PDA

Επιστροφή στο Forum : 60litr με χρυσοψαρα..


fish maniac
29-11-09, 18:12
εχω ενυδρειο 60 λιτρων και εχω μεσα 3 χυσοψαρα και 3 zebra snails και θελω να βαλω τροπικα.
τι μπορω να βαλω:confused: :confused:
μπορω να κρατησω αυτα που εχω:confused: :confused:

prospathw
29-11-09, 18:26
τα χρυσοψαρα θελουν τουλαχιστον 50-60 λιτρα το καθενα μονο του!οποτε οπως καταλαβενεις δεν χωρανε στο ενυδρειο σου...δωσε τα χρυσοψαρα!ειναι κριμα!δωσε μας τιμεσ νερου(pΗ,gΗ,kΗ,ΝΗ3/ΝΗ4,NO2,NO3)

fish maniac
29-11-09, 18:30
δεν το εχω μετρησει γιατι το εχω 7 μερες μονο και πριν ειχα νεροχελωνες:grin::grin:

prospathw
29-11-09, 18:35
δεν ξερω απο νεροχελωνες...φυσιολογικα το ενυδρειο σου εχει στρωσει..αλλα πρεπει να μαθεις pH gH kH.παρε υγρα τεστ.καλο θα ηταν να παρεις και για NH3/NH4 NO2 και NO3.και οπως ειπαμε γυρνα πισω τα χρυσοψαρα(διαβασε και εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm),και μετα δες εδω τι ψαρια μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

Πάνος
29-11-09, 18:35
δωσε τα χρυσοψαρα οπως σου ειπαν γιατι αργοτερα θα εχεις προβλημα...
αν θες να στησεις ενα σωστο ενυδρειο διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων για να καταλαβεις περιπου τι παιζει...και για οτι απορια εδω ειμαστε.
καλως ηρθες!!!

fish maniac
29-11-09, 18:38
ενταξει και ευχαριστω.
τα zebra snails καλα ειναι??
να τα κρατησω??
θελετε να δειτε φοτογραφιες απο το ενυδρειο και την λαμπα που εχω???

prospathw
29-11-09, 18:53
τα σαλιγκαρια δεν πρεπει να εχουν προβλημα αρκει να εχεις αλκαλικο νερο(ph>7)
αν δε σου κανει κοπο βαλε φωτογραφιες!

fish maniac
29-11-09, 21:29
σορρυ, αλλα δεν τις ανεβαζει...:D:mad:
-------------------------
εχω 1 πυθαρι στην μεση και απο το κεντρο του εχω βαλει μουλμπουληθρες.2 πλαστικα φυτα στις πισω γωνιες και αλλα 3 φυτα διασπαρτα παλι πλαστικα....

το χαλικι ειναι πρασινο με λιγο λευκο,μπλε και κοκκινο.....:D

prospathw
29-11-09, 21:41
εχεις να κανεις πολλες αλλαγες...
1)αλλαζεις το χαλικι.βαζεις αλλο πιο φυσικο.ανοιχτοχρωμο η σκουροχρωμο αλλα σε τονους του γκρι η του καφε.
2)βγαζεις τα πλαστικα φυτα και βαζεις φυσικα
3)βγαζεις τα κιουπια τα πυθαρια κλπ. και βαζεις πετρες,ξυλα κλπ.
αυτα στα λεω για να ειναι χαρουμενα τα ψαρακια σου!:)

Γιώργος Κ
30-11-09, 00:41
τα σαλιγκαρια δεν πρεπει να εχουν προβλημα αρκει να εχεις αλκαλικο νερο(ph>7)
αν δε σου κανει κοπο βαλε φωτογραφιες!
Eχω μηλοσαλιγγαρα εδω και πολυ καιρο σε ph 5 (!!!) ... Ελαχιστες σκληροτητες και μεγαλη θερμοκρασια (30)!! Εινα μαζι με τα baby discus και εχουν γινει τεραστια με ομορφο κελυφος! Προσοχη πρεπει να δινεις στη διατροφη τους αφου λειπουν απο τη στηλη νερου ολα οσα χρειαζονται! ;)

prospathw
30-11-09, 07:16
Οκ.όσο ζει κανείς μαθαίνει.:)

fish maniac
30-11-09, 14:45
Μενω στην Εδεσσα και στο pet shop δεν εχει φυσικα φυτα αλλα εχει ξυλα.
Να παραγκειλω φυτα???Αμα θες πες μου ονομασιες απο γρηγορα αναπτυσομενα..

Ποιο ξυλο να παρω??? Των 20cm ή 30cm???:confused:

harris samos
30-11-09, 14:51
γρηγορα και ευκολα εννοεις ??? μποκοπα κερατοφυλλο ευκολα φυτα

ολα τα γρηγορης αναπτηξης ειναι απετητηκα σε λιπασματα φωτα και co2 απαραιτητο..

fish maniac
30-11-09, 20:25
οκ ευκολα φυτα τοτε

η θερμοκρασια μου ειναι στους 27 κελσιου

ειναι καλα για τα zebra snails μου??
-------------------------
εχεις να κανεις πολλες αλλαγες...
1)αλλαζεις το χαλικι.βαζεις αλλο πιο φυσικο.ανοιχτοχρωμο η σκουροχρωμο αλλα σε τονους του γκρι η του καφε.
2)βγαζεις τα πλαστικα φυτα και βαζεις φυσικα
3)βγαζεις τα κιουπια τα πυθαρια κλπ. και βαζεις πετρες,ξυλα κλπ.
αυτα στα λεω για να ειναι χαρουμενα τα ψαρακια σου!:)

εχω κατι μεγαλες πετρες
να τις βαλλω???

εχω και κατι βοτσαλα μεσα διασπαρτα

harris samos
30-11-09, 20:41
βαλε μια φωτο να ακουσεις γνωμες πολλες μη βασιζεσε μονο στο γουστο του ενος :D:D:D:D:D

PascM
01-12-09, 01:33
...πέτρες; τι πέτρες ; είναι ασβεστολιθικές ;

harris samos
01-12-09, 02:50
αμα βαλει ζωοτοκα δε βλεπω πουθενα προβλημα με το ασβεστολιτηικες η μη

PascM
01-12-09, 02:59
Φυσικά !

fish maniac
01-12-09, 21:15
σημερα εβαλα τα πρωτα μου τροπικα ψαρια:D:D:D
1θυληκο ξιφοφορο και 1πλακοστομο γατοψαρο:smt041:smt041:smt041

harris samos
01-12-09, 21:16
οχι ρε φιλε
ρωτανε πρωτα

fish maniac
01-12-09, 21:17
γιατι:confused::confused:

harris samos
01-12-09, 21:20
ο pleco εκτος ότι γίνετε τέρας είναι ψάρι μαλακού νερού αντίθετα με τον ξιφοφορο που είναι ψάρι σκληρού νερού
άκου μια λύση πάνε πίσω τον pleco αύριο και πάρε 1 θηλυκια ακομα και έναν αρσενικό

fish maniac
01-12-09, 21:31
τα χρυσοψαρα τα εδωσα παντως

yannakis
01-12-09, 21:46
τα χρυσοψαρα τα εδωσα παντως

ε ναι μωρε σιγα..εδωσες τα χρυσοψαρα θα δωσεις και αυτα που πηρες....ωραια εμπειρια ε?καλυτερα διαβασε!στο τσαμι λεει παρα πολλα οπως και εδω αν κανεις αναζητηση με λεξεις κλειδια μπορεις να βρεις πολλα!κριμα ειναι να ταλαιπωρουνται τα ψαρια..

harris samos
01-12-09, 22:11
ε ναι μωρε σιγα..εδωσες τα χρυσοψαρα θα δωσεις και αυτα που πηρες....ωραια εμπειρια ε?καλυτερα διαβασε!στο τσαμι λεει παρα πολλα οπως και εδω αν κανεις αναζητηση με λεξεις κλειδια μπορεις να βρεις πολλα!κριμα ειναι να ταλαιπωρουνται τα ψαρια..κανεις δε τα ήξερε όλα ούτε εσύ νομίζω .
έκανε ένα λάθος δε θα του πάρουμε το κεφάλι ούτε θα τον κράξουμε
υπάρχουν και χειρότερα νομίζω που ρωτάνε ρωτάνε και στο τέλος κάνουν αλλα και αλλα


-------------------------
τα χρυσοψαρα τα εδωσα παντωςπάνε εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
και διάβασε την κατηγορια με τα ζωοτόκα
και αύριο μέτο καλο πάρε τον pleco πάνε στο μαγαζί που τον πήρες και πάρε ένα ζευγάρι ξιφοφορους και καλή αρχή

yannakis
01-12-09, 22:37
δεν ειπα το αντιθετο...ολοι ξεκινησαν καπως αδοξα...το θεμα ειναι να μην συνεχιζεται η ιστορια..

fish maniac
02-12-09, 13:03
στο γη και υδωρ λεει οτι εχει μεγαλη προσαρμοστικοτητα αλλα τρωει τα μικρα:cool:


δεν πειραζει, εχω μερημνησει για αυτο!θα παρω μια γεννηστρα απο το πετ σοπ και θα τα εχω εκει μεχρι να μεγαλωσουν...

καλο ή οχι??:confused:
-------------------------
Eχω μηλοσαλιγγαρα εδω και πολυ καιρο σε ph 5 (!!!) ... Ελαχιστες σκληροτητες και μεγαλη θερμοκρασια (30)!! Εινα μαζι με τα baby discus και εχουν γινει τεραστια με ομορφο κελυφος! Προσοχη πρεπει να δινεις στη διατροφη τους αφου λειπουν απο τη στηλη νερου ολα οσα χρειαζονται! ;)

τι περιεχει η διατροφη τους εκτος απο την αλγη???:confused:

Γιώργος Κ
02-12-09, 13:07
στο γη και υδωρ λεει οτι εχει μεγαλη προσαρμοστικοτητα αλλα τρωει τα μικρα:cool:


δεν πειραζει, εχω μερημνησει για αυτο!θα παρω μια γεννηστρα απο το πετ σοπ και θα τα εχω εκει μεχρι να μεγαλωσουν...

καλο ή οχι??:confused:
Στις πλαστικες γεννηστρες αυξανεται η αμμωνια λογω της κακης κυκλοφοριας του νερου και εν τελη τα μικρα πεθαινουν ενα ενα!! Βαλε πολλα φυτα και κερατοφυλλο ωστε να κρυβωνται και θα επιβιωνουν τα πιο δυνατα-εξυπνα! Αλλιως θα χρειαστεις ενα ενυδρειο να τα μεγαλωνεις εκει και μετα οταν φτασουν σε ικανοποιητικο μεγεθος να τα βαζεις μαζι με τα μεγαλα η να τα δινεις!!
-------------------------
τι περιεχει η διατροφη τους εκτος απο την αλγη???:confused:
Οτι τροφη περισσευει απο τα ψαρια αλλα και καροτακι, κολοκυθακι, αγγουρακι κ.ο.κ.

fish maniac
02-12-09, 13:16
Στις πλαστικες γεννηστρες αυξανεται η αμμωνια λογω της κακης κυκλοφοριας του νερου και εν τελη τα μικρα πεθαινουν ενα ενα!! Βαλε πολλα φυτα και κερατοφυλλο ωστε να κρυβωνται και θα επιβιωνουν τα πιο δυνατα-εξυπνα! Αλλιως θα χρειαστεις ενα ενυδρειο να τα μεγαλωνεις εκει και μετα οταν φτασουν σε ικανοποιητικο μεγεθος να τα βαζεις μαζι με τα μεγαλα η να τα δινεις!!
-------------------------

Οτι τροφη περισσευει απο τα ψαρια αλλα και καροτακι, κολοκυθακι, αγγουρακι κ.ο.κ.

εχω ταπητα 5 εκατοστων σε υψος και 10x10 σε μηκος και πλατος
ειναι καλο??

