PDA

Επιστροφή στο Forum : άρρωστο παπαγαλάκι - απλό


garfield
03-10-09, 21:37
Καλησπέρα,

έχω 2 παπαγαλάκια, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Παλιότερα είχα άλλο αρσενικό αλλά το καλοκαίρι κάτι έπαθε- είχα ζητήσει και τότε βοήθεια και με βοηθήσατε πάρα πολύ και σας χιλιοευχαριστώ- και πέθανε στα χέρια μου...σιγά σιγά νέκρωναν τα πόδια κλπ....φαίνεται δεν μπορώ να στεριώσω με αρσενικό παπαγαλάκι. Σημερα παρατήρησα ότι το αρσενικό μου παπαγαλάκι έχει γύρω από το ράμφος κάτι σαν κρούστα, και σε ένα σημειο στο κεφαλάκι του. Επίσης έχουν πέσει τα φτερά από την ουρά του (αν και όταν το πήρα από το πετ σοπ δεν ειχε στην ουρά φτερα), και σε κάποια σημεία στο λαιμό έχουν πέσει και εκεί. Γενικά τρώει με όρεξη και κινείται - βέβαια τις τελευταίες μέρες έλειπα συχνά όλη μερα από το σπίτι και η αληθεια είναι δεν το παρατήρησα και το είδα σήμερα πριν κάνα 3ωρο που άρχισα και να το παρατηρώ. Τι να κάνω??? Δεν θέλω να χάσω και άλλο πουλάκι...ελπίζω να ναι κάτι που λύνεται γιατί πριν λίγο είχα και ατύχημα με τον οσκαρ μου....γρρρρ...τη μερα και αυτή~~~ σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει~

lion
03-10-09, 21:48
Πρέπει να είναι υπερκεράτωση λόγω ακάρεων. Θα πάρεις αλοιφή EPITHOL (http://petbirds.gr/bogena/p2_articleid/115) και θα κάνεις επάλειψη στο πάνω μέρος του ράμφους και στα πόδια πρωί βράδυ για 6 ημέρες. Έχασα 2 παπαγαλάκια μέχρι να ανακαλύψω το φάρμακο....

Περαστικά.

garfield
03-10-09, 21:59
και με το φτερωμα????και την αλοιφή την παίρνω απο πετ σοπ???το αλλο που ειναι μεσα μαζί του?? να βάζω και σε εκείνο?ευχαριστώ πολύ

kanarini
03-10-09, 22:24
η αλοιφη ειναι της bogena απο πετ σηοπ θα την παρεις, αλλα για καλυτερα αποτελεσματα θελει καθαρη ιβερμεκτινη

garfield
03-10-09, 22:31
και αυτή που την βρίσκω?...μπορώ να μάθω από τι το έπαθε? έκανα εγώ κάτι λάθος? θα επανέλθει κι το φτέρωμα με την αλοιφή?

fotis_k
04-10-09, 09:52
Η κρουστα που αναφερεις θυμιζει scally face.Αν προκειται για κατι τετοιο τοτε το φαρμακο που δωθηκε παραπανω σε συνδυασμο με pulmosan(παλι απο πετ σοπ το παιρνεις) θα κανει δουλεια.

Επειδη ομως τα πουλια δεν ειναι οπως τα ψαρια(ανοιγεις ενα νεο θεμα και σου λενε οι αλλοι τι εχει) καλο θα ηταν να το δει καποιος καλος πτηνιατρος.

Αν τελικα ειναι scally face τοτε να ξερεις οτι δεν φταις εσυ γι αυτο.Ειναι μια πολυ συχνη ασθενεια των budgie που αμα την πετυχεις στην αρχικη του μορφη καταπολεμαται πολυ ευκολα.

Οσο για τα φτερα που του λειπουν μηπως το τσιμπαει το αλλο που βρισκεται στο κλουβι?Ειναι μεγαλο το κλουβι ωστε να χωραει ανετα 2 μπατζι?Τι διατροφη ακολουθουν?


Για πτηνιατρο στην περιοχη σου δες αυτον-λεγονται πολυ καλα λογια για τον συγκεκριμενο:
ΓΙΑΝΝΗΣ Π. ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ
Πτυχιούχος Κτηνιατρικής Σχολής Α.Π.Θ.
Καρακάση 45, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τηλ: 2310 887837
Fax: 2310 887556

garfield
04-10-09, 23:56
Χίλια ευχαριστώ!Θα το κοιτάξω με τον πτηνίατρο! Όσο για το κλουβί και τα σχετικά τι να πω...δεν ξέρω...έτσι μου το δωσαν από το πετ σοπ.... :(

fotis_k
05-10-09, 11:01
Χίλια ευχαριστώ!Θα το κοιτάξω με τον πτηνίατρο! Όσο για το κλουβί και τα σχετικά τι να πω...δεν ξέρω...έτσι μου το δωσαν από το πετ σοπ.... :(


Tις διαστασεις του κλουβιου πες μου.Παιχνιδια τους εχεις βαλει μεσα?