PDA

Επιστροφή στο Forum : επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη


apostolis veroia
25-11-09, 09:59
:D:D:D

Ηλίας
25-11-09, 10:12
Καλη δουλεια!...

κυβικα?
διαστασεις?
μεγιστο βαθος?
εβαλες μωνοτικο??

yiannossavva
25-11-09, 13:05
Πολύ καλή δουλεία. Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα.

djstemma
25-11-09, 13:49
φιλε να σε ρωτησω?
πως εκανες ολη αυτην την δουλεια>?
μονοσ?
η με βοηθεια καποιου συνεργειου?
πολυ καλη δουλει συγχαρητηρια

apostolis veroia
25-11-09, 18:37
σκαπτικο μου ανοιχε την λιμνη. μετα εγω και ο πατερας μου πηραμε τα χωματα και την καναμε ποιο ομαλη. διαστασεις εχει 8 x 8 περιπου. βαθος 1.60 . χωρητικοτητα 20000 ισως και παραπανο! 8 κυβικα τσιμεντο συν αλλα 2 κυβικα για τσιμεντοκονιαμα. ρητινη εβαζα σε καθε χαρμανιερα. εβαλα πολυ καλο χαλικι ρητινη επισης αυτες που βαζουν και στα υδραγογια. η τσιμεντοκονια την βαλαμε με σπατουλα και μαλα. καναμε ενα πηχτο χαρμανι σαν χυλος ωστε να πεσει μπολικο πραμα και να κλεισουν οι ποροι καλυτερα. τα πετα τα βαλα εγω με τον πατερα μου τον ξαδερφο μου και τον θειο μου που χερει απο τσιμεντα αλλα δεν κανει πλεον αυτη την δουλεια λογο συνταξεις. πολυ κουραση αλλα και ανχος! επσαχνα liner αλλα τιποτα! σημερα αρχισα να την διακοσμω και αυριο σιγα σιγα γεμιζει! θα ανεβασω και αλλες φωτο αυριο!

clarck
25-11-09, 19:22
φοβερο δειχνει!

apostolis veroia
25-11-09, 20:35
φοβερο δειχνει!
αυριο θα βαλω και φωτο πως την στολιζω! εκει θα μου πεις την γνωμη σου! και σιγα σιγα θα την γεμισω:)

Andros
25-11-09, 21:47
Μπραβο!!!!!!:smt041

Γιώργος Κ
25-11-09, 21:59
:smt041:smt041
Δε ξερω απο λιμνες αλλα μου αλλα μου αρεσει παρα πολυ!

almost
25-11-09, 22:01
Ωραία φάση, περιμένουμε και άλλες φώτο!!
Μπράβο!! :smt041:smt041

apostolis veroia
26-11-09, 08:07
ευχαριστω για τα καλασας λογια! μια ερωτιση που θελω να κανω ειναι αν με τοσο μεγαλη λιμνη που εχω μπορω να βαλω περα απο koi, χρυσοψαρα και κουνουποψαρα;

lucy
26-11-09, 08:38
Μπράβο σας !!! Πολύ καλή δουλειά!!! Θα γίνει σίγουρα πολύ όμορφη!

Ηλίας
26-11-09, 10:50
Μπορεις να βαλεις:
Κοι(1000λ. ανα κοι, ενηλικο)
χρυσοψαρα μπορεις να βαλεις επισης
κουνουποψαρα δεν εχουν κατα την γνωμη μου ιδια χαρη με τα παραπανω

εσυ αποφασιζεις!....:p

POURITANOS
26-11-09, 13:08
Χρυσόψαρα και κοι ναι μπορείς να βάλεις μαζί.:smt023

Κουνουποψαρα όχι.
1.. θα σου τρώνε τα αυγά από τα κοι και χρυσόψαρα.
2.. άσε που δεν θα φαίνονται κιόλας μια και είναι μια σταλιά και γριζoπά σαν χρώμα.
3.. όχι όχι όχι κουνουποψαρα. :D


Τελικά τα κατάφερες να ανεβάσεις τις φωτογραφίες :Dκαι τι φωτογραφίες :smt038 :smt055 μας μάγεψες.
Mπράβο από μένα τα συγχαρητήρια μου πολύ καλή δουλειά+-3 άντε κάνε τώρα κανένα μηνά υπομονή να σφίξουν τα τσιμέντα και μετά γέμισμα με νερό.

apostolis veroia
26-11-09, 19:57
να βαλω πολες πετρες και βοτσαλα στο εσωτερικο της λιμνης; Το τσιμεντο εχει σφιξει πολυ καλα! κανει πολυ καλο καιρο! να την γεμισω;

POURITANOS
27-11-09, 00:16
Κάπου είχα διαβάσει όταν έψαχνα πληροφορίες για το τσιμέντο.

Από την πρώτη μέρα που θα κανείς το χαρμάνι θέλει:
7 ημέρες για να σφίξει και να είναι αρκετά σταθερό.
25 ημέρες για να αποκτήσει το 98% την ανθεκτικής του ικανότητας.
Και σε μεγάλο βάθους χρόνου να πάρει σχεδόν 100% της ολοκληρώσεις του.

Όλα αυτά για το κοινό τσιμέντο. (υπάρχουν ένα σωρό τύπου τσιμέντου).

Γνώμη μου άσε να περάσουν καμιά 20+ ημέρες από την μέρα που έριξες τα χαρμάνια και μετά, κάνε ότι εργασίες θέλεις.
Που και που δρόσιζε το τσιμέντο με λίγο νερό με το λάστιχο.
Ακόμα το τσιμέντο “βράζει” στα εσωτερικά στρωματά.

Εκτός αν έχει περάσει αρκετός καιρός οπότε κάνε ότι θες.:D
Όπως και να έχει υποδομές η λίμνη σου να γίνει μια ομορφιά οπότε μερικές μέρες υπομονή δεν είναι πολλές σε σχέση με την αιωνιότητα;)

apostolis veroia
27-11-09, 00:52
εχουν περασει κανα 2 βδομαδες γιαυτο ελεγα να βαλω νερω

Ηλίας
27-11-09, 10:05
Άσε την να στεγνώσει καμιά δυο βδομάδες παραπάνω και εν το μεταξύ στοκάρισε τις ατελιες, κανε και καμοια ερευνα αγορας για σωληνες αντλιες κτλ...;)

Θεμέλια έβαλες ?...(σίδερα,πλέγμα) μέσα στο τσιμέντο

apostolis veroia
27-11-09, 12:36
εβαλα 7 πλεγματα καλουπομα σε καποια σημεια . Αντλια για αρχη εβαλα μια 5000χιλιαδες λιτρα και την ανοιχη αλλη μια 5αρα εχω παρει υλικα για φιλτρο
-------------------------
οι ατελιες εχουν στοκαριστει απο την αρχη

Ηλίας
27-11-09, 13:29
θες και άλλα λίτρα στις αντλίες!...
...εγώ έχω πάρει τώρα δυο 16.000αρες αντλίες για λίμνη 13.000 λίτρα...;)

Υ.γ. και πρόσεξε τα Watt(μην σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι), βρες μία με μεγαλη παροχη και μικρη καταναλωση(εγω αναγκαστηκα και πηρα απο e-bay)
εγώ σου προτινω μια υποβρύχια...

apostolis veroia
29-11-09, 20:56
υποβρυχια εβαλα μια γερμανικη λενε ειναι καλη μαρκα αλλα δεν την θυμαμαι

Andros
29-11-09, 22:06
υποβρυχια εβαλα μια γερμανικη λενε ειναι καλη μαρκα αλλα δεν την θυμαμαι


θες δυο βαρβατες για να κανεις σωστη δουλεια σε 20000 λιτρα!
Αποψη μου, αντλιες που οι προπελλες τους ειναι με μαγνητη...τις θεωρω παιδικες.
Υπαρχουν αντλιες βυθιζομενες που οι κινητηρες τους ειναι με κενο (κινητηρας διαιρουμενου σωληνοειδους τυπου με συμπυκνωτη) οι οποιες ειναι σωστα θηρια και με πολυ χαμηλη καταναλωση ρευματος....και καλα κανεις, να ειναι Γερμανικες ;)

Φτιαξε απο τωρα βαθρα για να κατσουν πανω οι αντλιες.........
Φιλτρα???

Ηλίας
29-11-09, 22:32
Εγω για "βαθρα" εβαλά 2 τσιμεντολιθους...
Δεν νομιζω οτι πρεπει να μπει στον κοπο να χτισει βαθρο...
θα το κανεις με υπεριχυληση?...
πρεπει να σκεφτεις απο τωρα που θα μπει το σκιμμερ και ο χωρος βοιολογικου φιλτρου "εκτακη" υπερχυληση...

apostolis veroia
30-11-09, 09:55
πεστε μου για αντλιες που να ειναι δυνατες και να εχουν χαμιλο κοστος

Ηλίας
30-11-09, 12:07
Η δικια μου ειναι αυτή:

Pisces Intrepid Pond Filter Pump 16000

Model: 16000
Max. flow lph (gph): 16000 (3550)
Max. flow @ 1m lph (gph): 12000 (2600)
Max. Head m (ft): 4.8 (15.8 )
Watts: 225
Outlet size mm: 20-40
Pump Dimensions: 340x337x173 mm
Cable Legth m: 10

apostolis veroia
30-11-09, 15:01
θελω ακομα καμποσες πετρες :rolleyes:

yiannossavva
02-12-09, 23:55
Τώρα που έμαθες να ανεβάζεις φωτογραφίες ποιος σε πιάνει. :)
Όλοι μα όλοι βιαζόμαστε να βάλουμε νερό και ψάρια .
Θα σου πρότεινα να τελειώσεις με τα εξωτερικά, καταρράκτη, διακόσμηση περιμετρικά και ότι δήποτε άλλο έχεις να κάνεις.
Το φίλτρο θα έλεγα να το έβαζες κάπου αλλού και όχι μέσα στον χαράκτη.
Τις πέτρες που έβαλες στον καταρράκτη πρέπει να τις δέσεις με τσιμέντο.
2 αντλίες σαν αυτές του Ηλία θα ήταν καλές για αρχή!
Η μια να παίρνει νερό από κάτω και η άλλη από υπερχείλιση.
Υπερχείλιση έφτιαξες κάπου? Δεν είδα.
Έκανες φανταστική δουλειά μέχρι τώρα. Κάνε ότι έχεις να κάνεις τώρα που είναι αρχή.
Αλλιώς θα ξηλώνεις και να φτιάχνεις για μια ζωή……όπως εγώ ας πούμε!!!
Καλή συνέχεια

apostolis veroia
03-12-09, 00:18
εχω κανει υπερχειλιση απλος δε γεμιζω την λιμνη ακομα ως το χειλος της και ουτε προκειται να την ανεβασω μεχρι επανο για την ωρα. το καλοκαιρι θα κανω την υπερχειλιση γιατι θα βαλω ακομα μια αντλια για να δημιουργησω κομα ενα καταρκτη.

apostolis veroia
04-12-09, 09:32
θελω να ρωτησω οταν βαλω ψαρια στην λιμνη να ριχνω μια φορα στο τοσο και χοντρο αλατι; Λενε κανει καλο στα ψαρια. Ειναι αληθεια;

POURITANOS
04-12-09, 09:58
θελω να ρωτησω οταν βαλω ψαρια στην λιμνη να ριχνω μια φορα στο τοσο και χοντρο αλατι; Λενε κανει καλο στα ψαρια. Ειναι αληθεια;

Πολλοί βγάζουν τα ψαριά εκτός λίμνης και τα κάνουν μπάνιο με αλατόνερο.
Με μεγάλη προσοχή όμως ώστε να μην πάει αλάτι στα ματιά τους.
(αν δεν ξέρεις πώς να το κανείς και πότε. Καλύτερα ξεχνά το).

Θα σου έλεγα να μην βάζεις αλάτια στην λίμνη σου μια και είναι από τσιμέντο και όσο νάνε θα την διαβρώνουν.

apostolis veroia
04-12-09, 13:02
οκ! ευχαριστω! και απο που θα περνουν το ιωδιο που χρειαζοντε; Ακομα μου αρεσουν παρα πολυ τα χρυσοψαρα που εχουν μεγαλες ουρες σαν τουλια, δεν χερω πως τα λενε θα τα βρω στα pet; μου ειπαν οτι κανουν για λιμνη. μου αρεσουν ποιο πολυ απο τα κοι

POURITANOS
04-12-09, 14:09
οκ! ευχαριστω! και απο που θα περνουν το ιωδιο που χρειαζοντε; Ακομα μου αρεσουν παρα πολυ τα χρυσοψαρα που εχουν μεγαλες ουρες σαν τουλια, δεν χερω πως τα λενε θα τα βρω στα pet; μου ειπαν οτι κανουν για λιμνη. μου αρεσουν ποιο πολυ απο τα κοι

Φίλε μου το ιώδιο που κολλάει?
Ιώδια και ιστορίες ίσως να έχουν να κάνουν με ενυδρεία αλμυρού νερό.

Τα χρυσόψαρα αυτά που λες μάλλον είναι η ράτσα Veiltall.

Κάτσε διάβασε λίγο τα υπομνήματα καλό θα σου κάνει.
Πολλά από αυτά λένε σωστά και καλά πράγματα. ( κάποια είναι ....:grin: .τρομερα ).

Andros
06-12-09, 15:10
θελω να ρωτησω οταν βαλω ψαρια στην λιμνη να ριχνω μια φορα στο τοσο και χοντρο αλατι; Λενε κανει καλο στα ψαρια. Ειναι αληθεια;

Το οτι τους κανει καλο τους κανει...
Αλλα μεσα σε μια λιμνη οπως τη δικη σου για να τους κανει καλο ποσο πρεπει να ριξεις???
Ασε που μπορει να σου τσακισει και τα φυτα ;) που θα βαλεις φυτα ετσι δεν ειναι????
Επομενως οπως ειπε και ο POURITANOS αν θες πριν βαλεις τα ψαρια μεσα στη λιμνη (αφου δουλεψει χωρις ψαρια για 4 εβδομαδες) τους κανεις ενα μπανιο με αλατι....και μετα.. μεσα!
Απ'εκει και περα εκτος απο αντιχλωριο αν βαλεις νερο απο βρυση δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτε αλλο.

Η λιμνη δεν ειναι ενυδρειο!!
Ξερεις ποσες φορες ειδα σπυρια, πληγες απο κτυπηματα και με καποιον τροπο επανερχονταν χωρις κανενα προβλημα, χωρις να ριξω φαρμακα, που αν ηταν σε ενυδρειο ενδεχομενως να εριχνα....

Αυτο που θελω να πω ειναι οταν μπουν τα ψαρια στη λιμνη σου, να τα αφησεις στην ησυχια τους ;) και οχι αμα δεις το παραμικρο, αλατια και φαρμακα....απλα παρακολουθας.

Στην πορεια θα δεις πολλα για το γινεται μεσα σε μια λιμνη και με πολλα απο αυτα που θα δεις....θα μεινεις εκπληκτος!!!!
Τα αντισωματα που αποκτουν ειδικα μεσα στις λιμνες τα θωρακιζουν σε μεγαλο βαθμο απεναντι στις ασθενειες σε σχεσει με τα ενυδρεια....

Μιας και η φυση και η μαγεια αυτης ειναι εξω απο τη πορτα σου...........θα δεις πολλα.....;) :grin:

apostolis veroia
06-12-09, 17:42
ευχαριστω πολυ παιδια!

apostolis veroia
07-12-09, 00:29
αυτο το φυτο ονομαζετε zantedeschia aethiopice (καλλα) εμεις την λεμε και παπια. στο ιντερνετ εκει που εψαχνα για φυτα ειδα και αυτο το φυτο και λενε οτι μπενει μεχρι 30 εκ βαθος. Ξερετε αν οντος μπενει σε νερο; Γιατι εχω καλλα στον κυπο μου!

Andros
07-12-09, 20:34
Παρε μια μεγαλη γλαστρα κλεισε τις τρυπες βαλε το φυτο μεσα και φροντισε να εχει παντα νερο....και δες το αποτελεσμα ;)

yiannossavva
07-12-09, 22:18
Χε χε απίστευτο μου φαίνετε.
Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι και βρήκα αυτό το φυτό στο ποτάμι!
Έβγαλα 3 ρίζες και το φύτεψα στην λίμνη μου.
Όταν έχω νεώτερα θα σας ενημερώσω

apostolis veroia
09-12-09, 10:11
το εχω βαλει μεσα στη λιμνη και μεσα σε 3 μερες τα παει πολυ καλα! ειναι χυμωνα καλοκαιρι πρασινη και την ανοιξη βγαζει κατι μεγαλα ασπρα λουλουδια σαν κρινα και ειναι ολο τον καλο καιρο με λουλουδια. η καλλα με τα ασπρα λουλουδια ειναι ολη την χρονια πρασινη ενω υπαρχει κομα ενα ειδος καλλα με χρωματιστα λουλουδια που δεν λεει για τον χυμωνα

paco
09-12-09, 10:21
αν περασεις θεσσαλονικη εχω παπυρο μεγαλο αν θες σου δινω

Ηλίας
09-12-09, 13:49
O παπυρος εκτος απο το ποσο καλο ειναι για μια λιμνη ειναι και φοβερα "ευκολος"
Μεγαλωνω τωρα πολλες ριζες και ενα κλοναρι να ειναι θα βγαλει ριζες και θα γινει τερας!...:p

lucy
10-12-09, 09:09
....... υπαρχει κομα ενα ειδος καλλα με χρωματιστα λουλουδια που δεν λεει για τον χυμωνα
Πάντος 3 δραμινούς χειμώνες τους άντεξε ( χρωματιστή Κάλα )και δεν έπαθε τίποτα!!! ;)

apostolis veroia
10-12-09, 21:29
Πάντος 3 δραμινούς χειμώνες τους άντεξε ( χρωματιστή Κάλα )και δεν έπαθε τίποτα!!! ;)
δηλαδη κανει να το βαλω μεσα στη λιμνη;

yannakis
11-12-09, 02:01
ισως εννωεις και τα fancy χρυσοψαρα!

lucy
11-12-09, 08:41
Για μέσα στο νερό δεν κάνει, γιατι θα σαπίσει, είναι φυτό υδρόφιλο κι όχι υδρόβιο. Αγαπά τα υγρά εδάφη.

apostolis veroia
12-12-09, 10:13
ισως εννωεις και τα fancy χρυσοψαρα!
εχεις καποια φωτογραφια;

SOCRATIS
12-12-09, 10:48
Να με συγχωρέσετε, αλλά ,ως διαχειριστής της αυτής ενότητας,με αφορμή αυτό το θέμα, θα παρακαλούσα,να προσπαθούμε να μην "πλατιάζουμε" τις συζητήσεις σε ένα πόστ που "απαιτεί" συγκεκριμένη θεματολογία .Υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργησουμε νέο θέμα ή με λίγη αναζήτηση να βρούμε αυτό το άλλο που ψάχνουμε.
Καλές οι συζητήσεις δεν λέω ,αλλά να λειτουργούμε εκτος με γνωμονα την προσωπικη μας ικανοποιήση και ως αυτόν που προσπαθεί μεσα από χιλιάδες θέματα, να βρει αυτό που τον ενδιαφέρει και όταν το βρεί ,να μην πρέπει να προσπερνάει, μακροσκελες σελίδες, με ατέρμονες συζητήσεις ,με πολλά αδιάφορα σχόλια ,μέχρι δεί αν υπάρχει τελικά "φως στο τούνελ".
Επαναλαμβάνω πως αυτή η σύσταση ,δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο θέμα ,αλλά αποτελεί όπως προείπα αφορμή για άλλα υπάρχοντα αλλά και μέλλοντα. Ευχαριστώ.

apostolis veroia
13-01-10, 11:40
παιδια μια ερωτιση! τι χωμα η χαλικι να βαλω για να φυτεψω την ανοιξη τα φυτα μου;

Ηλίας
13-01-10, 14:09
Χωμα απο καπου που δεν εχεις ραντισει και τετοια...
..Τα χωματα του εμποριου εχουν ουσιες που μπορει να επιβαρυνουν τη λιμνη...

apostolis veroia
13-01-10, 15:06
αν βαλω χωμα απο κανενα ποταμι που το νερο του ειναι και τρεχουμενο; με σκετο βοτσαλο δεν κανει;

Ηλίας
13-01-10, 15:12
βοτσαλο κατω-χωμα και μετα ξανα βοτσαλο, για μην το πηραζουν τα ψαρια..:p

apostolis veroia
13-01-10, 16:56
ok! Λιακο!

giannisqq
13-01-10, 18:31
να καθεσαι στο τραπεζακι το καλοκαιρι και να πινεις φραπεδαρα σε κουβα ομως!!!!!!!!!!καλα τελεια φιλε.....

apostolis veroia
14-01-10, 11:01
να καθεσαι στο τραπεζακι το καλοκαιρι και να πινεις φραπεδαρα σε κουβα ομως!!!!!!!!!!καλα τελεια φιλε.....
ευχαριστω γιαννη!

apostolis veroia
22-03-10, 08:32
εχω βαλει νουφαρα και αλλα φυτα αντε να δω τι θα γινει:rolleyes:

apostolis veroia
22-03-10, 16:50
:D αυτες τισ εβγαλα το απογευματακι

yiannossavva
22-03-10, 19:14
Βρε βρε ομορφιές. Θα ρίχνεις και καμιά βουτιά? :D
Μπράβο Αποστόλη
Φρόντισε όπως είπαμε να καλύψεις όλο το τσιμέντο με πέτρες.
Τον κύπερο πόσο βαθιά τον έβαλες από την στάθμη μέχρι το χώμα?

Παρέλαβα και τα φυτά που μου έστειλες και σε ευχαριστώ πολύ.

apostolis veroia
22-03-10, 20:17
θα το καλυψω το τσιμεντο αλλα με μικρο βοτσαλο. Κυπερο εβαλα σε 3 μεροι. το ενα που ειναι κοντα στο καταρακτι 40 cm και τα αλλα 2 στους 60 ποντους. Οσο για βουτια την εκανα ειδη! Για να βαλω τα νουφαρα μπικα μεχρι την μεση ! Μου αρεσε με το ζορι βγηκα!

yiannossavva
23-03-10, 07:07
Το ύψος από την επιφάνεια του νερού μέχρι το σημείο που ξεκινά το χώμα θέλω να πω. Από εκεί που ξεπετάγεται μέχρι την στάθμη

apostolis veroia
23-03-10, 08:00
Το ύψος από την επιφάνεια του νερού μέχρι το σημείο που ξεκινά το χώμα θέλω να πω. Από εκεί που ξεπετάγεται μέχρι την στάθμη
περιπου 40 με 50 ποντους

Andros
25-03-10, 22:34
Ομορφιες!!!!!!!
Τι εξοπλισμο εχεις????

giannisaek
26-03-10, 00:33
Καταπληκτική δουλειά!!! είναι πανέμορφη :smt041:smt041:smt041
Βλέπω τον σκύλο σου τις καυτές μέρες του καλοκαιριού να κάνει κανά μπανάκι εκεί μέσα. :grin::grin::grin:

apostolis veroia
26-03-10, 20:18
Ομορφιες!!!!!!!
Τι εξοπλισμο εχεις????
Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!:p
-------------------------
Καταπληκτική δουλειά!!! είναι πανέμορφη :smt041:smt041:smt041
Βλέπω τον σκύλο σου τις καυτές μέρες του καλοκαιριού να κάνει κανά μπανάκι εκεί μέσα. :grin::grin::grin:
Ευχαριστω! παντος καθε μερα προσθετω φυτα και πετρες θελει ακομα πολη δουλεια. ειναι πολυ μεγαλη με αποτελεσμα ολα να μου φαινοντε λιγα. οσο για τον σκυλο ακομα δεν εκανε φοβατε λιγο! εγω παλι εκανα το πρωτο γιατι εβαλα τα φυτα και μαλον θα κανω συχνα απο δω και περα!

Andros
26-03-10, 22:53
[QUOTE=apostolis veroia;430194]Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!:p

apostolis γιατι δεν εχεις φιλτρα???

Τα φυτα οντως παιζουν σημαντικο ρολο μεσα σε μια λιμνη.....
Διασφαλιζουν ετσι μια βιολογικη ισορροπια αλλα δεν αντικαθιστουν ενα καλο βιολογικο φιλτρο.

Εχεις ψαρια μεσα στη λιμνη ετσι? Ποσα??

yiannossavva
27-03-10, 02:38
Άντρο μην τον αγχώσεις τον άνθρωπο!
Θέλει να φτιάξει μια λίμνη που θα δουλεύει με φυσικότητα!
Τα λύτρα του είναι πολλά τα φυτά που θα βάλει θα είναι πολλά και τα ψάρια θα είναι λίγα…………. Η φύση θα φροντίσει για την βιολογία του νερού.

apostolis veroia
27-03-10, 12:29
[QUOTE=apostolis veroia;430194]Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!:p

apostolis γιατι δεν εχεις φιλτρα???

Τα φυτα οντως παιζουν σημαντικο ρολο μεσα σε μια λιμνη.....
Διασφαλιζουν ετσι μια βιολογικη ισορροπια αλλα δεν αντικαθιστουν ενα καλο βιολογικο φιλτρο.

Εχεις ψαρια μεσα στη λιμνη ετσι? Ποσα??
αν δε μεγαλοσουν τα φυτα ψαρια δε βαζω!!! Εχω μονο 4 ψαρακια ενα κοι και 3 χρυσοψαρα το χυμωνα τα βαλα για δοκιμη. και τα πανε πολυ καλα!

apostolis veroia
27-03-10, 12:34
να και αλες φωτο! αυτο το νεροχορτο το βρικα σε μια πηγη χερι κανεις τι ειναι;

in the pond
30-03-10, 12:50
αυτο το φυτο ονομαζετε zantedeschia aethiopice (καλλα) εμεις την λεμε και παπια. στο ιντερνετ εκει που εψαχνα για φυτα ειδα και αυτο το φυτο και λενε οτι μπενει μεχρι 30 εκ βαθος. Ξερετε αν οντος μπενει σε νερο; Γιατι εχω καλλα στον κυπο μου!

Πρόκειται για το Zantedeschia aethiopica στην Κύπρο τουλάχιστον το λέμε σε γενικολογίες κρίνο. Οι περισσότερο γνώστες το ονομάζουν calla lily.
Είναι δυστυχώς εποχιακό λουλούδι (το καλοκαίρι θα το χάσεις )με κόνδυλο και σίγουρα δεν μπαίνει μέσα στο νερό της λίμνης γιατί συγκαταλέγεται στα υδροχαρή φυτά. Για λίμνη, μόνο περιμετρικά και όχι βυθισμένο σε τόσο βάθος που αναφέρεις....!

lucy
30-03-10, 13:30
Για το φυτό στην τελευταία φωτο λέμε; Εμένα μου μοιάζει για ένα είδος κύπερης. Έχω κι εγώ στην λιμνογουρνίτσα-μπανιέρα μου ( :D ) και δεν χαλάει μέσα στο νερό, ούτε παγώνει.

Απόστολε μου φαίνετε πρέπει να συντομέψω την επίσκεψη στην Βέροια!!! Η λίμνη έγινε πολύ καλή, πάντα βέβαια με την σκέψη στην τελική μορφή της! Αν υπάρχει τελική μορφή! Πάντα θα υπάρχει εξέληξη που θα την κάνει πανέμορφη!

apostolis veroia
31-03-10, 08:35
Πρόκειται για το Zantedeschia aethiopica στην Κύπρο τουλάχιστον το λέμε σε γενικολογίες κρίνο. Οι περισσότερο γνώστες το ονομάζουν calla lily.
Είναι δυστυχώς εποχιακό λουλούδι (το καλοκαίρι θα το χάσεις )με κόνδυλο και σίγουρα δεν μπαίνει μέσα στο νερό της λίμνης γιατί συγκαταλέγεται στα υδροχαρή φυτά. Για λίμνη, μόνο περιμετρικά και όχι βυθισμένο σε τόσο βάθος που αναφέρεις....!
αυτην ειναι η καλλα με το ασπρο λουλουδι. Οι χρωματιστες ειναι τροπικες και δε κανουν. Αυτη που εχω ειναι περιπου στα 5 εκατοστα μεσα στο νερο και εχει βγαλει νεα βλασταρια. Να και μια φωτογραφεια

apostolis veroia
31-03-10, 08:56
Για το φυτό στην τελευταία φωτο λέμε; Εμένα μου μοιάζει για ένα είδος κύπερης. Έχω κι εγώ στην λιμνογουρνίτσα-μπανιέρα μου ( :D ) και δεν χαλάει μέσα στο νερό, ούτε παγώνει.

Απόστολε μου φαίνετε πρέπει να συντομέψω την επίσκεψη στην Βέροια!!! Η λίμνη έγινε πολύ καλή, πάντα βέβαια με την σκέψη στην τελική μορφή της! Αν υπάρχει τελική μορφή! Πάντα θα υπάρχει εξέληξη που θα την κάνει πανέμορφη!
Δεν υπαρχη τελικη μορφη lusy! παντα θελω παραπανω! Ολα αυτα που βλεπεις πετρες, φυτα αλλαζουν σε χρονο 0! Μου αρεσει να αλλαζω τα πραγματα γυρο μου οταν τα βαριεμαι.Φαντασου ακομα δεν εκανα τον καταραχτι και θελω να τον αλλαξω παλι μορφη! Γιαυτο και δε χρησιμοποιω καθολου κολες. Ολα στη λιμνη μου ειναι ενα μεγαλο jenga!
Και αντε να ερθεις! Αλλα να ξερεις θελω και δωρακι! :D Και αυτο να ειναι φυτο κατα προτιμηση!;)

lucy
31-03-10, 18:44
Μα ... βρε Αποστόλη μου ... εννοείτε!!! Πρώτα θα πάω για πλιάτσικο :D στα σημεία που ξέρω και μετά θα έρθω για καφεδάκι!!! :smt052

apostolis veroia
31-03-10, 20:22
Μα ... βρε Αποστόλη μου ... εννοείτε!!! Πρώτα θα πάω για πλιάτσικο :D στα σημεία που ξέρω και μετά θα έρθω για καφεδάκι!!! :smt052
Αντε γρηγορα!!! Σε περιμενω!!!

yiannossavva
07-04-10, 13:05
Άντε θέλουμε πολλές φωτογραφίες…………

apostolis veroia
17-04-10, 09:58
ηθελα να βγαλω και τα ψαρακια μου αλλα δε μου καθοταν! :D

yiannossavva
17-04-10, 11:06
Μπράβο ρε Αποστόλη.
Είναι πολύ ωραία.

apostolis veroia
17-04-10, 12:15
Μπράβο ρε Αποστόλη.
Είναι πολύ ωραία.
Eυχαριστω!

almost
17-04-10, 14:34
Φοβερή.. Πόσο είπες έχει το δίκλυνο; :D

POURITANOS
17-04-10, 15:08
Μπράβο πολύ ωραία εξελίσσετε η λιμνούλα σου αλλά και ο περιβάλλοντας χώρος.:smt023

Αν έχεις μεγάλη αυλή κανείς ότι θες και ανοίγει και το μάτι σου.

Πολύ καλή δουλειά μπράβο φίλε.

yiannossavva
17-04-10, 16:36
Εγώ θα έλεγα η επόμενη εργασία να είναι η κάλυψη περιμετρικά της λίμνης με φισηκή πέτρα (εκεί που φαίνεται το μπετόν) .
Θα την αναδείξει ακόμη ποιο πολύ.

giannisqq
17-04-10, 16:48
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt041:smt041:smt04 1

apostolis veroia
17-04-10, 20:19
Ευχαριστω σε ολους!!!!! μου αρεσει παρα πολυ οταν ακουω καλα λογια απο ανθρωπους που πραγματικα αγαπαν τα ψαρια!

apostolis veroia
17-04-10, 20:48
Φοβερή.. Πόσο είπες έχει το δίκλυνο; :D
Δε νοικιαζω! Μπορεις να μεινεις δωρεαν!
-------------------------
Εγώ θα έλεγα η επόμενη εργασία να είναι η κάλυψη περιμετρικά της λίμνης με φισηκή πέτρα (εκεί που φαίνεται το μπετόν) .
Θα την αναδείξει ακόμη ποιο πολύ.
Οσο γιαυτο Γιαννο θα το κανω σιγα-σιγα με βοτσαλα που θα βρισκω σε διαφορα μεροι παραλιες ,βουνα, ωστε να με θυμιζουν και τα μεροι που επισκεφτηκα!

apostolis veroia
17-04-10, 21:35
Δεν εχει καμια υποστηριξη απο αντλιες και φυλτρα. Σε αυτες τις φωτο η λιμνη ειναι μισο γεματη, το κανε για να μου χαρισει τα ψαρακια που βλεπετε στις 2 τελευταιες φωτογραφειες:). Τον ευχαριστω παρα πολυ!!!! Μου εδωσε μεγαλη χαρα και συγκινηση:smt052!!!!!

yiannossavva
18-04-10, 08:26
Αυτό εδώ είναι ΚΟΙ?

apostolis veroia
18-04-10, 10:00
Αυτό εδώ είναι ΚΟΙ?
ναι! σημερα ευγαλα φωτο και τα ψαρακια μεσα στη λιμνη. καπου φενετε και το κοι που ειχα. εχει μεγαλοσει!

apostolis veroia
18-04-10, 12:51
Ειμαι συνεχεια με τα ψαρια! εχω τρελαθει!:smt120 Απο το πρωι που ειμαι μαζι τους με μαθαν κιολας!

Αλέξης6
18-04-10, 14:23
Πάρα πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες!!!

Ελπίζω η λίμνη σου να πάει μια χαρά!!!1

Καλή συνέχεια....!!!!!

yiannossavva
18-04-10, 14:45
Έχουν πολλά να σου προσφέρουν τα ψαράκια σου. Μην ξεχνάς ότι είναι Pet.
Άντε καλά φραπεδάκια και μπίρητσες παρέα με αυτά.

apostolis veroia
18-04-10, 21:04
παιδια μου το λεγατε και δε το πιστευα! τα παρατηρεις και περνα η ωρα χωρις να το καταλαβεις! μενω αναβδος με αυτα που βλεπω! κεινηγαει το ενα το αλο, ερχοντε κοντα μου, αλλα δε ξερω για ποιο λογο οταν βραδιαζει κανουν σαλτα! σαν να βλεπεις αυτες τις κοπελες που κανουν χορο μεσα στο νερο!
-------------------------
Πάρα πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες!!!

Ελπίζω η λίμνη σου να πάει μια χαρά!!!1

Καλή συνέχεια....!!!!!
Αν θελεις ελα να την δεις απο κοντα! μενουμε διπλα :D

in the pond
18-04-10, 21:42
Άντε καλά φραπεδάκια και μπίρητσες παρέα με αυτά.

Ρε παιδιά, άστε τα φραπέ και τις μπύρες... υπάρχουν και άλλα πράγματα να κάνετε και να δείτε σε μια λίμνη. Έχει κανένας παρατηρήσει τη ζωή λίγα μέτρα μακριά από τη λίμνη σας? Υπάρχει περισσότερη ζωή εκεί απ' ότι στην ίδια τη λίμνη. Δεν είναι μόνο οι λιβελούλες...με το φραπεδάκι...εννοείται!:D

apostolis veroia
19-04-10, 07:29
Ρε παιδιά, άστε τα φραπέ και τις μπύρες... υπάρχουν και άλλα πράγματα να κάνετε και να δείτε σε μια λίμνη. Έχει κανένας παρατηρήσει τη ζωή λίγα μέτρα μακριά από τη λίμνη σας? Υπάρχει περισσότερη ζωή εκεί απ' ότι στην ίδια τη λίμνη. Δεν είναι μόνο οι λιβελούλες...με το φραπεδάκι...εννοείται!:D
:D:D:D:D:D:D :rolleyes:

κλαιρη καμπανη
20-04-10, 11:19
ελπιζω να καταφερω και εγω κατι τετοιο καποια μερα.....μπραβο πολυ ωραια δουλεια!!;)

apostolis veroia
20-04-10, 12:58
ελπιζω να καταφερω και εγω κατι τετοιο καποια μερα.....μπραβο πολυ ωραια δουλεια!!;)
Κλαιρη ευχαριστω! Να ξερεις η αιτια που εκανα την λιμνη ηταν η Κρητη. Ζουσα στον Αγιο 10 χρονια λογο δουλειας. Και ερχομενος στη Βεροια μου λειπε το νερο και αναγκαστικα να κανω λιμνη! :)

apostolis veroia
29-04-10, 13:20
σημερα το πρωι που πηγα και ειδα την λιμνη μου ηταν καθαρη! γιατι; απο την μια μερα στην αλλη; Το πρασινο νερο αποχωρει!

in the pond
29-04-10, 14:59
σημερα το πρωι που πηγα και ειδα την λιμνη μου ηταν καθαρη! γιατι; απο την μια μερα στην αλλη; Το πρασινο νερο αποχωρει!
Συνήθως σε νέες λίμνες κάνει τον κύκλο της και αποχωρεί Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα σου εμφανιστεί ξανά, έτσι?

Όπως και να' χει, μετά και την επαναδραστηριοποίησή μου, θα ήθελα και εγώ να πω δυο κουβέντες, όσον αφορά τη λίμνη σου που έχεις κάνει.

Πρώτον, όπως είναι τη δεδομένη στιγμή, χρειάζεσαι άμεσα φίλτρο και μάλιστα βαρβάτο. Η δε κυκλοφορία του νερού σου είναι πολύ χαμηλή. Στην περίπτωση που θέλεις να κάνεις πέρα το φίλτρο, μπορείς να το πράξεις, αλλά πρέπει συνάμα και να καλύψεις τουλάχιστον το 70-80% του νερού με φυτά. Είτε μιλάμε για νούφαρα, είτε για φυτά που θα καλύψουν τα περιτοιχώματα γύρω-γύρω. Αυτό που βλέπω όμως τώρα, είναι ότι δεν καλύπτεσαι.

apostolis veroia
29-04-10, 18:34
εχεις απολυτο δικαιο! θελω πολα φυτα! εχω βαλει και περιμενω πως και πως να μεγαλοσουν! Και αλλες φωτογραφειες με την κθαροτητα του νερου

yiannossavva
30-04-10, 06:54
Μπράβο Αποστόλη. Σιγά σιγά ο παράδεισος σου μεγαλώνει και ομορφαίνει.
Το ότι το νερό άρχισε να καθαρίζει οφείλετε στην βιολογία που αναπτύσσεται στην λίμνη σου και στο ότι (την αφίσες ήσυχη).
Άντε να δεις και καμιά γέννα από τα ψάρια σου……

apostolis veroia
30-04-10, 09:41
Μπράβο Αποστόλη. Σιγά σιγά ο παράδεισος σου μεγαλώνει και ομορφαίνει.
Το ότι το νερό άρχισε να καθαρίζει οφείλετε στην βιολογία που αναπτύσσεται στην λίμνη σου και στο ότι (την αφίσες ήσυχη).
Άντε να δεις και καμιά γέννα από τα ψάρια σου……
σημερα Γιαννο ειναι ποιο καθαρη! Φαινεται και το προτελευταιο επιπεδο της λιμνης!

Πάνος
30-04-10, 12:41
πω πω ομορφιες!!!:p
ζηλευω.....βρε παιδια να κανω μια ερωτηση.....
μια λιμνη οπως αυτη...ας πουμε οτι αφηνουμε κατα μερος το κατασκευαστικο κομματι.....
τι κοστος συντηρησης ενδεχεται να εχει?? ενα ευρος τιμων?? για νερο αποχλωριωση...δεη κ.τ.λ.

apostolis veroia
30-04-10, 14:45
πω πω ομορφιες!!!:p
ζηλευω.....βρε παιδια να κανω μια ερωτηση.....
μια λιμνη οπως αυτη...ας πουμε οτι αφηνουμε κατα μερος το κατασκευαστικο κομματι.....
τι κοστος συντηρησης ενδεχεται να εχει?? ενα ευρος τιμων?? για νερο αποχλωριωση...δεη κ.τ.λ.
Πανουλη και γω δε ξερω τι να σου πω:confused: Ειμαι ο μοναδικος που δεν εχω φυλτρα εχω μονο 2 αντλιες 5000 Lit την ωρα απο 65watt η μια, αρα σε ρευμα τιποτα! αποχλωριωση δεν κανω γιατι πλεον το νερο που συμπληρωνω ειναι ελαχιστο καθε βδομαδα ωστε και χλωριο να εχει ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν μου κανει κακο! Εχω βαλει πολλα φυτα που περιμενω πως και πως να μου μεγαλοσουν! Αλλα μην ξεχνας οτι η δικη μου λιμνη ειναι τοσο μεγαλη με βαθος στο τελευτεο επιπεδο 1,70 με 1,80 που τι αλγες και τετοια παρασιτα να επιβιωσουν! To νερο εκει ειναι ακομα πολυ κρυο! και σκοτονει τα παντα εκτος απο τα ψαρακια μου:grin:. Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι στο σημειο που την εχω φυσαει παρα πολυ, με αποτελεσμα το νερο να αξυγονονετε απιστευτα καλα! Ασε που αυτο με βοιθαει να την καθαριζω ποιο ευκολα απο φυλα και σκονες, ολα μου τα παει σε μια μερια:D Παντος αν ελεγα να τη στηριξω με μηχανικα μεσα το κοστος θα ηταν πολυ βαρι!!! Παντος ως τωρα τα παει πολυ καλα και η εορουμενη αλγη εξαφανιστηκε σιγα-σιγα, του χρονου τωρα αν δω τα ζορια θα κανω μια προλιμνη που θα χει μονο φυτα το νερο δε θα φαινετε να φανταστεις και αυτο θα ειναι και το φυλτρο μου! Να παρακτω εβγαλα φωτο πριν απο μιση ωρα και οσο παει και καθαριζει!

yiannossavva
01-05-10, 17:14
Αποστόλη δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το νερό σου δεν μου φαίνεται καθαρό.
Φύτεψε όσο ποιο πολλά φυτά μπορείς και άσε την φύση να κάνει την δουλεία της.

Τα φίλτρα πάντα βοηθάνε στην βιολογία του νερού. Ο λόγος που τα βάζουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ ποιο περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει αν έχουμε.


Για να έχεις μια ποιο σωστή εικόνα αν το νερό είναι καθαρό πάρε 2 ποτήρια γυάλινα. Γέμισε το ένα με καθαρό νερό βρύσης και το άλλο από την λίμνη σου. Σύγκρινε το χρώμα.;)

in the pond
01-05-10, 18:29
Τα φίλτρα πάντα βοηθάνε στην βιολογία του νερού. Ο λόγος που τα βάζουμε είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ ποιο περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει αν έχουμε.;)

Αυτό ακριβώς. Μπορεί βέβαια να δημιουργήσουμε μια λίμνη, αποφεύγοντας οποιανδήποτε τεχνητή φίλτρανση, αλλά...

Συνήθως όμως σε αυτές τις λίμνες βρίσκουμε πληθώρα φυτών σε όλα τα μήκη, πλάτη, βάθη της λίμνης, αποκλείοντας σημαντική ηλιακή ακτινοβολία.

Έχουμε πολύ μεγάλη κυκλοφορία νερού.

Η ποσότητα και τα είδη ψαριών είναι πάντα ελεγμένα (αν υπάρχουν).

Επιτρέπουμε στη φύση να επιδράσει όπως αυτή γνωρίζει, ανάλογα πάντα να την πανίδα της περιοχής.

Οι λίμνες αυτές ονομάζονται (wild life ponds).

douran_p
01-05-10, 19:02
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

yiannossavva
01-05-10, 19:13
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????


Προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο ερώτημα σου. Η χαμηλότερη θερμοκρασία που μέτρησα στην λίμνη μου ήταν +6

apostolis veroia
01-05-10, 20:01
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
φιλε μου γιαυτο την εκανα και 1,80! Τωρα κιτα την λιμνη την εκανα νοεμβρη περασε ενα χυμωνα χωρις προβλημα παρολο που ειχαμε και καποια μειον! Την αντλια δε την εκλεισα για να εχω αναταρξη του νερου.Παρατηρησα οτι τα ψαρια την μερα δε κουνιοταν καν ενω το βραδυ κοβαν βολτες, παντα στο πυθμενα της! Τωρα ενας φιλος μου εχει λιμνη στο βουνο με υψομετρο περιπου 600 μετρα εκει ο χυμωνας ειναι βαρεις αλλα δεν εχει ουτε αυτος καποιο προβλημα παρολο που δεν εχει καμια αντλια για αναταραξη του νερου και το βαθος της 1,50 μετρο;)

in the pond
01-05-10, 20:11
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????

H απάντηση στο ερώτημα σου βρίσκεται στην υποδομή. Γίνεται όμως, γιατί υπάρχουν κάτοχοι λιμνών σε χώρες που συναντούν ακόμα χαμηλότερες θερμοκρασίες. Χοντρικώς υπολογίζεις ότι κάθε 10 εκ. βάθους, έχεις +1 βαθμό κελσίου. Το πιο βαθύ σημείο έχει την υψηλότερη θερμοκρασία (παράδοξο του νερού).

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις το βάθος και σε επέκταση την επιφάνεια των τοιχωμάτων της λίμνης φίλους σου.;)

apostolis veroia
01-05-10, 20:46
Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο:confused: Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω:D Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!

yiannossavva
01-05-10, 21:57
Γιαννο και Βασιλη αυτο το εκανα με το ποτηρι και το κανω συχνα. Το νερο ειναι καθαρο και για αυτο μου εκανε και εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι καθαρο και να ειναι πρασινο:confused: Τελικα παρατηρησα οτι τωρα που καθαρισε απο την εορουμενη αλγη στα πανο επιπεδα, που αυτα φτανουν σε βαθος μεχρι και 70 εκατοστα φαινοντε τα παντα! Απο κει και κατω δεν ειναι τοσο καθαρο η ετσι νομιζω. Τελικα διαπιστωσα οτι εχω μεγαλο βαθος και ειναι φυσικο να δειχνει ετσι! Δηλαδη και καλο φυλτρο να βαλω η και παρα πολα φυτα τον πατο δε θα τον βλεπω απο δω και περα λογο βαθους! εδω σε πισινες πας που ειναι ολοκαθαρα τα νερα και οταν το βαθος αρχιζει και ξεπερνα τα 1,80 αρχιζουν και τα πλακακια να μην καθοριζοντε σωστα!
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
Υ.Σ τωρα που σας γραφω αυτα μου ηρθε η σκεψη οτι τελικα ολα ειναι μια παρατηρηση και απο κει που ημουν ασχετος σιγα σιγα κατι κανω:D Και κατι αλλο που σκεφτηκα μετα απο καποιες λιμνες που ειδα απο κοντα ειναι οτι καθε μια ειναι και μοναδικη!!!! Στο νερο, στα φυτα, αν εχει βαθος η οχι, αν εχεισ πλατος πολυ η λιγο, αν φυσαει η οχι, αν το κλιμα ειναι υγρο η ξηρο, ακομα και η συσταση των πετροματων που βαζεις μεσα της πεζουν απιστευτο ρολο! Π.Χ στην αριδαια εχει λιμνουλες που παρολο τα νερα ειναι στασιμα ειναι και καθαρα! Αλλα γιατί; Γιατι τα πετροματα που εχει ειναι απο ενα ειδος που μιαζει σε ανθρακα και σε καποια αλλα σαν παγομενη λαβα! αυτο ισως κανει και αυτη τι λιμνουλα καθαρη! Τωρα θα δω; Εχω βαλει πετρες απο αυτην την περιοχη στην λιμνη μου και θα σας πω! Παντως γουσταρω πολυ το θεμα λιμνη παρατηρης πραγματα απιστευτα!!!!!


Αφού έκανες το τεστ με τα ποτήρια τότε οι φωτογραφίες αδικούν την καθαρότητα του νερού σου.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο για τα πετρώματα. Και εγώ είμαι της γνώμης ότι οτιδήποτε πορώδες που βρίσκεται στην λίμνη λειτουργεί σαν φίλτρο.

lucy
03-05-10, 08:45
εχω μια ερωτηση ρε φιλε.....!!!!

τον χειμωνα οταν κανει μειον τι γινετε με την λιμνη......?????

γιατι εδω σε μασ κανει -10 για πλακα και λιγο λεω????
Εδώ Δράμα και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με μερικά τροπικά φυτά!!! Πιάνει πάγο από πάνω η επιφάνεια, τα ψάρια φυσικά μισοπέφτουν σε χειμέρια νάρκη, τα υπέργεια τμήματα των φυτών καταστρέφονται και ο κύκλος ξαναρχίζει με τις πρώτες ζέστες. Η valisneria και η egeria densa δεν καταστρέφονται, κάθε χρόνο ξαναβγαίνουν.

....
Τωρα θελω να μου πειτε αν καποιος απο εσας ξερει αυτο το φυτο το βρηκα στη πρωτομαγια σημερα σε ποταμακι μερικα ηταν σε βαθος και αλλα οχι!
....
πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense (http://www.google.gr/search?q=Equisetum+arvense&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a)

in the pond
03-05-10, 09:39
πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense (http://www.google.gr/search?q=Equisetum+arvense&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a)

Πολυκόμπι εκεί...:p:p:p (ευχαριστούμε για την ονομασία του φυτού στην περιοχή σας. Ομολογουμένως, πολύ εύστοχη....:cool:).
Ιππουρίδες στην πιο επίσημη γλώσσα...!;)

lucy
03-05-10, 10:00
Ιππουρίδες .... νομίζω άλλο φυτό λέμε ιππουρίδες, αλλά δεν επιμένω! Έχουμε και διαφορές από περιοχή σε περιοχή!

apostolis veroia
03-05-10, 12:14
Εδώ Δράμα και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με μερικά τροπικά φυτά!!! Πιάνει πάγο από πάνω η επιφάνεια, τα ψάρια φυσικά μισοπέφτουν σε χειμέρια νάρκη, τα υπέργεια τμήματα των φυτών καταστρέφονται και ο κύκλος ξαναρχίζει με τις πρώτες ζέστες. Η valisneria και η egeria densa δεν καταστρέφονται, κάθε χρόνο ξαναβγαίνουν.


πολυκόμπι στην λιμνούλα;;; γιατί όχι! πολύ καλή ιδέα! Είναι το Equisetum arvense (http://www.google.gr/search?q=Equisetum+arvense&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a)
loysi ποσω ζει! το χυμωνα το κλαδευω; η μαζαιβω σπορους;

lucy
04-05-10, 09:30
Είναι ένα σκέτο κλαδί που μοιάζει με κλαδί πεύκου. Αν φουντώσει πολύ και ενοχλεί κάπου απλά κόψε το κομμάτι που δεν θέλεις. Δεν καταστρέφετε το υπόλοιπο φυτό.

Είναι ετήσιο, τουλάχιστον όσο αφορά το υπέργειο τμήμα. Το χειμώνα χάνετε και ξαναβγαίνει την άνοιξη, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει από σπόρους ή από την ρίζα. Θα δω και θα σου πω.
-------------------------
Ναι, τελικά πολλαπλασιάζετε με σπόρους. Αν δεν μπορέσεις να τους μαζέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα θα ξαναβρείς στην φύση σε υπερβολικές ποσότητες!

Βασίλη είχες δίκιο το λένε Ιππουρίδα, αλογοουρά ( ίδιο το νόημα :rolleyes: ), κοντυλόχορτο, πολυτριχιά, πολυκόνδυλο ... μεγάλο "κεφάλαιο" στα βότανα, γι' αυτό έχει πολλά ονόματα!

apostolis veroia
04-05-10, 11:11
Είναι ένα σκέτο κλαδί που μοιάζει με κλαδί πεύκου. Αν φουντώσει πολύ και ενοχλεί κάπου απλά κόψε το κομμάτι που δεν θέλεις. Δεν καταστρέφετε το υπόλοιπο φυτό.

Είναι ετήσιο, τουλάχιστον όσο αφορά το υπέργειο τμήμα. Το χειμώνα χάνετε και ξαναβγαίνει την άνοιξη, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει από σπόρους ή από την ρίζα. Θα δω και θα σου πω.
-------------------------
Ναι, τελικά πολλαπλασιάζετε με σπόρους. Αν δεν μπορέσεις να τους μαζέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα θα ξαναβρείς στην φύση σε υπερβολικές ποσότητες!

Βασίλη είχες δίκιο το λένε Ιππουρίδα, αλογοουρά ( ίδιο το νόημα :rolleyes: ), κοντυλόχορτο, πολυτριχιά, πολυκόνδυλο ... μεγάλο "κεφάλαιο" στα βότανα, γι' αυτό έχει πολλά ονόματα!ευχαριστω loysaki!!! ποτε θα ερθεις:confused:

μιχαλος
04-05-10, 11:39
ωραια δουλεια δικε μου...

lucy
04-05-10, 17:02
ευχαριστω loysaki!!! ποτε θα ερθεις:confused:
Άγνωσται αι βουλαί των χρημάτων μου και των εργασιών μου! :mad: Αλλιώς εγώ ξεκινούσα και την ερχόμενη Κυριακή!!!

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα :D:D:D )

yiannossavva
04-05-10, 18:00
(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα :D:D:D )

Την ξέρω αυτή την απάντηση :D

Επειδή είσαι πάντα πρόθυμη να βοηθήσεις:smt052

apostolis veroia
04-05-10, 21:27
ωραια δουλεια δικε μου...
ευχαριστω Μιχαλε! αγαπω πολυ την Κρητη!!!!!!
-------------------------
Άγνωσται αι βουλαί των χρημάτων μου και των εργασιών μου! :mad: Αλλιώς εγώ ξεκινούσα και την ερχόμενη Κυριακή!!!

(πως γίνεται όλοι να με λένε Λουσάκι δεν μπορώ να καταλάβω! Και μάλιστα άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους!!! Μόνο -ακι δεν είμαι, μάλλον κάτι σε ... -αρα :D:D:D )
Να σου πω εγω γιατι σε λενε ετσι! Γιατι εισαι συναισθηματικο ατομο δε δινεις σημασια στην υλη! Εχεις υπομονη! Εισαι συνεργασιμη! Αγαπας την οικογενεια και τους φιλους σου! Και το ποιο συμαντικο ειναι οτι τα προβληματα τους τα κανεις και δικα σου! Αλλα απο την αλλη εχεις γρηγορη σκεψη! θελεις ελευθερια! Σου αρεσουν οι αλαγες εισαι και επαναστατρια! ;)

Πάνος
04-05-10, 22:00
θα μπορουσα να εχω και εγω ενα ψυχολογικο προφιλ?? σε πμ παρακαλω...:D:D
λουσΑΚΙ....σε πηρανε χαμπαρι!!!! :p

apostolis veroia
04-05-10, 22:23
θα μπορουσα να εχω και εγω ενα ψυχολογικο προφιλ?? σε πμ παρακαλω...:D:D
λουσΑΚΙ....σε πηρανε χαμπαρι!!!! :p
Πανος ο μεγαλος! Ετσι θελεις να σε βλεπουν! Εχεις ισχυρη θεληση! Ξεκινας πολλα πραγματα μαζι γιαυτο και δε προλαβαινεις! Σου αρεσει η ανεξαρτησια! Ενθουσιασμος και φαντασια μεγαλη! Σε αγαπαν γιατι εισαι αισιοδοξος και εχεις πολυ κεφι στην παρεα:D

Πάνος
04-05-10, 22:35
ποσο χρεωνεις την ωρα??
:D
δινω οσο-οσο......
σταματω εδω γιατι το θεμα...το "μπιπ"..αλλα και λιγη πλακιτσα παντα χρειαζεται....
υ.γ. γιαυτο ειπα σε πμ...:D

apostolis veroia
05-05-10, 00:51
ποσο χρεωνεις την ωρα??
:D
δινω οσο-οσο......
σταματω εδω γιατι το θεμα...το "μπιπ"..αλλα και λιγη πλακιτσα παντα χρειαζεται....
υ.γ. γιαυτο ειπα σε πμ...:D
δεν περνω λεφτα! Αν επερνα δε θα μπορουσα να τα πω! αυτο μου βγενει απο μονοτου οταν με προκαλεσει καποιος:D. Καλα λες το πμ δε το ειχα δει :D:D:D

yiannossavva
13-05-10, 06:52
Αποστόλη περιμένουμε ενημέρωση για τις εξελίξεις της λίμνης σου και πολλές φωτογραφίες.

κλαιρη καμπανη
13-05-10, 20:26
:D:D:D
Τα συγχαρητήρια μου πολύ καλή δουλειά!!!! μπραβο!!!!:p:):smt041

apostolis veroia
14-05-10, 09:07
ευχαριστω Κλερη! γιαννο περιμενω να βγει το λουλουδι πως και πως του νουφαρου! ειναι το μπουμπουκι αλλα με σκασαι:D

yiannossavva
14-05-10, 11:24
ευχαριστω Κλερη! γιαννο περιμενω να βγει το λουλουδι πως και πως του νουφαρου! ειναι το μπουμπουκι αλλα με σκασαι:D


Όταν το δεις τα εξωτερικά του φύλλα να ξεχωρίσουν από τα εσωτερικά θα ανοίξει την επομένη μέρα.

apostolis veroia
16-05-10, 11:06
Επιτελους το πρωτο λουλουδι! εσκασα μεχρι να βγει:smt073Μπορει να μου πει καποιος τι ειδος ειναι:confused: Αυτα ειναι απο τα μεγαλα που εχω τα μικρα που σας ελεγα ακομα δεν βγηκαν

apostolis veroia
18-05-10, 09:58
τελικα ο ηλιος βοηθαει! χαχαχαχαχα! Δεν ξερω αν ειναι αυτος ο λογος αλλα ο πατος της λιμνης φενεται βοηθαει να ανεβει πανω η εορουμενη αλγη και τη μαζευω με τιν αποχη:D

lucy
18-05-10, 10:21
:smt041
Πολύ ομορφιά κι είσαι μόλις στην αρχή!!! Όταν μεγαλώσουν τα φυτά και γεμίσει η λίμνη .... όνειρο!!!!
(... στο όνειρο βοηθάει και η ... κουρτίνα στην τελευταία φωτο ;) )

apostolis veroia
18-05-10, 13:16
[QUOTE=lucy;446965]:smt041
Πολύ ομορφιά κι είσαι μόλις στην αρχή!!! Όταν μεγαλώσουν τα φυτά και γεμίσει η λίμνη .... όνειρο!!!!
(... στο όνειρο βοηθάει και η ... κουρτίνα στην τελευταία φωτο ;) )[/QUO
ευχαριστω! επιτηδες την εβαλα για να κανω ατμοσφερα χαχαχαχαχαα!

apostolis veroia
18-05-10, 20:26
και καποιες μακρινες φωτογραφιες πως ειναι ο χωρος:D

SOCRATIS
19-05-10, 10:10
Εύγε Απόστολε,πανέμορφο το τοπίο .

apostolis veroia
19-05-10, 18:38
Εύγε Απόστολε,πανέμορφο το τοπίο .
σε περιμενω για καφε! Θελω την γνωμη σου! Να και μερικες ακομα φωτογραφειες :)

maikl
19-05-10, 18:47
...γι'αυτο δεν βρισκω πετρες στο ποταμι...ξεμεσιάστηκες..:D
Ωραιος! :smt023

apostolis veroia
19-05-10, 19:24
...γι'αυτο δεν βρισκω πετρες στο ποταμι...ξεμεσιάστηκες..:D
Ωραιος! :smt023
τι να κανω; τι να κανω!!! Θελω να εθεις και σει!!!!

SOCRATIS
20-05-10, 07:49
σε περιμενω για καφε! Θελω την γνωμη σου!

Αν μπορεί και ο Μιχάλης θα σε επισκεφτούμε μαζί.Να πιάσουν και λίγο οι ζέστες
να κάνουμε και καμμια βουτιά..:D

in the pond
20-05-10, 08:16
Όταν αναπτυχθούν τα φυτά σου, θα είναι ένας παράδεισος...
Αποστόλη, δες το ενδεχόμενο για μια αεραντλία στο βαθύ σημείο της λίμνης, τουλάχιστον τώρα το καλοκαίρι... θα βοηθήσει περεταίρω την κυκλοφορία σου και θα ενισχύσει τη λίμνη σου σε οξυγόνο.

apostolis veroia
20-05-10, 08:26
Αν μπορεί και ο Μιχάλης θα σε επισκεφτούμε μαζί.Να πιάσουν και λίγο οι ζέστες
να κάνουμε και καμμια βουτιά..:D
εχουν πιασει οι ζεστες ειναι ωραια εποχη τωρα για μια λιμνη!
-------------------------
Όταν αναπτυχθούν τα φυτά σου, θα είναι ένας παράδεισος...
Αποστόλη, δες το ενδεχόμενο για μια αεραντλία στο βαθύ σημείο της λίμνης, τουλάχιστον τώρα το καλοκαίρι... θα βοηθήσει περεταίρω την κυκλοφορία σου και θα ενισχύσει τη λίμνη σου σε οξυγόνο.
Βασιλη το εχω στο νου μου για μια μεγαλυτερη αντλια. Το καλοκαιρι ερχεται και αυτες μου ειναι μικρες σκεφτομαι να βαλω ενα συντριβανι. Τι λες;

in the pond
20-05-10, 08:30
Βασιλη το εχω στο νου μου για μια μεγαλυτερη αντλια. Το καλοκαιρι ερχεται και αυτες μου ειναι μικρες σκεφτομαι να βαλω ενα συντριβανι. Τι λες;

Ότι καλύτερο βέβαια...δεν το συζητώ καθόλου...:smt023

Πριν όμως...να σε ρωτήσω από ποιο σημείο-βάθος, αντλείς το νερό σου? Υπόψην σου ότι πρέπει η αντλία σου να βρίσκεται κάπου στα βαθιά...διαφορετικά ο καταρράκτης μπορεί να οξυγονώσει μόνο ελάχιστες δεκάδες εκατοστά κάτω από την επιφάνεια...

Αν μπορεί και ο Μιχάλης θα σε επισκεφτούμε μαζί. Να πιάσουν και λίγο οι ζέστες
να κάνουμε και καμμια βουτιά..:D
Σωκράτη, το λες αυτό για αστείο?

apostolis veroia
20-05-10, 13:41
αυτο ειναι το μικρο νουφαρο που σας ελεγα ειναι νανος; εγω πιστευω αργησε να μου μεγαλοσει επιδει το ειχα σε μεγαλη γλαστρα και εγινε πρωτα το ριζωμα και μετα εδωσε φυλλα και ανθος:confused:

kingrim
20-05-10, 13:46
τι ομορφια ειναι αυτη......

apostolis veroia
20-05-10, 17:57
τι ομορφια ειναι αυτη......
ευχαριστω kingrim οποτε θελεις ελα στον κηπο μου! εχω πολλα κεφια!!! αρχισα να αγαπαω και τα εντομα χαχαχαχαχαχα!!!

in the pond
20-05-10, 18:53
ευχαριστω kingrim οποτε θελεις ελα στον κηπο μου! εχω πολλα κεφια!!! αρχισα να αγαπαω και τα εντομα χαχαχαχαχαχα!!!

Μην γελάς...όλα τα ζωντανά είναι μέρος της λίμνης...όλους θα σας μπολιάσω...!

apostolis veroia
20-05-10, 19:31
Μην γελάς...όλα τα ζωντανά είναι μέρος της λίμνης...όλους θα σας μπολιάσω...!
Βρε Βασιλη γελαω απο χαρα!!!!!! σημερα ερθε και ενα πουλι μαυρο με ενα κιτρινο ραμφος! δε προλαβα να το βγαλω μια φωτο:( πρωτι φορα που εβλεπα ενα τετοιο πλασμα! Παντος ειμαι ολη μερα με το κινητο η με μια φωτογραφικη:D. Με βλεπουν και οι γειτονες και με περναν για τρελο:D Ενα κανονικο ντοκιμαντερ!

in the pond
20-05-10, 19:44
Βρε Βασιλη γελαω απο χαρα!!!!!! σημερα ερθε και ενα πουλι μαυρο με ενα κιτρινο ραμφος! δε προλαβα να το βγαλω μια φωτο:( πρωτι φορα που εβλεπα ενα τετοιο πλασμα! Παντος ειμαι ολη μερα με το κινητο η με μια φωτογραφικη:D. Με βλεπουν και οι γειτονες και με περναν για τρελο:D Ενα κανονικο ντοκιμαντερ!

Εμένα μου λες? Εγώ είμουν με μια αντίκα ψηφιακή μηχανή στο χέρι όλη μέρα στην αυλή...έχω καταγράψει τα πάντα! Φωλιές από σπουργίτια, από σπίνους, από αγριοπερίστερα, κάμπιες-πεταλούδες, σαύρες, ότι θες! Α βρε παιδιά, ύλη έχω πολλή...χρόνο δεν έχω.:(

Όσοι έχουμε λίμνες πάντως, είμαστε υπεύθυνοι για την ζωή που μαζεύουμε από τη γύρω περιοχή. Να είσαι σίγουρος ότι θα μαζέψεις όλη των μικροπανίδα της περιοχής σου γύρω από τη λίμνη σου. Αν π.χ. κάνεις ένα ψεκασμό, μπορείς να αναλογιστείς τι καταστροφή θα προκαλέσεις στο περιβάλλον σου...:( Αν δεν θες αυτού του είδους τη ζωή, τότε δεν είσαι ικανός για να διατηρείς λίμνη, απλά κάνε ενυδρείο! Ειμαι πολύ αυστηρός σε αυτό και δεν το συζητάω καθόλου.

apostolis veroia
20-05-10, 21:11
Βασιλη μου εδω νεραιδες περιμενω να μου ερθουν και μου λες για ψεκασμο:( Δε ξερεις μου φενεται με ποιον μιλας:D εχω κανει και σπιτακια για πτηνα και νεραιδες:D

in the pond
21-05-10, 08:31
Βασιλη μου εδω νεραιδες περιμενω να μου ερθουν και μου λες για ψεκασμο:( Δε ξερεις μου φενεται με ποιον μιλας:D εχω κανει και σπιτακια για πτηνα και νεραιδες:D

Μπράβο βρε Αποστόλη, καιρό θέλω να συζητώσω σε αυτό το επίπεδο:p:p
Εφέτος είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω το ερωτικό παιχνίδι και την φωλιά ενός υπέροχου άγριου σπίνου (http://www.flurya.com/flurya_carduelis-chloris.png) στα δέντρα της αυλής μου.:p Είμαι ιδιαίτερα περίφανος.:cool:

apostolis veroia
23-05-10, 09:52
αν μπρεις Βασιλη βγαλτον μια φωτογραφεια θελω να τον δω!!!! Αγαπω πολυ τα πουλεια!!!

yiannossavva
23-05-10, 21:38
αυτο ειναι το μικρο νουφαρο που σας ελεγα ειναι νανος; εγω πιστευω αργησε να μου μεγαλοσει επιδει το ειχα σε μεγαλη γλαστρα και εγινε πρωτα το ριζωμα και μετα εδωσε φυλλα και ανθος:confused:


Φανταστικό το νούφαρο!!!!!
Μπράβο Αποστόλη!


Υ/Γ το ότι είναι μικρό το ανθός δεν σημαίνει ότι το νούφαρο είναι νάνος. Του χρόνου θα δήξει.

apostolis veroia
24-05-10, 09:51
Φανταστικό το νούφαρο!!!!!
Μπράβο Αποστόλη!


Υ/Γ το ότι είναι μικρό το ανθός δεν σημαίνει ότι το νούφαρο είναι νάνος. Του χρόνου θα δήξει.
οκ! εχει και μια υπεροχη μυρωδια σαν καραμελα

MIXALIS CYPRUS
24-05-10, 10:59
Αν το πήρες απο ρίζα και όχι από σπόρο τοτε δεν μπορεί να είναι υβρίδιο και θα σου έλεγα ότι είναι Nymphaea Pygmaea - Dwarf (Rubra) ένα απο τα πιο διαδεδομένα είδη μίνι νούφαρων
-------------------------
Ακυρο αυτο που ειπα για τη ριζα . Με το να μας δωσει καποιος ριζα ξερουμε οτι περνουμε το ειδος του νουφαρου που ειχε ο κατοχος . Αρα ειμαστε σιγουροι και για το τι περνουμε (χρωμα κλπ). Αν ειναι υβριδιο ομως το νουφαρο(μητερα) τοτε θα παρουμε υβριδιο. Εκει που παντα θα ειναι εκπληξη για το τι περνουμε ειναι στους σπορους . Ειναι ενας απο τους λογους που οι βολβοι και οι ριζες νουφαρων ειναι πιο ακριβα απο τους σπορους .

apostolis veroia
24-05-10, 11:56
Αν το πήρες απο ρίζα και όχι από σπόρο τοτε δεν μπορεί να είναι υβρίδιο και θα σου έλεγα ότι είναι NymphaeaPygmaea - Dwarf (Rubra) ένα απο τα πιο διαδεδομένα είδη μίνι νούφαρων
-------------------------
Ακυρο αυτο που ειπα για τη ριζα . Με το να μας δωσει καποιος ριζα ξερουμε οτι περνουμε το ειδος του νουφαρου που ειχε ο κατοχος . Αρα ειμαστε σιγουροι και για το τι περνουμε (χρωμα κλπ). Αν ειναι υβριδιο ομως το νουφαρο(μητερα) τοτε θα παρουμε υβριδιο. Εκει που παντα θα ειναι εκπληξη για το τι περνουμε ειναι στους σπορους . Ειναι ενας απο τους λογους που οι βολβοι και οι ριζες νουφαρων ειναι πιο ακριβα απο τους σπορους .
ευχαριστω! απο ριζα ειναι ολα τα νουφαρα μου εχς βαλει και σπορους ποτε τηα βγουνε:confused: Θα βγουν ποτε η μονο περιμενω αδικα:confused:

yiannossavva
24-05-10, 13:04
ευχαριστω! απο ριζα ειναι ολα τα νουφαρα μου εχς βαλει και σπορους ποτε τηα βγουνε:confused: Θα βγουν ποτε η μονο περιμενω αδικα:confused:

Ούτε και η δική μου σπόροι βγήκαν :(

MIXALIS CYPRUS
24-05-10, 14:47
Εγώ σήμερα έλαβα την παραγγελία μου από 100 σπόρους NYNPHAEA CAERULEA που είναι ο μπλε αιγυπτιακός λωτός .Το κόλπο για να φυτρώσουν πιο πολλοι σπόροι είναι να τους βάζεις σε μια μικρή κούπα και όταν βλέπεις πως μεγαλώνουν να τους μεταφέρεις σε μεγαλύτερη και μετά στη λίμνη . Φυσικά οι περισσότεροι σπόροι δεν θα φυτρώσουν ποτέ όμως επειδή είναι πάμφθηνοι μπορείς άνετα να παίξεις με μεγάλες ποσότητες..
Περιμενω και αλλες 100νταδες σπόρους απο λοτούς και νούφαρα . Αν εχω επιτυχία θα τα δωσω σε οσους εχουν λιμνες αφού δεν εχω ακόμα μεγάλο χωρο για να τα βάλω (κανονική λίμνη..)

apostolis veroia
24-05-10, 22:57
Εγώ σήμερα έλαβα την παραγγελία μου από 100 σπόρους NYNPHAEA CAERULEAπου είναι ο μπλε αιγυπτιακός λωτός .Το κόλπο για να φυτρώσουν πιο πολλοι σπόροι είναι να τους βάζεις σε μια μικρή κούπα και όταν βλέπεις πως μεγαλώνουν να τους μεταφέρεις σε μεγαλύτερη και μετά στη λίμνη . Φυσικά οι περισσότεροι σπόροι δεν θα φυτρώσουν ποτέ όμως επειδή είναι πάμφθηνοι μπορείς άνετα να παίξεις με μεγάλες ποσότητες..
Περιμενω και αλλες 100νταδες σπόρους απο λοτούς και νούφαρα . Αν εχω επιτυχία θα τα δωσω σε οσους εχουν λιμνες αφού δεν εχω ακόμα μεγάλο χωρο για να τα βάλω (κανονική λίμνη..)

και γω σε κουπα τα χω ειναι σποροι απο τον αιγυπτιακο λωτο αλλα τιποτα! το εχω κ μεσα σε θερμοκηπιο :( τους εχεις και χωμα;

MIXALIS CYPRUS
24-05-10, 23:33
Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να πειραματίζεσαι .Αν έχεις πολλούς σπόρους φύτεψε μερικούς με πλουσιο χώμα και άλλους όχι , άλλους να τους έχεις στο θερμοκήπιο(αφου εχεις ήδη) και άλλους να παίρνουν απευθείας το φως του ηλιου .

Αν έχεις λίγους σπόρους η καλύτερη διαδικασία κατά τη γνώμη μου είναι να τους εχεις αρχικα απλα σε νερο χωρίς χώμα και να τα βλέπει ο ηλιος αρκετές ωρες . Κάθε μερα θα σου προτεινα να αλλαζεις λίγο το νερό του δοχειου τους .

apostolis veroia
25-05-10, 07:33
Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να πειραματίζεσαι .Αν έχεις πολλούς σπόρους φύτεψε μερικούς με πλουσιο χώμα και άλλους όχι , άλλους να τους έχεις στο θερμοκήπιο(αφου εχεις ήδη) και άλλους να παίρνουν απευθείας το φως του ηλιου .

Αν έχεις λίγους σπόρους η καλύτερη διαδικασία κατά τη γνώμη μου είναι να τους εχεις αρχικα απλα σε νερο χωρίς χώμα και να τα βλέπει ο ηλιος αρκετές ωρες . Κάθε μερα θα σου προτεινα να αλλαζεις λίγο το νερό του δοχειου τους .
ευχαριστω Μιχαλη! Μακαρι να ειμασταν κοντα να μου δινες και μενα νουφαρα!

in the pond
29-05-10, 20:32
αν μπρεις Βασιλη βγαλτον μια φωτογραφεια θελω να τον δω!!!! Αγαπω πολυ τα πουλεια!!!

Αποστόλη, να μια φωτογραφία της φωλιάς των σπίνων. Βασικά αυτό που συμβαίνει στην αυλή μου αυτό το διάστημα είναι μοναδικό...τουλάχιστον 4 άγρια είδη πουλιών έίχαν φωλιές και επιτυχημένες γέννες. Οι σπίνοι όμως είναι ιδιαίτερα σπάνιοι να εντοπιστουν με φωλιά στη φύση, πόσον μάλλον να φωλιάσουν στην αυλή σου, μόλις κάποια εκατοστά από το διαδρομάκι που περνώ καθημερινά για την μέριμνα του κήπου...Το υπέροχο είναι ότι το θηλυκό με έχει συνηθίσει και δεν εγκαταλείπει την φωλιά σχεδόν ποτέ...:p:p
Να η φώτο για την ώρα και επιφυλάσσομαι για μελλοντική με τα μικρά μέχρι τότε σπιννάκια.;)
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-spinos.jpg

Να και τα μικρά χελιδωνάκια που αποχαιρέτησα πριν λίγες μέρες.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-helidonia.jpg

apostolis veroia
30-05-10, 21:02
βασιλη ειναι παρα πολυ ωραιες η φωτογραφειες σου!!!!!! ευχαριστω παρα πολυ γιαυτο που μου στειλες!!!!:)

apostolis veroia
04-06-10, 17:22
το νερο καθαρισε ποιο πολυ! γιατι:confused: περιμενα με την ζεστη και τον ηλιο να μου θολοση :rolleyes: και εγινε το αντιθετο:o

yiannossavva
04-06-10, 18:18
Άρχισε το (φυτο-φίλτρο) σου να δουλεύει!;)

apostolis veroia
04-06-10, 19:21
Άρχισε το (φυτο-φίλτρο) σου να δουλεύει!;)
τελεια!!!!!!

apostolis veroia
06-06-10, 16:30
και αλλες φωτογραφειες που φενεται πως καθαρισε η λιμνη
και ενα αλογακι της παναγιας:p

japetus
06-06-10, 17:42
Σου άνθισε κιόλας η Ποτεντέρια; Από πότε την έχεις μέσα στη γλάστρα;

in the pond
06-06-10, 22:50
Επειδή Αποστόλη καταλαβαίνω ότι έχουμε κοινές ανησυχίες, σου επισυνάπτω μερικές ακόμα φωτογραφίες από την ζωή στην αυλή μου.

Μερικές παραγωγές πεταλούδων στην αυλή μου. Για όσους βέβαια δεν θεωρούν τα σκουλίκια παράσιτα... :(απλά χρειάζεσαι 2-3 ριζούλες μαϊντανός για την μαχαόν (Νο1) και μπρόκολο για την (Νο2). Μια τεράστια νυκτοπεταλούδα (δεν γνωρίζω ονομασία) (Νο3) θέλει κλιματαριά. Στην Νο4 ένα υπέροχο σκουλικάκι πάνω σε ένα παχύφυτο που δυστυχώς δεν κατάφερα να παρακολουθήσω που ανέβηκε για να μετατραπεί σε πεταλούδα...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_0660.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_1149.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_0581.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_1000.jpg

Μια όμορφη αράχνη Νο5
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_1166.jpg

Υπάρχουν δεκάδες φώτο άλλων ειδών που υπάρχουν στην αυλή μου, αλλά θα ανέβουν κάποια άλλη στιγμή. Μεταξύ άλλων και αναπαραγωγή των μάντις (αλογάκια της Παναγίας).
Προς το παρόν απολαύστε τις πιο πάνω.
Βέβαια εδώ θα πω ότι εννοείται ότι είμαι μακράν ο χειρότερος φωτογράφος του φόρουμ. Νά' ταν στ' αλήθεια εδώ ο Raven...!

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 00:37
Αυτα ειναι ! Φοβερα πραματα!

apostolis veroia
07-06-10, 09:46
Σου άνθισε κιόλας η Ποτεντέρια; Από πότε την έχεις μέσα στη γλάστρα;
30 μαρτιου! μερα πανσεληνου! εχω καταλαβει οτι ολα τα υδροβια και υδροχαρη φυτα καλα ειναι να μπενουν στη γεμιση του φεγγαριου μεχρι και την πανσεληνο! γιαυτο και τοσο αναπτυξη. ;) του χρονου θελει αλλαγη γλαστρας!
-------------------------
να σε καλα! η αραχνες ειναι τα αγαπημενα μου εντομα βασιλη!!!!!!!

yiannossavva
07-06-10, 11:09
και αλλες φωτογραφειες που φενεται πως καθαρισε η λιμνη
και ενα αλογακι της παναγιας:p

Θα καθαρίσει ακόμη περισσότερο Αποστόλη. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις εσύ είναι να μην κάνεις τίποτα :p

Να και μια από εμένα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc00011.jpg

apostolis veroia
07-06-10, 14:27
πολυ ωραιο Γιαννο!!!!!!! ειναι διαφορετικο απο το δικο μου!!!

in the pond
12-06-10, 20:00
Αποστόλη, όπως σου έχω υποσχεθεί, μια σημερινή φώτο με τους νεοσσούς σπίνους πια. 4 μικρά με ανοικτό το στόμα...χιχιχι

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_1328.jpg

apostolis veroia
13-06-10, 11:43
πολυ ωραια! ευχαριστω!

apostolis veroia
18-06-10, 14:00
να και το νουφαρο που σας ελεγα! ειναι νανος:confused:

yiannossavva
18-06-10, 16:22
να και το νουφαρο που σας ελεγα! ειναι νανος:confused:

Πολύ ωραίο!!!!!!!!

apostolis veroia
27-06-10, 11:56
εβγαλα κανα 2 φωτο που μεγαλονουν τα φυτα μου!
αλλα σαν τον Γιαννο ποτε θα γινει:confused:
Λουσι τελικα οι ιβισκοι πιασαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και τα νουφαρα εβγαλαν πολα φυλλα!!!!!!

in the pond
27-06-10, 13:54
εβγαλα κανα 2 φωτο που μεγαλονουν τα φυτα μου!
αλλα σαν τον Γιαννο ποτε θα γινει:confused:
Λουσι τελικα οι ιβισκοι πιασαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και τα νουφαρα εβγαλαν πολα φυλλα!!!!!!

Η λίμνη θέλει υπομονή Αποστόλη...εγώ περίμένω σχεδόν 10 χρόνια για να έχω και ψηλή βλάστηση μαζί με τη λίμνη μου. Δείχνει όμως από τώρα να έχει πολύ καλή προοπτική.

_antonis_
27-06-10, 16:53
Πάρα πολύ ωραία, φαντάζομαι πώς θα γίνει αργότερα!!

apostolis veroia
27-06-10, 17:56
βρε παιδια εχω θελω τωρα:D:D:D:D:D:D:D

lucy
28-06-10, 08:48
Χαλάρωσε βιαστικέ!

Τα φυτά πάνε καλά αλλά του χρόνου θα αρχίσει το ξεφάντωμα!!! Τους ιβίσκους τους φοβόμουν! Τώρα θα τους πολλαπλασιάσω για τα καλά!

apostolis veroia
28-06-10, 10:17
αυτοι ειναι;) θελουν αλλες γλαστρες;)

in the pond
28-06-10, 10:39
αυτοι ειναι;) θελουν αλλες γλαστρες;)

Βρε παιδιά, όταν λέτε ιβίσκοι, εννοείτε το γνωστό φυτό με τα μεγάλα κίκκινα λουλούδια που χαρακτηρίζει την Χαβάη? :confused: Μπορούν να ζήσουν στο νερό?:o

στη δεύτερη φώτο είναι είδος ιππομαίας? Λιγάκι αλλιώτικα φυλλαράκια έχει για να παραπέμψει σε ιβίσκο...τί είδος ιβίσκου είναι?

apostolis veroia
28-06-10, 21:00
ειναι ιβισκος του νερου! δε ξερω να σου πω και γω! Η loysi ισως να ξερει!

lucy
29-06-10, 11:16
Φέτος δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή. Όσο χώρο τα δίνεις τόσο μεγαλώνουν, ψηλώνουν .... και 2 μέτρα, και απλώνει και η ρίζα τους. Μπορείς να τα βάλεις και στη γη αρκεί να ποτίζεις πολύ.

Βασίλη δεν είναι οι κοινοί ιβίσκοι. Τους αγόρασα ως νεροιβίσκους αλλά δεν θυμάμαι το λατινικό τους όνομα! Θέλουν πολύ νερό. Το φύλλο τους είναι πολύ πιο έλοβο από τους κοινούς και το λουλούδι όχι τόσο γεμάτο ... χμμ ...παώ να βρω φωτο

in the pond
29-06-10, 12:05
Φέτος δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή. Όσο χώρο τα δίνεις τόσο μεγαλώνουν, ψηλώνουν .... και 2 μέτρα, και απλώνει και η ρίζα τους. Μπορείς να τα βάλεις και στη γη αρκεί να ποτίζεις πολύ.

Βασίλη δεν είναι οι κοινοί ιβίσκοι. Τους αγόρασα ως νεροιβίσκους αλλά δεν θυμάμαι το λατινικό τους όνομα! Θέλουν πολύ νερό. Το φύλλο τους είναι πολύ πιο έλοβο από τους κοινούς και το λουλούδι όχι τόσο γεμάτο ... χμμ ...παώ να βρω φωτο

Μη μου πεις ότι είναι κάτι σαν κι αυτό (http://www.pondmegastore.com/shop/product.php?productid=16497), γιατί θα βάλω τα κλάματα...:smt088 ...δεν έχω άλλο χώρο..:(

Χαίρομαι όμως, γιατί σιγά-σιγά αναπτύσσονται όλες οι κατηγορίες της λίμνης μαζί με τα φυτά τους...αναρωτιέμαι τι θα λέμε του χρόνου με την ταχύτητα που πάμε...:grin:

lucy
29-06-10, 12:14
Τον βρήκα! ναι αυτό είναι! Σε κόκκινο και ροζ χρώμα.
Είναι ο Hibiscus Coccineus (http://www.google.gr/images?oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&q=Hibiscus+Coccineus&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=N8UpTIiuK-KhsQb6zbHEBA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CD4QsAQwAw)

Μπορείς να τον φυτέψεις και έξω από την λίμνη. Θέλει όμως το νεράκι του!
-------------------------
Του χρόνου θα λέμε λίμνη βιότοπος Μακεδονίας, λίμνη βιότοπος Πελοπονήσου, Κύπρου ... μα τόσο φυτό που υπάρχει που να χωρέσει; Θέλουμε ολόκληρο βοτανικό κηπο...λίμνη! :D

in the pond
29-06-10, 12:16
Τον βρήκα! ναι αυτό είναι! Σε κόκκινο και ροζ χρώμα.
Είναι ο Hibiscus Coccineus (http://www.google.gr/images?oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&q=Hibiscus+Coccineus&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=N8UpTIiuK-KhsQb6zbHEBA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CD4QsAQwAw)

Μπορείς να τον φυτέψεις και έξω από την λίμνη. Θέλει όμως το νεράκι του!

Τί να κάνουμε? Τον πρόλαβαν άλλα φυτά...χώρος γιοκ!!!...να τελειώσει η λίμνη και βλέπουμε....φανταστικό λουλούδι όμως...!

Λούση, έχω αγοράσει εδώ και 3 μήνες δύο ποικιλίες ιππομέας. Το ένα έχει κόκκινο φύλλωμα και το άλλο έχει τρίχρωμο. Στα γλαστράκια του έγγραφε μόνο ιππομέα και περιγραφές για χώμα, υγρασία κ.α. Δεν έγγραφε τίποτε όσων αφορά το λουλούδι τους. Όπως ρώτησα τον καταστηματάρχη εκεί, δεν είχε ιδέα. Τέτοια σπανιότητα πάντως δεν θα την άφηνα να φύγει...αγόρασα και τα δύο γλαστράκια τα οποία μεγαλώνουν με τις ώρες... έχεις εσύ κάποιες παραπάνω πληροφορίες? Αν θέλεις φωτογραφίες θα προσπαθήσω απόψε....

Tις έχω ήδη περασμένες στο photobucket είναι αυτές:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_1356.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-af336-vassilishp-img_1358.jpg

...όχι, όχι...δεν είναι κισσός. Εννοείται ότι απαιτούν νερό κ.λ.π.


Του χρόνου θα λέμε λίμνη βιότοπος Μακεδονίας, λίμνη βιότοπος Πελοπονήσου, Κύπρου ... μα τόσο φυτό που υπάρχει που να χωρέσει; Θέλουμε ολόκληρο βοτανικό κηπο...λίμνη! :D

Μα όταν το λέω αυτό στον Yiannis59 με βγάζει τρελό...:p:p:D

lucy
29-06-10, 12:25
...να τελειώσει η λίμνη και βλέπουμε....φανταστικό λουλούδι όμως...!

Η διακίνηση του είδους είναι εύκολη! Υπάρχουν άφθονοι σπόροι! ;)

...Το ένα έχει κόκκινο φύλλωμα και το άλλο έχει τρίχρωμο.....

:shock: εεεεεεεε;;;;;;;;;;;; τι λές τώρα; Δεν έχω ιδέα! Φρόντισε να μαζέψεις σπόρους!!! Εγώ έχω ριγέ ιππομέα, αλλά στο άνθος! Λευκή με μωβ ροζ ρίγες. Γενικά όλες οι ιππομέες θέλουν την ίδια περιποίηση!

Αλλά το να πουλάνε και να μην ξέρουν τι πουλάνε ... :smt013 ... μπορώ να πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!
Από δω και πέρα θα δίνω κι εγώ κουτιά και θα λέω "μπογιά είναι, βάψε"!

in the pond
29-06-10, 12:33
:shock: εεεεεεεε;;;;;;;;;;;; τι λές τώρα; Δεν έχω ιδέα! Φρόντισε να μαζέψεις σπόρους!!! Εγώ έχω ριγέ ιππομέα, αλλά στο άνθος! Λευκή με μωβ ροζ ρίγες. Γενικά όλες οι ιππομέες θέλουν την ίδια περιποίηση!

Αλλά το να πουλάνε και να μην ξέρουν τι πουλάνε ... :smt013 ... μπορώ να πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!
Από δω και πέρα θα δίνω κι εγώ κουτιά και θα λέω "μπογιά είναι, βάψε"!

Λούση, θα τις έχω σαν κόρη οφθαλμού. Άλλα φυτά δεν υπάρχουν. Όταν φτάσει η ανθοφορία και οι σπόροι τους, να είσαι εδώ για βοήθεια...ενοείται ότι αν πετύχουμε τον σκοπό μας, θα εχετε και εσείς φυτάκια σύντομα.:p:p:p

Όσον αφορά το χρώμα των λουλουδιών τους πάντως, ίσως μας έρθει και σαν έκπληξη, γιατί δεν φαντάζομαι να είναι γαλάζια όπως την κλασική ιππομέα...όλοι αναμονή λοιπόν.;)

japetus
29-06-10, 12:41
Τον βρήκα! ναι αυτό είναι! Σε κόκκινο και ροζ χρώμα.
Είναι ο Hibiscus Coccineus (http://www.google.gr/images?oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&q=Hibiscus+Coccineus&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=N8UpTIiuK-KhsQb6zbHEBA&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CD4QsAQwAw)


Χμμμ.... πολύ περίεργα φύλλα σαν να έχει... Αν δεν ειναι ανθισμενος, μπορει και να σε παραξηγησουνε :D


Αλλά το να πουλάνε και να μην ξέρουν τι πουλάνε ... :smt013 ... μπορώ να πάθω εγκεφαλικό!!!!!!!!!!!!!
Από δω και πέρα θα δίνω κι εγώ κουτιά και θα λέω "μπογιά είναι, βάψε"!

Αυτο ειναι κλασικο φαινομενο και εν μερει φταινε οι καταναλωτες γι αυτο.. Οταν πηγαινουν για λουλουδια και λενε, θελω ενα κοκκινο που να αντεχει στην σκια ή εκεινο το πρασινο με τα κιτρινα λουλουδακια, τί περιμένεις;
Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι φυτωριουχοι κανουν χρυσες δουλειες με πετουνιες και γεράνια... Γιατί λοιπον να παιδευτουν να μαθουν κατι παραπανω;
Βλεπω παντως πως η νοοτροπία σιγα σιγα αλλαζει... Οταν ο αγοραστης ειναι ενημερωμενος και ξερει τί ζητάει, τοτε δεν τον παιρνει τον πωλητη να λεει αερολογιες...

lucy
29-06-10, 12:42
Ελπίζω να μην τις φύτεψες πολύ κοντά, μην και μπερδευτούν τα είδη! Αναμονή λοιπόν! :p

in the pond
29-06-10, 12:51
Βλεπω παντως πως η νοοτροπία σιγα σιγα αλλαζει... Οταν ο αγοραστης ειναι ενημερωμενος και ξερει τί ζητάει, τοτε δεν τον παιρνει τον πωλητη να λεει αερολογιες...

Φίλε, japetus γνωρίζω πάρα πολλά πράγματα περί φυτών. Ξέρω επίσης τι είναι η υππομαία και ότι έχει πολλές - πολλές ποικιλίες. Το θέμα εδώ όμως είναι ότι κανένα από τα βιβλία κηποτεχνίας που έχω δεν αναφέρει τίποτε. Έψαξα και στο διαδίκτυο με μηδαμινά αποτελέσματα...:( Ακόμα και η wikipedia έχει κάποιες φωτογραφίες ιππομαίας που είναι λανθασμένες σε σχέση με το είδος...:( Πάμε εντελώς τυφλά δηλαδή...

Ελπίζω να μην τις φύτεψες πολύ κοντά, μην και μπερδευτούν τα είδη! Αναμονή λοιπόν! :p
Όχι, όχι! Εννοείται αυτό... Λούση, θα έχω και στα δύο φυτά λάστιχο που θα φέρει το νερό από το sump που θα πλένω τα φίλτρα καθημερινά...τους κάνουν καλό τόσα νιτρικά?

lucy
29-06-10, 13:04
Πω πω!!!!!!!!! πολύ διαφορετικά φυτά! Τώρα τα είδα!!! ότι χρώμα και να είναι το λουλούδι εδώ η ομορφιά είναι στο φύλλο!

Δεν ξέρω αν θα τους κάνουν καλό τόσα νιτρικά, θα δείξει, αλλά καλού κακού εσύ μην το παρακάνεις!

Νίκο όντως τα φύλλα του νεροϊβίσκου είναι άκρως παρεξηγήσημα! :D

Οι καταναλωτές φταίνε -φυσικά - για το χάλι των ονομάτων, και εν συνεχεία και για την ανύπαρκτη γνώση της φροντίδας. Αυτό ήταν που με οδήγησε κι εμένα στο να ψάχνω. Αλλά όπως και να το κάνουμε η ιππομέα μέχρι τώρα θέλει την ίδια φροντίδα. Όσο πιο δροσερό το μέρος και με αρκετό νεράκι τόσο καλύτερα.

in the pond
29-06-10, 13:12
Πω πω!!!!!!!!! πολύ διαφορετικά φυτά! Τώρα τα είδα!!! ότι χρώμα και να είναι το λουλούδι εδώ η ομορφιά είναι στο φύλλο!
Δεν ξέρω αν θα τους κάνουν καλό τόσα νιτρικά, θα δείξει, αλλά καλού κακού εσύ μην το παρακάνεις!

Τώρα με βάζεις δύσκολα...:smt120 Θα ξεκινήσω με νερό των φίλτρων και θα δούμε στη συνέχεια...αν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι παραπάνω, να εκφραστεί, ίσως βοηθήσει περισσότερο.

Λούση, βγάζουν και τα δύο φυτά από ένα φυλλαράκι την ημέρα...τόσο γρήγορη είναι η ανάπτυξη τους...

lucy
29-06-10, 13:20
Ναι ναι, αν αρεστούν έχουν τρελή ανάπτυξη!

apostolis veroia
30-06-10, 09:56
εχω αυτον τον ιβισκο στο σπιτι μου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:D:D:D:D
δε το πιστευω:o:o:o:o

lucy
30-06-10, 10:44
Ναι, και μάλιστα έχεις και τα δυο χρώματα! ;)

apostolis veroia
02-07-10, 09:52
καμια φορα η αγνοια κανει θαυματα:D:D:D

lucy
02-07-10, 11:40
:shock: ηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Καλέ δεν σου ευχήθηκα!!! :oops:

Χρόνια πολλά καλά κι ότι επιθυμείς!!! Να χαίρεσαι την γιορτή σου κι ότι αγαπάς!!!
:smt060

Και καλές ανθοφορίες στην λίμνη!!! :cool:

apostolis veroia
02-07-10, 12:38
ευχαριστω lousi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

in the pond
02-07-10, 13:01
ευχαριστω lousi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aποστόλη, σπόρους ιππομαίας σου έχει στείλει η Λούση για γύρω-γύρω από τη λίμνη σου? Αναπτύσσονται καλά, είναι αναρρυχόμενα, απαιτούν μπόλικη υγρασία και αναδεικνείουν έναν υγροβιότοπο.

apostolis veroia
02-07-10, 19:21
lousi; μου στειλες:confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused:

maikl
02-07-10, 19:39
...Πολυχρονος ρε Τολη...εστω και τωρα εστω και 'δω :smt041

lucy
03-07-10, 08:31
lousi; μου στειλες:confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused::co nfused::confused::confused::confused::confused:
Όχι δεν 'εστειλα σπόρους ιππομέας γιατί απλά δεν έχω! Είναι όλοι φυτρωμένοι στον κήπο μου! :D
Αν βιάζεσαι θα αγοράσεις κανένα φακελάκι. Είναι πολύ φθηνά. Αν όχι θα περιμένεις την "συγκομιδή" για να σου στείλω σπόρους:
Ipomoea purpurea morning glory:
-star of yalta (μελανί-μπλε με φουξ "άστρο")
-pink (ροζ με φουξ "άστρο")
-heavenly blue (γαλάζια)
-Scarlett O'Hara (κόκκινη)
-Kiss Me (λευκή με ρίγες μωβ και ροζ)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp213-a-k-l-flowers-dscf9667.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-pp213-a-k-l-flowers-dscf9651.jpg

apostolis veroia
03-07-10, 13:51
...Πολυχρονος ρε Τολη...εστω και τωρα εστω και 'δω :smt041
ευχαριστω maikl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ποτε θα ερθεις;
-------------------------
ειναι πολυ ωραιο το λουλουδι!!!!!!!!!!!!!! μπενει και στο νερο:confused: εγω εχω αλλα ειναι ασπρο και βγενει κατο στο εδαφος στο γκαζον! αν ειναι αυτο;

lucy
05-07-10, 09:44
Όχι δεν μπαίνει στο νερό. Θέλει πολύ νερό. Θα μπορούσε όμως η γλάστρα του να ακουμπάει στο νερό για να έχει όσο νερό θέλει, και μετά γίνετε θεριό!

... αναρριχώμενο θεριό! :D

Δεν νομίζω να είναι ιππομέα αυτό που έχεις! Φυσικά δεν ξέρω τι είναι αλλά η ιππομέα είναι αναρριχώμενο, κι αν βρεθεί χωρίς στήριγμα έρπει πολλά μέτρα στο έδαφος.

MIXALIS CYPRUS
05-07-10, 11:40
Ipomoea nil (morning glory) πολυ ομορφο φυτο ! Θα σου γεμισει το τοπο σιγα σιγα :)

in the pond
05-07-10, 11:42
Ipomoea nil (morning glory) πολυ ομορφο φυτο ! Θα σου γεμισει το τοπο σιγα σιγα :)

Μιχάλη, είναι πολλές οι ποικιλίες....επειδή όμως παίχτηκε ένα θεματάκι λίγο πιο πάνω, πήγαινε δες και αν έχεις άποψη πες την.;)

MIXALIS CYPRUS
05-07-10, 12:07
Προσωπικα δεν εχω εμπειρια με τα συγκεκριμενα φυτα .

Ομως εχω φιλους που εχουν το morning glory που εβαλε στις φωτος η Λουση και ειδα οτι μπορει να καλυψει μεγαλη εκταση . Εχω και ενα γνωστο που του γεμισε την προσωψη του σπιτιου :D

Ενα ενδιαφερον αρθρο στα αγγλικα για το πως προηλθαν οι διαφορες ποικιλιες

http://forums.gardenweb.com/forums/load/vines/msg0923151115316.html

Παντως η Ipomoea aquatica http://en.wikipedia.org/wiki/Ipomoea_aquatica μπορει να μπει σε λιμνη χωρις προβλημα

lucy
05-07-10, 12:59
Μιχάλη ανάβεις φωτιές! Δεν την ήξερα την ιππομέα aquatica!

Οι απλές ιππομέες καλύπτουν ότι θες, το θέμα είναι πως τις καθαρίζεις από περίφραξη όταν ξεραθούν. Μέχρι και με φλόγιστρο δοκίμασα να τις κάψω, αλλιώς θέλει να ασχοληθείς ... σαν να κάνεις κέντημα!

MIXALIS CYPRUS
05-07-10, 13:21
Ειναι και εκλεκτή λιχουδιά σε ορισμένες χώρες ! Φυσικά για άλλες χώρες είναι παράσιτο αφού στην Αμερική αναπτύχτηκε ανεξέλεγκτα δημιουργώντας περιβαλλοντικό προβλημα .Το ιδιo έγινε και με το pistia stratiotes στην ιδια χωρα .

Απο το ebay ειναι πολυ φθηνοί οι σποροι :cool:

in the pond
05-07-10, 13:46
Μιχάλη ανάβεις φωτιές! Δεν την ήξερα την ιππομέα aquatica!

Οι απλές ιππομέες καλύπτουν ότι θες, το θέμα είναι πως τις καθαρίζεις από περίφραξη όταν ξεραθούν. Μέχρι και με φλόγιστρο δοκίμασα να τις κάψω, αλλιώς θέλει να ασχοληθείς ... σαν να κάνεις κέντημα!

Το θέμα είναι να μην τις φυτέψεις κοντά σε περίφραξη. Νομίζω ότι μια καλοφτιαφμένη ψηλή κατασκευή από καλάμι ή ξύλο είναι αρκετή για να στηρίξει το φυτό. Προσωπικά σκέφτομαι να τους παραδώσω τους κορμούς των φοινικιών μου για να ανέβουν απάνω... θα αραιώνω όμως το φυτό κατά διαστήματα, γιατί γνωρίζω που μπορούν να φτάσουν...

apostolis veroia
05-07-10, 15:51
το θυμηθηκα το φυτο!!!!!!!!! εμεις παλυ το βελπουμε εδω στο χωριο σαν κακο φυτο γιατι η αναπτυξη του ειναι τεραστια!!!!! θυμαμαι την γιαγια μου που το ξεριζωνει με μανια!!!!!!!!!!!!!!!!! τυλιγετε παντου ακομα και σε αλλα φυτα με αποτελεσμα να μη μπορουν να αναπνευσουν:o

lucy
06-07-10, 11:44
Μιχάλη καταλαβαίνω! Έχουμε δει πολλά τέτοια παραδείγματα! Από την λίμνη μου έβγαλα μερικά τροπικά φυτά που δεν πάγωσαν τον χειμώνα, γιατί η υπερχείληση βγαίνει σε στραγγιστικό κανάλι και λέω ... μήπως!

Με το eBay δεν ανακατεύομαι! όπου θέλουν αριθμούς καρτών κ.τ.λ. και ιδίως μέσω ίντερνετ ... μακριά! Αν κάποιος στέλνει αντικαβολή ή έστω και προκαταβολή πολύ ευχαρίστως! Καθαρά πράγματα!

Βασίλη δυστυχώς οι ιππομέες μπήκαν σε περίφραξη και γίνεται χαμός! :smt120 Βέβαια όταν ανθίζουν είναι υπερθέαμα, αλλά όταν ξερένονται ... μαύρα χάλια!

Αλήθεια σας είπα ποτέ πως λέγονται στα ποντιακά οι ιππομέες; Τεβεκούτσες τις λένε! Αστείο όνομα έτσι;:D
-------------------------
Ναι Απόστολε αυτό το πρόβλημα έχουμε κι εμείς! Κυριαρχεί εις βάρος άλλων λουλουδιών!

apostolis veroia
06-07-10, 18:49
αλλα ειναι ωραιο το ατιμο!!!!!!!!!!!

lucy
06-07-10, 18:56
Σήμερα είδα ότι τα πρώτα άνθη του ριγέ γονιμοποιήθηκαν. Σε λίγες μέρες θα έχουμε ώριμους σπόρους, ετοιμάσου!

apostolis veroia
06-07-10, 19:16
βρε που να το βαλω και αυτο; αλλα ξερεις κατι; θα το περιορισω σε μια γλαστρα και θα την βαλω στο κεφαλι μου! χαχαχααχαχαχαχαχααχχα!!!!!!! πλακα κανω:grin::grin::grin: θα την βαλω πανω σε τσιμεντ ωστε να μην πεφτουν σποροι σε χωμα! τι λες:rolleyes:

lucy
06-07-10, 19:31
Τι να πω; Βάλε και πότιζε πολύ! Εσύ ξέρεις το χώρο σου!

apostolis veroia
06-07-10, 21:05
Τι να πω; Βάλε και πότιζε πολύ! Εσύ ξέρεις το χώρο σου!
οκ κουκλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

in the pond
08-07-10, 12:08
Λουσάκι, κοίτα τι ξέθαψα ψες στο διαδίκτιο...Φάνηκα τυχερός και μετά από πολλές προσπάθειες, τουλάχιστον να εντοπίσω τα είδη που έχω, βρήκα μεταξύ άλλων αυτό... (http://toptropicals.com/pics/garden/c9/7690.jpg):D:D:D


Το σημαντικότερο βέβαια βρίσκεται στην επόμενη φώτο (http://toptropicals.com/pics/garden/m1/list/Ipomoea_batata10392.jpg)... ;););)
Παιδιά, έχετε καταλάβει πως αλοιώς μπορεί να αναπαραχθεί το φυτό αυτό...? Αρα...?

Περισσότερα όμως για τις ιππομαίες θα τα βρείτε εδώ!!! (http://toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi?number=5&find=Convolvulaceae&imagesonly=1) συγκεντρωμένα...:p Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου με μερικά είδη...

lucy
08-07-10, 12:53
Λυπήσου με!!! :smt088 παθιασμένη γυναίκα είμαι! ότι φυτρώνει κι ανθίζει το θέλω απεγνωσμένα, :smt118 τα θέλω όλα! :smt088

Φτιάξτε μου έναν βοτανικό κήπο!!! :smt088

apostolis veroia
08-07-10, 14:51
πολυ ομορφα!!!!!!!!!!!!!!!! θελω εκεινο με την ρηγα:D:D:D:D:D:D

in the pond
08-07-10, 15:50
πολυ ομορφα!!!!!!!!!!!!!!!! θελω εκεινο με την ρηγα:D:D:D:D:D:D

Εγώ το Ipomoea beraviensis στη δεύτερη σελίδα
και το Ipomoea tuberosa στην τέταρτη σελίδα.

apostolis veroia
12-09-10, 11:22
τωρα που μεγαλοσαν λιγο τα φυτα μου ειπα να βαλω κανα 2 φωτογραφειες:D το φυτο που μου εδοσε loysi! το βρικα και στο ποταμι σε μια παραλιμνη που εχει διπλα! εχς παρει πολυ πραγμα απο αυτο το φυτο:D