PDA

Επιστροφή στο Forum : 125 λιτρα 2η παρουσιαση..


platy
28-11-09, 19:14
εφοσων ειχαν μπλεχτει και καποια αλλα θεματα σε προηγουνε thread ανοιγω αυτο το θεμα για να παρουσιασω εξ ολοκληρου το ενυδρειο μου...φορμα εχει συνταχθει σε αλλο thread για αυτο θα παρουσιασω μονο φωτο..δεκτα ολα τα σχολια

platy
01-12-09, 22:03
μερικες φωτογραφιες ακομα με τα καινουργια αποκτηματα...παρακαλω πειτε αποψεις..

antonis15
01-12-09, 22:08
λιγα λιτρα για αγγελοψαρα colisa lalia ειναι δυο αρσενικα? λαθοσ συνθεση..και καλιτερα βγαλε αγγελοψαρα και ασε ta colisa..

platy
01-12-09, 22:12
colisa lalia ειναι αρσενικο θυλυκο ...α προσθεσω και αλλο θυλυκο...αυριο θα επιστραφουν καποια τετρα...και θα αναπληρωσω με καποιο αλλο ειδοσ..

harris samos
01-12-09, 22:19
που ξέρεις ότι είναι ζευγάρι ????
τα coru θέλουν πολύ ψιλό χαλικάκι η άμμο για βυθό

platy
01-12-09, 22:21
εχω χαλαζιακο χαλικακι και απο οτι μου ειπαν στο πετ..κανει...ξερω οτι θελουν ψιλο γτ γρατζουνιονται τα μουστακια...οσο για τα γκουραμι...το ενα ειναι μεγαλυτερο και το αλλο εχει πιο φουσκομενη κοιλια...αν και τωρα τελευταια καθονται λιγο χωρια..υπαρχει περιπτωση να ειναι λογω οριοθετησης περιοχης??υ.γ τα κορυ ειναι πολυ μικρα ..για αυτο το χαλικι δειχνει μεγαλο ..και η φωτο ειναι τραβηγμενη απο πολυ κοντα..

harris samos
01-12-09, 22:27
τα συγκεκριμένα είναι τα ποιο ευαίσθητα cory θέλουν στρωμένο βυθό
όσο για τα γκουράμι διάβασε εδώ
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_panda.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Colisa_lalia.htm

platy
01-12-09, 22:36
ο βυθος απο τις φωτογραφιες ειναι ιδιος με των δικων μου...οσο για τα γκουραμι ξαναλεω πως αυριο κιολας θα παρω και αλλο θυληκο...παντως ευχαριστο...

harris samos
01-12-09, 22:37
είπα κάτι για ίδιο η διαφορετικό ???????
είπα στρωμένο βυθό

platy
01-12-09, 23:15
α τωρα καταλαβα ,...εννοεις στρωμενο το χαλικι οριζοντια και οχι ανομοιομορφα ...οκ α προσπαθησω,...υγ αλλη μια φωτο του ζεμπρα

harris samos
01-12-09, 23:24
εννοώ το ενυδρείο να τρέχει κανένα 4 μηνώ να έχει στρώσει και ο βυθός

platy
01-12-09, 23:25
ααα....οκ ....ευχαριστω για τις πολυ χρησιμες συμβουλες...δεν πιστευω ομως να εχω προβληματα...??με τα κορυ..θανατους εννοω...

platy
06-12-09, 12:57
μερικες φωτογραφιες με τις πετρες που εισηλθαν σημερα στο ενυδρειο (1 moonstone,1 απλη πετρα,1 brown lava stone) τα ψαρακια συνεχως κοβουν βολτες γυρω απο τις πετρες και παιχνιδιζουν χαρουμενα μετα3υ τους :p:p

τα κοκκινα φυλλα ειναι νεαρα φυλλα ευκαλυπτου απο την εξοχικη κατοικια μου ..τα προσθετω εδω διοτι πιστευω οτι η ομορφια της φυσης δεν περιοριζεται μονο σε καποια πραγματα....δειτε .:rolleyes:

platy
09-12-09, 13:32
και μερικες ακομα φαινεται και το ζευγαρακι με τους ξιφοφορουσ

harris samos
10-12-09, 17:32
κοίτα το ενυδρείο ομορφαίνει πολύ τα ψαρια τα έχεις κάνει μαντάρα
γκουράμι αγγελοψαρα ξιφοφοροι και ένας ασημένιος καρχαρίας δε πάνε όλα αυτά μαζί σου το λέμε τόσο καιρό και εσύ αντί να το φτιάξεις βάζεις κι αλλα

κρίμα γιατί θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι καλο αυτό λέω μονο :smt009:smt009

platy
15-12-09, 12:50
επανερχομαι μετα απο ορισμενες μικροαλλαγες...που πολυ σωστα υποδειχθηκαν και ευχαριστω οσους βοηθησαν....βαζω καποιες φωτο με τα καινουργια φυτα και το aquascape του ενυδρειου οπως ειναι τωρα..σκεφτομαι να βαλλω μαυρη αφισα ...παιζει ρολο..αν θα εχει η οχι..//και σε τι

platy
15-12-09, 12:55
αλλη μια....μηπως μπορειτε να μου πειτε τι φυτο ειναι αυτο στην πρωτη φωτο...εχει βολβους απο κατω..:rolleyes::rolleyes:

harris samos
15-12-09, 15:05
επανερχομαι μετα απο ορισμενες μικροαλλαγες...που πολυ σωστα υποδειχθηκαν και ευχαριστω οσους βοηθησαν....βαζω καποιες φωτο με τα καινουργια φυτα και το aquascape του ενυδρειου οπως ειναι τωρα..σκεφτομαι να βαλλω μαυρη αφισα ...παιζει ρολο..αν θα εχει η οχι..//και σε τι
βαλε μια μαυρη αφισα η καφε η ακομα και θαλασσι
και θα δεις :smt118

platy
15-12-09, 17:03
οκ ευχαριστω...για μαυρη οδευω....σας αρεσει το aquascape...
ειναι στην αρχη ακομα αλλα θα εχουμε προοδους...

halvas69
15-12-09, 23:45
Το φυτό δεν ξέρω πιό είναι, αλλά βγάλτο από το γλαστάκι, αφαίρεσε προσεκτικά τον υαλοβάμβακα που περιβάλει τις ρίζες (αν μείνει λίγος δεν πειράζει) και φύτεψε τα.

platy
16-12-09, 22:54
χαχα ναι ναι...εννοειται αυτο απλα για να μην ταραξω πολυ τον πυθμενα το αφησα λιγο...κρυπτοκορυνα ειναι αυτη....εγω λεω το μικρο που ειναι στην ριζα κοντα...? κανενας αλλως//δεκτα ολα τα σχολια
-------------------------
να ρωτησω κατι...εκανα μια αναζητηση σχετικη με τα φυτα που προκειται να κοκκινισουν οταν τα εχουμε σε πολυ φως..αυτη την στιγμη εχω στο ενυδρειο¨1 ανουμπια 1 κρυπτοκορινα 1 ελοντεα 1 φερν 1 κρεμυδι ...θελω να βαλλω και καποια φυτακια ακομα...υπαρχει περιπτωση να κοκκινισει καποιο απο αυτα που εχω/θελω να βαλλω?? (θελω να βαλλω 2 cacomba 1 ceratophyllum 2 vallisneria americana ) ευχαριστω εκ των πρωτερων
-------------------------
αν βαλλω λιγη μος στην λαβα...σε ποσο καιρο θα την καλυψει>.// τωρα στις γιορτες..θα αγορασω ενα 25 λιτρο..το οποιο θα γινει φυτεμενο...θα προσπαθησω να κανω ενα πολυ καλο ακουασκειπ...αλλα ταζω απο τωρα τις φωτο ....και φυσικα θα εχει ζωωοτοκα..:grin::grin::grin:

platy
22-12-09, 19:44
υστερα απο πολυ κοπο ιδρωτα κλπ κλπ...επιτελους φυτεμενο 125λιτρο με σκαλαρια.....οπως υποσχεθηκα και στον χαρη να και οι πρωτες φωτο:smt041:smt041:smt041....αντε και σε λιγες μερες και το 25λίτρο..περιμενω τα σχολια σας(και συγνωμη για την αναλυση..)

Πάνος
22-12-09, 20:55
μια χαρα ειναι αλλα τι νερο εχεις?? πρεπει να εχεις μαλακο και να φυγει ο ξιφοφορος της 2ης φωτο...

dimitris21
22-12-09, 21:16
άξιος νέε μου. όχι για το ενυδρείο σου (το οποίο είναι σε πολύ καλό δρόμο) αλλά για τη διάθεση σου να ακούς. είμαι σίγουρος ότι σε ένα χρόνο από τώρα θα μας έχεις εκπλήξει όλους.

επόμενο βήμα είναι να αντικαταστήσεις τις πέτρες με ξύλα. αυτό το βήμα δεν χρειάζεται βιασύνη. έχεις όλο το χρόνο να αναζητήσεις εικόνες και παραστάσεις από αξιόλογα σκαλαροενυδρεια και με το πάσο σου να αναζητήσεις τα κατάλληλα ξύλα που θα δημιουργήσουν το αποτέλεσμα που θα σε ικανοποιεί.

platy
22-12-09, 23:36
παιδια ευχαριστω παρα πολυ....οσο για τις ριζες ειναι ηδη στο μενου///εκτος απο μοπανι μπορο να βαλλω κατι αλλο..??ναι οι ξιφοφοροι θα φυγουν....α και κατι αλλο...τα σκαλαρια τα καινουργια ειναι μικρα και τα κυνηγανε τα αλλα 2 ...φυσιολογικο.>?
-------------------------
.???

dimitris21
23-12-09, 10:43
νεαρε να σου πω... το Α και το Ω στο χόμπι μας είναι η υπομονή. μην το ξεχνάς :D

εκτός από μοπανι μπορείς να βάλεις όποιο ξύλο θέλεις το οποίο να είναι κατάλληλο για ενυδρεία.
πιο πάνω σου έγραψα να ψάξεις να βρεις πρώτα ενυδρεία αξιόλογα να πάρεις κάποιες εικόνες στο μυαλό σου με τις οποίες θα δουλέψεις πάνω στο δικό σου. μην βιάζεσαι να πάρεις τα πρώτα ξύλα που θα βρεις μπροστά σου γιατί σε βλέπω σε λίγο καιρό στις μικρές αγγελίες να προσπαθείς να τα πουλήσεις.

ναι είναι φυσιολογικό οι παλιοί κάτοικοι να κυνηγάνε τους νέους, μέχρι να έρθουν τα πράγματα σε φυσιολογικά επίπεδα.

και μια έκπληξη :D. το τι είναι φυσιολογικό θα το δούμε τους επόμενους μήνες.

platy
23-12-09, 13:10
:grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin: ...οκ...ηδη εχω βρει εικονα για το πως θα ειναι το 25 λιτρο...αλλα και εικονες για το πως θα γινει μελλοντικα τ φυτεμενο μου...τα σκαλαρακια ειναι μια χαρα....αρμονικα και κοβουν βολτες και τα 4 μαζι ..:p:p

harris samos
23-12-09, 13:22
υστερα απο πολυ κοπο ιδρωτα κλπ κλπ...επιτελους φυτεμενο 125λιτρο με σκαλαρια.....οπως υποσχεθηκα και στον χαρη να και οι πρωτες φωτο:smt041:smt041:smt041....αντε και σε λιγες μερες και το 25λίτρο..περιμενω τα σχολια σας(και συγνωμη για την αναλυση..)μπράβο
άρχισες να διαβάζεις και να ακούς τη σε συμβουλεύουν τα παιδιά εδώ μέσα
τώρα πες μου δεν είχα δίκιο που φώναζα?
πας κοντά στο ενυδρείο και τα βλέπεις που είναι χαρούμενα και υγιοί τη άλλο θες

οξιφοφορος να βγει όμως γιατί ταλαιπωρείται σε πολύ μαλακο νερο
(η αλήθεια είναι ότι στεναχωριέμαι όταν διαβάζω βοήθεια πρόβλημα και κάτι τέτοια νομίζω ότι είμαι εγώ όταν ξεκίνησα γιατί ξεκίνησα στραβά κι εγώ ρωτα τον πάνo από την αλεξανδρούπολη και το georgarask ο raiven ποσα pm τους είχα στείλει και έκατσαν τα παιδιά και με βοήθησαν και πόσοι άλλοι σε όλες της χαζές ερωτήσεις πήρα απάντηση να ειναι καλά τα παιδιά
αλλα άμα αγαπάς κάτι το μαθαίνεις το διαβάζεις και τώρα έχω 3 ενυδρεία χωρίς προβλήματα και μπορώ να πω ότι είναι τέλεια μου έφυγε το άγχος και τώρα τα χαίρομαι)

platy
23-12-09, 13:25
φιλε χαρη ειναι να μην γινει στραβα η αρχη....αμα δεν εχεις ενημερωθει σωστα οταν αρχιζεις κατι προσπαθεις να το σωσεις..και καταλαβα...την ιδεα για το φυτεμενο-σκαλαρια μου την εδωσε ο δημητρης και τον ευχαριστω πολυ..ναι ο ξιφοφορος θα βγει..;);)...χαιρομαι που σας αρεσει..

dimitris21
23-12-09, 15:09
το σημαντικότερο τώρα είναι να μην αμελείς τις αλλαγές σου.
για τα ψάρια σου είναι καλύτερα να έχουν καθαρό νερό με λάθος παραμέτρους (στα όρια του λογικού πάντα), παρά σωστές παραμέτρους με βρόμικο νερό.

και κάτι ακόμα. έφτασες το ενυδρείο σου (θεωρώ ότι ο ξιφοφορος είναι θέμα χρόνου να φύγει), σε ένα σημείο που μπορείς να το απολαμβάνεις. έχεις το χρόνο να γνωρίσεις τα ψάρια σου με συνεχή παρακολούθηση. στην αρχή θα τους "λες" μόνο εσύ καλημέρα. με την πάροδο του χρόνου θα αρχίσουν να σου "λένε" και αυτά.

είναι μεταφορικά αυτά που σου λέω, αλλά σε λίγο καιρό θα καταλάβεις τι θέλω να πω.

harris samos
23-12-09, 17:24
το σημαντικότερο τώρα είναι να μην αμελείς τις αλλαγές σου.
για τα ψάρια σου είναι καλύτερα να έχουν καθαρό νερό με λάθος παραμέτρους (στα όρια του λογικού πάντα), παρά σωστές παραμέτρους με βρόμικο νερό.

και κάτι ακόμα. έφτασες το ενυδρείο σου (θεωρώ ότι ο ξιφοφορος είναι θέμα χρόνου να φύγει), σε ένα σημείο που μπορείς να το απολαμβάνεις. έχεις το χρόνο να γνωρίσεις τα ψάρια σου με συνεχή παρακολούθηση. στην αρχή θα τους "λες" μόνο εσύ καλημέρα. με την πάροδο του χρόνου θα αρχίσουν να σου "λένε" και αυτά.

είναι μεταφορικά αυτά που σου λέω, αλλά σε λίγο καιρό θα καταλάβεις τι θέλω να πω.;):smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

platy
24-12-09, 11:49
παιδια βοηθεια λιγο...μολις διαβασα ενα θεμα ενος συνχομπιστα που αναφερει κατι για καφε τριχωειδη αλγη..?? καπως ετσι νομιζω...εδω και κατι βδομαδες ενα φυλλο απο το tzava fern μου ειναι σαν να εχει ανοιξει απο την κατω μερια και εχει βγαλει καποια ''ριζιδια΄'' ασ τα πουμε...ειναι και αυτη τριχωειδης αλγη .η ειναι ο τροπος που αναπτυσεται το φερν,,>>

Tolis
24-12-09, 11:55
Ενας απο τους τροπους που πολλαπλασιαζεται ειναι μην ανησυχεις. Σε λιγο καιρο πανω απο αυτα τα ριζιδια θα βγουν φυλλαρακια κι οταν γινουν αρκετα "στιβαρα" θα μπορεσεις να το βγαλεις με προσοχη και να το δεσεις αλλου.

platy
24-12-09, 12:01
σας ευχαριστω πολυ...

platy
28-12-09, 15:29
οριστε και 1 φωτο ακομη

kalaxan
28-12-09, 15:38
ναι είναι φυσιολογικό οι παλιοί κάτοικοι να κυνηγάνε τους νέους, μέχρι να έρθουν τα πράγματα σε φυσιολογικά επίπεδα.

και μια έκπληξη :D. το τι είναι φυσιολογικό θα το δούμε τους επόμενους μήνες.

Σε μένα στο ενυδρείο μου είχα 2 χρυσόψαρα.1 common και 1 oranda.Όταν έβαλα ένα μικρούτσικο οράντα αντί να το κηνυγάνε τα άλλα 2 παλαιότερα και 2πλάσια σχεδόν σε μέγεθος, τα κηνυγούσε και τα ενοχλούσε αυτό..:smt120:smt120Πολύ αλανιάρικο βγήκε..Μετά έστρωσε(το μικρό) όμως και τώρα πηγαίνουν όλα μαζί παρέα και δεν ενοχλεί κανένα το άλλο.:grin:

platy
28-12-09, 15:40
και μενα μαζι πηγαινουν και τρωνε αλλα αλλο 2 σκαλαρια 10εκατοστα (τα παλια) και αλλο 2 κατοικοι των 4 εκ..