PDA

Επιστροφή στο Forum : Tetra Whisper 3i in-tank filter


velocity
11-10-09, 14:07
Παρείγγηλα προχθές αυτό το φίλτρο από ebay για ένα 17λιτρο ενυδρείο στο οποίο έχω έναν μονομάχο. Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμμένο φίλτρο ή κάτι άλλο παρόμοιο?

http://www.tetra-fish.com/images/TetraFish/catalog/WIF3i_268.jpg

Site: http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/catalog/productdetail.aspx?id=1276&cid=866

chemical mac
11-10-09, 15:38
δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω...διαθέτει biobag που σημαίνει ότι κάθε φορά που αλλάζεις το cartridge θα χάνεις τν βιολογία σου. είχα το προηγούμενο μοντέλο πριν από 4 χρόνια και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί έπρεπε να αγοράζω ψάρια κάθε φορά που άλλαζα φίλτρο

velocity
14-10-09, 08:30
Αν έχω ένα spare cartrige μέσα στο ενυδρείο για να πέρνει βιολογία? ή αν αντί αυτό το biobag βάλω μέσα σφουγγάρι όπως αυτό που έχουν τα συνήθη φίλτρα? Ο λόγος που το πήρα είναι λόγω τις χαμηλής ροής του

chemical mac
14-10-09, 10:24
είναι ένα άχρηστο φίλτρο (για τον χομπίστα) αλλά μια πολύ καλή πηγή εσόδων για την Tetra. Εγώ κάποια στιγμή σταμάτησα τα cartridges και τα αντικατέστησα με ένα λεπτό κομμάτι σφουγγάρι στον πάτο (για να κρατάει τα χοντράδια), σακούλα με βιολογικό υλικό στη μέση και ένα κομμάτι σφουγγάρι από πάνω, μέχρι που αγανάκτησα κι άλλαξα εντελώς φίλτρο http://www.hagen.com/usa/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=107&PROD_ID=01005950020101 το οποίο γέμισα με μια σακούλα τίγκα στο siporax κι έχω βρει την υγειά μου. Πολύ καλή βιολογία (για τα δεδομένα του φίλτρου) και δεν πιάνει καθόλου χώρο στο ενυδρείο γιατί είναι "κρεμαστό". Επιπλέον έχει το ίδιο κόστος με της Tetra.

velocity
14-10-09, 10:36
Θέλω όμως ένα φίλτρο με χαμηλή ροή

chemical mac
14-10-09, 10:46
ούτως ή άλλως κάποια στιγμή το φίλτρο σου θα μπουκώσει και η ροή του θα πέσει. μην πιστεύεις απόλυτα αυτά που λένε οι εταιρείες για την ροή των φίλτρων τους

velocity
14-10-09, 10:55
Ορθό αλλά επειδή στο συγκεκριμμένο έχω μέσα μονομάχο η ροή πρέπει να είναι από την αρχή μειωμένη. έκανα μια πατέντα στο παρόν φίλτρο αλλά χαλάει την όλη εικόνα

Γιώργος Κ
14-10-09, 11:20
Ορθό αλλά επειδή στο συγκεκριμμένο έχω μέσα μονομάχο η ροή πρέπει να είναι από την αρχή μειωμένη. έκανα μια πατέντα στο παρόν φίλτρο αλλά χαλάει την όλη εικόνα
Νομιζω ηδη σου ειπαν οτι ετσι και αλλιως ειναι ακαταλληλο το φιλτρο αυτο!! Υπαρχουν στο εμποριο φιλτρακια με χαμηλη ροη ... η απλα μπορεις να το βαλεις να χτυπαει η ροη αναποδα (στο τζαμι!!)

velocity
14-10-09, 11:25
Νομιζω ηδη σου ειπαν οτι ετσι και αλλιως ειναι ακαταλληλο το φιλτρο αυτο!! Υπαρχουν στο εμποριο φιλτρακια με χαμηλη ροη ... η απλα μπορεις να το βαλεις να χτυπαει η ροη αναποδα (στο τζαμι!!)

Μιλάω για το φίλτρο που έχω τώρα. Το Whisper της Tetra ακόμη να έρθει.

chemical mac
14-10-09, 11:28
Μιλάω για το φίλτρο που έχω τώρα. Το Whisper της Tetra ακόμη να έρθει.Μιλάμε γι αυτο το φίλτρο και όχι για αυτό που έχεις ή θα ήθελες να έχεις. Σου απάντησα συγκεκριμένα από την πρώτη στιγμή για το συγκεκριμένο φίλτρο. Τώρα αν μας πεις και για το φίλτρο που δουλεύει αυτή τη στιγμή θα μπορέσουμε να σου δώσουμε κάποια συμβουλή :cool:

velocity
14-10-09, 11:44
Ναι απλά ο georgarask νόμισε πως την πατέντα την έκανα στο whisper :) όταν πάω σπίτι θα μπορέσω να σας πω ακριβώς τι φίλτρο έχω τώρα.