PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη και απορια με αναπλήρωσή νερου


aiptek
26-11-09, 14:44
η αναπλήρωσή θα γίνετε αυτόματα με 4 φλοτέρ βαρελάκια τα οποία θα δίνουν εντολή σε 2 ρελε 12ν...
τα δυο φλοτέρ θα είναι στην δεξαμενή αναπλήρωσης το ένα κάτω το οποίο θα είναι το start και το άλλο πάνω που θα είναι το stop...
το ίδιο θα γίνει και στο σαμπ...
η δεξαμενή όταν αδειάσει, θα παίρνει εντολή από το floter start η ηλεκτρομαγνητική βάνα που θα είναι συνδεδεμένη με την παροχή νερού του σπιτιού(η με την ΑΟ) και θα γεμίζει με νερό την δεξαμενή μέχρι να φτάσει η στάθμη στο φλοτέρ stop.το ίδιο σύστημά θα υπαρχή και στο σαμπ με την διαφορά ότι θα δίνει εντολή στην αντλία που θα είναι μέσα στην δεξαμενή αναπλήρωσης νερού...
όταν η δεξαμενή θα γεμίζει με νερό,θα διακόπτετε η τροφοδοσία της αντλίας που είναι μέσα στην δεξαμενή από μια κλειστή επαφή από του ενός ρελε και από ένα άλλο ρελε που θα είναι συνδεδεμένο με τον κοντρολερ του θερμοστάτη...
αυτό θα γίνει για να μην στήλη νερό στο σαμπ η αντλια ενώ γεμίζει η δεξαμενή, και χωρίς να έχει την απαιτούμενη θερμοκρασία...

το σχεδιάγραμμα είναι αυτό:
http://img410.imageshack.us/img410/2350/45397568.th.png (http://img410.imageshack.us/i/45397568.png/)

η απορία μου είναι αν σε βάθος χρόνου(σε 40 συμπληρώματά νερού) η στάθμη του νερού στο ενυδρείο ανέβει πολλή, λόγο οτι θα δουλεύει η αντλία μέσα στο σαμπ οταν θα συμπληρώνετε νερό απο την αντλία της δεξαμενής μέχρι να φτάσει στο φλοτέρ stop του σαμπ και να κοπεί η διαδικασία...
και για να αποφύγω την πλημμύρα η δεξαμενή με το σαμπ θα είναι συνδεδεμένα με την αποχέτευση...
--------------------------------------------------
και όποια απορία έχετε με το σχέδιο ρωτήστε ελεύθερα...

-------------------------------------------------
και μια ερώτησή... γίνετε να ζεσταθεί νερό 600 λίτρων με κυκλοφορία ζεστού νερού απο μια δεξαμενή 90 λίτρων η οποία θα είναι συνδεδεμένη με το ενυδρείο(θα γίνετε ανακύκλωση νερού)...ο θερμοστάτης θα είναι στην δεξαμενή και όλο αυτό θα ελέγχετε από κοντρολερ,θα καταφέρει να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία? πιστεύω έτσι θα χρειαστώ μικρότερο θερμοστάτη...και δεν θα ειναι στο ενυδρειο που ειναι βασικο για μενα.

Dream Waters
26-11-09, 18:50
Μη μου πεις οτι θα κατσεις να φτιαξεις και τα 2 κυκλωματα???:shock:
Υπαρχει αυτη (http://www.ringel.gr/gr/product.php?id=4&cat=3)η ετοιμη λυση.Χρονια τον χρησιμοποιω απροβληματιστα.
Εχω κανει ακριβως αυτο που θες και εσυ στο δικο μου ενυδρειο.2 ελεγκτες μαζι.Ενας για την RO/DI και ενας για αναπληρωση
http://img337.imageshack.us/img337/5774/dsc00038c.jpg
Στα 600 λιτρα αν θα συμπληρωνεις καθε φορα 5-10 λιτρα δε σε ενοχλει η διαφορα θερμοκρασιας δεξαμενης αναπληρωσης με ενυδρειο.
Οσο για την πλημμυρα, εφοσον θα εχεις φλοτερ μεσα στο σαμπ , ησταθμη δε θα ααιβει ποτε πανω απο το φλοτερ του "stop"
Kαθε φορα οσο θα εξατμιζεται τοσο θα συμπληρωνεται.Θα πλημμυρισεις μονο ΑΝ κολλησει απο τα αλατια το φλοτερ για καποιο λογο...
Καλη συνεχεια

aiptek
26-11-09, 19:05
Σ'ευχαριστω για την απάντησή...
τα ρελε στάθμης τα έχεις με ηλεκτρόδια?
αν ζητήσει το σαμπ νερό και εκείνη την στιγμή αρχίζει να γεμίζει η δεξαμενή δεν θα δώσει κρύο νερό...
με το κύκλωμά που σχεδίασα καταπολεμώ αυτό το πράγμα θα έχω αναπλήρωσή νερού στο σαμπ με σταθερή θερμοκρασία.
πως το καταπολεμάς εσύ με τους ελεκτες στάθμης...
ευχαριστώ...

Dream Waters
26-11-09, 19:11
Mε αυτα εδω τα φλοτερ
http://img18.imageshack.us/img18/3561/dsc00035jn.jpg

Απλα θελουν βαση απο πλεξι γκλας για να κατσουν μεσα στο sump σου.
Αγορα 15 ευρω το ενα απο Ελλαδα (Θεσσαλονικη)
Πολυ αξιοπιστα καθως ειναι μηχανικα και δεν ειναι ηλεκτροδια.
Θελεις 2 φλοτερακια για start stop.Στην υποδοχη του ηλεκτροδιου αναφορας βαζεις ουσιαστικα το ενα απο τα 2 καλωδια του καθε φλοτερ για να κανει σωμα.

aiptek
26-11-09, 19:45
αν ζητήσει το σαμπ νερό και εκείνη την στιγμή αρχίζει να γεμίζει η δεξαμενή δεν θα δώσει κρύο νερό...
με το κύκλωμά που σχεδίασα καταπολεμώ αυτό το πράγμα θα έχω αναπλήρωσή νερού στο σαμπ με σταθερή θερμοκρασία.
πως το καταπολεμάς εσύ με τους ελεκτες στάθμης...
ευχαριστώ...
-------------------------
αυτό μπορεί να γίνει...η δεξαμενή αυτή είναι ξεχωριστή δεν έχει σχέση με την αναπλήρωσή και θα έχει δικό της κυκλοφορητή που θα παίρνει εντολή από τον κοντρολερ του ενυδρείου...

και μια ερώτησή... γίνετε να ζεσταθεί νερό 600 λίτρων με κυκλοφορία ζεστού νερού απο μια δεξαμενή 90 λίτρων η οποία θα είναι συνδεδεμένη με το ενυδρείο(θα γίνετε ανακύκλωση νερού)...ο θερμοστάτης θα είναι στην δεξαμενή και όλο αυτό θα ελέγχετε από κοντρολερ,θα καταφέρει να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία? πιστεύω έτσι θα χρειαστώ μικρότερο θερμοστάτη...και δεν θα ειναι στο ενυδρειο που ειναι βασικο για μενα.

Dream Waters
26-11-09, 19:46
Και γω σου εξηγησα οτι αν πεσουν 10 λιτρα νερου θερμοκρασιας πχ 15 βαθμων , δε θα επηρεασουν τα 590 λιτρα νερου θερμοκρασιας 27 βαθμων.
Απλα τα πραγματα.

aiptek
26-11-09, 19:55
γι'αυτο δεν θέλω να βάλω ελεκτες στάθμης γιατί δεν μου παρέχουν σταθερή θερμοκρασία... αυτά τα πράγματά μια φορά γίνονται και προσπαθώ να γίνει όσο γίνετε καλύτερά...
πάντως σ'ευχαριστω για της άμεσες απαντήσεις...
αν ήξερες να μου πεις και για το ερώτημά που έβαλα παραπάνω...για να ζεστάνω το νερό από το ενυδρείο να κάνω αυτή την πατέντα για να γλιτώσω σε Watt από τον θερμοστάτη, γιατί λογικά άλλο να ζεστάνει ένας θερμοστάτης μέσα σε δεξαμενή 90 λίτρων και άλλο σε 600 λίτρα...