PDA

Επιστροφή στο Forum : Koστος Reef


harmiller
23-10-09, 16:02
Επειδη τον τελευταιο καιρο ψαχνομαι για στησιμο γλυκου θα ηθελα να σας ρωτησω γενικα για το κοστος ενος Reef που αν και μου αρεσει περισσοτερο, κυκλοφορει γενικα ενας μυθος..(?) οτι το κοστος στησιματος/ συντηρησης ειναι υπερογκο. Επειδη βεβαια η τσεπη του καθενος ειναι διαφορετικη θα μπορουσε καποιος να προσδιορισει ενα μεσο κοστος για το στησιμο ενος reef ενυδρειου? Οχι, τιποτα αλλο αλλα να μαθω εγω και αλλοι αρχαριοι αν αυτο που γενικα ακουγεται ισχυει.. Εγω συγκεκριμενα διαθετω το juwel rio 180 Lt και εχω και ενα εξωτερικο φιλτρο της rena 1350 lt/h. Τι αλλο χρειαζομαι για να πω οτι στρωνω? Skimmer χρειαζομαι ας πουμε απο την αρχη και ποσο κοστιζει περιπου? Ρωταω εσας γιατι αν ρωτησω σε μαγαζι θα με "σκισει" με συμπραγκαλα που ισως δε χρειαζονται..

Neoklis
23-10-09, 16:08
Εξαρταται για τι ενυδρειο μιλαμε...
ΑΝ θελεις ενα reef με μ@λακα μονο κοραλια, τοτε εκει χρειαζεσαι λιγοτερο φως από ότι σε ένα με σκληρα ας πούμε...
Επισης τα ζουμια που θα ριχνεις ειναι λιγοτερα σε ενα light reef..

Απο εκει και περα δεν υπαρχει καποιο στανταρ..
Θα χρειαστεις σκιμμερ, κυκλοφορητες, οσμωση, φωτισμο (δεν ξερω τι εχεις αυτη τη στιγμη)..

Ενας πολυ γενικος κανόνας λεει 1000 euro ανα 100 λιτρα... Με καθε επιφυλαξη ομως... μην το παρεις απολυτα το νούμερο αυτο.. στο αναφερω απλα για να εχεις μια ιδεα για τι ποσο μιλαμε..

tsilojohn
23-10-09, 16:11
διαβασε και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33788&highlight=%EA%EF%F3%F4%EF%F2

harmiller
23-10-09, 16:24
ας πουμε με μονο κοραλια και οχι πιο σκληρα με ανεμωνες κτλ.
ο φωτισμος που εχω ειναι 2χ45 (θελω αλλαγη) Τ5 νομιζω.
Στα fish only μειωνεται το κοστος αρκετα?

Isidoros
25-10-09, 09:35
Αυτοι οι γενικοί κανόνες δεν ξέρω απο που βγαίνουν.:confused:Ας μου εξηγησει καποιος.
Φιλε μου οπως σου ειπε και ο Neoklis πολυ σημαντικός παράγοντας είναι τι θέλεις να φτιαξεις(αν και κατα 99% στην πορεια αλλαζεις γνωμη).Αλλος ενα θεμα πολυ βασικο ειναι ποσο πιανουν τα χερια σου με DIY κατασκευες(θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα).Επισης αν διαβασεις και περιορισεις λαθος επιλογες παλι θα γλυτωσεις παρα πολλα λεφτα.
Γενικα θελει πολυ διαβασμα γιατι
-θα αγορασεις σωστα μηχανηματα απο την αρχη(πχ θες ενα καλο hang on skimmer για το rio 180)
-θα σκοτωσεις λιγοτερα ζωντανα
-το reef χρειαζεται παρα πολυ υπομονη και γνωσεις
Kαλη επιτυχια.

enzo
26-10-09, 20:17
οι παραγοντες που θα σου καθορισουν το κοστος στο reef ειναι
-το ειδος των κοραλιων που θα φιλοξενησεις
-ο διαθεσιμος ελευθερος χρονος σου αρα κατ'επεκταση η αυτοματοποιηση του ενυδρειου
-το ποσο πιανουν τα χερια σου οπως προειπε ο ισιδωρος
-το αν θα παραγγειλης τον εξοπλισμο σου απο internet
σε καθε περιπτωση να υπολογιζεις απο 1000 ευρω ανα 100 λιτρα.
η διαφορα reef και fish only ειναι στον φωτισμο και στην προσθηκη ασβεστιου και kh,αρα πιο φτηνο και στο στησιμο και στην συντηρηση...:rolleyes: