PDA

Επιστροφή στο Forum : Προταση για καθαριστές?


Angel_Nick
05-11-09, 14:06
καλησπέρα!!! εχω 2 ενυδρεια ενα 80 με ενα ζευγαρι convict και ενα 320 malawi. θα ήθελα να βάλω κανένα ψαράκι αν γίνεται ως καθαριστές βηθού και για την άλγη. τι μπορώ να βάλω? ευχαρηστω εκ των προτέρων!!!

Γιώργος Κ
05-11-09, 14:12
καλησπέρα!!! εχω 2 ενυδρεια ενα 80 με ενα ζευγαρι convict και ενα 320 malawi. θα ήθελα να βάλω κανένα ψαράκι αν γίνεται ως καθαριστές βηθού και για την άλγη. τι μπορώ να βάλω? ευχαρηστω εκ των προτέρων!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
Δεν υπαρχουν ψαρια ... καθαριστριες

ErnieBall
05-11-09, 14:54
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
Δεν υπαρχουν ψαρια ... καθαριστριες

εχεις απολυτο δικιο:smt023

kalaxan
05-11-09, 15:41
καλησπέρα!!! εχω 2 ενυδρεια ενα 80 με ενα ζευγαρι convict και ενα 320 malawi. θα ήθελα να βάλω κανένα ψαράκι αν γίνεται ως καθαριστές βηθού και για την άλγη. τι μπορώ να βάλω? ευχαρηστω εκ των προτέρων!!!

Ως καθαριστής βυθού το καλύτερο είναι η προσεκτική χρήση σκούπας βυθού.Αν και αν είναι φυτεμένο πολλοί δεν το θεωρούν απαραίτητο..

Για την άλγη οι αλλαγές νερού,ο σωστός φωτισμός,η σωστή λίπανση ,το τοπικό τρίψιμο στα φύλλα και το καθαρό-καινούργιο σφουγγαράκι κουζίνας(για τα τζάμια)

Τα ψάρια πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε σα ζωντανούς οργανισμούς με ανάγκες/για φροντίδα και όχι σαν εργαλεία καθαρισμού ή μπιμπελό κτλ..

ΥΓ Κάποια ψάρια οταν είναι νεαρά τρέφονται με άλγη αλλά σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τα αντιμετωπίζουμε ως καθαριστές καθώς έχουν και άλλες ανάγκες,ειδικά όσο μεγαλώνουν..

Angel_Nick
05-11-09, 22:10
ευχαριστώ παιδιά για την παρατήρησή σας. πιο παλιά που είχα βάλει ένα πλέκο τον τάιζα καθημερινά με ταμπλέτες βυθού δεν τον άφηνα μόνο να τρώει άλγη. δεν θα βάλω τελικά θα τα καθαρίζω μόνος μου αφού έτσι θα είναι καλύτερα για τα ψαράκια μου... και θα κοιτάξω να κάνω πιο συχνές αλλαγές νερού!!! ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες σας!!! :)

harris samos
05-11-09, 23:11
εχω ενα ενυδρειο με 1 μονομαχο και 6 μηλοσαλιγκαρα δεν εχω αλγη δε λεω οτι τα σαλιγκαρια ειναι καθαρηστες αλλα σιγουρα βοιθανε πολυ επισεις και η γαριδες τους αρεσει ολη μερα να τσιμπολογανε αλγη και τα δυο πρεπει φυσικα να τα ταιζεις μη περιμενεις να ζησουν μονο απο την αλγη που βρισκουν

douran_p
06-11-09, 09:05
μια και μοναδικη προταση...... τα δυο σου χερια και ενα σφουγγαρι.....!!!!

κοιτα αναλογα τι ψαρια εχεις και τι λιτρα μπορεις να βαλεις ενα κοποδακι απο κορυντορας και θα σου καθαριζουν τον βυθο απο τα υπολοιματα τροφης...... και ειναι και πολυ ομορφα!!!!!

Angel_Nick
06-11-09, 11:23
φυσηκά και αν θα έβαζα θα τα τάϊζα αλλά νομίζω πως τα σαλιγγάρια δεν μπορουν να μπουν μαζι με κιχλίδες γιατι απ' οτι νομίζω οι κιχλίδες χτυπάνε τις κεραίες τους με αποτέλεσμα τα σαλιγγάρια να μας "χαιρετάνε". όσο για τα cory δεν ξέρω αν μπορούν να πάνε μαζί με τις αφρικάνες ή τα convict.

Πάνος
06-11-09, 16:41
όσο για τα cory δεν ξέρω αν μπορούν να πάνε μαζί με τις αφρικάνες ή τα convict.
δεν πανε. τα τελευταια θελουν σκληρο νερο ενω τα πρωτα μαλακο...

Kostas G.
09-11-09, 10:32
Δεν πάνε καθόλου δηλαδή...Και λόγω συνθηκών και λόγω χαρακτήρα...
Το καλύτερο είναι αυτό που είπες,να μην βάλεις κάτι αλλά να το καθαρίζεις εσύ όποτε χρειάζεται;)