PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανέωση πληθυσμού guppy


cpapakon
25-11-09, 11:48
Μετά από συνεχείς γέννες έχω καμιά 50αρια μικρά διαφόρων ηλικιών.
Τα ενήλικα ψαράκια μου είναι 2 αρσενικά και επτά θηλυκά.
Για να αποφύγω την αιμομιξία σκέφτηκα ότι θα έπρεπε να ανανεώσω τον πληθυσμό του ενυδρείου μου.
Πιο συγκεκριμένα σκέφτομαι να ανταλλάξω τα 2 αρσενικά μου και να χαρίσω τα 2 μεγαλύτερα θηλυκά (οι βασικές μητέρες). Πιστεύω ότι ίσως να είναι ο ευκολότερος τρόπος.
Ποια η γνώμη σας;

persival
25-11-09, 12:17
Ή απλά να βρεις κάποιον άλλο που να έχει γκάπυς και να κάνετε ανταλλαγή πληθυσμού :)

kalaxan
25-11-09, 13:00
Γιατί, υπάρχει πρόβλημα αν γίνεται αιμομιξεία στα ψάρια?




Να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Αυτά τα γκάπυς είναι fancy? Αν όχι που θα μπορούσα να βρω fancy?Φέρνει κανείς στη Θεσνίκη?

cpapakon
25-11-09, 13:08
Ή απλά να βρεις κάποιον άλλο που να έχει γκάπυς και να κάνετε ανταλλαγή πληθυσμού :)


Αυτό ακριβώς θα κάνω.
Το ερώτημα είναι πως ακριβώς πρέπει να γίνει;
Θεωρώ ότι δεν αλλάζεις όλα τα ψάρια σου. Ανανεώνεις μερικά τον πληθυσμό.

Σχετικά με την αιμομιξία μπορεί να οδηγήσει σε γεννητικές ανωμαλίες (όπως σε όλα τα ζωντανά άλλωστε).
Ναι fancy guppies είναι, όπως και όλα τα guppies που έχουν τα μαγαζιά νομίζω. Εξαιρούνται τα endlers που μοιάζουν αρκετά αλλά είναι μικρότερα.

aquaman
25-11-09, 14:09
...
Ναι fancy guppies είναι, όπως και όλα τα guppies που έχουν τα μαγαζιά νομίζω. Εξαιρούνται τα endlers που μοιάζουν αρκετά αλλά είναι μικρότερα.

Έχεις endlers μαζί με guppies? :confused:
Το ξέρεις ότι υβριδίζουν φαντάζομαι;

cpapakon
25-11-09, 15:07
Φυσικά και όχι, μόνο γκάπι έχω όπως είπα και παραπάνω.
Εξηγούσα απλά στον Κώστα ότι άλλο τα γκάπι και άλλο τα εντλερς.

aquaman
25-11-09, 15:48
Φυσικά και όχι, μόνο γκάπι έχω όπως είπα και παραπάνω.
Εξηγούσα απλά στον Κώστα ότι άλλο τα γκάπι και άλλο τα εντλερς.

:smt023 Δεν κατάλαβα εγώ καλά....

Lucas123
25-11-09, 22:55
Γεια χαρα,
Αν θελεις μπορω να σου στειλω ψαρακια διαφορων μεγεθων και απο τα δυο φυλα.
Ειναι πανεμορφα και δικης μου αναπαραγωγης. Αν σ' ενδιαφερει στειλε μου e mail.
Λουκας

cpapakon
26-11-09, 01:12
Λουκά,
ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν και γνωρίζω κάποιους που "εκτρέφουν" γκάπυ, σκεφτόμουν ότι ίσως θα έπρεπε να δημιουργηθεί ένα γκρουπ "guppy breeders" ώστε να ξέρουμε ποιοι έχουν αναπαραγωγές γκάπυ και να κανονίζουμε ανταλλαγές.
Θα μπορούσαμε ίσως και να κάνουμε επιλεκτικά ζαυγαρώματα για να πετύχουμε συγκεκριμένους χρωματισμούς....

Δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αλλά φαντάζομαι ότι είναι πάρα πολλοί αυτοί που έχουν αναπαραγωγές γκάπυ.

almost
26-11-09, 01:16
Σχετικά με την αιμομιξία μπορεί να οδηγήσει σε γεννητικές ανωμαλίες (όπως σε όλα τα ζωντανά άλλωστε).


Είχα ενυδρείο 3 χρόνια με guppy only τα οποία γεννούσαν συνέχεια και δεν είχα ποτέ δει κάποιο ψάρι να έχει γεννετική ανωμαλία, με την έννοια της αιμομιξίας.

cpapakon
26-11-09, 01:30
Απότι διάβασα και δεν έχω προσωπική εμπειρία για 5-6 γενιές δεν υπάρχει ουσιασικό πρόβλημα αργότερα αρχίζουν τα προβλήματα.
Πρόβλημα μπορεί να είναι η μείωση ανθεκτικότητας, μικρότερη διάρκεια ζωής., κλπ. Δεν γίνεται αναφορά σε δυσμορφίες.
Άρα πιθανόν να έχεις και χρόνια αιμομιξίας χωρίς φανερά πρβλήματα.

Strahos
26-11-09, 01:33
με την συνεχή αιμομιξία μην περιμένεις να δεις απλά μορφολογικές ανωμαλίες, μπορεί να οδηγήσει σε ευαισθησία σε αρρώστιες και αδύναμο ανοσοποιητικό. Χρειάζεται νέα αντισώματα ο πληθυσμός για να είναι δυνατός και υγειής.
-------------------------
με πρόλαβε ο cpapakon :D

cpapakon
26-11-09, 13:09
Μπορεί να σε πρόλαβα, αλλά εσύ το έθεσες καλύτερα........

ΜΙΜΗΣ
27-11-09, 11:32
Αν θελεις εχω γκαπυ να ανταλλαξουμε.

Στειλε πμ.