PDA

Επιστροφή στο Forum : Red cherry-24 λιτρα/ φωτος


Raven
06-11-09, 03:02
Απο το νεο 24 λιτρων γαριδο/γονο ενυδρειο μου.
Ξεστησα το υφαλμυρο, το εκανα παλι γλυκου νερου γιατι χρειαζομαι χωρο για καποια νεογεννητα CPD και Pseudomugil και εριξα και μερικες red cherry.
Βασικα εβαλα μεσα οτι βρηκα μπροστα μου απο ξυλα,moss πελια, ελληνικη pelia,φτερες, πετρες κλπ.
Το αποτελεσμα ειναι πολυ φυσικο και αγριο και ηδη σημερα ειδα μερικα νεογεννητα γαριδοπουλα να σουλατσαρουν.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0048-2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0051-2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0039-3.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0034-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-dsc_0023.jpg

Γιώργος Κ
06-11-09, 09:40
Πολυ ομορφο το νηπιαγωγειο!!! :p
Αν και το υφαλμυρο ηταν ομορφο ... αλλα τωρα τουλαχιστον θα γεμισει ζωη και χρωματα!!
Καλες αναπαραγωγες!!!:p

ΜΙΜΗΣ
06-11-09, 09:46
Ωραια πραγματα!!
Μπραβο!!

panos1972
06-11-09, 10:01
Μπράβο Raven!
Μήπως όμως μπορείς να δώσεις και μερικές πληροφορίες και για τα σαλιγκάρια που φαίνονται στο φόντο;

Raven
06-11-09, 18:23
Μπράβο Raven!
Μήπως όμως μπορείς να δώσεις και μερικές πληροφορίες και για τα σαλιγκάρια που φαίνονται στο φόντο;
Τα σαλιγκαρια ειναι τα απλα κωνικα που ζουν στο υποστρωμα (Μelanoides tuberculata).
Eχουν γινει παρα πολλα και αν και δεν κανουν κακο, ενοχλουν στο ματι και γι αυτο εχω αρχισει και αφαιρω πολλα σε καθε αλλαγη νερου.

Σημερα γεννηθηκε κι αλλο μικρο cpd , ειχε αυγα πανω στις moss που εβγαλα απο το μεγαλο ενυδρειο :p

tsilojohn
20-11-09, 00:33
Eχουν γινει παρα πολλα και αν και δεν κανουν κακο, ενοχλουν στο ματι και γι αυτο εχω αρχισει και αφειρω πολλα σε καθε αλλαγη νερου.
οταν αφαιρεσεις ξανα φωναξεμε να σε βοηθησω......:smt077:smt077
χωρις πλακα πραγματικα θα ηθελα μερικα..:oops::oops:

Raven
20-11-09, 01:20
Αντρεα, θα σου τα κρατησω αν τα θελεις. Ετσι κι αλλιως τα λυπαμαι και τα ριχνω σε κατι κουβαδακια στο μπαλκονι τα καυμενα.
Ζωντανα ειναι κι αυτα, κριμα να τους παρω τη ζωη.

tsilojohn
20-11-09, 01:48
σ'ευχαριστω πολυ.οταν ειναι πες μου να περασω..:)

Raven
30-01-10, 16:29
Eνα update και μια χρησιμη πληροφορια..
Εβλεπα απο μερες οτι κατι δεν παει καλα με αυτο το ενυδρειο. Λιγο το θολο νερο και οι γαριδες νευρικες , δεν χρειαστηκε να μετρησω για να καταλαβω οτι κατι συμβαινει.
Απο την μια λοιπον ο υπερπληθυσμος των γαριδων που απο 20 εφτασαν να γινουν πανω απο 100 και απο την αλλη η ζουγκλα απο moss που με δυσκολευε να πιασω τα 2 Cpd που ειχαν πια μεγαλωσει, με εκαναν να παρω την αποφαση να το ξεστησω.
Παιδευομουν επι 4 ωρες για να σωσω οσο περισσοτερα μωρα red cherry γινοταν αλλα και παλι χαθηκαν αρκετα μεσα στην απιστευτη θολουρα που δημιουργηθηκε.
Ολες οι μεγαλες γαριδες μπηκαν στο 200αρι με τις υπολοιπες , καθως και τα 2 cpd, και δεν ειχα καμια απωλεια.

