PDA

Επιστροφή στο Forum : EHEIM 2213 λειτουργια


apolonistis
12-10-09, 14:29
αγορασα το ξωτερικο φιλτρο της eheim και θα ηθελα να με βοηθησει καποιος λεγοντας μου πως να το βαλω σε λειτουργια....
το προσπαθασα αρκετες φορες αλλα τιποτα μεχρι τωρα,,,,,
ευχαριστω εκ των προτερων...:D

PascM
13-10-09, 02:19
Αν μας έλεγες και τον τύπο θα βοηθούσε...

harris samos
13-10-09, 06:02
αγορασα το ξωτερικο φιλτρο της eheim και θα ηθελα να με βοηθησει καποιος λεγοντας μου πως να το βαλω σε λειτουργια....
το προσπαθασα αρκετες φορες αλλα τιποτα μεχρι τωρα,,,,,
ευχαριστω εκ των προτερων...:D εχει γεμισει νερο το φιλτρο ??? κανε μια αναρωφιση με το στωμα περιμενε να γεμισει βαλτο στη μπριζα .... παλι δε δουλευει ??? κανει τιποτα οταν το βαζεις στη μπριζα ???

Μάριος
13-10-09, 10:40
Όπως σωστά σου είπαν το φίλτρο πρέπει να γεμίσει με νερό για να λειτουργήσει, τα εξωτερικά φίλτρα δεν μπορούν από μόνα τους να αντλήσουν το νερό, χρησιμοποιούν και σαν σύμμαχο τη βαρύτητα ;)

Σου προτέινω λοιπόν την παρακάτω διαδικασία. Το φίλτρο να είναι εκτός μπρίζας

1. Πάρε ένα κουβά και ακούμπησέ τον στο πάτωμα δίπλα στο φίλτρο.
2. Βγάλε το σωλήνα επιστροφής από το ενυδρείο και χωρίς να τον αποσυνδέσεις από το φίλτρο ρούφα αέρα για να περάσει το νερό την καμπούρα της εισόδου και να αρχίσει να τρέχει μέσα στο φίλτρο. Πρόσεχε μη το καταπιείς... έχουμε πιεί ενυδρεία! :D
3. Βάλε το ακροφύσιο της επιστροφής στο κουβά.
4. Όταν αρχήσει να τρέχει το νερό στο κουβά με προσεκτικές κίνήσεις ανέβασε το σωλήνα στο ενυδρείο και βάλτον στη θέση του, όταν πάει ψηλά σε κάποια φάση θα σταματήσει να βγάζει νερό.
5. Σφουγγάρισε τα νερά και βάλε το φίλτρο στη μπρίζα.
6. Στην αρχή θα κάνει λίγο φασαρία, ρίχτου καμιά κατραπακιά για να φεύεγει σιγά σιγά ο παγιδευμένος αέρας.

apolonistis
13-10-09, 13:58
Αν μας έλεγες και τον τύπο θα βοηθούσε...
classic
-------------------------
εχει γεμισει νερο το φιλτρο ??? κανε μια αναρωφιση με το στωμα περιμενε να γεμισει βαλτο στη μπριζα .... παλι δε δουλευει ??? κανει τιποτα οταν το βαζεις στη μπριζα ???
το φιλτρο ειναι γεματο νερο αλλα οσο κι αν ρουφαω βγαζει λιγο νερο για 2 δευτερα και μετα σταματαει και κανει θορυβο.....

space4711
13-10-09, 14:06
Από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι μάλλον θα πρέπει να ρουφήξεις αρκετά γιατί έχει αέρα ακόμη μέσα. Αν σε δυσκολεύει αυτό που έγραψε ο Μάριος, μπορείς να συνδέσεις ένα αλφαδολάστιχο 3-4 μέτρα στην έξοδο και να ρουφήξεις από το αλφαδολάστιχο. Αυτό το κάνεις έτσι ώστε το νερό να έχει αρκετό δρόμο να φτάσει στο στόμα σου και να το δεις εγκαίρως.
Είναι λίγο σπάσιμο αλλά έτσι πρέπει να γίνει...

apolonistis
13-10-09, 14:56
τελικα δουλεψε δουλευει,,οκ ολα

panos1972
13-10-09, 15:24
τελικα δουλεψε δουλευει,,οκ ολα


Ξεδίψασες; :D:D:D

johnsin
13-10-09, 18:17
Ξεδίψασες; :D:D:D
χαχαχα!!!

apolonistis
17-10-09, 23:37
ρε παιδια τι γινετε.?θα τρελαθω,τι εξωτερικο φιλτρο ειναι αυτο....τρεις την ωρα κανει θορυβο,πολυ,,ακουγεται το νερο μεσα στο φιλττρο...
ξερει κανεις γιατι..??

madfdg
18-10-09, 07:24
Εμένα μου φαίνεται πως δεν έχει αποβάλει τον αέρα απο μέσα:rolleyes:

halvas69
18-10-09, 08:58
Κούνα το λίγο.....το φίλτρο :)

madfdg
18-10-09, 09:46
Εώς πολύ ... το φίλτρο!:D