Γιώργος Κ
02-12-09, 13:17
Τι εννοεις ταπητα? :confused:

fish maniac
02-12-09, 13:20
ειναι φυτακια το ενα δηπλα στο αλλο σε αποσαση 1cm και πυκνα

Γιώργος Κ
02-12-09, 13:23
Συνηθως απο δικη μου εμπειρια τα πιο πολλα μικρα αναζητουν καταφυγιο κοντα στην επιφανεια για αυτο σου ειπα κερατοφυλλο!! :rolleyes:
Μιλαμε για ξιφοφορους ετσι? Η γκαπυ ... τα ιδια!!

fish maniac
05-12-09, 16:56
πηρα αλλο ενα θηληκο και ενα αρσενικο


και κατι αλλα ψαακια

Γιώργος Κ
05-12-09, 17:08
πηρα αλλο ενα θηληκο και ενα αρσενικο


και κατι αλλα ψαακια
Τι αλλα ψαρακια?? :D

harris samos
05-12-09, 18:24
ox
νατο νατο μου ερχετε
τι αλλα ψαρακια?????????

fish maniac
05-12-09, 20:13
1 gourami
1 paradise fish
2αγγελοψαρα μικρα
(αφτα ποσο περιπου μεγαλα γινονται)?

Γιώργος Κ
05-12-09, 20:23
Χρειαζονται πιο μαλακο και οξυνο νερο τα σκαλαρια (αγγελοψαρα) που πηρες και δεν ειναι και "συμβατα" με ολα οσα εχεις! Κακως βιαστηκες ...
Ολα δε "χωρανε" μεσα σε 60 λιτρα! Τελικα ποσα ψαρια εχεις και ποια? (ολα μαζι...)

fish maniac
05-12-09, 20:27
3+2+1+1+1+2=10 μαζι με τα σαλιγκαρια

Γιώργος Κ
05-12-09, 20:34
Χωρις να θελω να σε απογοητευσω ... ειναι παρα πολλα ψαρια ... θα σου ελεγα κρατα τα γκαπυ και τα αλλα δωστα (γκαπυ δεν εχεις η τους ξιφοφορους τελοσπαντων) ... εχεις πολυ διαβασμα ...αν σε εχει τρελανει καποιο συγκεκριμενο ειδος ... διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις για αυτο ωστε να ξερεις τι "απαιτησεις" εχει ... και μετα προχωρα να το αγορασεις αφου εχεις το καταλληλο ενυδρειο αλλα και εξοπλισμο!
Ετσι οπως ειναι τωρα ... η προσθεση που κανεις τωρα στα ψαρια με το καιρο θα γινει αφαιρεση βγαζοντας ενα ενα νεκρο ψαρακι και θα αναρωτιεσαι τι φταιει! Ελπιζω να με καταλαβαινεις! :rolleyes:

fish maniac
05-12-09, 20:37
για το paradise εχω διαβασει οπως και το gourami ειναι ανθεκτικα:confused::confused:

Γιώργος Κ
05-12-09, 20:41
για το paradise εχω διαβασει οπως και το gourami ειναι ανθεκτικα:confused::confused:
Ολα τα ψαρια ειναι ανθεκτικα μην ακους απο εδω και απο εκει ... αρκει να ζουν στις καταλληλες συνθηκες! Σε σωστο ph - gh με νερο χωρις αμμωνια και ΝΟ2... εσενα σε τοσο μικρο ενυδρειο ετσι που το εχεις φορτωσει ... ανθεκτικο - μη ανθεκτικο ... θα το παρει ο "χαρος" και θα ψαχνεσαι γιατι ...
το γιατι στο ειπα νομιζω!

fish maniac
05-12-09, 20:43
καλα

εγω αυτο το ειδα στο γη και υδωρ

Γιώργος Κ
05-12-09, 20:44
καλα

εγω αυτο το ειδα στο γη και υδωρ
Γραφει και για τα σκαλαρια αλλα και για τα αλλα ψαρια ... για δες καλυτερα ... ταιριαζουν ολα αυτα που εχεις?? καμια σχεση ...

fish maniac
05-12-09, 20:45
οκ θα δω και θα πραξω αναλογως

prospathw
05-12-09, 21:08
ox
νατο νατο μου ερχετε
τι αλλα ψαρακια?????????
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχα!!!!!!
:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082:smt005:smt005: smt005:smt005:smt005:smt044:smt044:smt044:smt044:s mt044:lol::lol::lol::lol::lol::smt030:smt030:smt03 0:smt030:smt030
θα πεθανω απο τα γελιααααααααααα!!!!!!!!!!!

harris samos
06-12-09, 01:43
μαντης ειμαι ο που@@@ς :smt120