PDA

Επιστροφή στο Forum : labrador κουταβι


apolonistis
23-11-09, 22:45
Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω το σκυλακι μου στη θαλασσα τωρα,,για παιχνιδι με τα ξυλα,να τα φερνει..
εε.?
ειναι 4-5 μηνων,λετε να μου αρρωστησει....?

yannakis
23-11-09, 22:48
Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω το σκυλακι μου στη θαλασσα τωρα,,για παιχνιδι με τα ξυλα,να τα φερνει..
εε.?
ειναι 4-5 μηνων,λετε να μου αρρωστησει....?

αχχχ τυχερε,τυχερε!!!!
δεν παιρνω και ορκο
αλλα νομιζω πως ειναι
καλυτερα να μην το κανεις!
εχουν πιασει τα κρυα,ειναι
και μικρο ακομα..μπορει
να εξασκηθει καλλιστα με
τις βολτες και με το να
του πετας παιχνιδια...:smt020

Raven
23-11-09, 22:54
Τα Λαμπραντορ ειναι σκυλοι επαναφορας θηραματων κυριως για υδροβια, και ως εκ τουτου το νερο ειναι το στοιχειο τους.
Μιλαμε ομως για ενηλικα που εχουν αναπτυξει μονωση απο στρωμα λιπους. Το κουταβι σου μπορει να παιξει για λιγο με την θαλασσα αν ειναι καποια ηλιολουστη μερα και εχεις μια πετσετα μαζι να το σκουπισεις αμεσως μετα και να το κρατησεις ζεστο.

apolonistis
23-11-09, 22:55
εδω εχει πολλα αυτοκινητα και λιγοστες φορες ειναι χωρις λουρι,,
γιααυτο ειπα να την παω στην παραλια χωρις λουρι να μαθει κιολας με το νερο να εξοικιωθει και να φερνει πραγματα πισω...

gmanes
23-11-09, 23:07
Κανένα πρόβλημα, τον βάζεις άνετα... ο δικός μου πρώτη φορά μπήκε 40 ημερών μόνος του και βούτηξε και το κεφάλι του μέσα :D
Μη το ζορίσεις όμως να μπει μέσα, μόνο αν θέλει... Πήγαινε τον βόλτα στην παραλία και πιθανότατα θα μπει μόνο του...
Λίγη προσοχή μόνο αν έχει κρύο και αέρα μη σου αρρωστήσει, αν και ειδικά τα labrador έχουν διπλό τρίχωμα, κάτι που συνεπάγεται φοβερή μόνωση... Επίσης, το τρίχωμά τους συγκρατεί ελάχιστο νερό σε σχέση με άλλα σκυλιά, οπότε ούτε η πετσέτα είναι απαραίτητή, εκτός αν έχει αέρα...

PS. Βάλε καμιά φώτο να τον θαυμάσουμε !!!

apolonistis
23-11-09, 23:21
ok,,ευχαριστω για το θεμα του νερου...
οσο για την συμπεριφιρα και την εκπαιδευση τωρα..
ειναι 4 μηνων και ολο μου ορμαει,παιζει μαζι μου,ομως με τα δοντια της,πηδαει πανω μ,,,,φυσιολογικο δεν ειναι..?επειδη ειναι κουταβι ακομα,σωστα.??
οσο για την εκπαιδευση,ξερω οτι απο 5 μηνων και μετα ξεκιναω εκπαιδυση σωστα..?
θελω να μαθω τα βασικα και κυριως τις εντολες κατσε,μεινε,απορτ(φερε)..
θα την εκπαιδευσω για κυνηγι οταν την παιρνει ο πατερας μ και μελλοντικα εγω.....
-------------------------
α,,,και φωτο απο αυριο.....:D
-------------------------
α,,,και φωτο απο αυριο.....:D

gmanes
23-11-09, 23:36
Η εκπαίδευση ξεκινάει από την πρώτη μέρα που την παίρνεις... :)
Είναι φυσιολογικό να κάνει οτιδήποτε, εσύ πρέπει να της μάθεις τι πρέπει (θες) και τι δε πρέπει (δε θες) να κάνει...
Ειδικά με τη λαιμαργία που διακρίνει τα lab, μπορείς να τους μάθεις οτιδήποτε αρκεί να έχεις ένα μεζέ να του δώσεις για επιβράβευση...
Ρίξε μία ματιά στο παρακάτω βιβλιαράκι, τα βασικά τα καλύπτει, είναι δωρεάν και ο συγγραφέας επιτρέπει την δημοσίευσή του (αρκεί να μην είναι για εμπορικούς σκοπούς)...
Τώρα όσο για την εκπαίδευση για retriever, εκεί μπορείς να ξεκινήσεις να παίζεις μαζί του πετώντας του πράγματα, αλλά δε θα σου συνηστούσα να το πάρετε ακόμα μαζί σας στο κυνήγι...

apolonistis
24-11-09, 00:02
οκ,,,thanks....!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:smt020

mikele
26-11-09, 08:11
και εγω εχω την εντυπωση οτι αγαπουν το νερο το εχουν στο dna τους:)
αστο και δες αν μπει μονο του
ετσι και αλλιως κανει μερες ανοιξιατικες

apolonistis
26-11-09, 14:28
το πηγα σημερα το πρωι και αρχισε δειλα δειλα να μπαινει μεσα..
πιστευω οτι μερα με τη μερα θα το συνηθισει..:rolleyes:

persival
26-11-09, 14:49
Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος;
Δεν υπάρχει περίπτωση σκυλί να πνιγεί;
Ρωτάω φοβούμενος μιας και ο ίδιος δεν έμαθα ποτέ κολύμπι :smt009

georot1981
26-11-09, 15:15
τα σκυλια χωρις να εχουνε κολυμπησει ποτε ξερουνε να κολυμπανε..ολα τα σκυλια εννοειται..;)

yannakis
26-11-09, 23:22
τα λαμπραντορ ειδικα το εχουν στο ενστικτο τους το κολυμπι!
φιλε μην βιαζεσαι...μονο του θα μπει!
εκπαιδευση ξεκινα απο τωρα!οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα!
οσο για το κολυμπι..οταν βγαινει πρεπει να το καθαριζεις
με πετσετα γιατι μεσα απο το υποστρωμα των τριχων
παραμενει το αλατι,οποτε πρεπει να το βγαλεις.
βεβαια επιμενω λιγο να περιμενεις λιγο ακομα!
αυτα απο μενα:rolleyes:

georot1981
27-11-09, 01:00
εννοειται πρεπει παντα μετα να ξεπλενετε το κουταβι με καθαρο νερο..το αλατι πρεπει να απομακρυνεται..

harris samos
27-11-09, 01:08
λέτε να είναι τυχαίο που τα λαμπραντόρ και τα γκόλντεν ριτριβερ τα έχουν κάνει ναυαγοσώστες :D

yannakis
27-11-09, 01:11
μα για αυτο ειπα οτι ειναι στο ενστικτο τους:D

gmanes
27-11-09, 02:34
Όλα τα σκυλιά ξέρουν να κολυμπούν από ένστικτο, τα lab εκτός από το ένστικτο έχουν και ιδιαίτερες κολυμβητικές ικανότητες λόγω της ανατομίας τους... Αν δεις ένα lab να κολυμπάει κάνει απλές και σταθερές κινήσεις σα να βρίσκετε στο φυσικό του χώρο και κολυμπάει πολύ γρήγορα, σε αντίθεση με άλλα σκυλιά που απλώς κουνάνε έντονα τα πόδια τους για να κινηθούν.

Επίσης τα lab έχουν ένα μοναδικό διπλό τρίχωμα, που απωθεί το νερό - το οποίο πολύ δύσκολα έρχεται σε επαφή με το δέρμα τους τελικά.
Όποιος έχει όρεξη μπορεί να δει το παρακάτω βίντεο, είναι πολύ εντυπωσιακό :)
http://dsc.discovery.com/videos/time-warp-the-wet-dog-shake.html
(Το βίντεο είναι για Golden Retriever, που έχει ακόμα πιο μακρύ τρίχωμα αλλά τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες με του lab.)
Είναι ακριβώς ο ίδιο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δεις βρώμικο lab, το τρίχωμά του έχει την ιδιότητα να απομακρύνει οτιδήποτε ξένο από πάνω του. Μετά το μπάνιο καλό είναι να τα ξεβγάζουμε με καθαρό νεράκι, αλλά και πάλι το τρίχωμά του έχει τη μοναδική ικανότητα να απομακρύνει το αλάτι από μόνο του μετά από μερικές ώρες.

Τέλος, και βασικότερο, λατρεύουν το νερό, ο δικός μου από τη στιγμή που "κλείδωσα" τη βρύση της βεράντας έμαθε να ανοίγει τη βρύση του μπάνιου και μετά κάθεται και απολαμβάνει το τρεχούμενο νερό... Το πιο ωραίο όμως είναι όταν ανακάλυψε τι θα πει βροχή, που ενώ έριχνε καρεκλοπόδαρα ο κύριος είχε κρεμαστεί από τα κάγκελα και κάθε 10 λεπτά ερχόταν και με τράβαγε για να βγούμε έξω...

Από τη στιγμή που το κουτάβι θα αντικαταστήσει το αρχικό χνούδι με το τελικό του τρίχωμα, είναι απόλυτα ασφαλές να μπει στη θάλασσα, ιδίως με τον καιρό που έχουμε στην Ελλάδα... Το μοναδικό ίσως πράγμα που θέλει προσοχή, είναι τα αυτιά του, γιατί τα lab συχνά βάζουν ολόκληρο το κεφάλι μέσα στο νερό (ναι, κάνουν και βουτιές :)) και γεμίζουν νερό. Αν μείνει νερό στα αυτιά του πρέπει να απομακρυνθεί (με πολύ προσοχή), γιατί μπορεί να του δημιουργήσει διάφορα προβλήματα...

apolonistis
27-11-09, 11:46
Όλα τα σκυλιά ξέρουν να κολυμπούν από ένστικτο, τα lab εκτός από το ένστικτο έχουν και ιδιαίτερες κολυμβητικές ικανότητες λόγω της ανατομίας τους... Αν δεις ένα lab να κολυμπάει κάνει απλές και σταθερές κινήσεις σα να βρίσκετε στο φυσικό του χώρο και κολυμπάει πολύ γρήγορα, σε αντίθεση με άλλα σκυλιά που απλώς κουνάνε έντονα τα πόδια τους για να κινηθούν.

Επίσης τα lab έχουν ένα μοναδικό διπλό τρίχωμα, που απωθεί το νερό - το οποίο πολύ δύσκολα έρχεται σε επαφή με το δέρμα τους τελικά.
Όποιος έχει όρεξη μπορεί να δει το παρακάτω βίντεο, είναι πολύ εντυπωσιακό :)
http://dsc.discovery.com/videos/time-warp-the-wet-dog-shake.html
(Το βίντεο είναι για Golden Retriever, που έχει ακόμα πιο μακρύ τρίχωμα αλλά τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες με του lab.)
Είναι ακριβώς ο ίδιο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δεις βρώμικο lab, το τρίχωμά του έχει την ιδιότητα να απομακρύνει οτιδήποτε ξένο από πάνω του. Μετά το μπάνιο καλό είναι να τα ξεβγάζουμε με καθαρό νεράκι, αλλά και πάλι το τρίχωμά του έχει τη μοναδική ικανότητα να απομακρύνει το αλάτι από μόνο του μετά από μερικές ώρες.

Τέλος, και βασικότερο, λατρεύουν το νερό, ο δικός μου από τη στιγμή που "κλείδωσα" τη βρύση της βεράντας έμαθε να ανοίγει τη βρύση του μπάνιου και μετά κάθεται και απολαμβάνει το τρεχούμενο νερό... Το πιο ωραίο όμως είναι όταν ανακάλυψε τι θα πει βροχή, που ενώ έριχνε καρεκλοπόδαρα ο κύριος είχε κρεμαστεί από τα κάγκελα και κάθε 10 λεπτά ερχόταν και με τράβαγε για να βγούμε έξω...

Από τη στιγμή που το κουτάβι θα αντικαταστήσει το αρχικό χνούδι με το τελικό του τρίχωμα, είναι απόλυτα ασφαλές να μπει στη θάλασσα, ιδίως με τον καιρό που έχουμε στην Ελλάδα... Το μοναδικό ίσως πράγμα που θέλει προσοχή, είναι τα αυτιά του, γιατί τα lab συχνά βάζουν ολόκληρο το κεφάλι μέσα στο νερό (ναι, κάνουν και βουτιές :)) και γεμίζουν νερό. Αν μείνει νερό στα αυτιά του πρέπει να απομακρυνθεί (με πολύ προσοχή), γιατί μπορεί να του δημιουργήσει διάφορα προβλήματα...
ευχαριστω για τις πληροφοριες...