Ξηλωνοντας λοιπον το ενυδρειο , βρηκα και τις αιτιες του προβληματος..
1. ειχε πεθανει ενα απο τα 5 zebra snail και ειχε μολυνει το νερο
2. ειχα χρησιμοποιησει απο τοτε που το πρωτοεστησα υφαλμυρο, ελαχιστο χωμα algoflash για να βοηθησω τα φυτα. Το χωμα αυτο λοιπον σαπισε και οταν πηγα να βγαλω το υποστρωμα μυριζε απαισια σαπιλα και ηταν μαυρο.

Ξεπλυνα και καθαρισα ολο το ενυδρειο, προσθεσα νεο υποστρωμα της Seachem και ξαναστησα ολο το ενυδρειο απο την αρχη και με τετοιο τροπο που να εχει πλεον ανοιχτες περιοχες μπροστα για να βοσκουν οι γαριδες.
Το αποτελεσμα ειναι αρκετα ομορφο πιστευω για αρχη και σημερα εχει καθαρισει το νερο και εγινε κρυσταλλινο και παλι.
Οι κατοικοι αυτη τη στιγμη ειναι απο σαλιγκαρια 4 zebra, και 2 bumblebee και απο γαριδες 10 μικρες Red Cherry.
To συμπερασμα μου ειναι οτι οσες φορες χρησιμοποιησα εστω και ελαχιστο algoflash ως υποστρωμα ειχα προβληματα, οποτε και δεν το συνιστω πλεον. Χιλιες φορες καλυτερα σκετο χαλικι ή αμμος ή αλλιως υποστρωματα για φυτα του εμποριου. Τα παθηματα γινονται μαθηματα !

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-moss-tank-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-aqua_photos-moss-tank.jpg

platy
30-01-10, 16:33
πολυ ομορφο το ενυδρειο αλεξανδρε...εγω θελω καποια στιγμη cpdακια να μου δωσεις...απο καμια γεννα *φυσικα οταν φυγουν τα ξιφφορακια ....

Ηλίας
30-01-10, 16:45
Μ'αρεσει πολυ το στησιμο!...:smt023
..παντος μου φαινετε περιεργο για το zebra snail, σε εμενα ειχαν ψοφησει πιο παλια κατι μηλοσαλιγκαρα και δεν ειχα προβλημα...:confused:

Raven
30-01-10, 16:49
Στα 24 λιτρα ο θανατος ενος μεγαλου σαλιγκαριου μπορει να μολυνει αισθητα το νερο. Σε μεγαλα ενυδρεια ανω των 100 λιτρων δεν ειναι μεγαλο προβλημα αν υπαρχει καλη φιλτρανση. Γι αυτο τα μικρα ενυδρεια θεωρουνται δυσκολα μακροχρονια στην συντηρηση τους.

tsilojohn
30-01-10, 16:54
Ξεπλυνα και καθαρισα ολο το ενυδρειο, προσθεσα νεο υποστρωμα της Seachem και ξαναστησα ολο το ενυδρειο απο την αρχη και με τετοιο τροπο που να εχει πλεον ανοιχτες περιοχες μπροστα για να βοσκουν οι γαριδες.

με αυτη την διαδικασια ο βυθος δεν θελει στρωσιμο?.
για τις γαριδες το λεω.

Raven
30-01-10, 17:13
Χρησιμοποιησα στρωμενο υποστρωμα απο το 300αρι, το οποιο το ανακατεψα με νεο υποστρωμα για να πιασει αμεσα βιολογια.;)

prospathw
30-01-10, 17:21
Ζηλεύω...:)τέλειο!!!

kifinas
31-01-10, 02:33
τα cpdακια δεν τρωνε νεαρες γαριδουλες?

Το εστεισες το 200αρι?

Φοβερο παντως και οι photos και τα χρωματα.

Raven
31-01-10, 03:00
Χρηστο, πρεπει να τρωνε κανενα νεογεννητο αλλα εγω δεν το εχω δει ποτε να γινεται. Γενικα δεν κανουν μεγαλη ζημια στις γαριδες τα CPD.
Το 200αρι , και το 300αρι πρεπει να ξεστηθουν ταυτοχρονα και θα πρεπει να εχω τουλαχιστον 3μερες στη διαθεση μου για να προχωρησω.
Εδω μου πηρε σχεδον ενα βραδυ να ξεστησω το 24αρι που το παιρνεις παραμασχαλα. Φαντασου τι θα τραβηξω με τα 2 μεγαλα..:smt120
Αυτο που μου την εχει σπασει σε βαθμο νευρικου κλονισμου ειναι η φακη zw Εχουν μπουκωσει ολα μου τα ενυδρεια απο δαυτη , την βλεπω εφιαλτες τη νυχτα....υπαρχει παντου, στον νιπτηρα, στην μπανιερα , πανω μου, στο μπαλκονι , στα χαλια, στις αποχες, στους κουβαδες...
Δεν ξερω τι και πως αλλα θα πρεπει να την ξεφορτωθω οριστικα και για παντα.:smt120:smt084

supermanx
31-01-10, 03:25
Δεν ξερω τι και πως αλλα θα πρεπει να την ξεφορτωθω οριστικα και για παντα.:smt120:smt084
Μοιρασέ την στο λαό:smt043χαχαχαχα

Πανέμορφο το ενυδρείο!!!Είναι να έχεις τον καλλιτέχνη μέσα σου και σε σένα Αλέξανδρε σου περισσεύει κιόλας:grin::grin::grin:ΜΠΡΑΒΟ:smt041:smt041

christrd
31-01-10, 10:33
φιλε μπραβο σου ειναι πολυ καλο το ενυδριακι σου.εγω εχω προσπαθισει με γαριδες στο ενυδρειο μου γιατι μου αρεσουν πολυ αλλα μου κρατανε κανα μηνα μονο,μηπως μπορεις να μου δοσεις καποια συμβουλη για τα στοιχεια του νερου μηπως δεν μου τεριαζουν στο κοινοβοιο που εχω.ευχαριστω και καλη συνεχεια

Raven
31-01-10, 19:21
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

@christrd για να σε βοηθησουμε θα πρεπει να πεις καποια στοιχεια. Τι γαριδες εχεις, σε ποσα λιτρα, με φυτα ή χωρις, τι τιμες νερου και με τι ψαρια. Και το κυριοτερο αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου.
Αφου εχεις προβλημα θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα νεο θεμα και να παρεις ολες τις απαντησεις που ζητας ;)

Γιώργος Κ
31-01-10, 21:43
Εχουν και πλατεια να καθονται οι γαριδουλες και να πινουν το καφεδακι τους!! Τελειο!! Μπραβο Αλεξ!! :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Μίμης
31-01-10, 22:20
ωράιο στήσιμο και πολυ πρακτικο και χρησιμο το κενο που αφησες μποστα;)

nikos mennis
01-02-10, 00:11
Απο το νεο 24 λιτρων γαριδο/γονο ενυδρειο μου.
Ξεστησα το υφαλμυρο, το εκανα παλι γλυκου νερου γιατι χρειαζομαι χωρο για καποια νεογεννητα CPD και Pseudomugil και εριξα και μερικες red cherry.
Βασικα εβαλα μεσα οτι βρηκα μπροστα μου απο ξυλα,moss πελια, ελληνικη pelia,φτερες, πετρες κλπ.
Το αποτελεσμα ειναι πολυ φυσικο και αγριο και ηδη σημερα ειδα μερικα νεογεννητα γαριδοπουλα να σουλατσαρουν.

χρειαζετε να βαλεις co2 η κάτι αλλο για να κρατήσεις τα φυτα?

Raven
01-02-10, 00:58
Οχι. Με ευκολα φυτα και 0,5W ανα λιτρο δεν χρειαζομαι CO2.

mikele
01-02-10, 11:42
που ομορφο!!!!!!!!!!!!!

giannisqq
01-02-10, 11:56
πολυ ομορφο!!!!!!!!

kifinas
01-02-10, 21:58
Χρηστο, πρεπει να τρωνε κανενα νεογεννητο αλλα εγω δεν το εχω δει ποτε να γινεται. Γενικα δεν κανουν μεγαλη ζημια στις γαριδες τα CPD.
Το 200αρι , και το 300αρι πρεπει να ξεστηθουν ταυτοχρονα και θα πρεπει να εχω τουλαχιστον 3μερες στη διαθεση μου για να προχωρησω.
Εδω μου πηρε σχεδον ενα βραδυ να ξεστησω το 24αρι που το παιρνεις παραμασχαλα. Φαντασου τι θα τραβηξω με τα 2 μεγαλα..:smt120
Αυτο που μου την εχει σπασει σε βαθμο νευρικου κλονισμου ειναι η φακη zw Εχουν μπουκωσει ολα μου τα ενυδρεια απο δαυτη , την βλεπω εφιαλτες τη νυχτα....υπαρχει παντου, στον νιπτηρα, στην μπανιερα , πανω μου, στο μπαλκονι , στα χαλια, στις αποχες, στους κουβαδες...
Δεν ξερω τι και πως αλλα θα πρεπει να την ξεφορτωθω οριστικα και για παντα.:smt120:smt084

Γενικα με την "φακη" ειχα και εγω προβλημα στο παλιο μου 200αρι, ετσι και ξεκινησει στο ενυδρειο δεν μπορεις να την σταματησεις με τιποτα. Ευτηχως στην μεταβαση για το 500αρι, επλυνα ολα τα φυτα καλα για να αποφιγω τις moss ( δεν τα καταφερα αποτελεσματικα) και την φακη (ευτηχως δεν την ξαναειδα).

Τα cpd ειναι οτι πιο ομορφο ψαρακι εχω δει σε ενυδρειο, κανουν παιχνιδια το ενα με το αλλο λες και παιζουν κρυφτο, ειναι τοσο μικρα που σκεφτομαι να αγορασω μερικα για το 30αρι μου, και ειπα να ρωτησω μην τυχον τρωνε καμια γαριδουλα.

Φιλικα Χρήστος

Raven
02-02-10, 00:42
Χρηστο, το κακο με τα CPD ειναι οτι σε μικρα ενυδρεια γινονται ντροπαλα και κρυβονται συνεχεια. Να φανταστεις αλλος ενας λογος που ξεστησα αυτο το 24αρι ειναι γιατι νομιζα οτι το 2ο cpd-ακι ειχε ψοφησει. Ειχα να το δω πανω απο μια εβδομαδα.
Καμια νεογεννητη γαριδουλα μπορει να την τρωνε αλλα δεν κανουν με τιποτα ζημια και ουτε καν μπορουν να τις ελεγξουν τις red cherry με τον ρυθμο που αναπαραγονται.

Γιώργος Κ
02-02-10, 01:00
Χρηστο, το κακο με τα CPD ειναι οτι σε μικρα ενυδρεια γινονται ντροπαλα και κρυβονται συνεχεια. Να φανταστεις αλλος ενας λογος που ξεστησα αυτο το 24αρι ειναι γιατι νομιζα οτι το 2ο cpd-ακι ειχε ψοφησει. Ειχα να το δω πανω απο μια εβδομαδα.
Καμια νεογεννητη γαριδουλα μπορει να την τρωνε αλλα δεν κανουν με τιποτα ζημια και ουτε καν μπορουν να τις ελεγξουν τις red cherry με τον ρυθμο που αναπαραγονται.
Θα συμφωνησω ... εχω 7 η 8 cpd αναγκαστικα στο 30 λιτρο και απο τοτε που τα εβαλα δεν βγαινουν καθολου ισα ισα σκανε μυτη να φανε και μετα παλι μεσα στα φυτα! Στο 50 λιτρο ηταν συνεχεια μπροστα και δεν φοβοντουσαν καθολου! Φυσικα εχει κανονιστει να μεταφερθουν σε πολυ μεγαλυτερο :p

harris samos
02-02-10, 01:08
θελω κι εγω cpd

fotis_k
02-02-10, 21:49
σε πολυ μεγαλυτερο :p


Χμμ....μηπως αυτα ειναι που θα βαλει ο Πανος στο καινουριο ενυδρειο?:rolleyes::D

Πάνος
02-02-10, 22:43
cpd-ακια εχω...αλλα θα ηθελα και μερικα ακομη...δεν ειναι ομως αυτοι οι κατοικοι του νεου ενυδρειου...

υ.γ.το εχετε παρει ζεστα ε??:D

platy
02-02-10, 22:47
τι κατηγοριας ειναι ..?? ζωοτοκα ? κρυου νερου?ασια?μαδαγασκαρη?τι τι τι τι τι τι τι τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:smt120:sm t120:smt120:smt120

Raven
04-03-10, 19:55
Νεα μορφη και νεοι κατοικοι.Τα Limnobium και τα Pistia εχουν δημιουργησει ωραιο εφε ζουγκλας με τις ριζες τους και τραβανε και ολα τα νιτρικα. Το φχαριστιεμαι να το παρακολουθω και οι γαριδουλες τα σπανε !!
Ο φωτισμος αλλαξε και εγινε 36 watt οποτε λιγες αλγιτσες δεν τις γλιτωνω.Ευνοουν και τις γαριδες που βρισκουν και τις τρωνε.
Λιπανση : σπανια λιγο καλιο και τιποτα αλλο, γιατι οι CRS και οι bee ειναι ευαισθητες στα λιπασματα.
Απο μετρησεις
ΡΗ 6,7
ΚΗ 3
ΝΟ3 =0
Θερμοκρασια 24
Φιλτρο hang on
Χρηση τυρφης.
CO2 oχι.
Κατοικοι: 20-40 Red cherry (οι περισσοτερες μικρα), 8 crystal black, 3 Crystal red, 2 bumblebee snails, 2 zebra nerite snails. Επισης απο σαλιγκαρια : Ramshorns, Physa, Melanoides.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-3310-27.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-viuyrdc8.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-908vbr-6.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-tt60-alkorax-908vbr-1.jpg

Αλέξης6
04-03-10, 20:17
Είναι πανέμορφες οι φωτογραφιές και οι γαρίδες!!!

Να κάνω μια ερωτησούλα χωρίς να θέλω να καταστρατηγήσω το ποστ?

Το φως είναι κρεμαστό ? Ποιάς εταιρίας.. Γιατί ψάχνω εδώ και καιρό φωτισμό γύρω στα 30watt για ένα ενυδρείο ελάχιστα μεγαλύτερο..

Raven
04-03-10, 20:23
Μια απλη λαμπα Power compact στερεωμενη προχειρα, και για καλυμα ενα ...φυλλο αλουμινοχαρτο :oops:
Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο, χωρις καπακι.

Αλέξης6
04-03-10, 20:41
Thanks!!!

Πάνος
04-03-10, 21:01
πολυ ομορφο Αλεξανδρε!;);)

rottbea
04-03-10, 21:02
Μια απλη λαμπα Power compact στερεωμενη προχειρα, και για καλυμα ενα ...φυλλο αλουμινοχαρτο :oops:
Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο, χωρις καπακι.


ρε φιλε τι πραγματα ειναι αυτα!!!Ακους εκει φυλλο αλουμινοχαρτο:smt084Για μετρα και στειλε διαστασεις του ενυδρειου να του φτιαξουμε καπακι!!Ξερεις εσυ!

Raven
04-03-10, 21:38
ρε φιλε τι πραγματα ειναι αυτα!!!Ακους εκει φυλλο αλουμινοχαρτο:smt084Για μετρα και στειλε διαστασεις του ενυδρειου να του φτιαξουμε καπακι!!Ξερεις εσυ!
Εγω ειμαι aquascaper κυριος...δεν ειμαι ηλεκτρολογος :D:D Δημητρο, ευχαριστω για αλλη μια φορα +-3