PDA

Επιστροφή στο Forum : REDSEA MAX250...


kostasathens
27-11-09, 09:19
Παιδια καλημερα.Χτες εστησα το πρωτο μου θαλασσινο ενυδρειο!!!
Ειναι redsea max250.Εβαλα αραγωνιτη και βραχο και φυσικα νερο και περιμενω μερικες μερες να δουλεψει για να κανω τις πρωτες μετρησεις...
Για φιτρο χρησιμοποιω αποκλειστικα ζωτνανο βραχο πολυ καλης ποιοτητας.Οι συμβουλες σας οπως καταλαβαινεται ειναι πολυτιμες για μενα και καθε αποψη ειναι δεκτη...
Αν υπηρχαν και παιδια που εχουν το ιδιο ενυδρειο ακομα καλυτερα για να τους ρωτησω και καποια λειτουργικα θεματα!
Ευχαριστω πολυ και περιμενω τις συμβουλες σας...

Υ.Γ. Αμετρητα ευχαριστω στον sifnos για την πολυτιμη βοηθεια του στο στησιμο του ενυδρειου...

kostasathens
29-11-09, 13:27
Παιδια για φιλτρο εχω μονο Ζωντανο Βραχο μπροστα αλλα και κομματια βραχου μεσα στις θυριδες που κανονικα μπαινουν τα υλικα φιλτραρισματος.Ειμαι οκ μ αυτο?
Περιμενω τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!

mixalis_crete
02-12-09, 23:01
Παιδια για φιλτρο εχω μονο Ζωντανο Βραχο μπροστα αλλα και κομματια βραχου μεσα στις θυριδες που κανονικα μπαινουν τα υλικα φιλτραρισματος.Ειμαι οκ μ αυτο?
Περιμενω τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!

Πολύ καλά το έκανες φιλαράκο , είναι ότι καλύτερο.
Να προσέχεις ca kai kh(νιτρικα,φωσφορικά θέωρώ δεδομένα οτι τα έχεις ) βασικά πραγματάκια στην θάλασσα, μην το ξεχνάμε όπως και καλή κυκλοφορία.

Αλήθεια , πόσο το πήρες το red sea? μου σρέσει πολύ αυτό το ενυδρείο και το σκέφτομαι πολυ..

vasilakis
07-12-09, 21:06
Στο σταδιο που εισαι πρεπει να εχεις καλη κυκλοφορια και σκιμερ . Ο βραχος σου ηταν κουραρισμενος ή οχι? Τεστ Ca και ΚΗ αφησε τα στην ακρη προς το παρον και προσεχε τα ΝΗ3 και ΝΟ2 . Μολις μηδενιστουν κανεις μια αλλαγη νερου και αρχιζεις να βαζεις ψαρακια ( με μετρο παντα και ξεκινα απο τα πιο ησυχα και στο τελος τα πιο αλητηρια :rolleyes: ) .
Τι σκεφτεσαι να κανεις , reef ή fish only ?

kostasathens
09-12-09, 08:55
Φιλε καλημερα! Τα NH3-NO2 εχουν μηδενιστει!!! Ο βραχος και ο αραγωνιτης ειναι κουραρισμενοι γιατι αυτο το ενυδρειο ηδη δουλευε (το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο).Με τι ψαρακια θα μου προτεινες να ξεκινησω??? Ευχαριστω

enzo
09-12-09, 19:35
κυττα για goby magnifica η decora, ομορφα ψαρακια,ηρεμα και σχετικα ανθεκτικα..;)

vasilakis
10-12-09, 20:49
Για πες μας αν σκεφτεσαι να το κανεις reef ή fish only και μετα δες εδω για ψαρακια ... Saltwater Fish: Marine Aquarium Fish for Saltwater Aquariums (http://www.liveaquaria.com/product/categ.cfm?pCatId=15)
Υπαρχουν reef-safe και fish only ψαρακια. Δες ποια σου αρεσουν για να σου προτεινουμε αυτα που ειναι πιο ανθεκτικα.