)