PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασια


jgelsis
30-10-09, 13:38
Καλημερα,νεος στο φορα,και στο Θαλασσινο μετα απο 10 χρονια στοο γλυκο!
Εχω ενα προβληματακι με την θερμοκρασια και θα ηθελα τα φωτα σας.
Το αλμυρο μου λοιπον,το εχω εντιχοισμενο,δηλαδη φαινεται μονο η μπροστα επιφανεια του,ετσι δεν εχει επαφη με την ατμοσφαιρα,το juwel λοιπον εχει δυο λαμπες φθοριου οι οποιες καινε 10 ωρες την ημερα με χονοδιακοπτη.
ετσι η θερμοκρασια του νερου φτανει ως και 30 βαθμους κελσιου.
Το εχω συνεχεια ανοιχτο με ανεμνηστερακια κατα επιλογη ανοιχτα ωστε να πεφτει η θερμοκρσια,η εξατμιση φτανει πολλες φορες στ 3 λιτρα ημηρεσιος.
Χωρος για ψυκτρα δεν υπαρχει ελευθερος,η απαντηση που πηρα απο το pet shop ηταν οτι υπαρχουν λαμπεσ led που δεν παραγουν θερμοτητα και εχουν πολυ δυνατο φωτισμο,τι γνωμη εχετε?

ΥΓ.η παραπανω θερμοκρσια ειναι με κλειστο θερμοστατη!!!!
ευχαριστω πολυ!!!

Kotsos
30-10-09, 19:16
Μια πρώτη λύση είναι να βγάλεις τα μπάλαστ και να τα βάλεις μακριά από το ενυδρείο..;)

jgelsis
30-10-09, 22:40
[QUOTE=Kotsos;385163]Μια πρώτη λύση είναι να βγάλεις τα μπάλαστ και να τα βάλεις μακριά από το ενυδρείο..;)[/Q

τι ειναι τα μπαλαστ?καθοτι αρχαριος!!!

Kotsos
30-10-09, 22:47
τι ειναι τα μπαλαστ?καθοτι αρχαριος!!!
Δεν ξέρω πως είναι στο ενυδρείο σου, παίζει να είναι και φιξ (να μην βγαίνουν δλδ).. Είναι ένας μετασχηματιστής που χρειάζεται για να ανάψουν οι λάμπες... Αυτό παράγει την θερμότητα και όχι οι φθορίου...
Αν μπορέσεις να το βγάλεις πιστεύω θα είσαι οκ..

Αυτό είναι το σχήμα του http://www.germes-online.com/direct/dbimage/50278095/Magnetic_Ballast.jpg

jgelsis
30-10-09, 23:40
Δεν ξέρω πως είναι στο ενυδρείο σου, παίζει να είναι και φιξ (να μην βγαίνουν δλδ).. Είναι ένας μετασχηματιστής που χρειάζεται για να ανάψουν οι λάμπες... Αυτό παράγει την θερμότητα και όχι οι φθορίου...
Αν μπορέσεις να το βγάλεις πιστεύω θα είσαι οκ..

Αυτό είναι το σχήμα του http://www.germes-online.com/direct/dbimage/50278095/Magnetic_Ballast.jpg

ΑΧΑ!ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΞ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ LED,TI ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
Η ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 14 LED,10 ΛΕΥΚΑ ΚΑΙ 4 ΜΠΛΕ!
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 75 ΕΥΡΩ,ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 2,ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ....ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ,ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ?

Kotsos
30-10-09, 23:49
ΑΧΑ!ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΙΞ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ LED,TI ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
Η ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 14 LED,10 ΛΕΥΚΑ ΚΑΙ 4 ΜΠΛΕ!
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΣΤΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 75 ΕΥΡΩ,ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 2,ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ....ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ,ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ?
Πόσα βατ είναι?? Νομίζω χρειάζεται και ακτινικά εκτός από μπλε και άσπρα......

Να ξέρεις όμως ότι και τα led ζεσταίνονται αρκετά...

Εγώ θα προσπαθούσα να βγάλω τα μπάλαστ...

jgelsis
30-10-09, 23:59
Πόσα βατ είναι?? Νομίζω χρειάζεται και ακτινικά εκτός από μπλε και άσπρα......

Να ξέρεις όμως ότι και τα led ζεσταίνονται αρκετά...

Εγώ θα προσπαθούσα να βγάλω τα μπάλαστ...

ευχαριστω για την αμεση επικοινωνια!
βατ δεν θυμαμαι,ο τυπος στο pet shop ειπε οτι ειναι ιδανικες,τι να πω!

kalts.greg
31-10-09, 00:20
αντικατέστησε τα απλά μπάλανς με ηλεκτρονικά και βγάλτα έξω από το καπάκι . είναι η ακριβή λύση αλλά και η σωστή . γλιτώνεις από όλα τα προβλήματα και οι λάμπες σου θα λειτουργούν σωστά για πάρα πολλές ώρες και θα καταναλώνουν πολύ λιγότερο .

sifnos
31-10-09, 01:06
υπαρχουν μερικες λυσεις οι οποιες μπορουν να δουλεψουν σε σενα μπορει και οχι.αν θελεις πες μας.ποια θεωρεις την ιδανικη θερμοκρασια για το ενυδρειο σου?τι ενυδρειο ειναι αυτο?καιμια φωτο της κατασκευης?ποσο καιρο τρεχει?εχει δουλεψει καλοκαιρι...δωσε μας μερικες πληροφοριες...τι φωτιστικο εχεις κλπ κλπ