PDA

Επιστροφή στο Forum : Σημάδι στον δίσκο μου..Πληγή ή άρρωστο??


cobaingr
15-10-09, 22:24
Ο δίσκος μου έχει εμφανισει ένα σημάδι σαν φακή στο ένα του πτερύγιο...και χτες εμφάνησε και αυτήν την άσπρη πληγή...μάλλον απο κάνα ξύσιμο σε ξύλο..(λέω εγώ τώρα...)

μπορούν οι πιο έμπειροι να δώσουν τα φώτα τους????....


Ευχαριστώ προκαταβολικά...

(συνθήκες......3 ενήλικες....2 μικροί δίσκοι.....μερικοί καρδινάλιοι...PH 5,8...GH 5...KH 1...θερμοκρασία 29.....η αναπνοή είναι κάτι που με προβληματίζει επίσης...αλλά....δεν είμαι και σίγουρος.....φαίνεται να είναι λίγο γρήγορη....)

ΧρήστοςΠ
16-10-09, 08:27
Μετρήσεις νιτρικών και ρουτίνα αλλαγής να πεις ;)

Προληπτικά μεγάλη αλλαγή νερού , και μετά μελαφιξ

cobaingr
16-10-09, 14:11
Ευχαριστώ για την απάντηση....κανω αλλαγή και επανερχομαι.....

mikele
19-10-09, 13:48
Ισως καποιο χτυπημα σε κανα ξυλο η ισως καμια κυστη ....και τα δυο δε ειναι σοβαρα απλα παρακολουθησε το για τυχον εξελιξη σε κατι πιο σοβαρο

Μάριος
19-10-09, 14:23
Ρε παιδιά το χρώμα του είναι λίγο μαύρο ή μου φένεται.

cobaingr
20-10-09, 08:07
Λοιπον......με καλη αλλαγη νερου....προσθηκη αλατιου...(1 κουταλακι στα 40 λιτρα...)...τα σημαδια μετα απο 3 μερες σχεδον εξαφανιστηκαν.....οποτε...super!!....

το προβλημα που εχω τωρα ειναι αυτο που λεει και ο φιλος Μαριος....το ενα το δισκακι εχει μαυρισει.... και ενας απο τους ενηλικες...κοιταει την επιφανεια....οχι καθετα...αλλα τις πεισσοτερες ωρες αραζει ψηλα...οταν ταιζω...που τρομαζει λιγο....κατεβαινει και κολυμπαει μια χαρα....περριτο να πω..οτι απο ορεξη...μηδεν...ολοι τους....!!!


προληπτικα...ανεβασα θερμοκρασια στους 34 σημερα...εβαλα αεροπετρα (να την αφησω μονιμα???)....(ψαχνω melafix...δεν το βρισκω πουθενα!!!!αλλα σημερα πιστευω θα το βρω..)....το ph μου στο 5,8....Gh 7...Kh 1....νιτρικα 0...σε αυτην την θερμοκρασια οι δισκοι μου βγαζουν βλενα απο το σωμα τους φουλ!!!..(καλο...η κακο???)

καμια ιδεα???.....να βαλω αλατι αλλο 1 κουταλακια στα 40 λτ??? (ενιδρειο...400λτ...10 κουταλακια γλυκου)

(στις φωτο....στην μια που ειναι το μαυρο μικρο..ειναι και αυτος που του ερεσει η επιφανεια(ή τα αστερια.....δεν ξερω...:)).....και στην αλλη η θυληκια μου...με λιγο θολο ματι?????....η ειναι ιδεα μου????ο αλλος ο θεραπευμενος δεν μου καθοτανε για ποζα...)

ΧρήστοςΠ
20-10-09, 10:19
με τι μετράς ? Κάτι δεν μου αρέσει στην όλη ιστορία κάνε μέτρηση Νο2 .

Την θερμοκρασία γιατί την ανέβασες ? και σε πόση ώρα την πηγές εκεί ? Αεροπετρα την αφήνεις σίγουρα στους 34 δεν το συζητάμε

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου ?

Τα νιτρικά 0 με φοβήζουν ότι είναι άστρωτο . Ολα τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι από κακοσυντηρημένο ενυδρείο ή άστρωτο

Καάθε πότε κάνεις αλλαγή ? πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο κτλ κτλ καλύτερα να συμπληρώσεις την φόρμα ασθενειών αλλιώς δεν θα βγάλουμε άκρη .

Ο δίσκος που στέκεται στην επιφάνεια είναι άρρωστος σίγουρα και καιρό μάλιστα . Πάρε τον μία φωτό από τα πλάγια .

mikele
20-10-09, 13:04
και εμενα για αστρωτο ενυδρειο μου φαινεται ........αληθεια σε ποσα λιτρα εχεις τα ψαρακια

cobaingr
20-10-09, 14:18
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5*0,65*0,5 ~480λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:6 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 29
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 ενηλικες + 2 μικροι δισκοι + 8 καρδιναλιοι + 10 μικρα
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 15 μερες...120λτ
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 15/10/09
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες την μερα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 6
KH:1
GH:7
ΝΗ3 (αμμωνια): < απο 0,01
ΝΟ2(νιτρώδη): 0.02mg/l
ΝΟ3(νιτρικά):30mg/l
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: μετρηση με σταγονες tropic marin
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική: 5.8
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 2 δισκοι
2. ΔΕΡΜΑ: μαυρο χρωμα...
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: το αλλο κοιταει ...επιφανεια σταθερα..
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): διαφανη το ενα...το αλλο...δεν τρωει...
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ψιλοαυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :δεν εχει ορεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 4-5 μερες αυτο που κοιταει ουρανο...το αλλο....καμια 10αρια μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: FMC της PET dajana prof
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 4ml στο ενυδρειο
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 2 μερες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: το εκανα για να φυγουν το σημαδι στο πτερυγιο και στο σωμα...αλλα δεν ειδα φως.....φυγανε τελικα με το αλατι που εβαλα μετα την αλλαγη!!!
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : ναι για 3 μερες....
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι...περιπου 120λτ
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: τα ειχα σκοτεινα για δυο μερες...(ετσι λεει το φαρμακο...)

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:



σιγουρα στρεσαριστικαν απο την θεραπεια..η αλλαγη ομως ηταν δυνατη...και μετα την αλλαγη εβαλα (για πρωτη φορα...) αλατι...

καμια ιδεα...???? (δεν νομιζω οτι ειναι αστρωτο.....εχω λιγο αυξημενες μετρησεις νομιζω λογω της θεραπειας με το FMC....)

ο δισκος που ανεπνεε κοντα στην επιφανεια..(οχι ΣΤΗΝ επιφανεια..)...σαν να ειναι καλυτερα με την αυξηση της θερμοκρασιας......σας βαζω και πλαινη φωτο...)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα... (εχω αγχωθει με τα ψαρακια μου!!!!)

(ενα catappa leave που εχω βαλει....ποτε το βγαζω???? ειναι μεσα....μια εβδομαδα...)

ΧρήστοςΠ
20-10-09, 14:36
Δεν λέω για αυτόν τον δίσκο αλλά για τον άλλο .

Η υπάρξει ΝΟ2 δηλητηριάζει τα ψάρια σταμάτα τα ταίσματα για 2-3 μέρες και κάνε αλλαγή σήμερα 30% και αύριο 30 % η αλλαγή να γίνει με νερό ίδιας θερμοκρασίας ελπίζω από όσμοση . Την αλατότητα προσπάθησε να την κρατήσεις εκεί που είναι τώρα ( αλήθεια πόσο αλάτι έριξες ?) προστατεύει μερικώς τα ψάρια από το ΝΟ2

Μην βάζεις φάρμακα στο κυρίως ενυδρείο αν δεν ξέρεις τι κάνουν ;)

cobaingr
20-10-09, 14:50
να ειναι ολο απο οσμοση???? η μισο μισο???...αλατι εριξα 10 κουταλακια...ενα για καθε 40 λτ περιπου...

φοβαμαι οτι το gh κανει βουτιες οταν βαζω μονο οσμοση...!!!

ΧρήστοςΠ
20-10-09, 15:28
Εσύ με τι κάνεις αλλαγή μέχρι τώρα ρε φίλε μου ? Την ίδια κάνε απλά ανέβασε θερμοκρασία ίδια με του ενυδρείου ;) .

cobaingr
20-10-09, 21:12
ok......η αλλαγη εγινε... (μισο οσμοση μισο βρυσης...)...(μου ξεφυγε λιγο και επεσε η θερμοκρασια εφτασε τους 31 απο 33,8 που ηταν πριν την αλλαγη....)gh 6 kh 1....ph 6,1....θα κανω και αυριο 30%...(προσεχοντας περισσοτερο θερμοκρασια....) και βλεπουμε.....

παντως ο μπλε μου συνεχιζει να ειναι περιεργος (ειναι αυτος που ανεβαινει προς την επιφανεια....) και το μικρο...συνεχιζει να ειναι μαυρο...αλλά γενικοτερα....οι συμπεριφορες εχουν βελτιωθει ΠΟΛΥ!!!!....βολταρουν παρεα....

την θερμοκρασια την φτανω παλι στους 34...την αφηνω στους 32 με 32,5 τα βλεπω καλυτερα.....περα απο αλατι...(εκανα αλλαγη 120λτ...εριξα κουταλακια...και αντιχλωριο...και discus elements...(20ml...)...να βαλω κανα Melafix??...aqutan???

ΧρήστοςΠ
21-10-09, 08:07
αφού βάζεις αλάτι όχι ;)

Μάριος
21-10-09, 08:18
μου ξεφυγε λιγο και επεσε η θερμοκρασια εφτασε τους 31 απο 33,8 που ηταν πριν την αλλαγη

Αυτό σημαίνει ότι το νερό της αλλαγής είχε κατά πολύ μικρότερη θερμοκρασία απ'ότι το νερό του ενυδρείου. Αυτο το θέμα πρόσεξέ το πολύ. Πάρε ένα βαρελάκι και προετοίμαζε το νερό της αλλαγής (μίξ ΑΟ/βρύσης) κάποιες ώρες πριν. Βάλε μέσα και ένα θερμαντικό σώμα και όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία τότε κάνε την αλλαγή σου. Ακόμα και 24 ώρες μετά αν χρειαστεί.

cobaingr
21-10-09, 14:36
αυτο ακριβως κανω....αλλα μαλλον σε εξωτερικες συνθηκες....το νερο ειναι ενα θεμα να φτασει τους 34 βαθμους!!!!....το βραδυ εδω φτανει τους 15!!!...παντως ειναι καλυτερα τα ψαρακια μου.....

να αρχισω να κατεβαζω σιγα σιγα θερμοκρασια??? (1 βαθμο καθε 2-3 μερες) να κανω και αλλη μια 30% αλλαγη σημερα?????.... η θα τα στρεσαω χωρις λογο????...παντως ΧρηστοΠ με εσωσες!!!!...η αλλαγη ηταν θαυματουργη!!!!!

ΧρήστοςΠ
21-10-09, 15:09
οχι μην κατεβάσεις αφού το έκανες που το έκανες κράτα την για μια εβδομάδα ;)

mikele
23-10-09, 08:08
αν το ψαρι που ειχε προβλημα ειναι καλυτερα ναι ξεκινα σιγα σιγα να κατεβαζεις θερμοκρασια.........μη μαθαινεται στα ψαρια να ζουνε σε μεγαλη θερμοκρασια εκτος το καλοκαιρι οπου αναγκαστικα την εχουν στα σπιτια μας
αυτο το λεω γιατι σε καποια φαση αν γινεται συχνα το ανεβασμα της θερμοκρασιας δε θα εχει πλεον το αναμενωμενο αποτελεσμα
-------------------------
προσωπικα οι δισκοι μου ειναι 28-28,5
οταν θα αντιμετωπιζω καποια κατασταση (πολυ σπανιο πια) που χρειαζεται αυξηση θερμοκρασιας δε χρειαζεται να παω στους 34 εχω αποτελεσματα και στους 31;)

cobaingr
25-10-09, 17:35
εφτασα σταδιακα την θερμοκρασια στους 31 (απο 34).....εκανα αλλαγη σημερα (30%)...και παρατηρησα κατι μικροσκοπικα....ασπρα....σαν σκουλικακια....στα τζαμια του ενυδρειου....πολλυ μικρα....δεν μπορω να τα φωτογραφησω....

οι συνθηκες ειναι οι ιδιες....ph..gh..kh...no2...no3...αλλα οι δισκοι μου παλι εχουν περιεργη συμπεριφορα...ο μπλε εξακολουθει να αναπνεει προς την επιφανεια.....και ο μικρος ο μαυρος...μαυρος....και αλλος ενας δεν εχει ορεξη για φαγητο και κανει και ασπρα κοπρανα σαν ταινιες......

την θερμοκρασια στους 34 την κρατησα για 4 μερες..να δοκιμασω μια εβδομαδα φουλ?????

..αυτα στα τζαμια...σαν να κουνιουνται κιολας...θα προσπαθησω να τραβηξω φωτο....καμμια ιδεα??????


(προς τους admin.....μηπως πρεπει να σβησω καμια φωτο....μηπως το βαρυνα το θεμα?????)

ΧρήστοςΠ
25-10-09, 20:17
ρε μια εβδομαδα δεν σου ειπα :(

cobaingr
25-10-09, 21:30
τα ειδα καλυτερα....και ειπα να μην τα στρεσαρω αλλο....αλλα δυστυχως....:-(

Γιώργος Κ
25-10-09, 22:03
Καλησπερα!
Μετα απο ολα αυτα αστα τα ψαρια να ηρεμησουν!! Κρατα σταθερες τις παρετρους του νερου και τη θερμοκρασια! Με τα σκαμπανεβασματα αυτα και να μην υπαρχει προβλημα .. δημιουργειται! Μη τα ταλαιπωρεις ... αλλο!!

cobaingr
26-10-09, 09:25
αφηνω λοιπον θερμοκρασια στους 34....για καμια εβδομαδα...και βλεπουμε??????

και τα σκουλικακια...θα φυγουν ετσι????αλατι να ριξω παραπανω??????....

(sorry που ξαναρωταω....αλλα αυτο το αστα να ηρεμησουν και θα περασει....μου κανει κατι....το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να ηρεμησουν...σε ποιες συνθηκες ρωταω...!!!)

cobaingr
01-12-09, 23:32
επανερχομαι σχεδον ενα μηνα μετα.....

δυστυχως ο μπλε ο δισκος...μας αφησε....:smt009

οι αλλοι δυο μαζι με τους μικρους περασαν μια περιοδο χωρις ορεξη για φαγητο....αλλα ευτυχως η ορεξη στον εναν στον αρσενικο εχει ερθει στο ΜΕΓΙΣΤΟ...!!!!...(για τα μικρα δεν χρειαζεται να πω κατι....τρωνε οτι πεφτει στο ενυδρειο σαν παλαβα....)...

η θυληκια ομως σαν να μην βλεπει καλα την τροφη?????.....
στοχευει....ορμαει...και απλα "χτυπαε" λιγο πιο κατω απο την τροφη....και ξανα...και ξανα...!!! (δεν πλησιαζει την τροφη που εχει κατσει στον πατο...μονο οτι κινησει στο μεσο του ενυδρειου....ενω αντιθετα ο αρσενικος ΜΟΝΟ οτι εχει κατσει στον πατο τρωει....ενω τα μικρα....τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ....:-)

την εχω δει να τρωει 1-2 κοκκους τροφης...αλλα απο τυχη!!!!!

ειναι ΦΟΒΕΡΑ αδυνατη....και σαν να μην φταναν ολα αυτα......ΓΕΝΝΗΣΕ κιολας!!!!!.....τα φυλανε εναλλαξ...τους κανουν αερα...κτλ..κτλ....αυτο ειναι καλο σημαδι εεε???....

βεβαια διαλεξαν την μια εισοδο του φιλτρου...οποτε δεν τα βλεπω και πολυ θετικα τα πραγματα...οτι αυγο εβγαλε ουριτσα το εφαγε...τωρα φυλαει καποια που ειναι τελειως κιτρινα...(ειναι μη γονιμοποιημενα????)

το κακο ειναι οτι μου αναπνεει και απο το ενα το βραγχιο...την ειδα 2 φορες να ξυνεται σε ενα ξυλο...και σαν να βλεπω hole αριστερα επανω απο το ματι οπως την κοιταμε....ισχυει?????....

τα χρωματα της ειναι και πιο...'ξεπλυμενα'' απο τον αρσενικο...παρολο που παλιοτερα ηταν ιδιοι...ειναι θεμα ηλικιας????...στρες????αρρωστιας???....
επαναλαμβανω...δεν ειναι πιο σκουρα....ειναι σταθερα πιο ανοικτα τα χρωματα της..!!!!βγαζει μπαρες οταν στρεσαρεται και φευγουν μετα απο λιγο...αλλα να σκουραινει ολοκληρη δεν την εχω δει καθολου....

παραμετροι και ρουτινες ιδιες....καμια αλλαγη...!!

σκεφτομαι να την κανω ενα μπανιο σε αλατι (100γρ σε 10 λτ για 1 λεπτο....) για να μην στρεσαρω τους αλλους δισκους που ειναι μια χαρα....

η γνωμη σας?????

Γιώργος Κ
01-12-09, 23:58
Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις καταληξει τι εχει ... Δε ξερω ειναι παραξενο να γενναει και να μην ειναι καλα!! :smt120

cobaingr
02-12-09, 08:32
Και εγω εκει εχω χασει την μπαλα...!!!!.....οτι πως μπορει να μην ειναι καλα (πολυ αδυνατη....δεν μπορει να δει το φαγητο και δεν τρωει....κανει κατι σαν να βηχει ...με το στομα της...)και απο την αλλη γενναει!!!!!....

mikele
02-12-09, 08:46
τα εχεις ζαλισει τα ψαρια και δεν εχουμε καταληξει στο τι φταιει ???

κρατα σταθερη θερμοκρασια οχι μια 34 μια 30
αυτο ειναι ενας λογος να "χαλας" τα ψαρια μονο σου
επισης σταματα τα αλατια στο ενυδρειο καθε τρεις και λιγο αν δε ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις

ασε να ηρεμησουν τα ψαρια

εφοσον γεννανε τα ψαρια ειναι μια χαρα μαλλον εσυ τα στρεσαρεις
η θερμοκρασια στο 34 ειναι λαθος θα χρειαστει να αντιμετωπισεις καποιο εξωτερικο παρασυτο τοτε τι θα κανεις θα την ανεβασεις στους 40??????

28-29

platy
02-12-09, 15:19
το μαυρισμα των δισκων σου φιλε προφανος οφειλεται σε ανεπαρκεις συνηκες η μολυσμενο νερο...μην ξεχνας να κανεις αλλαγες και να χρησιμοποιεις καποια απαραιτητα ζουμια ...οσο για τα γδαρσιματα να χρησιμοποιεις το ακουαταν που προστατευει την βλεννογονο και αν οι πληγες ειναι πιο βαθιες sera mycopur..

Γιώργος Κ
02-12-09, 15:46
το μαυρισμα των δισκων σου φιλε προφανος οφειλεται σε ανεπαρκεις συνηκες η μολυσμενο νερο...μην ξεχνας να κανεις αλλαγες και να χρησιμοποιεις καποια απαραιτητα ζουμια ...οσο για τα γδαρσιματα να χρησιμοποιεις το ακουαταν που προστατευει την βλεννογονο και αν οι πληγες ειναι πιο βαθιες sera mycopur..
Βρε ηρεμησε λιγακι ... τι ειναι αυτα που λες??

platy
02-12-09, 15:49
ομολογο πως παρασυρθηκα..απλως εκανα μια ερευνα στις ασθενειεσ..και διαβασα τα εξης....αλλα μαλλον ειναι λαθος...δεν ισχυουν??

Γιώργος Κ
02-12-09, 15:53
ομολογο πως παρασυρθηκα..απλως εκανα μια ερευνα στις ασθενειεσ..και διαβασα τα εξης....αλλα μαλλον ειναι λαθος...δεν ισχυουν??
Ασε πιο ...ψαγμενους να προτεινουν φαρμακα!! Ειναι καλο που θες να βοηθησεις και μπραβο σου αλλα θα το κανεις οταν εισαι σιγουρος 100% οτι θα γινει σωστα κατι αλλιως τα πραγματα μπορει να γινουν πιο ασχημα αν ειναι λαθος φαρμακα η ακομα και διαγνωση!!

cobaingr
02-12-09, 16:28
τα εχεις ζαλισει τα ψαρια και δεν εχουμε καταληξει στο τι φταιει ???

κρατα σταθερη θερμοκρασια οχι μια 34 μια 30
αυτο ειναι ενας λογος να "χαλας" τα ψαρια μονο σου
επισης σταματα τα αλατια στο ενυδρειο καθε τρεις και λιγο αν δε ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις

ασε να ηρεμησουν τα ψαρια

εφοσον γεννανε τα ψαρια ειναι μια χαρα μαλλον εσυ τα στρεσαρεις
η θερμοκρασια στο 34 ειναι λαθος θα χρειαστει να αντιμετωπισεις καποιο εξωτερικο παρασυτο τοτε τι θα κανεις θα την ανεβασεις στους 40??????

28-29

η θερμοκρασια ειναι σταθερη σχεδον 20 μερες στο 28,5.....πριν ενα μηνα εκανα την αυξηση στους 34 για 8 μερες....μετα τα ψαρια ηρεμησαν...!!!

αλατι δεν βαζω στο ενυδρειο πια!!!! ειχα βαλει πριν ενα μηνα για να θεραπευσω (και τα καταφερα....) το σημαδακι που ειχε ο αρσενικος...!!!

δεν μιλαω για να βαλω αλατι στο ενυδρειο....μιλαω να κανω μπανιο σε αλατι την θυληκια....που ειδα οτι βοηθαει σε παρα πολλες πειπτωσεις με συμπτωματα σαν τα δικα της...!!!!!

Γιώργος Κ
02-12-09, 16:39
Αν εχει φτασει στο απροχωρητο και οτι την χανεις ... καντο θα σου ελεγα (περιμενε και αλλες γνωμες) Στις φωτο δεν φαινεται τοσο μα τοσο χαλια ... Εχω δει πολυ χειροτερες καταστασεις ... δε ξερω αν εχεις υπομονη ωστε να περιμενεις να ανακαμψει!
Παρε οσες γνωμες μπορεις και πραξε αναλογα!

ΧρήστοςΠ
03-12-09, 09:21
Το θυληκό που γεννάει μπορεί να γίνει αρκετά ποιο σκούρο ;)

Σε περιόδους αναπαραγωγής μπορεί να μειωθεί η όρεξη των ψαριών

cobaingr
03-12-09, 14:13
" Tα χρωματα της ειναι και πιο...'ξεπλυμενα'' απο τον αρσενικο...παρολο που παλιοτερα ηταν ιδιοι...ειναι θεμα ηλικιας????...στρες????αρρωστιας???....
επαναλαμβανω...δεν ειναι πιο σκουρα....ειναι σταθερα πιο ανοικτα τα χρωματα της..!!!!βγαζει μπαρες οταν στρεσαρεται και φευγουν μετα απο λιγο...αλλα να σκουραινει ολοκληρη δεν την εχω δει καθολου.... "

παιδια....ειπα οτι ειναι πιο ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΟΜΗ...σαν ξεπλυμενα ειναι τα χρωματα της.!!!!...οχι πιο σκουρα.....δειτε και την φωτο...ο αρσενικος ειναι ο σκουρος!!!!

το να εχει πιο ανοιχτα χρωματα (σχεδον ασπριζει στο προσωπο της μερικες φορες!!!!!) ειναι ενδειξη αρρωστιας???????.....

Γιώργος Κ
04-12-09, 18:33
" Tα χρωματα της ειναι και πιο...'ξεπλυμενα'' απο τον αρσενικο...παρολο που παλιοτερα ηταν ιδιοι...ειναι θεμα ηλικιας????...στρες????αρρωστιας???....
επαναλαμβανω...δεν ειναι πιο σκουρα....ειναι σταθερα πιο ανοικτα τα χρωματα της..!!!!βγαζει μπαρες οταν στρεσαρεται και φευγουν μετα απο λιγο...αλλα να σκουραινει ολοκληρη δεν την εχω δει καθολου.... "

παιδια....ειπα οτι ειναι πιο ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΟΜΗ...σαν ξεπλυμενα ειναι τα χρωματα της.!!!!...οχι πιο σκουρα.....δειτε και την φωτο...ο αρσενικος ειναι ο σκουρος!!!!

το να εχει πιο ανοιχτα χρωματα (σχεδον ασπριζει στο προσωπο της μερικες φορες!!!!!) ειναι ενδειξη αρρωστιας???????.....
Δεν θα αγχωνομουν τοσο για τα χρωματα τους εκτος αν δεις καποιο καταμαυρο τελειως απο τα μικρα τοτε θα ανυσηχουσα! Ο αρσενικος λογικο ειναι να σκουραινει - παραγει βλεννα να φανε τα μικρα ... η θυληκια απο την αλλη ανυσηχω που δεν εχει φαει τιποτα τοσο καιρο!! Ελπιζω να αρχισει συντομα να τρωει! Την εχεις "δελεασει" με κανενα bloodworm?

cobaingr
04-12-09, 18:55
Φιλε george....το θεμα ειναι οτι δεν "στοχευει" καλα την τροφη....κανει προσπαθειες να φαει...αλλα για καποιο λογο "χτυπαει" λιιιιιιγο πιο χαμηλα και δεν μπορει να το τραβηξει στο στομα της το κομματακι τροφης....


θα προσπαθησω να ανεβασω videακι.....bloodworm δεν εχω δοκιμασει...αλλα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ορεξης και γευσης....κατι με τα ματια της παιζει......θα επανελθω..

Γιώργος Κ
04-12-09, 19:17
Φιλε george....το θεμα ειναι οτι δεν "στοχευει" καλα την τροφη....κανει προσπαθειες να φαει...αλλα για καποιο λογο "χτυπαει" λιιιιιιγο πιο χαμηλα και δεν μπορει να το τραβηξει στο στομα της το κομματακι τροφης....

θα προσπαθησω να ανεβασω videακι.....bloodworm δεν εχω δοκιμασει...αλλα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ορεξης και γευσης....κατι με τα ματια της παιζει......θα επανελθω..
Εχουν θολωσει τα ματια της??

cobaingr
04-12-09, 22:35
οχι...θολα δεν ειναι...δεν θα το ελεγα.....ομως το ενα ματι εχει στο επανω μερος κατι σαν χτυπημα....σαν ασπρο λεκε...θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο και να το ποσταρω....

(λιγο κουνημενη...sorry..)

ΧρήστοςΠ
05-12-09, 07:28
Τα κακά της πως είναι ?


Φαίνεται ότι έχει κάτι εσωτερικό . Για τάισε κόκκινο σκουλήκι να δούμε αν τρωει ?

cobaingr
05-12-09, 10:50
εχω να δω κακα της πολυ καιρο!!!!!......χτες μετα απο 10 προσπαθειες...καταφερε (μαλλον απο τυχη....) και εβαλε μεσα στο στομα της 2 κομματακια τροφης....

ΧρηστοΠ...να δοκιμασω αυξηση θερμοκρασιας????....(εχω προγραμματισει και αλλαγη σημερα....)

ΧρήστοςΠ
05-12-09, 12:56
H θα την κάνεις σωστά ή μην την κάνεις καθόλου ;)

Ανεβάζεις σε 2-3 μέρες στο 34 και το κρατάς για μια εβδομάδα και κατεβάζεις πάλι σε 2-3 μέρες

Τι αλλα ψάρια έχεις μέσα μην την ακούσουν περίεργα ?

Αν δεν φάει πας σε φάρμακο

red rubin
05-12-09, 14:35
H θα την κάνεις σωστά ή μην την κάνεις καθόλου ;)

Ανεβάζεις σε 2-3 μέρες στο 34 και το κρατάς για μια εβδομάδα και κατεβάζεις πάλι σε 2-3 μέρες

Τι αλλα ψάρια έχεις μέσα μην την ακούσουν περίεργα ?

Αν δεν φάει πας σε φάρμακο

Το στομαχι πολυ ρουφηγμενο ειναι.
Το ψαρι θα ηρεμησει με το stressguard της seachem.
Χρηστο το easy life θα βοηθησει? ή το ektozon??
Για τα εξωτερικα μιλαω οχι για εντερικα...
Για την ανοδο της θερμοκρασιας συμφωνω απολυτα με τον φιλο του ''259'' και βαλε.....

ΧρήστοςΠ
05-12-09, 21:04
Θα μπορούσε να ρίξει και εκτοζόν δεν κάνει κακό απλά το χρώμα είναι θαμπό γιατι το ψάρι δεν τρώει ΙΜΟ

cobaingr
05-12-09, 22:04
χμμμ.....οποτε κανω αλλαγη....και αυξανω θερμοκρασια σταδιακα και κατεβαζω σταδιακα.......

αφηστε που παλι γεννησε...!!!! περισσοτερα αυγακια αυτην την φορα......

(εχω μερικους καρδιναλιους και μερικα buenos aires tetra.....θα την ακουσουν λιγο...αλλα τι να κανουμε.... )

ΧρήστοςΠ
05-12-09, 22:33
μικρό το κακό .;)

Κανε μου και μια χάρη και ρίξε κόκκινο σκουλήκι αν δεν φάει και από αυτό έχεις πρόβλημα εσωτερικό κατά μεγάλο ποσοστό

Πες αν έφαγε έτσι ;)

cobaingr
06-12-09, 00:34
με την πρωτη ευκαιρια (Δευτερα πρωι πια....) θα παρω.....και θα ποσταρω νεα.....

παντως τωρα ειναι και οι δυο και φυλανε τα αυγα....

Ξεκινησα αυξηση σταδιακα απο σημερα...μετα την αλλαγη...

Jeepas
09-12-09, 11:51
...ρίξε κόκκινο σκουλήκι...

τέτοια περίοδο κι εσύ...:rolleyes:

mikele
10-12-09, 15:21
οχι...θολα δεν ειναι...δεν θα το ελεγα.....ομως το ενα ματι εχει στο επανω μερος κατι σαν χτυπημα....σαν ασπρο λεκε...θα προσπαθησω να το βγαλω φωτο και να το ποσταρω....

(λιγο κουνημενη...sorry..)


αν αναφερεσαι σε αυτο το ψαρι αδικα το παιδευεις.......το στρεσαρεις και δε βγαζεις ακρη
πιστευω οτι δεν εχει τιποτα

τη κυστη (θωλο ασπρο στιγμα ) που λες οτι το γιατρεψες με αλατι κατα 99% φευγει απο μονη της μεσα σε 2-3 μερες

cobaingr
19-01-10, 20:28
απλα για να υπαρχει ιστορικο.....επανερχομαι...και η θυληκια ειναι μια χαρα (εναν μηνα και σχεδον μετα....)γενναει....κολυμπαει ....μια χαρα ολα....ΕΚΤΟΣ απο το οτι μαλλον τα ματια της κατι εχουν παθει (εχουν τα ψαρια μυωπια??????!!!!!!!) και εξακολουθει να κανει προσπαθειες για να πετυχει την τροφη....εχει βελτιωθει κατα πολυ βεβαιως....τωρα πια εχει μαθει και κανει 3-4 μπρος πισω προσπαθειες και μετα καταφερνει και πετυχαινει τροφη...!!!!!εχει παχυνει και αρκετα...μια χαρα...

σαν να εχει μυωπια!!!!!!....βλεπει απο μακρια την τροφη...τρεεεεεχει....φτανει κοντα.....στοχευει.....κανει 1-2....3....και στην 4η αποπειρα καταφερνει και την βαζει στο στομα της!!!!!

Γιώργος Κ
19-01-10, 20:38
Πολλες φορες το κανουν αυτο οι δισκοι ... πολλοι αφηνουν να πεσει η τροφη κατω και "παιζουν" με αυτη ... την "φτυνουν" ανασηκωνεται και μετα την τρωνε .. για αυτο καλο ειναι να μην υπαρχουν αλλα ψαρια εκτος απο δισκους ;)

STAMATIA
04-05-10, 12:34
Κάπου είχα διαβασει ότι δισκοι που μεγάλωσαν σε ακατάλληλες συνθήκες οπως π.χ. σκληρά νερά... παρουσιάζουν αυτό το χαρακτηριστικό. Εμένα προσωπικά που είχα αγοράσει εναν δίσκο από μαγαζί με κακές συνθήκες κ συγχρόνως άρρωστο (hexamita) ενώ κατάφερα και τον έκανα καλά παραμένει μέχρι ένα σημείο η δυσκολία του στο να αρπάξει την τροφή.