PDA

Επιστροφή στο Forum : σαλιγκαρια για το ενυδρειο μου


platy
30-11-09, 22:03
γεια σας ..ανοιγω αυτο το θρεντ ...παροτι διαβασα ειδη για τα ειδη των σαλιγκαριων...θελω να βαλω σαλιγκαρια στο ενυδρειο μου...αυτη την στιγμη εχω ενα μικρο πλεκο 2 σκαλαρια 2 γκουραμι και μερικα τετρα...τι σαλιγκαρια μπορω να βαλλω ετσι ωστε μελλοντικα να τα αναπαραξω κιολας..(δεν υπαρχει δυνατοτητα μετακινησης των αβγων σε αλλο ενυδρειο ετσι??) ευχαριστο...

yannakis
30-11-09, 22:31
τα μηλοσαλιγκαρα η αλλιως τα apple snails ειναι τα πιο διαδεδομενα...ειναι ανθεκτικοτατα και ακου το αλλο:και ενα αν εχεις μπορει να παρει τον ρολο και του αρσενικου και το θηλυκου μαζι και αναπαραγεται...εγω εχω ηδη γεννα και τα εχω μεσα μια βδομαδα περιπου...περιμενω να μεγαλωσουν λιγο γιατι ειναι
πολυ μικρα ακομη για να αρχισω να δινω...

platy
01-12-09, 13:06
καποια ιστοσελιδα για να βρω τιμες..???για τα μηλοσαλιγκαρα..?

tsilojohn
01-12-09, 13:56
περιπου 1.5 με 2 ευρω κανει το ενα
ψαξε λιγο στα καταστηματα εδω μεσα που αναρτουν τις παραλαβες τους

platy
01-12-09, 14:09
οκ ευχαριστο...οσων αφορα τα μηλοσαλιγκαρα που προκειται να βαλλω ..μηπως ξερεις καθε ποτε αναπαραγονται.."??γτ αν προκειτε να γεμισω σιγουρα θα υπαρχει ενα μονιμο θρεντ στο φορουμ
'' χαριζονται σαλιγκαρακια""χαχ

tsilojohn
01-12-09, 14:25
όπως κάθε ζωντανός οργανισμός, έτσι και τα σαλιγκάρια θα αναπαραχθούν όταν κρίνουν πως έχουν τις κατάλληλες συνθήκες.
αν εχεις υψηλα NO3 εχω διαβασει οτι εχουν πιο εντονη δραστηριοτητα....καταλαβαινεις πιστευω;););)

platy
01-12-09, 21:24
αγορασα ενα zebra snail...πριν απο λιγες ωρες..δειχνει να του αρεσει το περιβαλλον...γνωριζετε για την αναπαραγωγη αυτων???

yannakis
01-12-09, 21:48
αγορασα ενα zebra snail...πριν απο λιγες ωρες..δειχνει να του αρεσει το περιβαλλον...γνωριζετε για την αναπαραγωγη αυτων???

νομιζω πανω κατω τα ιδια ειναι...αλλα γιατι βιαστηκες και δεν περιμενες για τα μηλοσαλιγκαρα?

platy
01-12-09, 21:55
οταν πιστευεις οτι ειναι ετοιμα για δωσιμο ..εδω ειμαι .απλα στειλε ενα πμ...με χαρα να τα δεχτω και να τα μεγαλωσω...:)) το ζεμπρα μου γυαλισε και το πηρα....διαβασα για την αναπαραγωγη..ειναι αδυνατη λογο του οτι χρειαζονται υφαλμυρο νερο...οσο για τα σαλιγκαρακια σου ..βαλε μαι φωτο...να τα δω αν μπορεις..

yannakis
01-12-09, 22:39
οταν πιστευεις οτι ειναι ετοιμα για δωσιμο ..εδω ειμαι .απλα στειλε ενα πμ...με χαρα να τα δεχτω και να τα μεγαλωσω...:)) το ζεμπρα μου γυαλισε και το πηρα....διαβασα για την αναπαραγωγη..ειναι αδυνατη λογο του οτι χρειαζονται υφαλμυρο νερο...οσο για τα σαλιγκαρακια σου ..βαλε μαι φωτο...να τα δω αν μπορεις..

καταρχην εγω ειχα δυο apple snails αλλα το δευτερο μετα απο μια βδομαδα γιοκ!το κελυφος ηταν τελειως αδειο..μετα ομως απο κανα δυο μερες και ετσι οπως ειχα χαλαρωσει και εβλεπα το ενυδρειο τσουπ!βλεπω καμια δεκαρια μικρα μικρα σαλιγκαρακια διασκορπισμενα..αλλα πανω στο γυαλι,αλλα πανω στα φυτα,αλλα στα ξυλα..ηδη απο προχτες εχουν μεγαλωσει,αλλα περιμενω να παρουν πρωτα χρωμα και να μεγαλωσουν λιγο και μετα θα αρχισω να δινω...

harris samos
01-12-09, 22:48
τα μηλοσαλιγκαρα η αλλιως τα apple snails ειναι τα πιο διαδεδομενα...ειναι ανθεκτικοτατα και ακου το αλλο:και ενα αν εχεις μπορει να παρει τον ρολο και του αρσενικου και το θηλυκου μαζι και αναπαραγεται...εγω εχω ηδη γεννα και τα εχω μεσα μια βδομαδα περιπου...περιμενω να μεγαλωσουν λιγο γιατι ειναι
πολυ μικρα ακομη για να αρχισω να δινω...
Αναπαραγωγη: Δεν ειναι ερμαφροδιτα και για να γεννησουν πρεπει να υπαρχουν και τα 2 φυλα. Γεννα ενα τσαμπι απο 200-600 ροζ-κοκκινωπα αυγα τα οποια στερεωνονται σε ενα σημειο πανω απο την επιφανεια του νερου, συνηθως στο καπακι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

Γιώργος Κ
01-12-09, 23:01
Αναπαραγωγη: Δεν ειναι ερμαφροδιτα και για να γεννησουν πρεπει να υπαρχουν και τα 2 φυλα. Γεννα ενα τσαμπι απο 200-600 ροζ-κοκκινωπα αυγα τα οποια στερεωνονται σε ενα σημειο πανω απο την επιφανεια του νερου, συνηθως στο καπακι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398

Κι ομως ειναι ... μπορει να αλλαξει φυλο και δεν εχει και τις 2 φυσεις συγχρωνος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32035&highlight=%E5%F1%EC%E1%F6%F1%EF%E4%E9%F4%E1

yannakis
01-12-09, 23:05
Αναπαραγωγη: Δεν ειναι ερμαφροδιτα και για να γεννησουν πρεπει να υπαρχουν και τα 2 φυλα. Γεννα ενα τσαμπι απο 200-600 ροζ-κοκκινωπα αυγα τα οποια στερεωνονται σε ενα σημειο πανω απο την επιφανεια του νερου, συνηθως στο καπακι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398



μα δεν ειπα οτι ειναι εμαφροδιτα...γινονται αρσενικα,βγαζουν το σπερμα και μετα γινονται θηλυκα και βγαζουν το γονομοποημενο ωαριο..εμενα αρχισε παλι να φτιαχνει ενα τσαμπι:p:pτο θεμα ειναι οτι δεν το κανει εξω απο το νερο,αλλα στην επιφανεια του νερου!!!:smt120

harris samos
01-12-09, 23:07
ειναι η οχι αποφασιστε :smt013:smt013:smt101:smt101

platy
01-12-09, 23:07
:confused::confused::confused: δηλαδη αν μου δωσει ο γιαννακης πχ κανα δυο..θα παιζει ρολο αν θα ειναι αρσενικο-θυληκο??? η ακομα και 1 να παρω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γενησσει?

yannakis
01-12-09, 23:21
:confused::confused::confused: δηλαδη αν μου δωσει ο γιαννακης πχ κανα δυο..θα παιζει ρολο αν θα ειναι αρσενικο-θυληκο??? η ακομα και 1 να παρω υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γενησσει?

απλα οταν ειναι δυο μαζι γινονται πιο συχνες αναπαραγωγες!!

platy
01-12-09, 23:36
οκ και ειπαμε ..εδω ειμαι...οταν ειναι ετοιμα...στειλε πμ...

yannakis
01-12-09, 23:39
οκ και ειπαμε ..εδω ειμαι...οταν ειναι ετοιμα...στειλε πμ...

οκ μαν:grin: