PDA

Επιστροφή στο Forum : 126 λιτρα κοινωνικο


theodarras
23-11-09, 00:06
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 80x35x45
Όγκος: 126 -107 καθαρα
Κατηγορία: κοινωνικο
Φυτά: μποκοπα κερατοφυλο βαλισπερια αμερικανα ανουμπιες + 2 που δε γνωριζω
Ψάρια / Άλλα είδη: betta splender , 15 neon 3 ροδοστομοι 6 cory bronge 1 pleco
Διακοσμητικά υλικά: χαλαζιακη αμμο ξυλα μοπανι
Φόντο:-
Φωτισμός: 2x30 watt
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες
Φιλτράρισμα: eheim 2010
Θερμοστάτης: jager 100 watt
Λίπανση: florena sera
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH: 6.5
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0.5
Αλλαγές νερού: καθε 7 μερες 25% A/O
Θερμοκρασία: 26
Άλλες πληροφορίες: να ευχαριστησω τον harris samos και τον νικο αλλα και τον karxarini για την βοηθεια τους αλλα και για τα φυτα τους.
Φωτογραφία:
__________________

harris samos
23-11-09, 01:12
http://www.youtube.com/watch?v=xZR_54iVNgs μάθαμε και τραγουδάκι όσο το φτιάχναμε :smt044:smt044:smt044

theodarras
23-11-09, 01:14
:smt041:smt041:smt041:smt041

Πάνος
23-11-09, 11:21
Ψάρια / Άλλα είδη: 15 neon 3 ροδοστομοι 1 pleco

Φωτισμός: 2x30 watt
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες

Παροχή CO2:-
pH: 6.5
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αλλαγές νερού: καθε 7 μερες 25% A/O

πολυ καλο φιλε μου!!! μολις πληθυνουν και τα φυτα θα ειναι θεαματικο. πολυ καλη επιλογη της αμμου οπτικα.
αλλα μερικες αλλαγες θα σου προτεινα με βαση τα παραπανω που εχω σε παραθεση.
αναβε τις λαμπες περισσοτερο. εισαι στο 0.5 βατ/λιτρο. οποτε τις 6 ωρες καντες τουλαχιστον 8.
για τον πλεκο το ξερεις νομιζω πως συντομα δε θα νιωθει καλα σε τοσο λιγα λιτρα (λιγα για τον πλεκο εννοω)
ειτε μειωσε τα νεον και αυξησε τους ροδοστομους..ειτε αφαιρεσε τους ροδοστομους γιατι ειναι κριμα να ειναι μονο 3. στρεσσαρονται με επιπτωσεις στην υγεια τους και δε δειχνουν και ομορφα.
χωρις διοξειδιο με αυτες τις σκληροτητες ειναι δυσκολο να κρατας πεχα 6.5. με τι μετρας?? ειτε οι σκληροτητες σου ειναι πιο χαμηλες ειτε το πεχα σου πιο ανεβασμενο.
εφοσον εχεις ηδη ΑΟ θα σου προτεινα να αυξησεις το ποσοστο απο 25% σε 75%. τα ψαρια σου δεν αρεσκονται στις σκληροτητες που εχεις...και ειναι κριμα να μην εκμετταλευεσαι τη συσκευη εφοσον την εχεις αγορασει. κατεβασε τες πολυ περισσοτερο.;)
καλη συνεχεια!

Γιώργος Κ
23-11-09, 13:22
Ωραιο ενυδρειο!!
harris samos επηρροες :D Τον πλεκο γιατι βρε Χαρη? :smt120
Μηπως εχεις γραψει αναποδα τη gh με τη kh? Η εβαλες σοδα?

Tσιγγουνη κορακι κλαδεψε και δωσε στο παιδι να γεμισει φυτα! Θα ερθω εκει και θα σε κυνηγαω με το μοπανι! :D

harris samos
23-11-09, 13:49
Ωραιο ενυδρειο!!
harris samos επηρροες :D Τον πλεκο γιατι βρε Χαρη? :smt120
Μηπως εχεις γραψει αναποδα τη gh με τη kh? Η εβαλες σοδα?

Tσιγγουνη κορακι κλαδεψε και δωσε στο παιδι να γεμισει φυτα! Θα ερθω εκει και θα σε κυνηγαω με το μοπανι! :Dμάλλον τα μπερδέψαμε στο μέτρημα ανάποδα τα γράψαμε εγώ φταίω
τον πλέκο αφού τον είχε τη να κάνω να τον τηγανίσω???
θα του δώσω κι αλλα θείο μη βαράς :smt009:smt009
στείλε κ εσύ τίποτα κανένα φυτάκι με χαμηλό ύψος όλα από μένα τα περιμένεις :grin::grin:
σε λίγες μέρες έρχεται ελληνική βοήθεια κάτι θα φέρει να δούμε και εμείς οι σαμιώτες κανένα διαφορετικό φυτό :grin::grin::grin::grin:
-------------------------
τη βοκοπα και το κερατοφιλλο μας τα έδωσε το καρχαρινι να ναι καλά το παιδί
πάλι καλά που μας έδωσε και αυτά αλλιώς βλέπω να έτρωγα ξύλο σήμερα
επίσης ευχαριστούμε τον κύριο κόκκινο για τον συντονισμό παρόλο κυνηγός έχει καλές ιδέες
που θα πάει θα τον κάνω ακουαριστα :grin::grin::grin:

_antonis_
23-11-09, 13:49
Ωραίο φαίνεται, να το δούμε σε λίγο καιρό πάλι, να δούμε πώς θα'χει αλλάξει!!! :)

Γιώργος Κ
23-11-09, 13:52
τον πλέκο αφού τον είχε τη να κάνω να τον τηγανίσω???
:smt077 Να τον παρεις και να τον βαλεις με τους κλοουν που θα βαλεις αγγελια να τα δωσεις ολα μαζι, μια και εξω :smt077
στείλε κ εσύ τίποτα κανένα φυτάκι με χαμηλό ύψος όλα από μένα τα περιμένεις
Τα 2 απο τα τρια (ενυδρεια) δεν εχουν φυτα ... ο κυβος ειναι χαμηλων απαιτησων τιποτα ιδιαιτερο σε φυτα! Τα βρισκεις ευκολα ...
σε λίγες μέρες έρχεται ελληνική βοήθεια κάτι θα φέρει να δούμε και εμείς οι σαμιώτες κανένα διαφορετικό φυτό :grin:
Τι διαφορετικο θελεις?? Κανε μια λιστα!

harris samos
23-11-09, 13:54
:smt077 Να τον παρεις και να τον βαλεις με τους κλοουν που θα βαλεις αγγελια να τα δωσεις ολα μαζι, μια και εξω :smt077

Τα 2 απο τα τρια (ενυδρεια) δεν εχουν φυτα ... ο κυβος ειναι χαμηλων απαιτησων τιποτα ιδιαιτερο σε φυτα! Τα βρισκεις ευκολα ...

Τι διαφορετικο θελεις?? Κανε μια λιστα!έρχεται ο alex ;);)
έχω κανονίσει ;);):grin:

theodarras
23-11-09, 15:51
το διοξείδιο σε λίγες μέρες έρχεται! έχω την μπουκάλα και τα μανόμετρα αλλά δεν έχω τα υπόλοιπα.:grin::grin::grin:
-------------------------
:smt077 Να τον παρεις και να τον βαλεις με τους κλοουν που θα βαλεις αγγελια να τα δωσεις ολα μαζι, μια και εξω :smt077

Τα 2 απο τα τρια (ενυδρεια) δεν εχουν φυτα ... ο κυβος ειναι χαμηλων απαιτησων τιποτα ιδιαιτερο σε φυτα! Τα βρισκεις ευκολα ...

Τι διαφορετικο θελεις?? Κανε μια λιστα!

τα βρίσκεις εύκολα στην Αθήνα αλλά εδώ ούτε τα βασικά!
harri τι θελουμε?
-------------------------
πολυ καλο φιλε μου!!! μολις πληθυνουν και τα φυτα θα ειναι θεαματικο. πολυ καλη επιλογη της αμμου οπτικα.
αλλα μερικες αλλαγες θα σου προτεινα με βαση τα παραπανω που εχω σε παραθεση.
αναβε τις λαμπες περισσοτερο. εισαι στο 0.5 βατ/λιτρο. οποτε τις 6 ωρες καντες τουλαχιστον 8.
για τον πλεκο το ξερεις νομιζω πως συντομα δε θα νιωθει καλα σε τοσο λιγα λιτρα (λιγα για τον πλεκο εννοω)
ειτε μειωσε τα νεον και αυξησε τους ροδοστομους..ειτε αφαιρεσε τους ροδοστομους γιατι ειναι κριμα να ειναι μονο 3. στρεσσαρονται με επιπτωσεις στην υγεια τους και δε δειχνουν και ομορφα.
χωρις διοξειδιο με αυτες τις σκληροτητες ειναι δυσκολο να κρατας πεχα 6.5. με τι μετρας?? ειτε οι σκληροτητες σου ειναι πιο χαμηλες ειτε το πεχα σου πιο ανεβασμενο.
εφοσον εχεις ηδη ΑΟ θα σου προτεινα να αυξησεις το ποσοστο απο 25% σε 75%. τα ψαρια σου δεν αρεσκονται στις σκληροτητες που εχεις...και ειναι κριμα να μην εκμετταλευεσαι τη συσκευη εφοσον την εχεις αγορασει. κατεβασε τες πολυ περισσοτερο.;)
καλη συνεχεια!

Εάν είναι για καλό το 25% να το κάνω 75% αλλά γιατί τόση διαφορά ? απο 25% σε 75 %???
-------------------------
πολυ καλο φιλε μου!!! μολις πληθυνουν και τα φυτα θα ειναι θεαματικο. πολυ καλη επιλογη της αμμου οπτικα.
αλλα μερικες αλλαγες θα σου προτεινα με βαση τα παραπανω που εχω σε παραθεση.
αναβε τις λαμπες περισσοτερο. εισαι στο 0.5 βατ/λιτρο. οποτε τις 6 ωρες καντες τουλαχιστον 8.
για τον πλεκο το ξερεις νομιζω πως συντομα δε θα νιωθει καλα σε τοσο λιγα λιτρα (λιγα για τον πλεκο εννοω)
ειτε μειωσε τα νεον και αυξησε τους ροδοστομους..ειτε αφαιρεσε τους ροδοστομους γιατι ειναι κριμα να ειναι μονο 3. στρεσσαρονται με επιπτωσεις στην υγεια τους και δε δειχνουν και ομορφα.
χωρις διοξειδιο με αυτες τις σκληροτητες ειναι δυσκολο να κρατας πεχα 6.5. με τι μετρας?? ειτε οι σκληροτητες σου ειναι πιο χαμηλες ειτε το πεχα σου πιο ανεβασμενο.
εφοσον εχεις ηδη ΑΟ θα σου προτεινα να αυξησεις το ποσοστο απο 25% σε 75%. τα ψαρια σου δεν αρεσκονται στις σκληροτητες που εχεις...και ειναι κριμα να μην εκμετταλευεσαι τη συσκευη εφοσον την εχεις αγορασει. κατεβασε τες πολυ περισσοτερο.;)
καλη συνεχεια!

Αν δεν μειώσω τα νέον και πάρω άλλους 5 ροδόστομους ?

harris samos
23-11-09, 16:26
μάλλον ο πάνος κατάλαβε 25 % όσμωση αλλα είναι 80% όσμωση 20% βρύσης με αντιχλοριο
δυστυχώς το νερό μας είναι σκληρό πολύ ακόμα και η όσμωση τα βρίσκει ζόρικα
-------------------------
θοδωρή κάτσε να δούμε τη θα φέρει ο alex και βλέπουμε

theodarras
23-11-09, 18:10
Τότε υπομονή μέχρι να έρθει ο Alex. Πατρίδα σε περιμένουμε πως και πως!:):):)

Raven
23-11-09, 19:09
Ναι βρε , λυσσαξατε !!Ερχομαι και σας φερνω πακετακια :D
Θοδωρη, ωραιο το ενυδρειο σου. Καλη συνεχεια !

karxarini
23-11-09, 21:33
όμορφο , να το χαίρεσαι;)
τη Baccopa βαλτην σε σημείο με πολύ φως εχει απαιτησεις σε φως 2-4 στα 5, οχι οτι παθαίνει τιποτα αλλα μεγαλώνει πιο γρηγορα ετσι.

Dimis
23-11-09, 22:06
Μια χαρα ενυδρειο!!!
Το Πασχα που θα ερθω στο τηγανι θα σας φερω πολλαααααα κλαδεματα!
Και ακομα περισσοτερααααα το Αυγουστο...Εως τοτε ας ειναι καλα ο Αλεξ να σας φροντιζει.

harris samos
23-11-09, 22:18
Μια χαρα ενυδρειο!!!
Το Πασχα που θα ερθω στο τηγανι θα σας φερω πολλαααααα κλαδεματα!
Και ακομα περισσοτερααααα το Αυγουστο...Εως τοτε ας ειναι καλα ο Αλεξ να σας φροντιζει.εγω μενω διπλα στο τηγανι οποτε ερθεις κερναω καφε :smt041

karxarini
23-11-09, 23:15
Μπορώ να τα μεταφέρω εγω οταν γυρίσω απο διακοπες Χριστουγέννων
μην περιμένουν τα παιδιά:smt077:smt077:smt077

theodarras
23-11-09, 23:29
Τα ευχαριστήρια και τα παράπονα στον harris samos εγώ μόνο της πίτσες και μπύρες έβαλα το decor το έκανε ο xarris!

harris samos
23-11-09, 23:35
Τα ευχαριστήρια και τα παράπονα στον harris samos εγώ μόνο της πίτσες και μπύρες έβαλα το decor το έκανε ο xarris! δε σου ειπα να μη το πεις :smt084
επρεπε να βγαλουμε κατι καλο με οτι ειχαμε
μεχρι συντονιστη εφερα μαζι (κυριος κοκκινος )τελικα τα καταφερα τον εχω βαλει και ψαχνει ενυδρειο :D:D:D
ειχαμε και τη μικρη και μας εδεινε ριθμο με το τραγουδακι παιδια δοκιμαστε το εχει αποτελεσμα :grin::grin::grin: