PDA

Επιστροφή στο Forum : Οκτάποδο Φρικιό - Αναγνώριση


velocity
07-11-09, 02:51
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-e230-johnniea-dsc00637.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-e230-johnniea-dsc00638.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-e230-johnniea-dsc00640.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-e230-johnniea-dsc00641.jpg

και το όνομα αυτής? :D

Raven
07-11-09, 03:11
Καποιο ειδος ταραντουλας ειναι.Μαθε σε τι συνθηκες ζει και προσφερε της εναν δικο της βιοτοπο.
Γουσταρω τρελλα ! να σου ζησει !

velocity
07-11-09, 03:14
Ναι, αν ζήσει μέχρι αύριο :P Την προηγούμενη φορά που ξαναβρήκα μια τέτοια, μέχρι το πρωί ήταν τέζα :p Εχω φάει το net και δεν βρίσκω ακριβώς ποιό είδος είναι

Raven
07-11-09, 03:19
Για κοιτα κι εδω (http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showforum=13)που ξερουν απο αυτα.

velocity
07-11-09, 03:38
ok thx :)

dimitris21
07-11-09, 10:34
απ' ότι κατάλαβα την βρήκες ελεύθερη στη φύση. αν είναι έτσι θα σου έλεγα ότι αντί να ψάχνεις πληροφορίες πως να την διατηρήσεις στην αιχμαλωσία να την αφήσεις και πάλι ελεύθερη.
είναι πολύ πιο χρήσιμη στη φύση απ' ότι μέσα σε ένα τεραριουμ

ελενη
07-11-09, 10:40
αστην καπου μακρια απο σπιτια γιατι το πιθανοτερο ειναι να καταληξει κατω απο καποια παντοφλα (και αδικο δεν θα εχουν) .αληθεια αυτες οι αραχνες του αγρου τσιμπανε?βρισκω κ εγω στον κηπο μου συχνα αλλα κανω πως δεν τις βλεπω . παιδια δεν τις αντεχω με τιποτα.

velocity
07-11-09, 10:47
απ' ότι κατάλαβα την βρήκες ελεύθερη στη φύση. αν είναι έτσι θα σου έλεγα ότι αντί να ψάχνεις πληροφορίες πως να την διατηρήσεις στην αιχμαλωσία να την αφήσεις και πάλι ελεύθερη.
είναι πολύ πιο χρήσιμη στη φύση απ' ότι μέσα σε ένα τεραριουμ

Δεν την βρήκα μέσα στην φύση αλλά μέσα στο σπίτι, και όχι δεν ψάχνω πληροφορίες για να την βάλω σε τεράριουμ. Απλά επειδή ξαναβρήκα τέτοια μέσα στο σπίτι ψάχνω να βρώ αν είναι επικίνδυνη

fotis_k
07-11-09, 10:52
:smt120

Πως την κρατας μεσα στο σπιτι?Εγω μονο απο τις φωτογραφιες που την βλεπω παθαινω κατι..Ανατριχιαζω:D

ελενη
07-11-09, 10:52
μηπως εχεις τζακι ή σομπα και την εβαλες στο σπιτι με τα ξυλα??? να ξερεις οτι αυτο ειναι συνηθες το φαινομενο ετσι μια χρονια εμεις ειχαμε ΣΚΟΡΠΙΟΥΣ στο σαλονι αστα.
εκτος κ αν εχουν πουθενα καμια φωλια,:smt120 αληθεια κανουν φωλιες για το χειμωνα οι αραχνες?:confused:

velocity
07-11-09, 10:55
Βασικά δεν ήταν μέσα στο σπίτι που ζω. Ήταν σε ένα άλλο σπίτι κάτω στην παλιά πόλη της Λευκωσίας. Αυτά τα σπίτια αν και κάπως αναπαλεομένα φιλοξενούν στα πατώματα και τις στέγες τους ό,τι φανταστείς :p

Πάνος
07-11-09, 13:56
προσοχη πως την πλησιαζεις...οχι μονο το δαγκωμα της ειναι τοξικο και προκαλει ερεθισμο της περιοχης αλλα και οι τριχες που εκτοξευει απο την κοιλια της....μπορουν να προκαλεσουν πολυ μεγαλο μπελα αν εισπνευστουν ειδικα!

velocity
07-11-09, 13:59
Δεν βρίσκω πουθενά τι είδος είναι. Προσπάθησα να γίνω μέλος στο forum που είπε ο raven αλλά τα έχουν κλειστές τις εγγραφές

@@nikos@@
07-11-09, 14:07
Επειδη εχω εμπειρια απο ταραντουλες!!Πρωτα πρωτα μην την πιασεις με γυμνα χερια,2ον η τριχες που εχει στην κοιλια της μπορει να σου προκαλεσουν το χειροτεροοο μικρα σπιρακια η λιγι φαγουρα! 3ον πηγαινε παλι εκει που την βρηκες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΧΜΑΛΟΣΙΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΩΕΙ με αποτελεσμα να πεθανει...Αν γραφτεις στο φορουμ που αναφερθηκε παραπανω και πεις οτι εχμαλοτισες ταραντουλα ΣΗΓΟΥΡΑ θα σε κραξουνε!!Να και η δικια μου!!!!!!:D

Υ.Γ.Δεν παω να το παιξω εξυπνος απλα εχω εμπειρια...
Φιλικα

Υ.Γ.2.Αν σου αρεσουν οι ταραντουλες μπορει να αγορασεις μια με ιπιο χαρακτηρα ανεκτικη στον χειρισμο οπως αυτη στην φοτο που ειναι πρωταγωνιστρια σε ταινιες!(λογω του χαρακτηρα της)

Πάνος
07-11-09, 14:10
2ον η τριχες που εχει στην κοιλια της μπορει να σου προκαλεσουν το χειροτεροοο μικρα σπιρακια η λιγι φαγουρα!
φιλε νικο, σε ντοκυμαντερ του σκαι ανεφερε πως οι τριχες προκαλουν ερεθισμο απλα...αλλα στο ματι μπορει να ειναι πολυ ενοχλητικο και αν εισπνευστουν λογω ερεθισμου του βλενογονου στις αναπνευστικες κοιλοτητες μπορει να προκαλεσουν σοβαρη δυσπνοια...
ιδία πειρα δεν εχω...αλλα εχοντας παρακολουθησει αυτο ειπα να το αναφερω....
τι λες εσυ?

velocity
07-11-09, 14:10
Επειδη εχω εμπειρια απο ταραντουλες!!Πρωτα πρωτα μην την πιασεις με γυμνα χερια,2ον η τριχες που εχει στην κοιλια της μπορει να σου προκαλεσουν το χειροτεροοο μικρα σπιρακια η λιγι φαγουρα! 3ον πηγαινε παλι εκει που την βρηκες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΧΜΑΛΟΣΙΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΩΕΙ με αποτελεσμα να πεθανει...Αν γραφτεις στο φορουμ που αναφερθηκε παραπανω και πεις οτι εχμαλοτισες ταραντουλα ΣΗΓΟΥΡΑ θα σε κραξουνε!!Να και η δικια μου!!!!!!:D

Υ.Γ.Δεν παω να το παιξω εξυπνος απλα εχω εμπειρια...
Φιλικα

Υ.Γ.2.Αν σου αρεσουν οι ταραντουλες μπορει να αγορασεις μια με ιπιο χαρακτηρα ανεκτικη στον χειρισμο οπως αυτη στην φοτο που ειναι πρωταγωνιστρια σε ταινιες!(λογω του χαρακτηρα της)

Το θέμα είναι ότι την βρήκα μέσα στο σπίτι. Δεν την πήρα από κανένα χωράφι. Δεν υπάρχει φυσικό περιβάλλον στον χώρο που την βρήκα

imichal
07-11-09, 14:13
Ε...ωπα....
Υπάρχουν τοσο μεγάλες αράχνες στην Ελλάδα ? Εγώ δεν έχω ξαναδει τοσο μεγάλη...
μπας και εχει φύγει απο κανενα πετ ? (κατι τετοιες φερνουν...)
Εγω πάντως, μια και συμπαθω πολυ τις αραχνες, θα αδειαζα απάνω της 3-4 μπουκαλια baygon, teza κτλ

@@nikos@@
07-11-09, 14:13
Και κατι αλλο,προσεχε γιατι οι ταραντουλες χωρανε να περασουν απο πολυ μικρες τρυπες,η δικια μου περασε απο τρυπα με διαμετρο 5 χιλιοστα :o οποτε προσεχε μην σου φυγει παλι μεσα στο σπιτι...

velocity
07-11-09, 14:15
Ε...ωπα....
Υπάρχουν τοσο μεγάλες αράχνες στην Ελλάδα ? Εγώ δεν έχω ξαναδει τοσο μεγάλη...
μπας και εχει φύγει απο κανενα πετ ? (κατι τετοιες φερνουν...)
Εγω πάντως, μια και συμπαθω πολυ τις αραχνες, θα αδειαζα απάνω της 3-4 μπουκαλια baygon, teza κτλ

Κύπρο μένω :p τώρα αν έχετε και στην Ελλάδα...
-------------------------
Και κατι αλλο,προσεχε γιατι οι ταραντουλες χωρανε να περασουν απο πολυ μικρες τρυπες,η δικια μου περασε απο τρυπα με διαμετρο 5 χιλιοστα :o οποτε προσεχε μην σου φυγει παλι μεσα στο σπιτι...

Άφησα μόνο μια πολύ μικρή που σίγουρα δεν χωράει

Strahos
07-11-09, 18:39
Το reptilesalonica.com δεν δέχεται εγγραφές πια και γενικώς δεν λειτουργεί πλέον σαν φόρουμ αλλά σαν μία online βιβλιοθήκη.
Καλύτερα να την αφήσεις ελεύθερη έξω από το σπίτι και θα βρει αυτή τον δρόμο της. Πιστεύω πως αν υπήρχαν επικίνδυνες αράχνες στην Κύπρο θα το ήξερες ήδη.
Ενδέχεται να είναι και προστατευόμενο είδος εν τω μεταξύ

Raven
07-11-09, 22:18
Δεν ειναι προστατευομενο ειδος ακομα απ οτι γνωριζω τουλαχιστον. Και μαλιστα ως ενα απο τα λιγα μεσογειακα μεγαλοσωμα ειδη ταραντουλας, εχει υποστει ανελεητη συλλογη απο τουριστες που εχουν τρελλα με την διαατηρηση αραχνων σε terrariums.
Στην αρχη νομισα οτι ηταν καποιο τροπικο ειδος αλλα μετα θυμηθηκα οτι καπου ειχε παρει το ματι μου ενα ειδος ταραντουλας πολυ μεγαλο που ζει σε μεση ανατολη, τουρκια και κυπρο.
Εψαξα λοιπον και το ονομα του τερατος ειναι Chaetopelma gracile.
Φωτο για ανγνωριση εδω: http://www.arachnoboards.com/ab/gallery/showimage.php?c=19&i=1616

Καλυτερα να της χαρισεις τη ζωη και να την αφησεις καπου μακρια απο ανθρωπινη παρουσια.

@@nikos@@
07-11-09, 23:02
Σωστοτατος!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt041:smt045

velocity
07-11-09, 23:07
Δεν ειναι προστατευομενο ειδος ακομα απ οτι γνωριζω τουλαχιστον. Και μαλιστα ως ενα απο τα λιγα μεσογειακα μεγαλοσωμα ειδη ταραντουλας, εχει υποστει ανελεητη συλλογη απο τουριστες που εχουν τρελλα με την διαατηρηση αραχνων σε terrariums.
Στην αρχη νομισα οτι ηταν καποιο τροπικο ειδος αλλα μετα θυμηθηκα οτι καπου ειχε παρει το ματι μου ενα ειδος ταραντουλας πολυ μεγαλο που ζει σε μεση ανατολη, τουρκια και κυπρο.
Εψαξα λοιπον και το ονομα του τερατος ειναι Chaetopelma gracile.
Φωτο για ανγνωριση εδω: http://www.arachnoboards.com/ab/gallery/showimage.php?c=19&i=1616

Καλυτερα να της χαρισεις τη ζωη και να την αφησεις καπου μακρια απο ανθρωπινη παρουσια.

Θα την αφήσω σε κανένα χωράφι εδώ γύρω. Δεν έχω και πολλές επιλογές φυσικού χώρου

kwstas_original
07-11-09, 23:14
Δεν έχω και πολλές επιλογές φυσικού χώρου
μαλλον τεχνητου χωρου δεν εχεις....;)
κουκλαρα ειναι παντως....ωραια ζωντανα εχετε εσεις εκει κατω:D

velocity
07-11-09, 23:42
μαλλον τεχνητου χωρου δεν εχεις....;)
κουκλαρα ειναι παντως....ωραια ζωντανα εχετε εσεις εκει κατω:D

φυσικού, φυσικού :) είναι μόνο μερικά χωράφια διάσπαρτα εδώ γύρω. Όπου και να την αφήσω μέσα σε κανένα σπίτι θα καταλήξει πάλι :p

antonis15
08-11-09, 00:43
παμε καλα τετοια βλεπω και σε μια αραχνουλα 5-6 τεζα ριχνω σε μια τετοια ολο το εργωστασιο..

Strahos
08-11-09, 18:22
παμε καλα τετοια βλεπω και σε μια αραχνουλα 5-6 τεζα ριχνω σε μια τετοια ολο το εργωστασιο..

δεν υπάρχει λόγος να αναπνέεις αυτόν τον καρκίνο μέσα στο σπίτι σου για μια αραχνούλα ;)

velocity
08-11-09, 19:58
Εκεί που την άφησα πάντος είναι παράδεισος για αυτήν :p

Γιώργος Κ
08-11-09, 21:12
Μπραβο σου!!! :p:rolleyes:

velocity
08-11-09, 23:03
Για μια στιγμή μου φάνηκε πως γύρισε και με κοίταξε στα μάτια σαν να μου έλεγε, I'll be back! χαχαχα

Γιώργος Κ
08-11-09, 23:27
I'll be back! χαχαχα
Ο terminator ειναι?? :smt066:smt107:smt107

mikele
17-11-09, 14:11
απο οτι καταλαβα την αφησες ελευθερη ....καλα εκανες δε θα καταφερνες με τιποτα να την κανεις να φαει ......

velocity
17-11-09, 20:55
Ο λόγος που την κράτησα για 1-2 μέρες ήταν απλά μέχρι να μάθω αν είναι επικίνδυνη γιατί μάλλον υπάρχουν κι άλλες εκεί που την βρήκα. Δεν είχα σκοπό να την κρατήσω για κατοικίδιο ή να την σκοτώσω :)