harris samos
27-11-09, 12:04
διάλεξες μια πολύ καλή ράτσα με μεγάλο iq
δε θέλει πολλά για να εκπαιδευτεί ούτε λιχουδιές να τον κακομαθαίνεις το σκυλί για να μάθει να σε ακούει και να σε ακούει όχι άμα δεν έχεις κάτι να του δόσεις να σε γραφει
το μυστικό είναι πολλές ώρες μαζί κουβέντα και παιχνίδι άμα μπορείς να τον έχεις όλη μέρα μαζί σου καλο του κανεις εγώ τα κατάφερα με αρσενικό rottwailer με αυτό τον τρόπο να το κάνω
να τον κοιτάω και με νεύματα όχι να του μιλάω να καταλαβαίνει αλλα το σκυλί το είχα πολλές ώρες μαζί για καφέ εγώ για καφέ και ο σκύλος οπουδήποτε από κουτάβι μονο σε κλάμπ δε τον έχω πάει
εδω ειναι:grin::grin: ==> DSC00405.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=26285&stc=1&d=1259316182)DSC00718.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=26286&stc=1&d=1259316182)

apolonistis
27-11-09, 13:07
διάλεξες μια πολύ καλή ράτσα με μεγάλο iq
δε θέλει πολλά για να εκπαιδευτεί ούτε λιχουδιές να τον κακομαθαίνεις το σκυλί για να μάθει να σε ακούει και να σε ακούει όχι άμα δεν έχεις κάτι να του δόσεις να σε γραφει
το μυστικό είναι πολλές ώρες μαζί κουβέντα και παιχνίδι άμα μπορείς να τον έχεις όλη μέρα μαζί σου καλο του κανεις εγώ τα κατάφερα με αρσενικό rottwailer με αυτό τον τρόπο να το κάνω
να τον κοιτάω και με νεύματα όχι να του μιλάω να καταλαβαίνει αλλα το σκυλί το είχα πολλές ώρες μαζί για καφέ εγώ για καφέ και ο σκύλος οπουδήποτε από κουτάβι μονο σε κλάμπ δε τον έχω πάει
εδω ειναι:grin::grin: ==> DSC00405.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=26285&stc=1&d=1259316182)DSC00718.jpg (http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=26286&stc=1&d=1259316182)
ωραιος ο σκυλαρος φιλαρακι....
μια ερωτηση,επεσα στο ιντερνετ σε μια ρατσα σκυλου argentino dogo,ξερει κανεις τπτ,και που βρισσω και ποσο..?
ενα φιλος μ ενδιαφερεται για φυλακα...

georot1981
27-11-09, 13:52
dogo argentino...για φυλακας σουπερ αλλα ο φιλος σου πρεπει να ασχοληθει πολυ μαζι του..μιλαμε για ενα σκυλο που το θηλυκο μπορει να φτασει τα 50 κιλα και το αρσενικο τα 60..αν δεν δωσει την απαραιτητη προσοχη τους πρωτους μηνες μπορει να εινα ιδυσκολη η συμβιωση μαζι του..αν ψαξεις στο νετ θα βρεις εκτροφεια με τα συγκεκριμενα σκυλια..αλλα και ιδωτες..να υπολογιζεις πανω απο 500 ευρω ενα καλο κουταβι

Roussaks
27-11-09, 14:08
Tην απαραιτητη προσοχη καθολη την διαρκεια της ζωης του χρειαζεται ο καθε σκυλος και την υπευθυνοτητα του ιδιωκτητη. Το να παρεις ενα σκυλο για φυλακα σε εργοστασιο π.χ δεν ειναι λυση , βαζεις συναργεμο και ξεμπερδευεις . Το να το παρεις για το σπιτι κατοικιδιο - φυλακα , ακομα και το τσιουαουα ξεσικονει τον κοσμο.
Απο εκει και περα , οταν διαλεγεις σκυλο πρεπει να κοιτας και τι χρειαζεται ο καθε σκυλος απο θεμα ασκησης ,σωστης διατροφης, συμπεριφορα σου απεναντι του ..
π.χ τα λαμπ και τα μποξερ (που εχω εγω ) θελουν παιχνιδι και τρεξιμο σε καθημερινη βαση για να εκτονωνονται και αν ασκουνται , ενω ενα αγγλικο μπουλνντογκ δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ιδιας διαρκειας κ εντασης ασκηση .
Οσο αφορα την διατροφη του, καποιες ρατσες εχουν την ταση να εφανιζουν καποιες αρρωστιες π.χ δυσπλασιες ή καρδιοπαθειες , εκει το τσεκαρεις με εξετασεις απο νωρις και προσπαθεις να του κρατας μια διαιτα ωστε να μην πολυ παχυνει , και προσοχη ο σκυλος δεν τρωει οτι και ο ανθρωπος η καλυτερη λυση ειναι μια πολυ καλη ξητα τροφη και τιποτα αλλο .
Οσο αφορα την συμπεριφορα του αφεντικου προς τον σκυλο. Τα σκυλια ειναι ζωα αγγελης και ετσι συμπεριφερονται και μες την οικογενεια μας , η αγγελη εχει παντα το κυριαρχο αρσενικο και θυλικο και ο σκυλος μας θα προσπαθησει αρκετες φορες να παρει την θεσει του κυριαρχου, εκει πρεπει εμεις να του δωσουμε να καταλαβει οτι εμεις ειμαστε το αφεντικο και οχι αυτος . Και εδω καποιες ρατσες το δειχνουν περισσοτερο απο καποιες αλλες. Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν.
Αυτα...

georot1981
27-11-09, 14:48
στην δικια μου περιπτωση που ειχα ροτβαιλερ και μου πεθανε πριν 8 μηνες :(ενα εχω να πω...ολα ειναι θεμα αφεντικου..αν ασχοληθεις με το σκυλο σου οσο πρεπει το πιο πιθανο ειναι να καταλαβει απο μονος του ποια ειναι η θεση του στην οικογενεια...

harris samos
27-11-09, 15:43
Tην απαραιτητη προσοχη καθολη την διαρκεια της ζωης του χρειαζεται ο καθε σκυλος και την υπευθυνοτητα του ιδιωκτητη. Το να παρεις ενα σκυλο για φυλακα σε εργοστασιο π.χ δεν ειναι λυση , βαζεις συναργεμο και ξεμπερδευεις . Το να το παρεις για το σπιτι κατοικιδιο - φυλακα , ακομα και το τσιουαουα ξεσικονει τον κοσμο. (ολοι οι πιμενικοι και τα τσοπανοσκιλα ειναι σκυλια φυλαξης )
Απο εκει και περα , οταν διαλεγεις σκυλο πρεπει να κοιτας και τι χρειαζεται ο καθε σκυλος απο θεμα ασκησης ,σωστης διατροφης, συμπεριφορα σου απεναντι του ..
π.χ τα λαμπ και τα μποξερ (που εχω εγω ) θελουν παιχνιδι και τρεξιμο σε καθημερινη βαση για να εκτονωνονται και αν ασκουνται , ενω ενα αγγλικο μπουλνντογκ δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ιδιας διαρκειας κ εντασης ασκηση .
Οσο αφορα την διατροφη του, καποιες ρατσες εχουν την ταση να εφανιζουν καποιες αρρωστιες π.χ δυσπλασιες ή καρδιοπαθειες , εκει το τσεκαρεις με εξετασεις απο νωρις και προσπαθεις να του κρατας μια διαιτα ωστε να μην πολυ παχυνει , και προσοχη ο σκυλος δεν τρωει οτι και ο ανθρωπος η καλυτερη λυση ειναι μια πολυ καλη ξητα τροφη και τιποτα αλλο ( εισαι λαθος το σκυλι πρεπει να φαει και φρεσκο λαδι και αυγο και λαχανικα και μουρουνελεο που δινουμε στα μωρα και πολλα αλλα
Οσο αφορα την συμπεριφορα του αφεντικου προς τον σκυλο. Τα σκυλια ειναι ζωα αγγελης και ετσι συμπεριφερονται και μες την οικογενεια μας , η αγγελη εχει παντα το κυριαρχο αρσενικο και θυλικο και ο σκυλος μας θα προσπαθησει αρκετες φορες να παρει την θεσει του κυριαρχου, εκει πρεπει εμεις να του δωσουμε να καταλαβει οτι εμεις ειμαστε το αφεντικο και οχι αυτος . Και εδω καποιες ρατσες το δειχνουν περισσοτερο απο καποιες αλλες. Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα ( επίσης απίστευτα ζηλιάρικα που τα κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι με τα μωρά αρα οχι σκυλος για οικογενια )καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν. ( ροττβαιλερ μια απο της ποιο κυριαρχες ρατσες θα σου διξει οτι ειναι ο αρχηγος στους 8 μηνες αμα του διξεις ποιος ειναι ο αρχηγος τελειωσε ειναι σκυλι που σεβετε την ιεραρχια και δε δεινει μαχη για να την ξανακερδισει βεβαια ειναι και στο χαρακτηρα του καθε σκυλου
Αυτα...:D:D:D:D:D:D
-------------------------
ωραιος ο σκυλαρος φιλαρακι....
μια ερωτηση,επεσα στο ιντερνετ σε μια ρατσα σκυλου argentino dogo,ξερει κανεις τπτ,και που βρισσω και ποσο..?
ενα φιλος μ ενδιαφερεται για φυλακα... αμα του αρεσουν τα μεγαλα σκυλια και εχει βεβαια αρκετο χωρο μπορει να δει και το bandog η το dogo kanario επισεις ενα φωβερο σκυλι ειναι ο μεγαλος δανικος αν και ολλες αυτες οι ρατσες ξεφευγουν πολυ σε λευτα για να τα αγορασεις η ποιο φτηνη λυση για μενα ειναι ενα ροττβαιλερ τωρα αν ζει σε διαμερισμα ενας πολυ καλος φυλακας ειναι το bull terrie αν και λιγο περιεργο σε χαρακτηρα για μενα ειναι το τελειο σκυλι για σπιτι και να συνδιαζει και το φυλακα εχει τα εξεις πλεονεκτιματα για μενα παντα ειναι μικροσομο κοντοτριχο απιστευτα δυνατο και δεν εχει σαλια ειναι και σκατοφατσα και το ποιο αγιο να ειναι μονο που το βλεπεις φωβασε :grin::grin::grin:
-------------------------
στην δικια μου περιπτωση που ειχα ροτβαιλερ και μου πεθανε πριν 8 μηνες :(ενα εχω να πω...ολα ειναι θεμα αφεντικου..αν ασχοληθεις με το σκυλο σου οσο πρεπει το πιο πιθανο ειναι να καταλαβει απο μονος του ποια ειναι η θεση του στην οικογενεια...:smt023+1000

georot1981
27-11-09, 15:54
οσο για το διαμερισμα η δικη μου εζησε 10,5 απιστευτα χρονια σε ενα διαμερισμα 110 τετραγωνικων μαζι με 5 ατομα...ποτε δεν κοιμηθηκε στην βεραντα και αν ειχε φωνη ποτε δεν θα επελεγε ενα κηπο και να κοιμαται εξω απο την ζωη που εκανε...ολα ειναι σχετικα παιδες..οσο για τα σαλια ειναι κα ιαυτο επισης σχετικο..ακομα και ενα μικροσωμο αν τρεξει η αν σε βλεπει να τρως κατι νοστιμο θα εκρινει σαλιο...κατι φυσιολογικο δηλαδη..απλα επηρεαζομαστε πολυ και απο την τηλεοραση..

harris samos
27-11-09, 16:01
οσο για το διαμερισμα η δικη μου εζησε 10,5 απιστευτα χρονια σε ενα διαμερισμα 110 τετραγωνικων μαζι με 5 ατομα...ποτε δεν κοιμηθηκε στην βεραντα και αν ειχε φωνη ποτε δεν θα επελεγε ενα κηπο και να κοιμαται εξω απο την ζωη που εκανε...ολα ειναι σχετικα παιδες..οσο για τα σαλια ειναι κα ιαυτο επισης σχετικο..ακομα και ενα μικροσωμο αν τρεξει η αν σε βλεπει να τρως κατι νοστιμο θα εκρινει σαλιο...κατι φυσιολογικο δηλαδη..απλα επηρεαζομαστε πολυ και απο την τηλεοραση..το αν τρεξει ειναι λογικο το να καθετε και να σταζουν οι ροχαλες στο χαλι η ειναι καπος ολα τα σκιλια που εχουν μεγαλα χιλια εχουν αυτο το προβληματακι :D:D

dimitris21
27-11-09, 16:14
Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα ( επίσης απίστευτα ζηλιάρικα που τα κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι με τα μωρά αρα οχι σκυλος για οικογενια) καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν.

γράφτηκε αρκετά μπερδεμένα με τις παραθέσεις και δεν ξέρω ποιος έγραψε την παρατήρηση με το τιρκουαζ χρώμα.
από προσωπική εμπειρία θα πω ότι δεν ξέρει καθόλου τι πάει να πει γερμανικός ποιμενικός.

harris samos
27-11-09, 16:15
Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα ( επίσης απίστευτα ζηλιάρικα που τα κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι με τα μωρά αρα οχι σκυλος για οικογενια) καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν.

γράφτηκε αρκετά μπερδεμένα με τις παραθέσεις και δεν ξέρω ποιος έγραψε την παρατήρηση με το τιρκουαζ χρώμα.
από προσωπική εμπειρία θα πω ότι δεν ξέρει καθόλου τι πάει να πει γερμανικός ποιμενικός. εγω το εγραψα και ειχα 4

dimitris21
27-11-09, 16:27
εγω το εγραψα και ειχα 4

εκτός από την προσωπική μου εμπειρία, έτυχε να μεγαλώσω στη γενέτηρα αυτού του υπέροχου σκύλου, όπου η επιλογή του για οικογενειακός σκύλος ήταν κάτι παραπάνω από συνηθισμένη.
δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ τα παιδιά μου περισσότερο, σε κανέναν άλλο σκύλο, όσο σε έναν γερμανικό ποιμενικό

harris samos
27-11-09, 17:21
εκτός από την προσωπική μου εμπειρία, έτυχε να μεγαλώσω στη γενέτηρα αυτού του υπέροχου σκύλου, όπου η επιλογή του για οικογενειακός σκύλος ήταν κάτι παραπάνω από συνηθισμένη.
δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ τα παιδιά μου περισσότερο, σε κανέναν άλλο σκύλο, όσο σε έναν γερμανικό ποιμενικότο ιδιο λεω εγω για το ροττβαιλερ

apolonistis
27-11-09, 19:25
να και η σκυλα...
και στην 2h φοτο ο μεγαλος μου σκυλος ρατσας ποιντερ
περιμενω σχολια..

persival
27-11-09, 19:31
Το οτι είναι πανέμορφα σκυλιά δεν νομίζω να μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!
Αυτό που δεν με βρίσκει σύμφωνο είναι οτι το σκυλί είναι δεμένο... ελπίζω να μην είναι μόνιμα έτσι!

apolonistis
27-11-09, 19:53
Το οτι είναι πανέμορφα σκυλιά δεν νομίζω να μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει!
Αυτό που δεν με βρίσκει σύμφωνο είναι οτι το σκυλί είναι δεμένο... ελπίζω να μην είναι μόνιμα έτσι!
ειναι προσωρινα ετσι,,,μεχρι να χτιστει πιο ψηλα η περιφραξη(λογω της συνηθειας του μεγαλου να πηδαει πανω απο οτιδηποτε)θα ειναι δεμενοι,μετα θα ειναι ελευθερα....

persival
27-11-09, 20:02
Να τα χαίρεσαι λοιπόν! αφού έχουν άπλετο χώρο, το μόνο που χρειάζονται (εκτός της περίφραξης και κατά συνέπεια της "ελευθερίας" τους) είναι η παρέα σου.

gmanes
27-11-09, 22:25
Κουκλάκια είναι, να τα χαίρεσαι...
Η μικρή όμως λαμπραντόρ δεν είναι... όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλώς εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω, για ενημέρωση ;)

apolonistis
27-11-09, 23:29
Κουκλάκια είναι, να τα χαίρεσαι...
Η μικρή όμως λαμπραντόρ δεν είναι... όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλώς εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω, για ενημέρωση ;)
:confused::confused::confused:τι λες τωρα..?
πατερας και μητερα ηταν λαμπραντορ...

Γιώργος Κ
27-11-09, 23:31
:confused::confused::confused:τι λες τωρα..?
πατερας και μητερα ηταν λαμπραντορ...
Το αγορασες??? Εχεις φωτο μπαμπας - μαμας?? Οντως δεν ειναι λαμπραντορ :(
Δεν εχει σημασια τι ειναι ... σημασια εχει οτι ειναι πολυ ομορφο ... το μικρουλι σου :p

harris samos
28-11-09, 00:16
να και η σκυλα...
και στην 2h φοτο ο μεγαλος μου σκυλος ρατσας ποιντερ
περιμενω σχολια.. φτου φτου σκορδα κουκλι το μικρο
και μια που λεμε σκορδα αμα βραζεις ριζακι με λαχανικα ριχνε και λιγο σκορδο κανει καλο επισεις το μικρο μουρουνελεο λαδακι αυγο ομο μη τα ξεχνας αυτα αμα δε μπορεις καθε μερα τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα αλλα λαδι καθε μερα ομο και αυτο :grin:
σε λιγο καιρο θα διξει αν ειναι πως ειστε σιγουροι απο μια φωτογραφια μπορει το σκυλι να το πηρε ταλαιπωριμενο

apolonistis
28-11-09, 00:33
κοιταχτε,,πατερας και μανα φαινοντουσαν καθαροι,και αν το παμε αναποδα,,τι χαρακτηριστικα δεν εχει που εχει ενα καθαροαιμο labrador..?
ευχαριστω τον xarissamos για το ωραιο κομεντ ..

harris samos
28-11-09, 00:47
4 -5 μηνων ωχ τωρα το ειδα η αληθεια ειναι οτι φενετε πολυ μικροτερο καποιο αλλο αιμα σερνει το σκυλι σιγουρα εχουνε δικιο τα παιδια δεν ειναι απολητο να ειναι οι γονοις καθαροι μπορει ενας παππους αυτον τον σκυλον να ειχε μπερδευτη με μια αλλη ρατσα παλιοτερα το σκυλι εχει λιγο μακρια μουσουδα και αυτο με απασχολει φερνει λιγο σε ριτριβερ στη μουσουδα αλλα και παλι δεν εχει το τριχομα δε ξερω μπερδευτικα :smt120
η ο σκηλος δεν εχει φωτογενια βγαλε 3 4 ποζες οχι μονο απο μπροστα να δουμε

gmanes
28-11-09, 02:08
Καταρχήν να διευκρινήσω ότι δεν είναι κακό να μην είναι καθαρόαιμο, πιθανότατα είναι και καλύτερο για πολλούς λόγους, και σε καμία περίπτωση δε το είπα για να μειώσω τη σκυλίτσα σου...
Δε θέλω να το παρεξηγήσεις, εγώ το ανέφερα απλώς για να το ξέρεις, για κανέναν άλλο λόγο...

Επίσης ενημερωτικά, επειδή το ζήτησες, οι διαφορές είναι:


Τα λαμπραντόρ έχουν αυστηρά ένα χρώμα, δεν είναι δίχρωμα (αν βλέπω καλά στη φωτογραφία η μικρή σου έχει και λίγο άσπρο.
Όπως είπε και ο Χάρης η μουσούδα είναι λίγο μακριά, τα αυτιά αρκετά πεταχτά και γενικά έχει αρκετά πιο "αδύνατο" σουλούπι από ένα λαμπραντόρ, που είναι πολύ πιο "δεμένο" και ογκώδες.
Επίσης αν κρίνω καλά από τη φωτογραφία - γιατί δεν έχω κάποιο σημείο αναφοράς - είναι σαφώς πιο μικρόσωμο από ένα λαμπραντόρ.

Πέρα από αυτό, η σκυλίτσα είναι πανέμορφη, και είμαι σίγουρος ότι την αγαπάς για αυτό που είναι ;)

apolonistis
28-11-09, 20:27
μπορει να εχει λιγο αιμα labrador,οχι το 100 τα εκατο....
δεν με ενοχλει καθολου ομως...

georot1981
28-11-09, 21:35
οπως και να εχει ειναι πανεμορφη...;)

panos1972
29-11-09, 23:54
μπορει να εχει λιγο αιμα labrador,οχι το 100 τα εκατο....
δεν με ενοχλει καθολου ομως...

Κάτι σα ποσοστό νικοτίνης ένα πράγμα....:D:D:D
Μη θυμώσεις!!! Το ξέρεις δεν το λέω από κακία! Είναι το στυλ μου έτσι! Λίγο πειραχτικό και κυνικό!!!!

Γιατί σου γράφω πως δεν είναι Λάμπραντορ; Όχι για να σε πικράνω ή να σε μειώσω!!! Για να μην έχεις την απαίτηση αύριο να φέρεται ακριβώς και σα Λάμπραντορ!

Αυτό θα σε αγαπάει σα θεό του! Αγάπα το κι εσύ και συμπεριφέρσου του σα "φιλέσπλαχνος θεός" κι όχι σαν "θεός των Ίνκας". Κάνε την αρχή με την αλυσίδα! Μπορεί ο μεγάλος να πηδάει έξω, το πιτσιρίκι όμως μάλλον δε φτάνει ακόμα!

Φιλικά,
Πάνος