PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχη με δισκους


stefoc
05-12-09, 13:44
Γεια σας παιδια.
Με λενε Στεφανο και μπορω να πω πως ειμαι αρχαριος στο hobby οσο αφορα τους δισκους.Τα Χριστουγεννα θα αγορασω το Juwel Rio 180 και σε συνδιασμο με το εξ. φιλτρο eheim 2026 σκεφτομαι να βαλω δισκους. Ανοιξα αυτο το θεμα για να με κατατοπησετε σε σχεση με αυτα τα πανεμορφα αλλα και δυσκολοσυντηρητα ψαρια. Διαβαζω αρκετες μερες στο GAB για τους δισκους και βλεπω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα. Ποσους μπορω να βαλω και τι προσθετα θα χρειαστω για να εχω το αναλογο PH; Περιμενω συντομα τισ απαντησεις σας...Ευχαριστω εκ των πρωτερων

harris samos
05-12-09, 13:59
180 λιτρα ???? ειναι πολυ λιγα

stefoc
05-12-09, 14:06
Ναι ομως αυτα διαθετω...

harris samos
05-12-09, 14:07
αν θες να το κανεις σωστά ξεχνάς το 180 κανεις ένα αλματάκι στα 350 λίτρα και πάνω 450 για μένα είναι ένα πολύ καλο ενυδρείο χρειάζεσαι οπωσδήποτε όσμωση και μεγάλο χώρο για βιολογικά υλικά η ένα μικρό syb η 2 - 3 μεγάλα εξωτερικά σε σειρά
όσο για τα πρόσθετα οι απόψεις διίστανται άλλοι λένε ότι προσθέτουν ιχνοστοιχεία άλλοι λένε μονο όσμωση βεβαια αυτό είναι και ανάλογο
ανάλογα το δίσκο από ποιον εκτροφέα είναι κλπ

red rubin
05-12-09, 14:11
αν θες να το κανεις σωστά ξεχνάς το 180 κανεις ένα αλματάκι στα 350 λίτρα και πάνω 450 για μένα είναι ένα πολύ καλο ενυδρείο χρειάζεσαι οπωσδήποτε όσμωση και μεγάλο χώρο για βιολογικά υλικά η ένα μικρό syb η 2 - 3 μεγάλα εξωτερικά σε σειρά
όσο για τα πρόσθετα οι απόψεις διίστανται άλλοι λένε ότι προσθέτουν ιχνοστοιχεία άλλοι λένε μονο όσμωση βεβαια αυτό είναι και ανάλογο
ανάλογα το δίσκο από ποιον εκτροφέα είναι κλπ
Τον πεταξες στην θαλασσα χωρις σωσιβιο :):)

harris samos
05-12-09, 14:14
και εγώ αυτό έπαθα μονο που πήδηξα μονος μου :D
-------------------------
είναι κοπαδοψαρο και θέλει ομάδα 6+ με το 8 ιδανικότερο για μια μικρή ομάδα τώρα άμα σε παίρνει βάζεις
θες 40 -50 λίτρα για κάθε ψάρι αν δε μπορείς σε αυτά τα λίτρα
πάρε ένα ζευγαράκι βεβαια οι τιμές στα ζευγάρια είναι κάπως υψηλές

dimitris21
05-12-09, 14:42
το θέμα είναι τόσο απλό και κατανοητό που νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτείς να το καταλάβεις.

180 λίτρα με δίσκους είναι εξαιρετικά οριακά τα πράγματα ακόμα και για τους πιο έμπειρους δισκάδες. δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο, αλλά σίγουρα δεν είναι καλή αρχή για έναν αρχάριο.
ακόμα και όλα τέλεια να τα κάνεις, υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες που μπορεί να σου τινάξουν το ενυδρείο στον αέρα.

με βρίσκεις και εμένα 1000% αντίθετο, να βάλεις δίσκους σε 180 λίτρα.

ΑΝ όμως αποφασίσεις να κάνεις του κεφαλιού σου, τότε άκου προσεχτικά.

1ον) στο ενυδρείο δεν θα βάλεις τίποτε άλλο εκτός από 4 δίσκους. και όταν λέω τίποτα εννοώ ΤΙΠΟΤΑ. ούτε σαλιγκάρια.

2ον)θα κάνεις καθημερινές αλλαγές της τάξης του 10-15%. το Α και το Ω στους δίσκους είναι το καθαρό νερό. μην σε απασχολούν ακόμα οι παράμετροι του νερού.

3ον)προσπάθησε να βρεις δίσκους του ίδιου φίλου. είναι ένας από τους αστάθμητους παράγοντες που σου είπα πιο πάνω. αν βρεις δυο ζευγάρια πάλι είναι καλά. αν δεν τα καταφέρεις και σου προκύψει αναλογία 3:1 ετοιμάσου για περιπέτειες.

αν ακολουθήσεις αυτά που σου έγραψα έχεις κάποιες πιθανότητες να τα καταφέρεις. αν δεν τις ακολουθήσεις, έχεις επιλέξει να παίξεις ρώσικη ρουλέτα.

stefoc
05-12-09, 15:52
To ζευγαρι ποσο κανει...Ενα ζευγαρι σκεφτομαι να βαλω

harris samos
05-12-09, 16:40
ρίξε μια ματια σε μαγαζιά που πουλάνε δισκάκια και ξέρουν καλά
όχι από pet shop της γειτονιάς που δε ξέρουν που πάνε τα 4
πάρε το ενυδρείο στρωστο καλά ( πολύ σημαντικό ) φτιάξε τα νερά σου
αν και εγώ θα έλεγα να μη βάλεις δίσκους σε τόσο λίγα λίτρα
γιατί θα τρέχεις κάθε μέρα να κανεις αλλαγή νερού δεν έχεις περιθώρια πρέπει να κανεις κάθε μέρα αλλαγή
δε σύμφωνο με το dimitri 21 γιατί σίγουρα θες 30 κιλά άμμο και ξυλα που σου τρώνε λίτρα από 180 θα μείνουνε 130-140 λίτρα καθαρά ίσος και λιγότερα

Γιώργος Κ
05-12-09, 17:18
Το ζευγαρι ειναι πιο ακριβο απο οτι να επαιρνες αντιστοιχα ξεχωριστα τους δισκους ... θα ελεγα να αρχισεις με κατι πιο "ευκολο" και μετα απο καιρο να ασχοληθεις με δισκους ... Δωσε στον εαυτο σου χρονο ωστε να εισαι ετοιμος για αυτους!!;)

stefoc
05-12-09, 18:55
Ρε παιδια σε αυτα τα λιτρα τι αλλο ψαρι μπορω να βαλω...Που να κανει μπαμ ομως ναι ειναι κατι ξεχωριστο..Οι Δισκοι εχουν μια ξεχωριστη ομορφια

Alex_Salonica
05-12-09, 19:20
Ρε παιδια σε αυτα τα λιτρα τι αλλο ψαρι μπορω να βαλω...Που να κανει μπαμ ομως ναι ειναι κατι ξεχωριστο..Οι Δισκοι εχουν μια ξεχωριστη ομορφια

Κιχλίδες από Τανγκανίκα! Στα 180 λίτρα μπορείς να βάλεις άνετα 2 είδη. 1 πετρόψαρο κι ένα κογχυλόψαρο.

yannakis
05-12-09, 19:22
Κιχλίδες από Τανγκανίκα! Στα 180 λίτρα μπορείς να βάλεις άνετα 2 είδη. 1 πετρόψαρο κι ένα κογχυλόψαρο.

αι σιχτιρ!
με προλαβες:D

yiapas
06-12-09, 09:49
Στέφανε τελικά παντού τα ίδια ακούς:D

stefoc
06-12-09, 11:41
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA XAXAXAXAXAXA!
Ναι τελικα τα ιδια ακουω παντου οποτε αποφασησα να το κανω βιοτοπικο malawi...μονο με labidochromis. Eιναι κατι ξεχωριστο..Ευχαριστω ολους για την πολιτιμη βοηθεια σασ

gregoryn
06-12-09, 12:02
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA XAXAXAXAXAXA!
Ναι τελικα τα ιδια ακουω παντου οποτε αποφασησα να το κανω βιοτοπικο malawi...μονο με labidochromis. Eιναι κατι ξεχωριστο..Ευχαριστω ολους για την πολιτιμη βοηθεια σασ

Πολύ σωστή απόφαση! Πιστεψε με δεν θα τους απολάμβανες τους δίσκους σε αυτά τα λίτρα. Ενω τα labido είναι μια χαρά! Καλή αρχη!

stefoc
06-12-09, 13:55
Πολύ σωστή απόφαση! Πιστεψε με δεν θα τους απολάμβανες τους δίσκους σε αυτά τα λίτρα. Ενω τα labido είναι μια χαρά! Καλή αρχη!

Eυχαριστω πολυ! Μολις ετοιμαστει το ενυδρειο θα κανω παρουσιαση αφιερωμενη σε εσας που με βοηθησατε

Γιώργος Κ
06-12-09, 17:04
Eυχαριστω πολυ! Μολις ετοιμαστει το ενυδρειο θα κανω παρουσιαση αφιερωμενη σε εσας που με βοηθησατε
Πολυ καλη επιλογη ... μπραβο σου!!
Οι δισκοι για μενα ειναι η κορυφη!! Αν εχεις την γνωστη "δισκοπαθεια" καποια στιγμη θα πας σε δισκους αλλα τοτε θα εχεις ολα τα εφοδια ωστε να τα χαρεις πραγματικα αφου θα εχεις κανει τις καταλληλες κινησεις!! Λιγη υπομονη και διαβασμα και ολα θα πανε καλα!! :p

yiapas
07-12-09, 20:47
Eυχαριστω πολυ! Μολις ετοιμαστει το ενυδρειο θα κανω παρουσιαση αφιερωμενη σε εσας που με βοηθησατε
περιμένω να φτιάξεις το 400+ λιτρα και με το καλό να μας κάνεις παρουσίαση για δισκοενυδρείο;)

stefoc
07-12-09, 21:26
Να εισαι σιγουρος για αυτο. Μπορει να μην μπορω φετος αλλα δεν με ενδιαφερει 14 χρονων ειμαι ας το φτιαξω και σε 5 χρονια αλλα εγω θα το φτιαξω ο κοσμος να χαλασει! Σας ευχαριστω ολους